Προς το περιεχόμενο

Απαγόρευση εγκατάστασης κλιματιστικού από σπιτονοικοκυρά


Stavmitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σπίτι που νοικιάζεις είναι ΔΙΚΟ ΣΟΥ. Κάνεις ότι θέλεις, βάζεις μέσα όποιον θέλεις και φυσικά απαγορεύεις την είσοδο στον ιδιοκτήτη κι αλλάζεις κλειδαριά!

 

Φυσικά όταν φύγεις πρέπει να το παραδώσεις στην κατάσταση που το βρήκες (πέραν τις καθημερινές- φυσιολογικές φθορές) αλλιώς ο ιδιοκτήτης μπορεί να αξιώσει αποζημίωση και σίγουρα δε θα σου επιστρέψει την εγγύηση.

 

Οτιδήποτε άλλο πρέπει να ορίζεται ρητά στο συμβόλαιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πες στην κοπελα να φυγει.Ποιο συμβολαιο?θα πει οτι βρηκε δουλεια στην αλεξανδρουπολη και αν εχει προβλημα η ιδιοκτητρια να παει δικαστικος και ας βγαλει ακρη σε 10 χρονια και εχοντας δωσει 1000+ ευρω για να αρχισει η δικη (κανεις δεν το κανει δηλαδη ολο απειλες ειναι).

Καμια παραξενη γρια θα ειναι.Το κλιματιστικο θα ειναι το λιγοτερο ,αυτη με το παραμικρο θα ερχεται και θα χτυπαει πορτες λες και εχεις την ορεξη της καθε μερα.Δηλαδη αν παει να βαλει το κλιματιστικο που θα ακουγεται το τρυπανι δεν θα σκασει μυτη αμεσως?θα αφησει τον ψυχτικο να κανει την εγκατασταση?. Μετα να δεις τι φασαριες θα εχεις! Ολη μερης και ολη νυκτης! ΣΗΚΩ ΦΥΓΕ!

Επεξ/σία από Aias
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι καλα που δεν μπαινει μονη της με το κλειδι οταν ακουει θορυβο. Μη μασατε τα λογια σας, πειτε ξεκαθαρα οτι θα φυγετε αν συνεχισει να σας τα πρηζει. Απο το να της μεινει εστω και ενα μηνα ξενοικιαστο, τη συμφερει οχι μονο να σας αφησει αλλα να σας το πληρωσει κιολας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον πάνω όροφο είναι η βρωμιάρα, μέχρι και κλειδί για το διαμέρισμα είχε μέχρι πρόσφατα. Χαζοβιόλα κι η δικιά μου, δεν θέλει να μαλώνει με τον κόσμο και της το είχε αφήσει. 

Εχω περασει πολυ παρομοια περιστατικα με σαλεμενο βρωμογερο, οπου νοικιαζε πρωην μου διαμερισμα του. Ο τυπας εχει προβλημα και φαινεται, αλλα η κοπελα σου εδω τα εχει δεχτει ολα παθητικα και δεν βλεπει ουτε τα δικαιωματα της ουτε σε ακουει. Οτι να της πεις εσυ, εχεις πεσει σε περιπτωση επισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον δεν υπαρχει καποια απαγορευση στο συμφωνητικό εχει το δικαιωμα να εγκαταστησει κλιματιστικο αρκει οταν φυγει να τα επαναφερει ολα στην πρωτερα κατασταση τους...

 

εναλλακτικά πατε το πίσω και παρτε ενα φορητο εαν δε θελει να μπλεξει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλευτείτε νομικό, μη μπλέξετε με κανένα τρελό.

 

Νομίζω υπάρχουν θέματα στην τοποθέτηση (πρέπει να γίνει μελέτη κλπ.), αλλά αν έχετε πρόβλημα , σηκωθείτε και φύγετε, στέλνοντας ένα εξώδικο νωρίτερα για τους λόγους της αποχώρησης.


Και για κάποιους που γράφουν αρλούμπες, ΟΧΙ, ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΝΟΙΚΙΑΖΕΙΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΝΗΚΕΙ.
Όταν το τετραγωνικό στοιχίζει πάνω από 1200 ευρώ για την κατασκευή του είναι αστείο να λέει κάποιος ότι του ανήκει σπίτι επειδή πληρώνει ενοίκιο..

Επίσης, είναι υποχρεωτικό να επιτρέπεις στον ιδιοκτήτη να επιθεωρεί την περιουσία του σε τακτά χρονικά διαστήματα, αλλιώς μπορεί να το κάνει με δικαστικό κλητήρα και κλειδαρά.

