Προς το περιεχόμενο

Νέο PC συμβουλή


Aztec

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στους συμφορουμίτες ,

 

είμαι σε φάση αγοράς νέου υπολογιστή για προγραμματισμό και gaming με σκοπό να αντέξει στο χρόνο.Επειδή εχω μείνει λίγο εκτός εξελίξεων θα ήθελα την συμβουλή σας στην ακόλουθη συνθεση

 

Κουτί : Corsair Carbide spec 03

Τροφοδοτικό : Corsair RM650X

Επεξεργαστής : Intel I5 6600

Μητρική :MSI H170 Gaming M3

Μνήμη : Corsair DDR4 2400 16GB

Κάρτα γραφικών : MSI GTX 960 Gaming 4GB

Σκληρός δίσκος : SANDISK 480GB SSD plus

 

Ο υπολογστής είναι γύρω στο 1000αρικο. Θα ήθελα την γνώμη σας και τι αλλαγές μπορεί να κάνατε

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι η κάρτα γραφικών. Σκοπεύω να παίξω κυρίως Overwatch και κανα Hearthstone , Τomb Raider σε μονιτορ 1080P. Απλά σκέφτομαι να μην δώσω πολλά λεφτά τώρα και απλά να κάνω μια αναβάθμιση κάποια σιτγμή στο μέλλον. Μηπως να πάω στην 970 που φαίνεται να είναι η μέση λύση  ?

 

Τέλος δεν έχω ιδεά τι μονιτορ να  αγοράσω οπότε κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη 24 inches (1080p)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στους συμφορουμίτες ,

 

είμαι σε φάση αγοράς νέου υπολογιστή για προγραμματισμό και gaming με σκοπό να αντέξει στο χρόνο.Επειδή εχω μείνει λίγο εκτός εξελίξεων θα ήθελα την συμβουλή σας στην ακόλουθη συνθεση

 

Κουτί : Corsair Carbide spec 03 > Γούστα είναι αυτά μέτριο κατασκευαστικά.

Τροφοδοτικό : Corsair RM650X > Ακριβό υπάρχουν εξίσου καλές επιλογές πιο οικονομικές.

Επεξεργαστής : Intel I5 6600 > Μια χαρά αφου ομως πας τοσο ψηλά σκέψου και τον Κ

Μητρική :MSI H170 Gaming M3 > Απορριπτέα εταιρία απο εμένα για μητρικές δες και Asus

Μνήμη : Corsair DDR4 2400 16GB > GSKill for ever

Κάρτα γραφικών : MSI GTX 960 Gaming 4GB > καλη επιλογή στην Ευρωπη όμως έχουν πεσει οι τιμές στο Ελλαδισταν οχι.

Σκληρός δίσκος : SANDISK 480GB SSD plus > Crucial BX 240 για αρχή και 1ΤΒ για τα παιχνίδια σου.

 

Ο υπολογστής είναι γύρω στο 1000αρικο. Θα ήθελα την γνώμη σας και τι αλλαγές μπορεί να κάνατε

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι η κάρτα γραφικών. Σκοπεύω να παίξω κυρίως Overwatch και κανα Hearthstone , Τomb Raider σε μονιτορ 1080P. Απλά σκέφτομαι να μην δώσω πολλά λεφτά τώρα και απλά να κάνω μια αναβάθμιση κάποια σιτγμή στο μέλλον. Μηπως να πάω στην 970 που φαίνεται να είναι η μέση λύση  ?

 

Τέλος δεν έχω ιδεά τι μονιτορ να  αγοράσω οπότε κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη 24 inches (1080p)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συστημα αυτο μπορεις να το ονομασεις "παρα τριχα"
Τα περισσοτερα πραγματα ειναι ΟΚ αλλα στο παρα τριχα απο το να ειναι καλοι συνδυασμοι.

Καρτα γραφικων περιμενε λιγο να παρεις RX 470 αυριο ανακοινωνωνται επισημα και σε λιγες εβδομαδες θα ειναι λογικα στα ραφια.
Επεξεργαστη καλυτερα 6500, εχει καλυτερο λογο τιμης/αποδοσης η 6600Κ αν βαλεις και μητρικη Ζ170.

