Προς το περιεχόμενο

CEID Πατρα


alexis97droso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα εδωσα φετος πανελληνιες και θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με το συγκεκριμενο τμημα. Οδηγο σπουδων και μαθηματα εχω δει ηδη και με ενδιαφερουν απιστευτα πολυ. Ακομη αν γνωριζετε μπορειτε να μου πειτε τι πλεονεκτηματα εχει η συγκεκριμενη σχολη εναντι της πληροφορικης στο καποδιστριακο πανεπιστημιο, διοτι ειμαι απο αθηνα και λογικα θα δηλωσω πρωτα το καποδιστριακο. Ακομη με τα μορια μου λογικα πιανω και ημμυ στην πατρα. Θα το προτεινατε για καποιον που θελει να ασχοληθει κυριως με πληροφορικη η δεν αξιζει; Με ενδιαφερει πολυ η ρομποτικη και το τμημα ceid στην πατρα εχει λεσχη ρομποτικης το οποιο ειναι μεγαλο πλεονεκτημα για εμενα ενω στο καποδιστριακο δε βρηκα αντιστοιχη. Γνωριζετε αν στο καποδιστριακο υπαρχει ενασχοληση με ρομποτικη η οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα σε μέσες άκρες το CEID ασχολείται εξίσου περίπου το ίδιο με hardware-software ενώ το καποδιστριακό είναι πιο software oriented.

Το CEID επίσης έχει πολύ "στενές" σχέσεις με το ΙΤΥΕ δίπλα.

Το καλό και κακό ταυτόχρονα με τους ηλεκτρολόγους είναι ότι έχει διπλή ειδικότητα. Ηλεκτρολογία και Πληροφορική. Αν τα θυμάμαι καλά ανάλογα με τις ροές που διαλέγεις μπορεί να ασχοληθείς ελάχιστα με πληροφορική αλλά και πολύ αν θες.

Το καλό των ηλεκτρολόγων επίσης είναι ότι έχεις και επαγγελματικά δικαιώματα ηλεκτρολόγου εκτός από πληροφορικής. 

Σαν πιο hardware σκέτη πληροφορική θα πήγαινα CEID .

Σαν επαγγελματικά δικαιώματα θα πήγαινα ηλεκτρολόγους.

 

Βέβαια όποια σχολή και να διαλέξεις από τις τρεις θα είσαι μια χαρά. Είναι από τις καλύτερες σχολές στον τομέα τους

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@CarbonFibre σε ευχαριστω πολυ φιλε. Και εγω κυριως τα επαγγελματικα δικαιωματα σκεφτομαι για το ημμυ γιατι σου ανοιγει πολλες πορτες. Το τελευταιο ειναι το μονο που με καθησυχαζει διοτι ξερω οτι σε οποια και απο τις 3 περασω, γιατι σιγουρα θα περασω σε μια απο τρεις :P ,θα μεινω σιγουρα ικανοποιημενο απο αποψη σπουδων γιατι ειναι πολυ καλες ολες. Ως κατοικος αθηνας λογικα θα δηλωσω πρωτα ημμυ πατρα μετα εκπα και μετα ceid. Το κακο με ημμυ που εχω ακουσει και εχω διαβασει ειναι οτι ναι μεν μπορεις να ασχοληθεις με την πληροφορικη ως ροη αλλα μεχρι να φτασεις σε εκεινο το σημειο εχεις φαει στην πλατη σου 30-40 αλλα μαθηματα τα οποια ενδεχομενως να μη σε ενδιαφερουν και καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως μπορείς να δεις, 2 χρόνια πριν ήμουν ακριβώς στο ίδιο δίλημμα καθώς έπιανα τις ίδιες σχολές με εσένα. Τελικά επέλεξα το CEID και δεν το μετάνιωσα σε σχέση με το να πήγαινα ηλεκτρολόγους βλέποντας ότι η σχολή μου δίνει την ευκαιρία να ασχοληθώ με θέματα που μου αρέσουν χωρίς να μπλέξω με άκυρα (για μένα) μαθήματα, αν και για αυτό περισσότερο σημασία έχει η προσωπική ενασχόληση παρά η σχολή.

 

Όσον αναφορά την σύγκριση με το ΕΚΠΑ, είμαστε πάνω κάτω τα ίδια συγκρίνοντας το πρόγραμμα σπουδών και το γενικότερο επίπεδο της σχολής με γνωστούς μου στο τμήμα της Αθήνας. Με την διαφορά οτι εμείς είμαστε 5ετής σχολή (χωρίς όμως αυτό να είναι απαραίτητα καλό ή κακό). Οπότε το σημαντικότερο σε αυτή την περίπτωση είναι να σκεφτείς αν μπορείς και αν θέλεις να πας σε μια άλλη πόλη μακριά από την μόνιμη κατοικία σου με ότι συνεπάγεται αυτό.

 

Στην τελική μπροστά σου έχεις 3 πολύ καλές επιλογές που δύσκολα θα μετανιώσεις (μέχρι την πρώτη εξεταστική :P ), απλά μην σκέφτεσαι τόσο τα επαγγελματικά δικαιώματα (ειδικά στην Ελλάδα του σήμερα η μόνη διαφορά είναι τι θα πληρώνεις στο τσμεδε) όσο με το τι εσύ θες να ασχοληθείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν Ηλεκτρολόγος ακόμα με βασανίζει αυτό το ερώτημα. Μπορείς να πάρεις τομέα ΗΥ αλλά θα ζηλέψεις κάποια μαθήματα των CEID (αν και σου δίνεται η δυνατότητα να διαλέξεις μάθημά τους) ενώ θα καταριέσαι ορισμένα ενεργειακά μαθήματα των Ηλεκτρολόγων. Παρ'ολα αυτά θα έχεις περισσότερες διεξόδους και πιο ευρύ φάσμα γνώσεων σε διάφορους τομείς της τεχνολογίας και όχι μόνο στην πληροφορική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν σκέτο Πληροφορική και αφού σε βλέπω πιο hardware oriented πάντως εγώ θα έλεγα CEID.

