Προς το περιεχόμενο

Απαγόρευση εγκατάστασης κλιματιστικού από σπιτονοικοκυρά


Stavmitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αλλά όπως προειπώθηκε επάνω αν κάποιος είναι ηλίθιος δεν είναι καλή συμβουλή να έρθεις σε αντιπαράθεση μαζί του. Στην περίπτωση της ιδιοκτήτριας, καλύτερα θα ήταν να συμφωνήσουν να μείνει το κλιματιστικό ή να πληρώσουν την επισκευή παρά η κοπέλα να ψοφολογάει σε τόση ζέστη επειδή πουλά τρέλα η ιδιοκτήτρια.

 

Αααα και δεν νομίζω ότι χρειάζεται να γίνει πλαστογραφία ιατρικού εγγράφου για κάτι τέτοιο.

 

Εντάξει τώρα. Πλαστογραφία.

Δε νομίζω κανείς να είπε κάτι τέτοιο.

Απλά για μια βεβαίωση από γιατρό ότι έχει πρόβλημα με τη ζέστη (που λίγο πολύ όλοι έχουμε).

Μια μικρή υπέρταση, μια περιστασιακή αρρυθμία και χίλια δυο άλλα θα μπορούσαν να "τεκμηριώσουν" την ανάγκη δροσισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Συμβουλευτείτε νομικό, μη μπλέξετε με κανένα τρελό.

 

Νομίζω υπάρχουν θέματα στην τοποθέτηση (πρέπει να γίνει μελέτη κλπ.), αλλά αν έχετε πρόβλημα , σηκωθείτε και φύγετε, στέλνοντας ένα εξώδικο νωρίτερα για τους λόγους της αποχώρησης.

 

 

Και για κάποιους που γράφουν αρλούμπες, ΟΧΙ, ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΝΟΙΚΙΑΖΕΙΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΝΗΚΕΙ.

Όταν το τετραγωνικό στοιχίζει πάνω από 1200 ευρώ για την κατασκευή του είναι αστείο να λέει κάποιος ότι του ανήκει σπίτι επειδή πληρώνει ενοίκιο..

 

Επίσης, είναι υποχρεωτικό να επιτρέπεις στον ιδιοκτήτη να επιθεωρεί την περιουσία του σε τακτά χρονικά διαστήματα, αλλιώς μπορεί να το κάνει με δικαστικό κλητήρα και κλειδαρά.

Και αν δεν θέλει, ούτε καρφί σε τοίχο δεν μπορείς να καρφώσεις.

 

Δεν είπα πουθενά ότι το σπίτι που νοικιάζεις σου ανήκει. Είπα ότι το σπίτι που νοικιάζεις είναι σπίτι σου.

 

Αν διαφωνείς και ιδιαίτερα αν είσαι εκμισθωτής, σου προτείνω να διαβάσεις σχετικά με το άσυλο της κατοικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ δεν τα εχω πει εγω σε άλλο θρεντ? ότι η επιλογή σπιτιου είναι πολύ μεγαλη υποθεση? και θα πρέπει να ψάξεις από πριν τι φρουτο είναι ο ιδιοκτητης.

 

Γενικα παντως εγω την ειχα πατησει μια φορα επειδή ο κωλογερος ηταν αρχικα ευγενικος και αν και τον πιεσα (για να δειξει το αληθινο του προσωπο) την ημερα που καναμε τα συμβολαια ο πουστης δεν απέδειξε μετα αρχισε τις μαλακιες.

 

Όπως ειπε και ενας φιλος πιιο πανω με προβλημάτικα άτομα ακρη δεν βγαζεις θα πρέπει να εισαι αρκετα εξυπνος εξαρχής ώστε να μη μπλέξεις μαζι τους φαντασου τωρα να έχεις κατι σοβαρο να αντιμετωπίσεις στη δουλεια και να εχεις και τον καραγκιοζη να σε πρηζει με τις μαλακιες του. Μιλαμε παντα για σοβαρο ενοικιαστη που εχει λογικές απαιτησεις και πληρώνει στην ώρα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το βρίσκω λογικό. Δηλαδή αν δε λέει το ενοικιαστήριο ότι δε μπορείς να γκρεμίσεις έναν εσωτερικό τοίχο πάει να πει ότι μπορείς να το κάνεις.

