Προς το περιεχόμενο

Spotify: Η Apple ασκεί αθέμιτο ανταγωνισμό μέσω του App Store


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αλήθεια ; όλοι την ώρα γράφετε η νταβάδες , η νταβατζίδες ή οπός αλλιώς το θέλετε το "store" της κάθε εταιρίας παίρνει ένα ποσοστό για να γνωρίζουμε και εμείς της εφαρμογές (κάπως πρέπει να γίνουν γνωστές) οπού η ίδιες εφαρμογές όσο πληρώνουν το "store" τόσο ποιο εύκολα γνωστές γίνονται και όσο της κρατάμε ψιλά τόσο γνωρίζουμε. Άμα δεν υπήρχε store θα ψάχναμε αρκετά για να βρούμε κάτι (δεν λέω ότι δεν θα το βρίσκαμε) άλλα μέχρι να φτάσει στην Επιφάνια και να γίνει κείνος γνωστό θα πέρναγε αρκετός καιρός, οπού θα είχαμε και αργή εξέλιξη τον εφαρμογών λόγο λιγότερου ανταγωνισμού και λιγότερου κόσμου που θα το χρησιμοποιούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πήρα το spotify premium για 3 μήνες για 0,99 ευρώ για 3 μήνες και οι χρήστες των Iphone δεν παίρνουν αυτή την προσφορά και δικαιολογούν και την apple από πάνω....

και χαίρονται κιόλας για την καλή τους εταιρεία....

Μάλιστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι δεν καταλαβαίνετε? Η Apple δημιούργησε το App Store και σου έβαλε τους κανόνες στους οποίους λέει "θα σε κάνω πλούσιο αν βγάλεις μια καλή εφαρμογή γιατί θα την πουλάς μέσα απο το κατάστημά μου, το οποίο θα φέρω στα εκκατομύρια των χρηστών που έχουν αγοράσει τις συσκευές μου, αλλά θα σου κρατάω το 30% των εσόδων. ΘΕΛΕΙΣ??? έχει καλώς...ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ.....πήγαινε και πούλα αλλού την εφαρμογή σου.

 

Πόσο βλάκες είναι μερικοί που δεν καταλαβαίνουν ούτε αυτό???? Αν γουστάρετε παιδιά. Αν όχι αγοράστε android, κινέζικα, ταιβανέζικα, ή ότι άλλο σας κάνει κέφι. Έλεος πια. Έχει καταντήσει το φόρουμ χειρότερα και απο το καφενείο της γειτονιάς με τέτοια σχόλια και με κόσμο τόσο αδαή. Αντί να ακούγονται εμπεριστατωμένες απόψεις πέφτει κράξιμο χωρίς λόγο και αιτία....

 

Δηλαδή επειδή δεν έχουμε κατσίκα, να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.

 

Η Apple δημιούργησε ένα οικοσύστημα για τους χρήστες των mobile συσκευών και όχι μόνο που λέγεται app store. Αυτό είναι κάτι που το αποδέχεσαι με την αγορά της συσκευής και φυσικά αν θές το χρησιμοποιείς.

 

Το spotify και το κάθε spotify δεν θα υπήρχε πουθενά στον ορίζοντα αν δεν υπήρχε το app store να ώστε να έχει τέτοια προβολή και διαφήμηση ώστε να γίνει γνωστό. Άρα ένας λόγος που το spotify έγινε διάσημο οφείλεται στην Apple.

Ε τουμπεκί και πλήρωνε ένα 30% αλλιώς τράβα αλλού!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι αυτό θα θέλαμε αλλά φαντάζομαι πως έχεις υπόψιν σου πως αν δεν υπήρχε ένα τέτοιο μοντέλο διάθεσης εφαρμογών σε όλες τις πλατφόρμες, δεν θα υπήρχαν και οι εφαρμογές που υπάρχουν ή θα υπήρχαν υποδεέστερες.