Και αν δεν θέλει, ούτε καρφί σε τοίχο δεν μπορείς να καρφώσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σπίτι που νοικιάζεις είναι ΔΙΚΟ ΣΟΥ. Κάνεις ότι θέλεις, βάζεις μέσα όποιον θέλεις και φυσικά απαγορεύεις την είσοδο στον ιδιοκτήτη κι αλλάζεις κλειδαριά!

 

Φυσικά όταν φύγεις πρέπει να το παραδώσεις στην κατάσταση που το βρήκες (πέραν τις καθημερινές- φυσιολογικές φθορές) αλλιώς ο ιδιοκτήτης μπορεί να αξιώσει αποζημίωση και σίγουρα δε θα σου επιστρέψει την εγγύηση.

 

Οτιδήποτε άλλο πρέπει να ορίζεται ρητά στο συμβόλαιο!

 

Την εγγυηση με τέτοιους τυπους την φοβασαι ουτως ή αλλως οποτε εγω τελευταιο μηνα θα του πω να έρθει να δει το σπιτι του και πατσιζουμε την εγγυηση με το τελευταιο ενοικιο. Σιγα μη τρεχω εγω μετα να τον παρακαλάω να μου δωσει την εγγυηση. Δεν εχει δειξει και το καλυτερο προσωπο ως τωρα τον κυνηγάω να πληρωνει τις δαπάνες του 1ου ετους που έχει υπογράψει οποτε να τα περιμενε αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως αυτο με το κλιματιστικο επρεπε να το ξεκαθαρισετε απο την αρχη πριν νοικιασετε το σπιτι.

Τωρα δεν υπαρχουν και πολλες επιλογες, η θα συμφωνησει να εγκατασταθει κλιματιστικο ή θα υπομείνετε την κατασταση χωρις ή θα πρέπει να μετακομίσετε.

Εφοσον εχετε δωσει και εγγυηση τοτε σταματηστε να δινεται ενοικιο, μεχρι να καλυφθει το ποσο που εχετε δωσει, γιατι το βλεπω δυσκολο να σας την  επιστρεψει ειδικα εν μεσω διαμαχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω περασει πολυ παρομοια περιστατικα με σαλεμενο βρωμογερο, οπου νοικιαζε πρωην μου διαμερισμα του. Ο τυπας εχει προβλημα και φαινεται, αλλα η κοπελα σου εδω τα εχει δεχτει ολα παθητικα και δεν βλεπει ουτε τα δικαιωματα της ουτε σε ακουει. Οτι να της πεις εσυ, εχεις πεσει σε περιπτωση επισης.

 

Πρεπει αυτους να τους παιρνεις χαμπαρι απο την αρχη και να μην μπαινεις στη διαδικασια να υπογραψεις συμβολαια μαζι τους. Μια καλη χυλοπιτα για κανα χρονο να φάνε θα το δώσουν σε καμια κορη ή γιο να το νοικιασει που ισως να ειναι πιο συνενοήσιμοι. Οποτε ο κωλογερος ή η κωλογρια φυγαν απο τη μέση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό πάντως με την αλλαγή στις κλειδαριές μόνο στην Ελλάδα το έχω ακούσει. :huh:

 

Σε Βέλγιο και Ολλανδία μάλιστα αν χάσεις το κλειδί πληρώνεις για αλλαγή κλειδαριάς συν ένα "κερατιάτικο" που μπορεί εύκολα να είναι και 300 ευρώ.

 

Στα του κλιματισμού εξαρτάται από το μέγεθος της τρύπας και το πόσο εύκολα αναστρέψιμη είναι όπως γράψανε και άλλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει αυτους να τους παιρνεις χαμπαρι απο την αρχη και να μην μπαινεις στη διαδικασια να υπογραψεις συμβολαια μαζι τους. Μια καλη χυλοπιτα για κανα χρονο να φάνε θα το δώσουν σε καμια κορη ή γιο να το νοικιασει που ισως να ειναι πιο συνενοήσιμοι. Οποτε ο κωλογερος ή η κωλογρια φυγαν απο τη μέση!

Μα αυτο λεω, εφταιγε η πρωην μου, μιας και ο τυπας ηταν σε αλλο παραλληλο συμπαν, οπως και φταιει αντιστοιχα η κοπελα του Stavmitsos. Επρεπε και οι δυο να τα κοψουν εξαρχεις αυτα, απο την στιγμη που τα δεχεται η ιδια διχως να τον ακουει, ελαχιστα μπορει να κανει ο ιδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά προσωπικά νοικιάζω χρόνια και έχω αλλάξει πάρα πολλά σπίτια.

 

Βλέποντας την κατάσταση που περιγράφεις πιστεύω έχεις να κάνεις με ένα άτομο προβληματικό. Ξέρεις λοιπόν ποιό είναι το χειρότερο λάθος για να αντιμετωπίσεις ένα προβληματικό άτομο? Να έρθεις σε αντιπαράθεση μαζί του.
 