 

Θεωρώ λογικό να έχει δίκιο η ιδιοκτήτρια (χωρίς να το ξέρω θετικά)

 

Πρώτον δεν γκρεμίζεις τοίχο, μια τρύπα ανοίγει περίπου 5-6cm για να περάσει ο σωλήνας με το φρέον και της απορροής συμπυκνώματος και κάνει και τέσσερεις μικρές τρύπες στον τοίχο για την τοποθέτηση της βάσης στήριξης του κλιματιστικού. Δεύτερον, ναι η ιδιοκτήρια μπορεί να μην θέλει ούτε κάδρο να κρεμάσεις και 1002 άλλα πράγματα. Εγώ αν έμενα στο ενοίκιο θα έβαζα κλιματιστικό και δεν θα έλεγα τίποτα στον ιδιοκτήτη, κι αν φώναζε ή έκανε συνεχώς γκρίνιες και φασαρίες θα τα μάζευα να φύγω και θα τα άφηνα όλα απλήρωτα, σιγά μην κάθομαι να σκάω απ' την ζέστη να γίνομαι μουσκίδι στον ιδρώτα και με προβλήματα καρδιάς επειδή ο άλλος είναι παράξενος και τσιγκουνεύεται να κλείσει την τρύπα όταν αποχωρήσω απ' το σπίτι.

Στο σπίτι της μητέρας μου που το νοικιάζουμε, οι πρώτοι ενοικιαστές άνοιξαν τρύπες και όταν έφυγαν είπαμε στον μπογιατζή να βρει να τις καλύψει με κάποια άσπρα καλύμματα που δεν φαίνεται κάτι, αν αποχωρήσει κανείς λέμε στους επόμενους ενοικιαστές σε περίπτωση που θέλουν να βάλουν κλιματιστικό να αφαιρέσουν τα καλύμματα από τις παλιές τρύπες και να τα βάλουν στις υπάρχουσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον δεν γκρεμίζεις τοίχο, μια τρύπα ανοίγει περίπου 5-6cm για να περάσει ο σωλήνας με το φρέον και της απορροής συμπυκνώματος και κάνει και τέσσερεις μικρές τρύπες στον τοίχο για την τοποθέτηση της βάσης στήριξης του κλιματιστικού. Δεύτερον, ναι η ιδιοκτήρια μπορεί να μην θέλει ούτε κάδρο να κρεμάσεις και 1002 άλλα πράγματα. Εγώ αν έμενα στο ενοίκιο θα έβαζα κλιματιστικό και δεν θα έλεγα τίποτα στον ιδιοκτήτη, κι αν φώναζε ή έκανε συνεχώς γκρίνιες και φασαρίες θα τα μάζευα να φύγω και θα τα άφηνα όλα απλήρωτα, σιγά μην κάθομαι να σκάω απ' την ζέστη να γίνομαι μουσκίδι στον ιδρώτα και με προβλήματα καρδιάς επειδή ο άλλος είναι παράξενος και τσιγκουνεύεται να κλείσει την τρύπα όταν αποχωρήσω απ' το σπίτι.

Στο σπίτι της μητέρας μου που το νοικιάζουμε, οι πρώτοι ενοικιαστές άνοιξαν τρύπες και όταν έφυγαν είπαμε στον μπογιατζή να βρει να τις καλύψει με κάποια άσπρα καλύμματα που δεν φαίνεται κάτι, αν αποχωρήσει κανείς λέμε στους επόμενους ενοικιαστές σε περίπτωση που θέλουν να βάλουν κλιματιστικό να αφαιρέσουν τα καλύμματα από τις παλιές τρύπες και να τα βάλουν στις υπάρχουσες.

 

 