 

Όταν, μια εταιρεία με ένα πολύ δημοφιλές λειτουργικό σου δίνει την ευκαιρία να πουλήσεις την εφαρμογή σου σε ένα μέρος και μάλιστα σου εγγυάται ότι έχει μειώσει στο ελάχιστο την πειρατεία, δεν θα πληρώσεις το "ενοίκιο";

 

Η τακτική που ακολούθησε το Spotify για να παρακάμψει τη χρέωση του 30% έχει ακολουθηθεί και από κάποιες άλλες εταιρείες στο παρελθόν και δεν είχαν αποτέλεσμα. Αν θέλεις να πουλάς και να βγάζεις χρήματα μέσα από μια πλατφόρμα, ακολουθείς τους κανόνες που ορίζει η πλατφόρμα. Αν αποφασίσεις κάποια στιγμή ότι δεν σου αρέσουν ή αποσύρεις την εφαρμογή ή κάνεις τουμπεκί. Γιατί δεν αποσύρει την εφαρμογή; Απλά προσπαθεί να σηκώσει σκόνη για διαφήμιση.

 

 

δεν είναι έτσι, γιατί δεν μπορείς να γράψεις εφαρμογή για ios εκτός store (και νομίζω το ίδιο για android και wp),

 

μπορεί κάποιος με πειρατικές rom και jailbreak να τα παρακάμψει (δεν είμαι σίγουροε δεν έχω ασχοληθεί),

δεν μιλάω για αυτό,

 

θα ήθελα όπως για το pc μου αγόρασα μια φοβερή εφαρμογή backup (SyncBackSE) απευθείας από την εταιρεία που την ανέπτυξε,

να έχω τη δυνατότητα να κάνω το ίδιο στο κινητο/τάμπλετ μου

 

 

οπότε η εταιρεία δεν σου δίνει τη δυνατότητα να πουλήσεις την εφαρμογή σου μέσα από το αντίστοιχο store, όπως λες,

 

αλλά σε αναγκάζει να το κάνεις, με τους όρους που θέλει και αν της αρέσει

(έχουμε δει στο παρελθόν εφαρμογές καθόλα νόμιμες να φεύγουν με το έτσι θέλω)

 

σόρυ αλλά αυτό λέγεται νταβατζηλίκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου έτσι δεν είναι. Η Apple και η Google έδωσαν τη δυνατότητα σε κάποιον προγραμματιστή να πουλήσει την εφαρμογή του μέσα από ένα κανάλι που τον προβάλλει και όχι μόνο. Συν ότι η Apple σου εξασφαλίζει την ελάχιστη δυνατή πειρατεία.

 

Και για τα παραπάνω βάζει κάποιους όρους τους οποίους μέχρι τώρα σεβόταν η Spotify και "ξαφνικά" θυμήθηκε ότι δεν της αρέσει.

 

Αφού είναι νταβατζιλίκι, ας αποσύρει την εφαρμογή της από την πλατφόρμα (αλήθεια, πόσους επί πληρωμή συνδρομητές έχει στο iOS και πόσους στο Android; ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου έτσι δεν είναι. Η Apple και η Google έδωσαν τη δυνατότητα σε κάποιον προγραμματιστή να πουλήσει την εφαρμογή του μέσα από ένα κανάλι που τον προβάλλει και όχι μόνο. Συν ότι η Apple σου εξασφαλίζει την ελάχιστη δυνατή πειρατεία.

 

Και για τα παραπάνω βάζει κάποιους όρους τους οποίους μέχρι τώρα σεβόταν η Spotify και "ξαφνικά" θυμήθηκε ότι δεν της αρέσει.

 

Αφού είναι νταβατζιλίκι, ας αποσύρει την εφαρμογή της από την πλατφόρμα (αλήθεια, πόσους επί πληρωμή συνδρομητές έχει στο iOS και πόσους στο Android; ).

 

Μπα. Σε 1 δις εφαρμογές κανένας μικρός δε βγάζει λεφτά. Το δείχνουν και τα γραφήματα, όπου πάνω από το 95% των developers βγάζει λιγότερο από 100€ το χρόνο. Οι μεγάλες εταιρείες τώρα πληρώνουν στο app store για διαφήμιση, διαφορετικά θα πλήρωναν σε οποιοδήποτε άλλο μέσο. Οι εφαρμογές τους και πάλι 100εκ. χρήστες θα είχαν.

