Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Αvatars με επιλογή αναπηρικού καροτσιού στο Xbox


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

πόσο δύσκολο θα είναι για τον e-εγωισμό σου και για το e-επιχειρήμα σου όταν το googlaris και καταλάβεις ότι το ΔΕΝ συμπαθώ = αντιπαθώ και όχι μου αδιάφορο.

https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%80%CE%B1%CE%B8%CF%8E

Ρήμα

αντιπαθώ

 

Διαβασε λιγο φιλοσοφια, δεν κανει κακο. Προφανως εισαι μη σχετικος επι του θεματος. True dichotomy ειναι το συμπαθω / δεν συμπαθω η το αντιπαθω / δεν αντιπαθω, οχι το συμπαθω / αντιπαθω. Εσυ προσπαθεις να απαντησεις στις 2 πλευρες του διλληματος ταυτοχρονα, το οποιο προφανως και ειναι λαθος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε λιγο φιλοσοφια, δεν κανει κακο. Προφανως εισαι μη σχετικος επι του θεματος. True dichotomy ειναι το συμπαθω / δεν συμπαθω η το αντιπαθω / δεν αντιπαθω, οχι το συμπαθω / αντιπαθω. Εσυ προσπαθεις να απαντησεις στις 2 πλευρες του διλληματος ταυτοχρονα, το οποιο προφανως και ειναι λαθος. 

χαχαχαχα τι άλλο θα πεις ρε φίλε.. πραγματικά...

βρες μου ένα link που δεν συμπαθώ σημαίνει αδιαφορία και θα σου βρω άλλα χίλια ότι σημαίνει αντιπάθεια...

Άσε την φιλοσοφία για τους αρχαίους. Τώρα χρησιμοποιούμε την φιλολογία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα τι άλλο θα πεις ρε φίλε.. πραγματικά...

βρες μου ένα link που δεν συμπαθώ σημαίνει αδιαφορία και θα σου βρω άλλα χίλια ότι σημαίνει αντιπάθεια...

Άσε την φιλοσοφία για τους αρχαίους. Τώρα χρησιμοποιούμε την φιλολογία...

-Toν συμπαθεις?

-Οχι, μου ειναι αδιαφορος.

 

Πιο απλα δεν γινεται. Τωρα αμα νομιζεις οτι φιλοσοφια εχει καμια σχεση με την φιλολογια, no wonder που πετας μαργαριταρια. Μαθε τι ειναι το true dichotomy και γιατι δεν εξεταζουμε και τις 2 πλευρες του ταυτοχρονα και θα βγαλεις ακρη.

 

Να στο θεσω και αλλιως, καποιος που σου περναει αδιαφορος, τον συμπαθεις η τον αντιπαθεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Toν συμπαθεις?

-Οχι, μου ειναι αδιαφορος.

 

Πιο απλα δεν γινεται. Τωρα αμα νομιζεις οτι φιλοσοφια εχει καμια σχεση με την φιλολογια, no wonder που πετας μαργαριταρια. Μαθε τι ειναι το true dichotomy και γιατι δεν εξεταζουμε και τις 2 πλευρες του ταυτοχρονα και θα βγαλεις ακρη.

 

Να στο θεσω και αλλιως, καποιος που σου περναει αδιαφορος, τον συμπαθεις η τον αντιπαθεις?

Βασικά είπα ακριβώς το αντίθετο, ότι δεν έχει καμία σχέση.

Επίσης πρόσεξε, στην απάντηση της ερώτησης "τον συμπαθείς;" έβαλες και το αδιάφορος για να διευκρινίσεις ότι δεν τον αντιπαθείς.

Γιατί αν άφηνες σκέτο το όχι όλοι με αυτή την απάντηση θα καταλάβαιναν ότι τον αντιπαθείς...

Αντίστοιχα:

- Τον συμπάθησες;

- Όχι, ήταν πολύ σπαστικός! (Τον αντιπάθησε!)