Αν δεν σε ενδιαφέρει το ηλεκτρολογικό κομμάτι δεν υπάρχει λόγος να μπλέξεις και με μαθήματα που δεν σε ενδιαφέρουν.Τα εξτρα επαγγελματικά δικαιώματα είναι ένα δέλεαρ αλλά πχ αν δεν ακολουθήσεις ενεργειακό τομέα πώς θα ασκήσεις σοβαρά τα αντίστοιχα δικαιώματα; 

Επίσης το να πληρώνεις Τσμεδε είναι ενα σημαντικό βαρίδι και με την κατάσταση που επικρατεί με τα ταμεία πλέον είναι ίσως περισσότερο πρόβλημα.

 

Να βάλω μέσα και το νέο κτίριο του CEID; Οοοοοταν μεταφερθεί βέβαια εκεί; Εφιάλτης μου είχε γίνει να προλάβω το νέο κτίριο  αλλά δεν... :P Των ηλεκτρολόγων είναι λίγο παλιά...

 

slide-image-2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Επελεξα τελικα ημμυ σε αθηνα,θεσ/νικη,πατρα και κρητη (μιας και εγινε η μετονομασια) και μετα ceid. Ο κυριοτερος λογος ηταν αυτο που προαναφερθηκε, οτι υπαρχουν περισσοτερες διεξοδοι και πιο ευρυ φασμα γνωσεων σε διαφορους τομεις και απο εκει και περα σκοπος ειναι να κυνηγησω ενα καλο μεταπτυχιακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το να πληρώνεις Τσμεδε είναι ενα σημαντικό βαρίδι και με την κατάσταση που επικρατεί με τα ταμεία πλέον είναι ίσως περισσότερο πρόβλημα.

 

και οι απόφοιτοι του ceid αν πάρουν άδεια πληρώνουν τσμεδε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τμήμα δεν είναι πληροφορικής αλλά μηχανικών Η/Υ και πληροφορικής. Οι μηχανικοί Η/Υ όπως και οι υπόλοιποι μηχανικοί αν πάρουν την άδεια από το τεε πληρώνουν τσμεδε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηχανικών ή όχι το CEID εχει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τα 4ετους φοίτησης τμήματα πληροφορικής με μόνη διαφορά τα τηλεπικοινωνιακα συστήματα σε κάποια και καμμία με του ΕΚΠΑ και ένα άλλο τμήμα. Στην ουσία υπογράφουν όλοι ότι θέλουν γιας και δεν υπάρχει θεσμικό πλαίσιο στον τομέα της πληροφορικής. Εδώ βλέπεις Μαθηματικούς- Φυσικούς και υπογράφουν μελέτες πληροφορικής.

Μπορείς να δεις και το φεκ αν θες. https://www.ceid.upatras.gr/sites/default/files/pages/fek_58_2009_peri_katoxirosis_epaggelmatikon_dikaiomaton.pdf

Το ότι γράφεσαι στο ΤΕΕ από CEID δεν είναι υποχρεωτικό για να ασκήσεις το επάγγελμά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Με ενδιαφερει πολυ η ρομποτικη και το τμημα ceid στην πατρα εχει λεσχη ρομποτικης το οποιο ειναι μεγαλο πλεονεκτημα για εμενα ενω στο καποδιστριακο δε βρηκα αντιστοιχη.

 

 

Έχω την εντύπωση ότι η Λέσχη Ρομποτικής είναι στο τμήμα Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι η Λέσχη Ρομποτικής είναι στο τμήμα Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών.

ναι είναι , αλλά νομίζω μπορούν να έρθουν και από τους ηλεκτρολόγους και το ceid παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφερει πολυ η ρομποτικη και το τμημα ceid στην πατρα εχει λεσχη ρομποτικης το οποιο ειναι μεγαλο πλεονεκτημα για εμενα 

Να το δει ο Ασπράγκαθος αυτό να του σηκωθούν τα μαλλιά στον αέρα . Στους μηχανολόγους ειναι απλά οι περισσότεροι που συμμετέχουν ειναι ηλεκτρολόγοι και ceidαδες τους μηχανολόγους τους ψαχνουν στη λεσχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το δει ο Ασπράγκαθος αυτό να του σηκωθούν τα μαλλιά στον αέρα . Στους μηχανολόγους ειναι απλά οι περισσότεροι που συμμετέχουν ειναι ηλεκτρολόγοι και ceidαδες τους μηχανολόγους τους ψαχνουν στη λεσχη.

Δεν το εθεσα σωστα. Το γνωριζω οτι η λεσχη ρομποτικης ειναι στους μηχανολογους απλα οι περισσοτεροι ειναι ηλεκτρολογοι και ceidαδες και θα με ενδιεφερε σοβαρα η συγκεκριμενη προοπτικη μεσα απο ηλεκτρολογους πλεον αφου δηλωσα ημμυ πανω απο ceid. Και στην Κρητη αν δεν κανω λαθος υπαρχει λεσχη ρομποτικης αλλα το επιπεδο νομιζω δεν εχει καμια σχεση με την αντιστοιχη στην Πατρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...