 

Επίσης η apple ζητάει 30% από οποιαδήποτε αναφορά σε χρήματα γίνεται, δίχως να περιορίζεται στην ίδια την εφαρμογή και την επέκταση των δυνατοτήτων της(πχ. boosts σε παιχνίδια, πρόσθετα features σε apps κλπ.). Δηλαδή αν εγώ πουλάω ηλεκτρονικά πχ. ρούχα μέσω ενός site και δημιουργήσω και μια εφαρμογή, η apple θα ζητάει το 30% για κάθε ρούχο που αγοράστηκε μέσω της εφαρμογής, πράγμα που σημαίνει ότι μεταξύ της εφαρμογής και της mobile σελίδας θα πρέπει να έχω 30% αύξηση τιμής. Πως και δε ζήτησε από τις τράπεζες ακόμα, κάθε μεταφορά χρημάτων που γίνεται στη mobile εφαρμογή να περνάει και αυτή από τα in-app purchases με κόστος 30%, αλλά προφανώς σε τέτοιες περιπτώσεις κάνει γαργάρα τους όρους, ενώ το spotify πλέον είναι άμεσος ανταγωνιστής. Δεν υπάρχει πιο ηλίθιος τρόπος χρέωσης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τρόπος χρέωσης είναι ίδιος με το ενοίκιο σε ένα εμπορικό κέντρο. Κάθε κατάστημα πληρώνει το ενοίκιό του και έχει εξασφαλισμένη ροή κόσμου. Αν θα πουλήσει, εξαρτάται από το πόσο καλό προϊόν πουλάει. Αν πουλάει σαβούρα, θα κλείσει.

 

Αντίστοιχα, στο App Store πληρώνει το 30% (και πλέον 15% για συνδρομές που κλείνουν χρόνο, έτσι επιβραβεύει τις ποιοτικές εφαρμογές που κατάφεραν να κρατήσουν συνδρομητές πάνω από ένα έτος). Το 30% υπήρχε ανέκαθεν, δεν έγινε μόλις δημιουργήθηκε το Apple Music. Οπότε το κλάμα της Spotify είναι απλά για διαφήμιση.

 

Όσο για σένα που έχεις eshop με ρούχα και σε πειράζει το 30% (το οποίο είναι επί των κερδών, όχι επί της τιμής οπότε δεν χρειάζεται να αυξήσεις 30% τη συνολική τιμή αλλά μόνο το πόσο του κέρδους σου) ξεχνάς ότι απεκτησες πρόσβαση σε μία αγορά περίπου 1 δις εν δυνάμει πελατών (ή αν πουλάς τοπικά, σε όσους αντιστοιχεί η χώρα σου) για τους οποίους θα έπρεπε να ξοδέψεις διαφημιστικό budget για να σε μάθουν ή να μπεις στο αντίστοιχο Skroutz και να πληρώνεις με το κλικ, καλύτερα να έβαζες διαφήμιση στην τηλεόραση που λέει ο λόγος. Αν δεν τους θέλεις αυτούς τους πελάτες που έχει στη βάση της η Apple γιατί αυτή θέλει ποσοστό επί των κερδών σου μιας και σου έφερε πελάτες, μπορείς άνετα να αποσύρεις την εφαρμογή σου. Και όχι, οι μεγάλες εταιρείες δεν θα είχαν πάλι τους ίδιους πελάτες, θα είχαν τους ίδιους μείον αυτούς της Apple που είναι πολλοί και έχουν και φιλοσοφία να πληρώνουν για μία υπηρεσία περισσότερο από άλλες πλατφόρμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το spotify και το κάθε spotify δεν θα υπήρχε πουθενά στον ορίζοντα αν δεν υπήρχε το app store να ώστε να έχει τέτοια προβολή και διαφήμηση ώστε να γίνει γνωστό.

 

Θα σε σοκάρω, αλλά ο περισσότερος κόσμος ΔΕΝ χρησιμοποιει iOS.

Για την ακρίβεια, στο σύνολο των χρηστών του spotify αποτελείτε μια μικρή μειοψηφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε σοκάρω, αλλά ο περισσότερος κόσμος ΔΕΝ χρησιμοποιει iOS.

Για την ακρίβεια, στο σύνολο των χρηστών του spotify αποτελείτε μια μικρή μειοψηφία.