Εδώ ακόμη και να μην συμπλήρωνα με το  "ήταν πολύ σπαστικός" θα είχε ακριβώς την ίδια σημασία...

Επίσης η απάντηση για κάποιον που μου περνάει αδιάφορος, είναι "ούτε τον συμπαθώ, ούτε τον αντιπαθώ".

Και μάντεψε γιατι λέμε πάντα και τα 2. Για άμα αφήσεις μόνο το ένα πχ. "δεν το συμπαθώ" δεν δηλώνεις ότι σου είναι αδιάφορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κβαντικός, τι ασχολείσαι; Μιλάς με πέτρες. Σε κάποια φάση απλά θα σου σπάσει τα νεύρα, θα πεις κάτι λάθος και εσύ, και το ένα δικό σου θα το πάρει και το κάνει headline....

 

(τώρα μπήκα και εγώ στον πειρασμό να του απαντήσω με λογική.... λες και δεν ξέρω που θα οδηγήσει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κβαντικός, τι ασχολείσαι; Μιλάς με πέτρες. Σε κάποια φάση απλά θα σου σπάσει τα νεύρα, θα πεις κάτι λάθος και εσύ, και το ένα δικό σου θα το πάρει και το κάνει headline....

 

(τώρα μπήκα και εγώ στον πειρασμό να του απαντήσω με λογική.... λες και δεν ξέρω που θα οδηγήσει...)

 

Εσύ με λογική; οκ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ με λογική; οκ....

Η απάντησή σου τόσο αναμενόμενη, που σκέφτηκα να κάνω edit. Αλλά θα έχανα το στοίχημα με τον εαυτό μου μετά, γιατί θα απαντούσες κάτι άλλο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντησή σου τόσο αναμενόμενη, που σκέφτηκα να κάνω edit. Αλλά θα έχανα το στοίχημα με τον εαυτό μου μετά, γιατί θα απαντούσες κάτι άλλο :D

Βάζεις και στοιχήματα με το εαυτό σου; Να το κοιτάξεις...

 

EDIT: Όπως με υποτιμάς θα σε υποτιμώ. Όπως μου απαντάς θα σου απαντώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είπα ακριβώς το αντίθετο, ότι δεν έχει καμία σχέση.

Επίσης πρόσεξε, στην απάντηση της ερώτησης "τον συμπαθείς;" έβαλες και το αδιάφορος για να διευκρινίσεις ότι δεν τον αντιπαθείς.

Γιατί αν άφηνες σκέτο το όχι όλοι με αυτή την απάντηση θα καταλάβαιναν ότι τον αντιπαθείς...

Αντίστοιχα:

- Τον συμπάθησες;

- Όχι, ήταν πολύ σπαστικός! (Τον αντιπάθησε!)

Εδώ ακόμη και να μην συμπλήρωνα με το  "ήταν πολύ σπαστικός" θα είχε ακριβώς την ίδια σημασία...

Επίσης η απάντηση για κάποιον που μου περνάει αδιάφορος, είναι "ούτε τον συμπαθώ, ούτε τον αντιπαθώ".

Και μάντεψε γιατι λέμε πάντα και τα 2. Για άμα αφήσεις μόνο το ένα πχ. "δεν το συμπαθώ" δεν δηλώνεις ότι σου είναι αδιάφορος.

Φιλε, δεν παιζει, κανεις πλακα. 

 

Το οτι "ολοι" θα καταλαβαναιν οτι τον αντιπαθησα ειναι προβλημα των ολων που κανουν λαθος λογικης. Για παραδειγμα, στο δικαστηριο θα εχεις ακουσει τη φραση "not guilty". Not guilty λοιπον ΔΕΝ σημαινει αθωος, σημαινει οχι ενοχος, οτι δηλαδη δεν με επεισε οτι ειναι ενοχος. Αυτο δεν σημανει οτι με επεισε οτι ειναι αθωος ομως. Και αυτο ειναι ενα true dichotomy. Αν λεω οχι ενοχος τοτε μπορει να πιστευω οτι ειναι αθωος, αλλα δεν ειναι αναγκαστικο, μπορε να μην εχω πειστει για τπτ απτα 2. Αντιστοιχα λοιπον, αν δεν συμπαθω / δεν αντιπαθω καποιον, δεν σημανει οτι τρεφω τα αντιθετα συναισθηματα αναγκαστικα.

