Προς το περιεχόμενο

Η Samsung Display επιδεικνύει την ανωτερότητα των οθονών AMOLED έναντι των LCD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι έχετε δίκιο όλοι.

Για αυτό όλο και περισσότερες εταιρείες προσπαθούν πως και πως να της βάλουν στης ναυαρχιδες τους (είναι στουρναρια αυτοί και εμείς οι έξυπνη )

Αυτό δεν είναι επιχείρημα. Και οι περισσότεροι έχουν αφαιρέσει απο τις ναυαρχίδες τους το ραδιοφωνο. Τι σημαίνει? Ότι αμα πάρεις low end το κινητό το χρειάζεσαι ενώ αν είναι high end όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταλαβαίνω τι εννοεί, όπως και το pwm, αλλά τι σημασία έχει αναρωτιέμαι. Δηλαδή θα δω δυο κινητά δίπλα δίπλα το ένα με άμολεντ το άλλο όχι και θα κάτσω να δω τι τεχνολογία χρησιμοποιεί για να κατεβάσει την φωτεινότητα από το 80 στο 60%;  Θα  τα βάλω και τα δυο στο 100% και θα διαλέξω την άμολεντ γιατί εμένα προσωπικά με νοιάζει να βλέπω ταινίες και βίντεο γενικά στο κινητό και να το απολαμβάνω. Ειδικά βράδυ για να μην ξυπνάω την δικιά μου έχω σβηστά όλα τα φώτα και με την αμολεντ βλέπω κάθε λεπτομέρεια, δεν με στραβώνει το μαύρο άμα βλέπω ταινία τρόμου. Εκτός του ότι έχω κάνει HUD στο αμάξι με mirroring στο παρμπρίζ και το έχω συνδέσει με το Torque και OBD adapter. Εκεί μονόδρομος η αμολεντ γιατί αλλιώς αντανακλάται και το μαύρο μαζί με τα χρώματα των LCD...Επειδή μακρηγόρησα, θέλω να πω ότι καλό είναι να μην ψάχνουμε να βρούμε ψυχωτικά σχεδόν προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν...λες και οι υλοποιήσεις LCD από άλλες εταιρείες είναι τόσο ποιοτικές που η Samsung έγινε ξαφνικά ουραγός στον αγώνα του display...

Εντελώς φιλικά, επειδή το κινητό δεν είναι τηλεόραση καλό θα ήταν να σταματήσεις να βλέπεις ταινίες και βίντεο πολύ στο κινητό γιατί με τις έντονες αντιθέσεις και το μικρό μέγεθος της οθόνης δε βλέπω να γλυτώνεις την επίσκεψη στον οφθαλμίατρο.

 

Παιδιά μη μπερδεύετε τις τηλεοράσεις με τις οθόνες των κινητών.

Τις τηλεοράσεις δεν τις βγάζετε έξω από το σπίτι σας με ότι καιρικές συνθήκες τύχουν όπως συμβαίνει με το κινητό σας Ούτε το κινητό σας το έχετε μόνο σπίτι.

Αν κάποιος θέλει υπερτονισμένα χρώματα θα πάει σε Amoled αν θέλει πιο φυσικά θα πάει σε LCD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 100στη φορά κόψτε αυτο το παραμυθι με τα φυσικα και μη χρωματα ...ενημερωθείτε... εδω και χρονιά οι amoled έχουν επιλογή τόνου χρωμάτων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δν μ αρέσουν καθόλου οι oled!

Ακόμα τα χρώματα μοιάζουν λίγο ξευτικα και δν έχουν αυτήν την σπιρταδα των lcd και επίσης όλες σχεδων έχουν Diamond patern pixels που ενώ έχουν το ίδιο ppi με της lcd τις κάνει να φαίνονται πιο φτωχες γτ 3 pixel στην ουσία γίνονται 1!

Όπως και τα άσπρα δν ειναι πραγματικά άσπρα..

Ναι για το contrast εννοείται ανωτερη αλλά σε όλα τα άλλα είναι λίγο πίσω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται να διαφημίζεις ποσό τέλεια χρώματα έχει αυτή η οθόνη όταν οι υποψήφιοι πελάτες τα βλέπουν απο μια led? πως θα μπορέσουν να δουν την διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για κινητά και ταμπλέτες Samsung (έχω ένα Galaxy, όχι απ' τα τοπ της σειράς), αλλά μπορώ να μιλήσω για τηλεοράσεις που έχω 2-3 Samsung, 2 LG και μια Sony (σε οικία μου και πατρικό μου)...

...ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ η εικόνα των LG σε σχέση με των Samsung, ενώ της Sony επίσης καλύτερη αλλά και ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ (ολίγον "εξωπραγματικά", αλλά κρυστάλλινη εικόνα και η Sony).

 

Αυτά για μένα, περί οθονών Samsung...

καλα ενταξει μας επεισες αφου εχεις 2-3 σαμσθνγ και 5-6 ελτζι και σονυ για να κανεις τα συγκριτηκα στο χαι τεκ λαμπ σου στα ανω πορδοκλανα και μας απεδειξες πως είναι ΕΕΕΤΗΗΗΗΗ ΦΩΤΟΣ μπροστα οι ελτζι και σονυ, σηκωνω τα χερια ψηλα σε ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΚΒΑΝΤΙΚΕ ΜΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΑΑΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για κινητά και ταμπλέτες Samsung (έχω ένα Galaxy, όχι απ' τα τοπ της σειράς), αλλά μπορώ να μιλήσω για τηλεοράσεις που έχω 2-3 Samsung, 2 LG και μια Sony (σε οικία μου και πατρικό μου)...

...ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ η εικόνα των LG σε σχέση με των Samsung, ενώ της Sony επίσης καλύτερη αλλά και ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ (ολίγον "εξωπραγματικά", αλλά κρυστάλλινη εικόνα και η Sony).

 

Αυτά για μένα, περί οθονών Samsung...

Ενταξει και εγω εχω την ακριβως αντιθετη εμπειρια οτι lg και αν εχω δει δεν μου αρεσε καθολου σε σχεση με sony,samsung οι περισσοτερες lg ειχαν "θαμπα" "ψωφια" χρωματα,ενω τα "εξωπραγματικα" χρωματα που εχουν οι αλλες δυο θα θεωρω "φανταστικα".

Για μονιτορ απτην αλλη ξεκινησα να παρω lg απο το media και κατεληξα να παρω samsung γιατι συγκρινοντας τα δυο (με ιδιες τιμες) θεωρησα πως ηταν η lg ηταν ετη φωτος ...πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δν μ αρέσουν καθόλου οι oled!

Ακόμα τα χρώματα μοιάζουν λίγο ξευτικα και δν έχουν αυτήν την σπιρταδα των lcd και επίσης όλες σχεδων έχουν Diamond patern pixels που ενώ έχουν το ίδιο ppi με της lcd τις κάνει να φαίνονται πιο φτωχες γτ 3 pixel στην ουσία γίνονται 1!

Όπως και τα άσπρα δν ειναι πραγματικά άσπρα..

Ναι για το contrast εννοείται ανωτερη αλλά σε όλα τα άλλα είναι λίγο πίσω!

Σπιρτάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω που εχω lg g3 που εχει 2k ips οταν το εβαλα διπλα σε note 2 που ειναι αρκετα παλιοτερο κιολας και τα εβαλα και τα 2 να παιξουν το ιδιο βιντεο απο το youtube σε 720p τα χρωματα και το μαυρο του note ηταν φανερα καλυτερα βεβαια οταν το εβαζα το ιδιο βιντεο σε 2κ εβλεπες περισσοτερη λεπτομερεια στο lg οπως και κατω απο τον ηλιο βεβαια τα τελευταια μοντελα της σαμσουνγκ τα εχουν βελτιωσει απο οσο ξερω σε αυτους τους τομεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω που εχω lg g3 που εχει 2k ips οταν το εβαλα διπλα σε note 2 που ειναι αρκετα παλιοτερο κιολας και τα εβαλα και τα 2 να παιξουν το ιδιο βιντεο απο το youtube σε 720p τα χρωματα και το μαυρο του note ηταν φανερα καλυτερα βεβαια οταν το εβαζα το ιδιο βιντεο σε 2κ εβλεπες περισσοτερη λεπτομερεια στο lg οπως και κατω απο τον ηλιο βεβαια τα τελευταια μοντελα της σαμσουνγκ τα εχουν βελτιωσει απο οσο ξερω σε αυτους τους τομεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι το μελλον οι Oled. Μακαρι να ηταν πιο προσιτες οι 4κ oled τηλεορασεις, που θα παει θα γινουν!!! Οσο περισσότερα μαθαινω και βλεπω τοσο περισσοτερο αναζηταω το απολυτο μαυρο και την απεριοριστη αντιθεση οσο και τις "ατελειες" σε καθε πανελ. Εχω φτασει στο σημείο να εχω διπλα διπλα το s6 με το iphone και το ipad  και να βλεπω το μαυρο να ειναι αρκετα φωτεινο, που πιο παλια απλα ηταν η τελεια οθονη, δεν φαινοταν η "ατελεια" , η μαλλον δεν ξεραμε να το διακρινουμε οι περισσοτεροι γιατι δεν είχαμε μετρο σύγκρισης αλλα ουτε και τις γνωσεις. Το ιδιο βλεπω και από lcd με lcd προερχόμενος απο 3 ips τωρα σε Va . 

το τερματισες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω που εχω lg g3 που εχει 2k ips οταν το εβαλα διπλα σε note 2 που ειναι αρκετα παλιοτερο κιολας και τα εβαλα και τα 2 να παιξουν το ιδιο βιντεο απο το youtube σε 720p τα χρωματα και το μαυρο του note ηταν φανερα καλυτερα βεβαια οταν το εβαζα το ιδιο βιντεο σε 2κ εβλεπες περισσοτερη λεπτομερεια στο lg οπως και κατω απο τον ηλιο βεβαια τα τελευταια μοντελα της σαμσουνγκ τα εχουν βελτιωσει απο οσο ξερω σε αυτους τους τομεις

Ή οθόνη του g3 μόνο ανάλυση είχε. Καμιά σχέση με του g2 ποσο μάλλον με του g4.

 

Ή μεγαλύτερη ανάλυση δεν σημαίνει ότι θα έχει και καλύτερα χρώματα απαραίτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ καλές οι amoled αλλά το tablet μου έχει εμφανίσει burn in.

Όταν έλεγα σε κόσμο ότι στο sii πάνω δεξιά έχει αποτυπωθεί η ώρα κλπ δεν με πίστευε κανείς ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...