Αυτά κάνει η κακή πληροφόρηση. Να σε σοκάρω κι εγώ τώρα, εδώ η απάντηση της Apple που λέει τα αυτονόητα:

 

Apple slams Spotify for asking for “preferential treatment” even after the App Store was the driving force behind 160 million downloads to the Spotify app.

 

Apple claims that the company did not alter its practices or rules when Apple Music launched and Spotify became a competitor. The App Store rules apply to all developers, not just Apple’s direct competitors.

 

“We find it troubling that you are asking for exemptions to the rules we apply to all developers and are publicly resorting to rumors and half-truths about our service"

Και μάντεψε πόσα download έχει το Android. Μπορείς εύκολα να το βρεις αν επισκεφτείς το Playstore αλλά θα σε γλυτώσω από τον κόπο: 100εκ.

 

Αυτά τα ολίγα για το πόσο μικρή μειοψηφία είναι οι χρήστες Spotify με iOS. Να μην τα ξαναλέμε, να αποσυρθεί άμεσα από το App Store γιατί η Apple παίρνει το 30% που έπαιρνε από το 2009 και οι χρήστες iPhone είναι μικρή μειοψηφία. :D

 

 

Υ.Γ. ΑΚΡΙΒΩΣ πριν έναν χρόνο, έκανε πάλι τα ίδια η Spotify στέλνοντας mail στους paid subscribers στο iOS λέγοντάς τους μόλις τελειώσει η συνδρομή τους, να πάνε να ανανεώσουν μέσα από το site και όχι από την εφαρμογή για να γλυτώσουν 3$. Δηλαδή, ξέρω ότι παίρνεις 30%, ανεβάζω την εφαρμογή μου στο App Store αποδεχόμενη αυτούς τους όρους, αλλά επειδή είμαι έξυπνος, ΚΑΙ πήρα τους πελάτες που μου έφερες ΚΑΙ πάω να σε κοροιδέψω για να μην σου πληρώνω το 30%. Αστεία εταιρεία.

 

Υ.Γ.2. Κάποτε, το ίδιο πρόβλημα είχε και η Microsoft με τις συνδρομές του SkyDrive (πλέον Onedrive) και δεν συμφώνησε να πληρώνει το 30%. Απλά σταμάτησε να παρέχει αγορά συνδρομής μέσα από την εφαρμογή και τελείωσε η υπόθεση. Αντίθετα, στο Office365, πληρώνει κανονικά το 30% όπως ΟΛΕΣ οι εταιρείες. Η Microsoft, όχι κάποια Spotify.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ahem, για την ακρίβεια 100m - 500m downloads στο google play, πόσα ακριβώς δεν ξέρουμε.

Στο itunes ο αριθμος των downloads δεν βλέπω να αναφέρεται πουθενα.

Επίσης, you know, υπαρχουν και τα windows.

Και δεν μιλάω μόνο για κινητα-ταμπλετ αλλά και για desktop - laptop, όπου είσαστε ακόμα μικρότερη μειοψηφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως είμαστε μικρή πλειοψηφία, μιας και στα Windows 10 Mobile που χρησιμοποιώ πρέπει να έχει μερικές χιλιάδες downloads μόνο.

 

Επίσης, σύμφωνα με το Spotify, το 60% περίπου των συνδρομητών του, ακούνε μέσα από την mobile συσκευή τους (50% κινητό, 10% tablet) και 40% από Windows tablet/PC. Για ποιό desktop και tablet μου λες. Ας δώσει η Spotify στοιχεία σε ποια πλατφόρμα έχει περισσότερα έσοδα να δούμε πόσο μικρή μειοψηφία είναι το iOS. Δεν πρέπει να υπάρχουν και πολλές συνδρομητικές υπηρεσίες που να έχουν περισσότερα έσοδα σε άλλη πλατφόρμα απ' ό,τι στο iOS.

 

Μην κρίνετε ένα θέμα από το πόσο συμπαθείτε ή όχι το iPhone και το iOS αλλά από τα στοιχεία και τα γεγονότα. Το App Store με τα μισά downloads από το Play Store έχει 75% περισσότερο revenue. Οπότε, και μικρή μειοψηφία να ήταν όπως λες, λίγη σημασία έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...