Μπορεί εν τέλη παίρνοντας χαρτί από γιατρό (υπερβολικό Imho) ή με μαλώματα ή γράφοντάς την να βάλεις το κλιματιστικό σου. Προετοιμάσου πάντως για τα επακόλουθα. Δεν θέλει τίποτα ιδιαίτερο ο άλλος για να αρχίσει να βρίσκει ψεγάδια και να αρχίσετε τους καυγάδες ή απλά να γίνει σπαστικός σε καθημερινή βάση (μιας και μένει από πάνω σου).

 

Αν την κόβεις για λογικό άτομο συζητήστε το, ειδάλλως, έχοντας μπλέξει ουκ ολίγες φορές, η συμβουλή μου είναι να σηκωθείς να φύγεις και να αλλάξεις σπίτι. Σήμερα θα είναι το κλιματιστικό, αύριο κάτι άλλο... Αρκετή ζαλούρα έχουμε στο κεφάλι μας από τα δικά μας για να λύσουμε και τα ψυχολογικά του καθενός.

 

Υ.Γ. Αν σκοπεύεις να την εκνευρίσεις ευχήσου επίσης να μην τύχεις σε κάνα δικομανή. Σε μία περίπτωση ο ιδιοκτήτης μου κολούσε εγγράφως τα αιτήματα/παράπονά του στην πόρτα κρατώντας αντίγραφα. Όχι ότι μου έκανε κάτι, γνωρίζω ότι ήμουν σωστός από πλευράς μου, αλλά θες να ζείς κάτι τέτοιοες σουρεαλιστικές καταστάσεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πες της ότι θα το βάλεις και όταν φύγει η κοπέλα σου να κρατήσει το κλιματιστικό. Πιστεύω ότι αυτό που ανησυχεί την ιδιοκτήτρια είναι το χάλι που θα μείνει άπαξ και φύγει η κοπέλα σου και πάρει και το κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά πραγματικά η συμβουλή σας είναι να της αφήσει το κλιματιστικό;;;

 

Δηλαδή ο τρελός (ή αυτός που πουλάει τρέλα) θα βγει και κερδισμένος;

 

Εννοείται πως όχι (εκτός πια αν έχει πάρει κάνα κλιματιστικό της πυρκαγιάς και δεν αξίζει καν το έξοδα ξηλώματος).

 

Απλά το βάζεις και όταν έρθει η ώρα να φύγεις παραδίδεις το σπίτι όπως το παρέλαβες. Ειδικά αν το παρέλαβες βαμένο και πρέπει να το παραδώσεις έτσι, δεν είναι τίποτα το μπάλωμα της τρύπας του σωλήνα και των οπών στήριξης (και μετά βάψιμο βέβαια).

Όπως προτάθηκε, βάλε το κλιματιστικό θέτοντας ιατρικό θέμα (απλά για να γλυτώσεις τη γκρίνια) και όταν είναι η ώρα να φύγεις συμπεριφέρσου σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά πραγματικά η συμβουλή σας είναι να της αφήσει το κλιματιστικό;;;

 

Δηλαδή ο τρελός (ή αυτός που πουλάει τρέλα) θα βγει και κερδισμένος;

 

Εννοείται πως όχι (εκτός πια αν έχει πάρει κάνα κλιματιστικό της πυρκαγιάς και δεν αξίζει καν το έξοδα ξηλώματος).

 

Απλά το βάζεις και όταν έρθει η ώρα να φύγεις παραδίδεις το σπίτι όπως το παρέλαβες. Ειδικά αν το παρέλαβες βαμένο και πρέπει να το παραδώσεις έτσι, δεν είναι τίποτα το μπάλωμα της τρύπας του σωλήνα και των οπών στήριξης (και μετά βάψιμο βέβαια).

Όπως προτάθηκε, βάλε το κλιματιστικό θέτοντας ιατρικό θέμα (απλά για να γλυτώσεις τη γκρίνια) και όταν είναι η ώρα να φύγεις συμπεριφέρσου σωστά.

Ναι αλλά όπως προειπώθηκε επάνω αν κάποιος είναι ηλίθιος δεν είναι καλή συμβουλή να έρθεις σε αντιπαράθεση μαζί του. Στην περίπτωση της ιδιοκτήτριας, καλύτερα θα ήταν να συμφωνήσουν να μείνει το κλιματιστικό ή να πληρώσουν την επισκευή παρά η κοπέλα να ψοφολογάει σε τόση ζέστη επειδή πουλά τρέλα η ιδιοκτήτρια.

 

Αααα και δεν νομίζω ότι χρειάζεται να γίνει πλαστογραφία ιατρικού εγγράφου για κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...