Προς το περιεχόμενο

Η Apple εργάζεται για να αποτρέψει την εγγραφή βίντεο με το iPhone σε συναυλίες


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γλεντίστε το όσο ακόμα θα κρατήσει αυτό το σκηνικό με τα smartphones που κάνουν τα πάντα γιατί δεν το βλέπω για πολλά χρόνια ακόμα.
Έχει ξεφύγει γενικότερα το θέμα με τα προσωπικά δεδομένα κ.λπ. και θα το φρενάρουν.
Αυτοί που το ξεκίνησαν, αυτοί και θα το σταματήσουν.
Θυμάμαι εποχές που τα κινητά ήταν μόνο για τηλέφωνα.... και ακόμα εποχές χωρίς καν κινητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oτι να ναι ομως δηλ πληρωνει καποιος 700ε για iphone και απο τα μειονεκτηματα που εχει ηδη το iphone θα σε περιοριζει να γραψεις και βιντεο σε live !!! Τι λογικη ειναι αυτη ?? 

 

Γενικα ειναι πολυ απαραδεχτο αυτο το πραγμα για το λογο το οτι θες να βγαλεις βιντεο σε live που πηγες ωστε να εχεις μια καλη αναμνηση και να θυμασαι τις καλες στιγμες που περασες και η apple θα στο στερησει !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη να πηγαινουν 30 ατομα σε μια συναυλια,να την βιντεοσκοπουν και μετα να την γλεντανε οι αλλοι 100.000 στο youtube?Ο τσαμπας ζει και βασιλευει..

 

Ναι γιατί αν θέλω να δω συναυλία θα βάλω στο youtube να είναι τραβηγμένη από iPhone. Έλεος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχαμε συζητήσει σε άλλο thread αυτό, λίγες μέρες νωρίτερα. Τα κινητά (προσοχή, όχι οι κάμερές τους) είναι αδιανόητο και απαράδεκτο να απενεργοποιούνται. Είναι μέσα επικοινωνίας, όχι αξεσουάρ μόδας ή διασκέδασης.

 

Φαντάσου να προσπαθεί να σε πάρει τηλέφωνο η γυναίκα σου θέλοντας να σου πει "γεννάω" ή "το παιδί κατάπιε απορρυπαντικό" και να μην μπορείς να απαντήσεις για ώρες επειδή ... το μουσείο ή η διοργάνωση της συναυλίας δε θέλει ανοιχτά τα κινητά.

 

Δεν θα το πιστέψεις, αλλά η μάνα σου σε γέννησε χωρίς να χρειαστεί να ψάξει τον πατέρα σου στο κινητό.

 

Χαλαρώστε λίγο το κλαψομ*σμα, ζούσαμε και χωρίς κινητό χωρίς να μας κυνηγάει ο Γκοτζίλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν ειναι φουλ παρανομο ; Οταν εχω πληρωσει μια συσκευη σαν καταναλωτης δεν δικαιουμαι να εχω τον ελεγχο των δυνατοτητων που εχει αυτη στο 100% ; Με ποιο δικαιωμα οποιοσδηποτε στο απαγορευει ;

 

Όχι. Πληρώνεις της δυνατότητες που η εταιρία αποφασίζει να σου πουλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάει σε συναυλίες επειδή πείστηκα από βίντεο στο YouTube.Θεωρώ λάθος αυτή την κίνηση.

Σκέψου όμως σε πόσες δεν έχεις πάει εξαιτίας άλλων βίντεο.

​Είναι πολλοί περισσότεροι αυτοί που κάνουν μάπες συναυλίες και θίγονται από την προβολή τους, γι'αυτούς δουλεύει η apple...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγελαφικό. Τα ευαίσθητα εκθέματα των μουσείων μπορούν να προφυλαχθούν από τον καθυστερημένο της γειτονίας με πιο εκτεταμένη κι ενδελεχή επιτήρηση από το προσωπικό του μουσείου (ευκαιρία και για αύξηση των θέσεων εργασίας σε αυτά). Η κατάπτυστη πρακτική του κινητού στο live ήδη καταπολεμάται σε αυτά από καλλιτέχνες και σοβαρό κοινό, που αποδοκιμάζει τους ανεκδιήγητους. Αυτό βέβαια έχει να κάνει και με το είδος μουσικής, σε τρέντυ πραγματάκια με χαζογκόμενες και κλαρινογαμπρούς, δε νομίζω ότι μπορεί να εξαλειφθεί, τα μουσικά ακούσματα είναι άρρηκτα συνδεδεμένα με το πνευματικό επίπεδο του ακροατή, οπότε εν προκειμένω, you get what you deserve.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το πιστέψεις, αλλά η μάνα σου σε γέννησε χωρίς να χρειαστεί να ψάξει τον πατέρα σου στο κινητό.

 

Χαλαρώστε λίγο το κλαψομ*σμα, ζούσαμε και χωρίς κινητό χωρίς να μας κυνηγάει ο Γκοτζίλα.

