Προς το περιεχόμενο

eMarketer: Ο κύκλος αντικατάστασης των smartphones επιμηκύνεται


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το κακό είναι ότι μας κατάλαβαν οι εταιρίες και σιγά σιγά οι μπαταρίες (το τρωτό σημείο) δεν θα είναι αποσπώμενες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρτε κινεζια! Κ με λιγα λεφτα περνετε τουμπανακι! Λαγκαρει σε κανενα χρονο; δωρο στο ανιψακι κ παμε στο επομενο... τι ειναι τα 150 ευρω μπροστα στα 700 του samsung S....(οποιο βγηκε τωρα). Κινεζε προχωρα, εσυ μας οδηγεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέματα , η κρίση μας έχει στριμωξει σε όλα τα επίπεδα , παλιότερα έπαιρνα σίγουρα ένα τον χρόνο , τώρα ... έχει ο κινέζος ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέματα , η κρίση μας έχει στριμωξει σε όλα τα επίπεδα , παλιότερα έπαιρνα σίγουρα ένα τον χρόνο , τώρα ... έχει ο κινέζος ...

 

Εγώ λέω ότι ένα κινητό το χρόνο (τουλάχιστον) σημαίνει ότι επέλεξες λάθος συσκευή. Ή ότι είσαι enthusiast, οπότε οκ, θέλεις και το κάνεις.

 

Στη ζωή μου έχω αγοράσει 6 κινητά όλα κι όλα. Και όλα τα κράτησα 3-4 χρόνια, με εξαίρεση το iPhone 3GS που το ... ρήμαξα (το 'σπασα) στον 1 χρόνο και το άλλαξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοειτε enthusiast αλλά της πλάκας... Παλια τα iPhone τα έπαιρνα DayOne , πλέον κοιταω τις τιμές και γελαω... Τα spes ακόμα και σε κινέζικο Xiaomi των 130€ είναι τόσο δυνατά που σε κρατάνε χρόνια , οπότε δεν υπάρχει πραγματικός λόγος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι σε δικαιολογώ. :P

 

Εγώ ακόμα day-1 παίρνω ό,τι θέλω. Πιστεύω πως άμα μπω στο τρυπάκι του "να περιμένω 6 μήνες γιατί θα πέσει η τιμή" δε θα πάρω ποτέ τίποτα. Γιατί μόλις περάσουν οι 6 μήνες, θα σκεφτώ ότι αν περιμένω άλλους 6 θα βγει το καινούριο! Και μετά ξανά τα ίδια. Τα προϊόντα τεχνολογίας βγαίνουν και παλιώνουν τόσο γρήγορα, που μάλλον είναι καλύτερο να παίρνω αυτό που θέλω όταν το θέλω, χωρίς σκέψεις τύπου "αν, κι όταν, ίσως να". :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ ρε αλέξη!! ΑΧ

 

Βάλε έκτακτο φόρο να αλλάζουμε συσκευές κάθε μήνα

 

Θέλουμε να στηρίξουμε την κυβέρνηση.. Να σώσουμε την ελληνική οικονομία

 

 

Πχ πριν δεν είχα καν τηλεόραση και απ' τον επόμενο μήνα θα έχω και OTE TV και NOVA. 

 

Όπως και από κάρτα έκανα 4 συμβόλαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μάλλον άργησε μιας έχουμε να κάνουμε με τους "φυσικούς περιορισμούς" της συσκευής. Υψηλή επεξεργαστική ισχύς που πλέον δεν αξιοποιείτε και πως μπορεί άλλωστε σε ένα κινητό.Ούτε κώδικα θα γράψεις και θα κάνεις compile, ούτε 3d modeling και rendering, image editing(τουλάχιστον όχι σοβαρό),video editing(πολύ βασικά) και ούτω καθεξής. Ακόμα και οι χρήστες που κάνουν π.χ. heavy email usage και θέλουν να έχουν ντε και καλά mobile συσκευή που να μην είναι laptop ή ultrabook, θα κοιτάξουν πάρουν ένα tablet και πληκτρολόγιο για να κάνουν δουλειά. Ο μόνος τομέας που θα μπορούσε να δώσει (και το κάνει ήδη σε κάποιο βαθμό) ώθηση είναι το mobile gaming άλλα όχι με την μορφή που είναι σήμερα. Οι gamers (count me in) για παράδειγμα που παρακαλάνε να βγάλουν mobile εκδόσεις κλασικών point  and click adventures που θα ταίριαζαν γάντι σε tablets με ωραίες οθόνες με υψηλές αναλύσεις, ως επι το πλείστον ακόμα περιμένουν...Kάτι εκδόσεις broken sword και το syberia 1 νομίζω έχουν βγάλει μόνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ πάντως με το Note 3 μια χαρά εδώ και δύο χρόνια και βλέπω να το κρατάω και άλλο, μπορεί και μέχρι τελικής πτώσεως.. Το ίδιο και με το iPhone 4 που το κράτησα 2,5+ χρόνια και ακόμα το έχω βασικά σαν iPod και δεύτερη συσκευή!

 

Παλαιότερα άλλαζα κάθε 6 μήνες αλλά συσκευές mid-range κυρίως, οπότε μετά από ένα χρόνο κυκλοφορίας του Note 3 που έπεσε στα μισά χρήματα ήταν πραγματικά καλή αγορά!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το samsugn Galaxy S3 εχω σκοπο να το κρατησω μεχρι να σταματισει να αναβει

πολυ ευκολο...................απλα αστο να πεσει απο τα χερια σου και αυτο θα ανταποκριθει αμεσως απλα θα σταματησει να αναβει και εσυ θα μπορεσεις να αγορασεις ενα καλο κινεζικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανταλλαγές, αγοραπωλησιες, χαμός. Μια φορά το δίμηνο για πλάκα. Τώρα που ζορισε η κατάσταση όμως, έχει πέσει μαζεμα μιας και δεν υπάρχει χρήμα γενικώς και βλέπεις διάφορα παλαβα πλέον στις αγγελίες.

Γίνανε όλοι πονηροι και μάγκες και πάνε να βγάλουν χρήμα, γίνανε έμποροι βλέπετε ξαφνικά.

Τέλος πάντων, λίγα κινητά κράτησα γύρω στο 6αμηνο, HTC M7, Note 3 κι ευελπιστώ πλέον με το Note 4 να περάσω πολύ καιρό ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...