Τροφοδοτικο υπερβολικο σε σχεση με τις απαιτησεις του συστηματος

Μητρικη OK αλλα στα χρηματα αυτα βρισκεις καλυτερες αλλα και Ζ170

Μνημες ΟΚ αλλα τα 2400 δεν θα μπορεσεις να τα εκμεταλευτεις με αυτη την μητρικη.
SSD με λιγα παραπανω βαζεις καλυτερο η με λιγοτερα βαζεις καλυτερο αλλα μικροτερο και τον συνδυαζεις με HDD για να εχεις και αποθηκη/back up 

Το κουτι ειναι και θεμα γουστου αλλα εγω σε υπολογιστη του 1000ρικου θα εβαζα το Link.png Site: Phanteks_P400 η το NZXT Link.png Site: Source_340 . Αν εβγαιναν εκτος μπατζετ στην τιμη του Corsair θα εβαζα Link.png Site: αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν να πω ότι έκανα τον συδυασμό σε ένα κατάστημα ΒΤΟ ενδεικτικά. Αλλά...ήταν περιοριστικό στα ακόλουθα

 

SpirosZ68 δεν είχε μνήμες DDR4 στα 2133 που παίζει η μητρική και για αυτό εβαλα 2400.

SpirosZ68 Δεν είχε το Corsair RM550 επομένως πηρα το αμέσως μεγαλύτερο (silent line)

MoviemakerGR Θα συμφωνήσω για ASUS αλλά το μαγαζί είχε μόνο MSI/GIGABYTE

 

Απο κάρτα γραφικών επιλέγω μόνο Nvidia (fanboy spotted). Εδώ έχω προβληματιστεί...

 

Εντάξει το κουτί απλα μου άρεσε :)

 

Το θέμα ειναι οτι το μαγαζί δεν έχει την ποικιλία που χρειάζομαι για να κάνω τις πιο ορθές επιλογές. Μάλλον πρέπει να αλλάξω μαγαζί 

 

Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποια 24αρα οθόνη γιατι δεν ξέρω καθόλου που να κοιτάξω?

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

All time classic > https://www.skroutz.gr/s/7888706/Dell-S2316H.html

 

ναι ν'αλλαξεις μαγαζί γιατι μετα θα σου πουν ξέρετε εχουμε έλλειψη και παρτε αυτό,πολυ περισσότερο αν θέλεις να στο συναρμολογήσουν ουτε για αστείο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πλαίσιο σήμερα έχει φοβερή προσφορά

samsung 24" 2ms (για τα λεφτά του πολύ καλό)

 

http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/othones/Samsung-Monitor-24-S24D300H.htm?utm_source=Newsletter&utm_medium=Email&utm_campaign=Newsletter-20160627-Monday-Upgrade-Samsung-Monitor-S24D300H&cm_mmc=Plaisio+Newsletter-_-Newsletter-20160627-Monday-Upgrade-Samsung-Monitor-S24D300H-_-Body-_-Samsung-Monitor-S24D300H

 

μνήμη ψάξε λίγο παραπάνω , υπάρχουν σετάκια 16GB DDR4 σε προσφορά

επίσης η 960 είναι πολύ μέτρια , πάρε 970/4 που έχουν βγει σε προσφορά πολλές

ο Ι5 6600 είναι ελάχιστα γρηγορότερος από 6500 , πάρε τον 6500 πολυ καλυτερο value/money

η μητρική είναι υπερβολική , πάρε Β150 αφού δεν κάνεις ο/c και δώσε τα λεφτά που θα γλυτώσεις από μητρική επεξεργαστή για την 970

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτή την λογική στην Ελλάδα της κρίσης κανείς ποτέ δεν θα έχει και αν έχει θα προτιμήσει να τα ρίξει κάπου αλλού,

το θέμα είναι αν πλέον αποτελεί πρόταση η παρωχημένη αυτή τεχνολογία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν να πω ότι έκανα τον συδυασμό σε ένα κατάστημα ΒΤΟ ενδεικτικά. Αλλά...ήταν περιοριστικό στα ακόλουθα

 

SpirosZ68 δεν είχε μνήμες DDR4 στα 2133 που παίζει η μητρική και για αυτό εβαλα 2400.

SpirosZ68 Δεν είχε το Corsair RM550 επομένως πηρα το αμέσως μεγαλύτερο (silent line)

MoviemakerGR Θα συμφωνήσω για ASUS αλλά το μαγαζί είχε μόνο MSI/GIGABYTE

 

Απο κάρτα γραφικών επιλέγω μόνο Nvidia (fanboy spotted). Εδώ έχω προβληματιστεί...

 

Εντάξει το κουτί απλα μου άρεσε :)

 

Το θέμα ειναι οτι το μαγαζί δεν έχει την ποικιλία που χρειάζομαι για να κάνω τις πιο ορθές επιλογές. Μάλλον πρέπει να αλλάξω μαγαζί 

 

Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποια 24αρα οθόνη γιατι δεν ξέρω καθόλου που να κοιτάξω?

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Αλλαξε μαγαζι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...