Kαι χωρίς ηλεκτρικό ζούσαμε, χωρίς αυτοκίνητο, χωρίς σπίτι, χωρίς ρούχα, κοκ, για ποιο λόγο ακριβώς χρησιμοποιείς το ίντερνετ τώρα για να κάνεις αυτό το σχόλιο, είχε και η μητέρα σου στην ηλικία σου ίντερνετ; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι χωρίς ηλεκτρικό ζούσαμε, χωρίς αυτοκίνητο, χωρίς σπίτι, χωρίς ρούχα, κοκ, για ποιο λόγο ακριβώς χρησιμοποιείς το ίντερνετ τώρα για να κάνεις αυτό το σχόλιο, είχε και η μητέρα σου στην ηλικία σου ίντερνετ; ;)

 

Για τον λόγο ότι είναι γαμάτο. Τι σχέση έχει αυτό με το κλάμα του στυλ "omg omg, μου κόψανε την πρόσβαση στο κινητό (ή στο internet) για 2 ολόκληρες ώρες όταν ήμουν στην όπερα, ω θεοί, ω Δια, ω τρισκατάρατοι σκοταδιστές, θα πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μου, κινδυνεύω, σώστε με!!!!1111!!111". Έχει;  :devil:

Τραγελαφικό. Τα ευαίσθητα εκθέματα των μουσείων μπορούν να προφυλαχθούν από τον καθυστερημένο της γειτονίας με πιο εκτεταμένη κι ενδελεχή επιτήρηση από το προσωπικό του μουσείου (ευκαιρία και για αύξηση των θέσεων εργασίας σε αυτά).

 

Άμα θέλουμε να αυξήσουμε θέσεις εργασίας χωρίς παραγωγή είναι πολύ απλό. Άμεση πρόσληψη όλων των ενηλίκων για δίπλωμα σαΐτας, δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να υποκρινόμαστε. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαντακωστε τις Kodak στα συρταρια.

Σε καμια 20ρια χρονια που θα εχουν απαγορευτει τα παντα, θα πουλιουνται σαν εργαλεια επαναστασης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχαμε συζητήσει σε άλλο thread αυτό, λίγες μέρες νωρίτερα. Τα κινητά (προσοχή, όχι οι κάμερές τους) είναι αδιανόητο και απαράδεκτο να απενεργοποιούνται. Είναι μέσα επικοινωνίας, όχι αξεσουάρ μόδας ή διασκέδασης.

 

Φαντάσου να προσπαθεί να σε πάρει τηλέφωνο η γυναίκα σου θέλοντας να σου πει "γεννάω" ή "το παιδί κατάπιε απορρυπαντικό" και να μην μπορείς να απαντήσεις για ώρες επειδή ... το μουσείο ή η διοργάνωση της συναυλίας δε θέλει ανοιχτά τα κινητά.

ναι αλλά είμαι εναντίον σε αυτό. δηλαδή πριν τα κινητά πως ζούσαμε; κλειστά τα κινητά σε μουσεία, συναυλίες κτλ. έτσι και αλλιώς δεν υπάρχουν πολλά μουσεία ή γεγονότα που γίνεται μαραθώνιος. δύσκολο να κάτσεις κάπου πάνω από 3 ώρες, οι εξαιρέσεις είναι ελάχιστες. τότε και μέσα στο αεροπλάνο να επιτρέπονται τα τηλέφωνα. αλλά και για αυτό που λες υπάρχει λύση. ειδικές ζώνες, πχ καφέ στα μουσεία, που τα κινητά μπορεί να είναι ανοικτά. το κινητό πλέον είναι αξεσουάρ εκτός από τις ελάχιστες περιπτώσεις που χρησιμοποιούνται για δουλειά ή για κάτι επείγον. αλλά το ποσοστό της χρήσης των κινητών για τη δουλειά που είχε ξεκινήσει είναι ελάχιστο. αλλιώς όλοι θα είχαμε το νόκια 3310 που κράταγε και 1 βδομάδα η μπαταρία. 

Τραγελαφικό. Τα ευαίσθητα εκθέματα των μουσείων μπορούν να προφυλαχθούν από τον καθυστερημένο της γειτονίας με πιο εκτεταμένη κι ενδελεχή επιτήρηση από το προσωπικό του μουσείου (ευκαιρία και για αύξηση των θέσεων εργασίας σε αυτά). Η κατάπτυστη πρακτική του κινητού στο live ήδη καταπολεμάται σε αυτά από καλλιτέχνες και σοβαρό κοινό, που αποδοκιμάζει τους ανεκδιήγητους. Αυτό βέβαια έχει να κάνει και με το είδος μουσικής, σε τρέντυ πραγματάκια με χαζογκόμενες και κλαρινογαμπρούς, δε νομίζω ότι μπορεί να εξαλειφθεί, τα μουσικά ακούσματα είναι άρρηκτα συνδεδεμένα με το πνευματικό επίπεδο του ακροατή, οπότε εν προκειμένω, you get what you deserve.

καλά οι καλλιτέχνες το κάνουν και λίγο υστερόβουλα. με την έννοια να έχουν οι ίδιοι δικαιώματα για πωλήσεις από τα βίντεο των συναυλιών ή από τα δικαιώματα στο youtube. θυμάμαι πολύ παλιά πάντως που ψάχναμε να βρούμε που θα χώσουμε την φωτογραφική για να μπορούμε να την περάσουμε μέσα στη συναυλία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...