Προς το περιεχόμενο

Python κλήση ενός Function με Arguments


marduc812

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να κάνω ενα Script στο οποίο ο χρήστης για να επιλέξει μια ενέργεια θα πρέπει να εισάγει κάποια arguments. Δηλαδή αν θέλει κάποιος πχ. να ανοιξει μια πόρτα, θα πρέπει να δώσει την εντολή και από πίσω κάποια arguments όπως για πόση ώρα, ποια πόρτα κλπ. Στην αρχή θέλω απλά να εμφανίζονται τα arguments, μόλις τρέχει το script και να περιμένει user input. Κάτι όπως φαίνεται παρακάτω. 

Εισάγετε μία εντολή
>> OpenTheDoor -t now -d 3
Ανοίγω την πορτα τώρα για 3 δευτερόλεπτα

Για τα Arguments κατάφερα να χρησιμοποιήσω το Argparse, όχι σε function μέσα, αλλά σαν python Script.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω ενα Script στο οποίο ο χρήστης για να επιλέξει μια ενέργεια θα πρέπει να εισάγει κάποια arguments. Δηλαδή αν θέλει κάποιος πχ. να ανοιξει μια πόρτα, θα πρέπει να δώσει την εντολή και από πίσω κάποια arguments όπως για πόση ώρα, ποια πόρτα κλπ. Στην αρχή θέλω απλά να εμφανίζονται τα arguments, μόλις τρέχει το script και να περιμένει user input. Κάτι όπως φαίνεται παρακάτω. 

Εισάγετε μία εντολή
>> OpenTheDoor -t now -d 3
Ανοίγω την πορτα τώρα για 3 δευτερόλεπτα

Για τα Arguments κατάφερα να χρησιμοποιήσω το Argparse, όχι σε function μέσα, αλλά σαν python Script.

 

Ξέχνα το argparse και τσέκαρε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχνα το argparse και τσέκαρε αυτό.

 

 

Δε μου είναι σαφές το τι ζητάς. Μήπως θες κάτι τέτοιο;

https://docs.python.org/3/howto/curses.html#curses-howto

 

Δυστυχώς δεν είναι αυτό που ήθελα και νομίζω ότι δεν υπάρχει. Θέλω κάτι όπως είναι το nmap μέσω του Metasploit. Στο οποίο επιλέγεις ένα module και στην συνέχεια βάζεις τα arguments για το module όπως την IP το πόσο aggressive  θα είναι κλπ.  

 

(Είμαι παντελώς άσχετος από python)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...