Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασίες


MSSB

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Okay, here we go.

Specs: NZXT Phantom 530 - i7-3770k 4.7GHz - Z77X-UD3H - CM Nepton 120xl - AX760i - 980Ti Xtreme Edition (Gigabyte).

 

Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Ας ξεκινήσω λέγοντας ότι στο δωμάτιό μου, έχω 30-32 βαθμούς (χωρίς σχόλια για αυτό :Ρ).

Τελείωσα την ανανέωση του κουτιού μου σήμερα, που πήρα κάτι νέα case fans CM και 2 νέους HDD, και έκανα μια μικρή αναδιάταξη για καλύτερο airflow και καλύτερο cable manag.

Το κουτί μου από μέσα, μοιάζει έτσι.

Η μόνη διαφορά είναι ότι έχω μία GPU και εκεί που είναι οι HDD, έχω κρατήσει μόνο το πάνω - πάνω από τα τρία "κουτιά υποδοχών" των HDDs, επειδή από κάτω έβαλα τη Nepton.

Cabinet%20NZXT%20Phantom%20530%20USB%203

 

Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Οι θερμοκρασίες σε idle, ξεκινάνε από 40 βαθμούς. Σε μέγιστες, πιάνω σχεδόν 80 (stress test).

Η διάταξη που έχω κάνει είναι η εξής. Μπροστά έχω ένα 200mm CM fan (110 CFM) και εκεί που είναι η μπροστά η σήτα, ακριβώς πίσω από το fan, είναι η Nepton 120xl. Για να βάζω αέρα δεν έχω άλλο fan.

Για έξοδο τώρα, έχω δύο. Ένα στο πίσω μέρος και ένα στο πάνω μέρος (ίδιο με το πίσω).

 

Το ότι πιάνω 80 βαθμούς in-game, είναι λογικό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φτάνει η nepton 120xl για 3770k στα 4.7 κιόλας, που σίγουρα θα έχεις χρησιμοποιήσει πάνω από 1.3v ρεύματος. Η συγκεκριμένη μέχρι τα 4.4 είναι οκ σε 3770k, για να παίζεις στα 4.7 σε 3770k με ασφαλείς θερμοκρασίες θες custom υδρόψυξη για να είσαι άνετος. Κατέβασε το overclock για αρχή, στα 4.4 πχ και βλέπεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.27 ρεύμα είμαι.

Πριν από το καλοκαίρι, ήμουν max 60 βαθμούς. Δεν ξέρω αν φταίει η θέση που την έχω βάλει (αν δηλαδή το ψυγείο είναι χαμηλά ( ;; )) ή αν φταίει ότι έχω 30+ βαθμούς εδώ μέσα.

Για αρχή είμαι σε stock clocks αλλά δεν ξέρω αν δω διαφορές. Θα κάνω ένα stress τώρα, να δω που θα φτάσει.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

1.27 ρεύμα είμαι.

Πριν από το καλοκαίρι, ήμουν max 60 βαθμούς. Δεν ξέρω αν φταίει η θέση που την έχω βάλει (αν δηλαδή το ψυγείο είναι χαμηλά ( ;; )) ή αν φταίει ότι έχω 30+ βαθμούς εδώ μέσα.

Για αρχή είμαι σε stock clocks αλλά δεν ξέρω αν δω διαφορές. Θα κάνω ένα stress τώρα, να δω που θα φτάσει.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Αν εχεις το ψυγειο στο πατωμα του κουτιου πολυ πιθανο να μην μπορουν να τραβηξουν αρκετο αερα οι ανεμηστηρες απο κατω ,

Ποιος ο λογος να βαλεις το ψυγειο στο πατωμα? μπορεις ειτε στην προσοψη ειτε επανω

Εισαι σιγουρος οτι το cpu block πατησε καλα ? εβαλες αρκετη παστα να καλυψεις ολο το επεξεργαστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψυγείο είναι στη πρόσοψη, πίσω ακριβώς από τον 200 ανεμιστήρα. Double the air :Ρ

Πάστα και πάτημα block, είναι τριπλοτσεκαρισμένα. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν έχει πρόβλημα, που το ψυγείο είναι τόσο χαμηλά. Μήπως δεν έχει τη δύναμη να ανεβάσει το υγρό τόσο ψηλά και αρκετά γρήγορα για να γίνει η κίνηση. Αυτό μου περνάει από το νου.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδη ειναι AIO δεν ξερω τι παιζει παντως αν υπαρχει αερας στο ψυγειο σιγουρα εχει μαζευτει στην επανω μερια και αυτο μπορει να σου δημιρουγει προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...