Προς το περιεχόμενο

eMarketer: Ο κύκλος αντικατάστασης των smartphones επιμηκύνεται


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία από τα ίδια και εγώ εκεί που ήμουν έτοιμος να αλλάξω το xperia M μου (2 χρ +), το οποίο είχε αρχίσει να σέρνεται ξαφνικά βγαίνει η cyanogen 13 και κυριολεκτικά το ανέστησε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικότατο.  Αν εξαιρέσουμε το iOS όπου παίζει μόνη η Apple, υπάρχουν πλέον ακόμα και αξιόλογες mid-range συσκευές που δεν χρειάζεται να αντικαθίστανται κάθε χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Οι σωστοί καταναλωτές πρέπει να αλλάζουν συσκευή τουλάχιστον μια ανά έτος. Έτσι βοηθάνε την ανάπτυξη της τεχνολογίας και το καπιταλιστικό σύστημα γενικότερα. Στο 2016 δεν επιτρέπεται να γερνούν οι συσκευές στα χέρια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόσα έχω δει μέχρι τώρα τουλάχιστον για τις ναυαρχιδες των εταιριών ο χρήστης έχει 2 χρόνια απροβληματιστη λειτουργία και τρέχουν πρακτικά τα πάντα καλά. Μετά όπως είπαν και πριν τα παιδία επίτηδες οι εταιριες βγάζουν προβληματικά update σε συσκευές που με κάποιον custom firmware εξακολουθούν να τρέχουν καλά. Οπότε αν θέλετε κινητό απροβληματιστο για 2+ χρόνια τότε αυτό θα πρέπει να είναι ναυαρχίδα και να μην κάνετε όλα τα update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το τόσο επαναστατικό μπορεί να προσφέρει πλέον μια εταιρεία (είτε σε επίπεδο hardware, ή σε software) ώστε να πείσει κάποιον να αναβαθμίζει σε ετήσια βάση; Το μεγαλύτερο μέρος της "καινοτομίας" που ήταν να γίνει, έχει γίνει. Δεν έχουμε 2009 πλέον. :P

 

Εγώ προσωπικά άλλαξα το iPhone 4 μετά από 4 χρόνια χρήσης, όταν πλέον είχε αρχίσει να μαδάει. :) Κι έχω το iPhone 6 εδώ και 1,5 χρόνο. Κι αυτό λογικά θα μου κρατάει συντροφιά για αρκετό καιρό ακόμα, εκτός πια κι αν σκεφτούν κάτι τόσο ground-breaking ώστε να πω "OMG το θέλω!".

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το samsugn Galaxy S3 εχω σκοπο να το κρατησω μεχρι να σταματισει να αναβει
πλάκα πλάκα s3 και s3 mini εχουν βγει πολυ διαχρονικά....μεχρι και σημερα και συνεχίζουν να κρατάνε
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Galaxy s4 το έχω 3 χρόνια και πριν ειχα το s σκέτο :-p

Καταλαβαινετε που το παω....

με ώριμη διαχειρηση χωρίς ενθουσιασμους και υπερκαταναλωτισμο τα *ακριβα* κινητά αξίζουν τα χρήματα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το  Samsung note 3 από το 2014 μόνο μπαταριά εχω αντικαταστήσει και αυτό πριν απο 2 εβδομάδες για μένα είναι ακόμα πλήρως λειτουργικό γιατί να κάνω την αναβάθμιση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τους κάνετε μάγκες. Ποτέ μην περνετε Day one ένα κινητό. Σε λίγους μήνες θα έχει πάει στη μισή τιμή.

 

Στα του θέματος εφόσον κάνετε σωστές επιλογές και κάνετε έρευνα αγοράς πριν αγοράσετε το κινητό θα το έχετε για τουλάχιστον 2 με 3 χρόνια ακόμα. Κοντεύω 2.5 χρόνια με το NOTE 3 και το κινητό ακόμα με εντυπωσιάζει με την ταχύτητα του την οθόνη του και τις δυνατότητες στο Multitasking. Κανένα νέο κινητό δεν θα μου προσφέρει κάτι παραπάνω αυτή τη στιγμή. Μην τους κάνετε μάγκες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο και προτιμαμε κινητα που παιρνουν custom rom.

Σε αυτα δεν εχει κανενας δολο να σου βαρυνει το λειτουργικο για να αλλαξεις κινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είμαι με ένα motorola moto E 2nd gen εδώ και 1 χρόνο και παρόλο που είναι low end smartphone ικανοποιεί τις ανάγκες μου (Youtube,mesenger,casual gaming) μία χαρά κολλάει που και που αλλά εντάξει δεν είναι κάτι τρομερά ενοχλητικό και όλα αυτά με 1 GB ram (ειδικά μετά το update που έκανα σε android 6 πάει ακόμα καλύτερα) άνετα με καλύπτει άλλα 2 χρόνια σίγουρα,λογικο είναι ο κόσμος να θέλει να αναβαθμίσει πιο αραιά δεν θέλει και δεν μπορεί όλος ο κόσμος να αναβαθμίσει κάθε χρόνο γιατί ο καθένας δεν έχει και την οικονομική δυνατότητα να το κάνει πολύ απλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σωστοί καταναλωτές πρέπει να αλλάζουν συσκευή τουλάχιστον μια ανά έτος. Έτσι βοηθάνε την ανάπτυξη της τεχνολογίας και το καπιταλιστικό σύστημα γενικότερα. Στο 2016 δεν επιτρέπεται να γερνούν οι συσκευές στα χέρια μας.

φιλε παιρνω 580

στα τετοια μου το καπιταλιστικό σύστημα.

ποιος δεν μου το επιτρεπει;;;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...