Προς το περιεχόμενο

H Samsung σχεδίασε μία υποδοχή που δέχεται τόσο κάρτες μνήμης UFS όσο και microSD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την προηγούμενη εβδομάδα, η Samsung ανακοίνωσε τις νέες κάρτες μνήμης UFS, που βασίζονται στο πρότυπο UFS 1.0 και σύμφωνα με την Samsung ήρθαν για να αντικαταστήσουν τις κάρτες μνήμης microSD.

Οι νέες κάρτες μνήμης UFS είναι πολύ, πολύ πιο γρήγορες από οτιδήποτε μπορεί να επιτύχει μία κάρτα microSD, οπότε και αποτελούν το μέλλον. Παρόλα αυτά, υπάρχει ένα σημαντικό πρόβλημα: δεν είναι συμβατές με τις υπάρχουσες υποδοχές microSD, που βρίσκονται σε πολλές σημερινές συσκευές, από κινητά τηλέφωνα έως Chromebooks. Αυτό αποτελεί βεβαίως σημαντικό εμπόδιο για την εμπορική τους επιτυχία, ωστόσο η Samsung λέει πως βρήκε την λύση.

 

Η Κορεάτικη εταιρεία σχεδίασε ένα slot που δέχεται τόσο κάρτες μνήμης microSD όσο και UFS και δήλωσε στο Droid-Life ότι συνεργάζεται με διάφορες εταιρείες στον κλάδο για την ενσωμάτωση του σε συσκευές επόμενης γενιάς.

 

Αυτό σημαίνει, ότι αν αγοράσετε μία συσκευή με το συγκεκριμένο slot, θα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την αγαπημένη σας κάρτα microSD ωστόσο αν χρειαστείτε κάτι ταχύτερο, μπορείτε να αγοράσετε μία νέα κάρτα μνήμης UFS για να την χρησιμοποιήσετε στην συσκευή σας. Η εταιρεία, ενδέχεται να προσαρμόσει την σχετική υποδοχή στο νέο Galaxy Note 7.

 

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα παλευουν να σχεδιασουν τον ανταπτορα.

Εχω την εντυπωση οτι οι καινουριες της Samsung εχουν το ιδιο μεγεθος με τις παλιες microSD.

Ειναι δυσκολο να φτιαξουν ανταπτορα, αν δεν αλλαξει το μεγεθος της UFS.

 

θα επαναληφθω και θα πω Α-πα-τες.

 

Θα βγαλουν UFS-2 για να δικαιολογησουν τη μαλακια τους, με προσχημα τις υψηλοτερες ταχυτητες και το μικροτερο μεγεθος.

 

Υ.Γ. Καταλαβες? Γλιτωσαμε απο τη Sony και μπλεξαμε με τη Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, για να μην βαζει ο καθενας οτι sd βρισκει και μετα παραπονιεται για τις ταχυτητες

 

ναι το ξέρω είμαι και εγω ένας απο αυτούς που συχενονται της sd λιγο αργοπορίες και προβλημάτων και χερομαι που δεν της έχει το iPhone τουλάχιστον όσο ειναι σε αυτή τη μορφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Eragon1996 Γιατί, αν είχε το iPhone υποδοχή για microsd κι ας μη τη χρησιμοποιούσες, θα σε χαλούσε; Και σου κάνω την ερώτηση εγώ που έχω το s6 που δεν έχει επίσης υποδοχή για microsd.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πω δεν νομίζω εδώ εχω το shield k1 (καλουτσικο) του εχω βάλει μια 32 gb class 10 u1 παλι αργή ειναι (με το android 6.0.1) που περνιουνται ολόκληρες η εφαρμογές στη κάρτα μνήμης της επέστρεψα παλι στην αρχική μνήμη αργούσαν και να άνοιξουν και μου πέταγε αρκετά συχνά η εφαρμογή σταμάτησε όποτε το μονο καλο ειναι για φωτό και αν χαλάσουν θα κλαις και της φωτό (αν και κάνω back up άλλου ουτος η άλλος όποτε εμενα προσωπικά και μονο εμένα μονο για φωτό θα με βόλευε :P )

σορυ για τα πακιστανικά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θα είναι πολύ θετικό για επαγγελματικές κάμερες, σπορ κάμερες και άλλου είδους συσκευές. Όσο για τα κινητά αηδίες, κανονικά πρέπει να ξεκινήσουν οι κατασκευαστές κυρίως οι γνωστοί (Όνομα και μη χωριό) να ξεκινάνε τα βασικά μοντέλα από τα 64GB και να τα φτάνουν μέχρι 256GB γιατί το έχουνε ξεφτιλίσει το θέμα, σου δίνω 16GB και τράβα αγόρασε Micro SD, η κλασσική MicroSD δεν έχει τις ίδιες ταχύτητες που προσφέρει η εσωτερική flash μνήμη ή σου δίνω 16GB και βρές τρόπο να σώσεις χώρο γιατί δεν σου δίνω συρταράκι για μνήμη οπότε σκάσε άλλα 200€ παραπάνω για να πάρεις 128GB.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα παλευουν να σχεδιασουν τον ανταπτορα.

Εχω την εντυπωση οτι οι καινουριες της Samsung εχουν το ιδιο μεγεθος με τις παλιες microSD.

Ειναι δυσκολο να φτιαξουν ανταπτορα, αν δεν αλλαξει το μεγεθος της UFS.

 

θα επαναληφθω και θα πω Α-πα-τες.

 

Θα βγαλουν UFS-2 για να δικαιολογησουν τη μαλακια τους, με προσχημα τις υψηλοτερες ταχυτητες και το μικροτερο μεγεθος.

 

Υ.Γ. Καταλαβες? Γλιτωσαμε απο τη Sony και μπλεξαμε με τη Samsung.

που εισουν τοσο καιρο κβαντικε πυρηνικε φυσικε!!!!!

πιαστε τον να τον στειλουμε στην σαμμυ να τους ανοιξει τα ματια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που εισουν τοσο καιρο κβαντικε πυρηνικε φυσικε!!!!!

πιαστε τον να τον στειλουμε στην σαμμυ να τους ανοιξει τα ματια

Σε παρακαλώ μην του πεις ότι βάζοντας αντάπτορα θα έχει την ίδια ταχύτητα με την κλασσική MicroSD γιατί θα τον απογοητεύσεις. Είναι από τους τύπους που αγοράζουν USB 3.0 Σκληρούς και τους συνδέουν σε USB 2.0 θύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα παλευουν να σχεδιασουν τον ανταπτορα.

Εχω την εντυπωση οτι οι καινουριες της Samsung εχουν το ιδιο μεγεθος με τις παλιες microSD.

Ειναι δυσκολο να φτιαξουν ανταπτορα, αν δεν αλλαξει το μεγεθος της UFS.

 

θα επαναληφθω και θα πω Α-πα-τες.

 

Θα βγαλουν UFS-2 για να δικαιολογησουν τη μαλακια τους, με προσχημα τις υψηλοτερες ταχυτητες και το μικροτερο μεγεθος.

 

Υ.Γ. Καταλαβες? Γλιτωσαμε απο τη Sony και μπλεξαμε με τη Samsung.

η μία κοτσάνα μετά την άλλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...