 

ΠΡΟΦΑΜΩΣ και συμφωνω οτι καποιος που δεν συμπαθει μπορει καλλιστα να αντιπαθει καποιον, δεν καταληγεις ομως σε αυτο το συμπερασμα απλα απτο τι φραση "δεν τον συμπαθησα", εχεις κανει αλμα λογικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε, δεν παιζει, κανεις πλακα. 

 

Το οτι "ολοι" θα καταλαβαναιν οτι τον αντιπαθησα ειναι προβλημα των ολων που κανουν λαθος λογικης. Για παραδειγμα, στο δικαστηριο θα εχεις ακουσει τη φραση "not guilty". Not guilty λοιπον ΔΕΝ σημαινει αθωος, σημαινει οχι ενοχος, οτι δηλαδη δεν με επεισε οτι ειναι ενοχος. Αυτο δεν σημανει οτι με επεισε οτι ειναι αθωος ομως. Και αυτο ειναι ενα true dichotomy. Αν λεω οχι ενοχος τοτε μπορει να πιστευω οτι ειναι αθωος, αλλα δεν ειναι αναγκαστικο, μπορε να μην εχω πειστει για τπτ απτα 2. Αντιστοιχα λοιπον, αν δεν συμπαθω / δεν αντιπαθω καποιον, δεν σημανει οτι τρεφω τα αντιθετα συναισθηματα αναγκαστικα.

 

ΠΡΟΦΑΜΩΣ και συμφωνω οτι καποιος που δεν συμπαθει μπορει καλλιστα να αντιπαθει καποιον, δεν καταληγεις ομως σε αυτο το συμπερασμα απλα απτο τι φραση "δεν τον συμπαθησα", εχεις κανει αλμα λογικης.

 

Αυτό με το ένοχος/αθώος ήταν πολύ δύσκολο για κάποιους πιστεύω. Παίζει να εκραγεί κανά κεφάλι.

 

(Trigger warning. Video contains people with disabilities)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε, δεν παιζει, κανεις πλακα. 

 

Το οτι "ολοι" θα καταλαβαναιν οτι τον αντιπαθησα ειναι προβλημα των ολων που κανουν λαθος λογικης. Για παραδειγμα, στο δικαστηριο θα εχεις ακουσει τη φραση "not guilty". Not guilty λοιπον ΔΕΝ σημαινει αθωος, σημαινει οχι ενοχος, οτι δηλαδη δεν με επεισε οτι ειναι ενοχος. Αυτο δεν σημανει οτι με επεισε οτι ειναι αθωος ομως. Και αυτο ειναι ενα true dichotomy. Αν λεω οχι ενοχος τοτε μπορει να πιστευω οτι ειναι αθωος, αλλα δεν ειναι αναγκαστικο, μπορε να μην εχω πειστει για τπτ απτα 2. Αντιστοιχα λοιπον, αν δεν συμπαθω / δεν αντιπαθω καποιον, δεν σημανει οτι τρεφω τα αντιθετα συναισθηματα αναγκαστικα.

 

ΠΡΟΦΑΜΩΣ και συμφωνω οτι καποιος που δεν συμπαθει μπορει καλλιστα να αντιπαθει καποιον, δεν καταληγεις ομως σε αυτο το συμπερασμα απλα απτο τι φραση "δεν τον συμπαθησα", εχεις κανει αλμα λογικης.

Εντάξει το έχετε κάψει και η δύο

https://www.google.gr/?ion=1&espv=2#q=not%20guilty%20definition

not guilty
phrase of guilty
 
  1. 1.
    innocent, especially of a formal charge.
     