Ειναι μια καλη λυση που εξυπηρετει ολους νομιζω.Ετσι εχω κανει κι εγω σε σπιτι που νοικιαζω σε αλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κοπέλα σου έπεσε σε περίεργη που, επειδή το σπίτι έιναι ιδιοκτησία της, φοβάται ότι θα της το καταστρέψετε (τουλάχιστον από αυτά που λες αυτό καταλαβαίνω). Επειδή και μια γνωστή μου είχε παρόμοιο θέμα,(μάλιστα ο ιδιοκτήτης είχε αντικλείδι και μπήκε μέσα στο σπίτι της χωρίς άδεια, μια φορά που νόμιζε ότι δεν ήταν αυτή μέσα, προφανώς για να ελεγξει και φυσικά έγινε χαμός), ας αρχίσει να ψάχνει άλλο. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρει. Είναι απλά παράλογο να μην αφήνεις κάποιον να βάλει κλιματιστικό, επειδή θεωρείς ότι θα σου κάνει ζήμια. Αν θέλει το σπίτι της απείραχτο καλύτερα να μην το ενοικιάζει. Αν μη τι άλλο η πρόβλεψη για εγκατασταση κλιματιστικού ανεβάζει την αξία του σπιτιού,( κι ειλικρίνα ποιος δε χρησιμοποιεί κλιματιστικό σήμερα; ) Αν ήμουν στη θεση της ιδιοκτήτριας κι ο ενοικιαστής μου ήταν ήσυχος, βολικός και τυπικός στις υποχρεώσεις του (όπως , προφανώς, η κοπέλα σου ), θα προσφέρομουν να βάλω η ίδια το κλιματιστικό για να μην τον χάσω !Η ιδιοκτήτρια του διαμερίσματος που έμενε η ξαδερφη μου ως φοιτήτρια για 5 χρόνια, της έβαλε η ίδια κλιματιστικό (το οποιο φυσικά ήταν γενικά μια καλή επένδυση για το σπίτι), της μείωσε το ενοίκιο επειδή παρουσιάστηκαν κάποια προβλήματα με υδραυλικά και έβαλε μέχρι και σύρτη στην πόρτα και δωρεάν wifi προκειμένου να μην την χάσει  , ακριβώς γιατί ήταν πολύ καλή ως ενοικιάστρια και ήξερε (μετά από πολλά χρόνια που νοικιαζε το σπίτι σε φοιτητές) πως έτσι θα είχε την περιουσία της εξασφαλισμένη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σου αρέσει το σπίτι δεν το νοικιάζεις. End of story.

 

Οποιαδήποτε προσθήκη πρέπει να συμφωνεί και ο ιδιοκτήτης και αυτά τα πράγματα τα ξεκαθαρίζεις από την αρχή.. Το σπίτι πρέπει να το παραδώσεις όπως το παρέλαβες, όπως ορίζει κάθε συμφωνητικό ενοικίασης.

 

Δεν μπορείς να πεις στον άλλο τί θα κάνει στο σπίτι του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σου αρέσει το σπίτι δεν το νοικιάζεις. End of story.

 

Οποιαδήποτε προσθήκη πρέπει να συμφωνεί και ο ιδιοκτήτης και αυτά τα πράγματα τα ξεκαθαρίζεις από την αρχή.. Το σπίτι πρέπει να το παραδώσεις όπως το παρέλαβες, όπως ορίζει κάθε συμφωνητικό ενοικίασης.

 

Δεν μπορείς να πεις στον άλλο τί θα κάνει στο σπίτι του...

 

Τζάμπα post.

 

Είπε ο ts οτι δεν του άρεσε το σπίτι? Κλιματισιτκό ήθελε να βάλει.

 

Δεν υπάρχει καμιά προσθήκη, βάζεις ένα μηχάνημα στον τοίχο και όταν φύγεις το αφαιρείς, ας κάτσει να κλείσει την τρύπα μετά ο ενοικιαστής για να μην φαίνεται πειραγμένος ο τοίχος, σιγά μην ρωτήσει τον ιδιοκτήτη και πότε θα πάει για χέσιμο.

 

Η τελευταία πρόταση παντελώς άσχετη με το θέμα, δεν απαίτησε από την ιδιοκτήτρια να κάνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγεις τρύπες. Αν τις κλείσεις πρέπει και να βάψεις. Πόσοι θα το κάνουν?

 

Οι περισσότεροι θα πουν "σιγά μη με κυνηγήσει δικαστικά,περισσότερα θα του βγει" και θα "την κάνουν".

 

Η τελευταία πρόταση κολλάει στα προηγούμενα. Σκέψου το...

 

ΥΓ. Δεν ήξερα ότι το χέσιμο ανοίγει τρύπες στους τοίχους. Thank you.


Να συμπληρώσω ότι όταν λέμε δεν σου αρέσει το σπίτι, επειδή δεν ξέρω αν έχεις νοικιάσει ποτέ, σπίτι δεν είναι μόνο οι τοίχοι, αλλά και οι ανέσεις που προσφέρει.

 

Θερμοσίφωνας-ηλιακός-πόρτα ασφαλείας-αέριο ή πετρέλαιο και είδος θέρμανσης γενικά-κλιματιστικά κτλ...Δεν αρχίζεις να τα πειράζεις κατα πώς σε βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...