     

Όχι ένοχος = αθώος. Δεν μπορείς να δέχεσαι ότι με έπεισε ότι δεν είναι ένοχος άλλα δεν με έπεισε ότι είναι αθώος... Είναι αντιφατικό.

Απλά στα δικαστήρια λένε not guilty γιατί θεωρούν ότι το innocent δεν περιορίζεται στο συγκεκριμένο αδίκημα αλλά γενικά, και γενικά κανείς δεν είναι αθώος. Όλοι κάτι έχουμε κάνει.. Θα μπορούσαν να λένε "innocent for the specific crime" αλλά καταλαβαίνει το not guilty τους είναι πιο εύκολο...

 

http://english.stackexchange.com/questions/32989/is-there-a-difference-between-innocent-and-not-guilty

Stating that you are innocent would technically generally speak about your life and personality in a way that you've never done anything bad in life.

 

Επίσης για την ελληνική γλώσσα για την οποία ασχολούμαστε,  στα δικαστήρια δεν λένε "όχι ένοχος" λένε αθώος. Τι έγινε εκεί δεν ισχύει το επιχειρημά σου;

 

@jastonas αφιερωμένο για τους 2 σας. Σας αφήνω να διαλέξετε ποιος από τους 2 είστε ο καθένας γιατί δεν μπορώ να αποφασίσω. Μόνο μην τσακωθείτε...

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το έχετε κάψει και η δύο

https://www.google.gr/?ion=1&espv=2#q=not%20guilty%20definition

not guilty
phrase of guilty
 
  1. 1.
    innocent, especially of a formal charge.
     
     

Όχι ένοχος = αθώος. Δεν μπορείς να δέχεσαι ότι με έπεισε ότι δεν είναι ένοχος άλλα δεν με έπεισε ότι είναι αθώος... Είναι αντιφατικό.

Απλά στα δικαστήρια λένε not guilty γιατί θεωρούν ότι το innocent δεν περιορίζεται στο συγκεκριμένο αδίκημα αλλά γενικά, και γενικά κανείς δεν είναι αθώος. Όλοι κάτι έχουμε κάνει.. Θα μπορούσαν να λένε "innocent for the specific crime" αλλά καταλαβαίνει το not guilty τους είναι πιο εύκολο...

 

Συνεχιζεις να μην εχεις ιδεα για τι πραμα μιλας. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και ειναι πολυ πιθανο σε ενα δικαστηριο (αν εχεις παρεβρεθει) να ΜΗΝ σε πεισει οτι ειναι αθωος. Ξερεις γιατι? Γιατι δεν δικαζεται η αθωοτητα του. Αμα η πλευρα του κατηγορου για παραδειγμα δεν παρουσιασει ΚΑΝΕΝΑ στοιχειο εναντια στο κατηγορουμενο, τοτε δεν σε επεισε οτι ειναι ενοχος, και αρα ψηφιζεις not guilty. Ομως απτη στιγμη που ουτε ο κατηγορουμενος για παραδειγμα παρουσιασε στοιχεια για την αθωοτητα του, τοτε πως διαολο σε επεισε οτι ειναι αθωος?

 

Αμα πω "ο retromaniac ειναι απατεωνας", δεν παρουσιασω στοιχεια, και δεν παρουσιασεις και εσυ στοιχεια, θα ειχε πειστει καποιος οτι εισαι αθωος? 

 

Στην Ελλαδα, μιας και ρωτησες, δεν ξερω τι εξεταζουν τα δικαστηρια. Αν εξεταζουν αθωοτητα τοτε προφανως και οντως μπορει να πεισεις καποιον για την αθωοτητα σου.

Και απτο link που ποσταρες

 

The legal system in the US at least is founded upon the presumption of innocence. Thus the only finding a jury or judge can find in a criminal court is proof of guilt or absence of proof of guilt. A jury cannot, and should not, prove that a defendant is innocent, they need only find that they are not guilty, and then they are assumed innocent in the eyes of the law as a matter of course (whether or not they are actually innocent or not is another matter entirely)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...