Προς το περιεχόμενο

H Samsung σχεδίασε μία υποδοχή που δέχεται τόσο κάρτες μνήμης UFS όσο και microSD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι να σου πω δεν νομίζω εδώ εχω το shield k1 (καλουτσικο) του εχω βάλει μια 32 gb class 10 u1 παλι αργή ειναι (με το android 6.0.1) που περνιουνται ολόκληρες η εφαρμογές στη κάρτα μνήμης της επέστρεψα παλι στην αρχική μνήμη αργούσαν και να άνοιξουν και μου πέταγε αρκετά συχνά η εφαρμογή σταμάτησε όποτε το μονο καλο ειναι για φωτό και αν χαλάσουν θα κλαις και της φωτό (αν και κάνω back up άλλου ουτος η άλλος όποτε εμενα προσωπικά και μονο εμένα μονο για φωτό θα με βόλευε :P )

σορυ για τα πακιστανικά :D

 

Αυτο θα είναι πολύ θετικό για επαγγελματικές κάμερες, σπορ κάμερες και άλλου είδους συσκευές. Όσο για τα κινητά αηδίες, κανονικά πρέπει να ξεκινήσουν οι κατασκευαστές κυρίως οι γνωστοί (Όνομα και μη χωριό) να ξεκινάνε τα βασικά μοντέλα από τα 64GB και να τα φτάνουν μέχρι 256GB γιατί το έχουνε ξεφτιλίσει το θέμα, σου δίνω 16GB και τράβα αγόρασε Micro SD, η κλασσική MicroSD δεν έχει τις ίδιες ταχύτητες που προσφέρει η εσωτερική flash μνήμη ή σου δίνω 16GB και βρές τρόπο να σώσεις χώρο γιατί δεν σου δίνω συρταράκι για μνήμη οπότε σκάσε άλλα 200€ παραπάνω για να πάρεις 128GB.

Βάζουμε. Τελείες. Πότε - πότε. Όταν γράφουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"κάααατι ξέρουν Apple και Google και δεν βάζουν microSD στα κινητά τους και στα tablets τους"

 

*grabs popcorn*

 

Στο θέμα μας. Έχουμε τόσες πολλές συσκευές βασισμένες σε micro-usb που είναι δύσκολο πλέον να πάμε σε USB-c. Το ίδιο πιστεύω γίνεται και με τις microSD και τις UFS. Απλά έχει λιγότερο αντίκτυπο γιατί το use case τους δεν προβλέπει να τις μπαζοβγάζεις από συσκευή σε συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, για να μην βαζει ο καθενας οτι sd βρισκει και μετα παραπονιεται για τις ταχυτητες

Οπότε μετά τις εξελίξεις apple, google, xiaomi κτλ θα ενσωματώσουν θύρα για τις κάρτες της καινούριας τεχνολογίας;

 

Αυτά τα smart γίνονται όλα και πιο πολύ υπολογιστές παρά συσκευές επικοινωνίας (είναι και αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μετά τις εξελίξεις apple, google, xiaomi κτλ θα ενσωματώσουν θύρα για τις κάρτες της καινούριας τεχνολογίας;

Μαλλον οχι. Τωρα μαλιστα θα εχουν μια δικαιολογια λιγοτερη για το οτι δεν βαζουν επεκτασιμη μνημη. Τον λογο ολοι τον ξερουμε και δεν νομιζω οτι μπορουμε να κανουμε κατι (μην ακουσω να ριξουμε μαυρο και τετοια, ξερετε οτι δεν γινεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάτι απόψεις του τύπου είμαι χαρούμενος που το iPhone δεν έχει υποδοχή για micro-sd θεωρώ ότι είναι για γέλια για οποιαδήποτε υλοποίηση. Αν ήταν να θυσιάσουν κάτι άλλο ναι συμφωνώ ίσως. Αλλά έτσι σκέτο σε καμία περίπτωση. Δεν είπε κανείς να βάζεις εφαρμογές σε micro sd. Ειδικά σε high end κινητά δεν ξέρω πόσοι το κάνουν. Όσοι έχουν >16gb εσωτερικό χώρο νομίζω σπάνια χρειάζονται περισσότερο χώρο για εφαρμογές. Ωστόσο ποιον ακριβώς χαλάει το γεγονός να μπορείς να βάλεις full αρχεία,φωτογραφίες και μουσική σε 128 gb καρτούλα με 40 ευρώ? Και αντίστοιχα σε πολύ μικρότερες με λιγότερα χρήματα? Και μάλιστα να μπορείς να τις παίρνεις από το κινητό και να τις βάζεις στο pc να τις γεμίζεις με ότι θες και πάλι πίσω? Μην λέμε ότι θέλουμε... Και σε κινητά και σε tablet είναι full χρήσιμο... Και δεν λαμβάνουμε και υπόψιν το γεγονός ότι μπορείς να έχεις backup και τα data σου (android-titanium backup) σε περίπτωση που πάθει κάτι το κινητό... Κάνει κανένα μπλουμ κλπ. Οι extra επιλογές μόνο καλό είναι... Συζήτηση έχει νόημα για το τι θυσιάζεις για να τις δώσεις... πχ μπαταρία, χρήματα etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, για να μην βαζει ο καθενας οτι sd βρισκει και μετα παραπονιεται για τις ταχυτητες

Δηλαδη η Apple πιστευει οτι οι πελατες της ειναι κουτορνηθια XD

ναι το ξέρω είμαι και εγω ένας απο αυτούς που συχενονται της sd λιγο αργοπορίες και προβλημάτων και χερομαι που δεν της έχει το iPhone τουλάχιστον όσο ειναι σε αυτή τη μορφή

Σωστα, γιατι αν ειχε slot θα ησουν αναγκασμενος να το χρησιμοποιεις κιολας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θα είναι πολύ θετικό για επαγγελματικές κάμερες, σπορ κάμερες και άλλου είδους συσκευές. Όσο για τα κινητά αηδίες, κανονικά πρέπει να ξεκινήσουν οι κατασκευαστές κυρίως οι γνωστοί (Όνομα και μη χωριό) να ξεκινάνε τα βασικά μοντέλα από τα 64GB και να τα φτάνουν μέχρι 256GB γιατί το έχουνε ξεφτιλίσει το θέμα, σου δίνω 16GB και τράβα αγόρασε Micro SD, η κλασσική MicroSD δεν έχει τις ίδιες ταχύτητες που προσφέρει η εσωτερική flash μνήμη ή σου δίνω 16GB και βρές τρόπο να σώσεις χώρο γιατί δεν σου δίνω συρταράκι για μνήμη οπότε σκάσε άλλα 200€ παραπάνω για να πάρεις 128GB.

 

 

συμφωνω, οσον αφορα την χωρητικοτητα των κνητων-ταμπλετ.  θα ελεγα οτι απο 32gb (για μονο λειτουργικο) και 64gb (αν προκειται για Dual Boot) επρεπε να ειναι το μινιμουμ...!!   

 

αλλα....., να υπαρχει και η θυρα για SD card. για να δινει την δυνατοτητα επεκτασης..!  εγω δεν θελω cloud ρε αδερφε.... γιατι να με "υποχρεωνεις" σωνει και καλα να το χρησιμοποιησω, για επιπλεον χωρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πω δεν νομίζω εδώ εχω το shield k1 (καλουτσικο) του εχω βάλει μια 32 gb class 10 u1 παλι αργή ειναι (με το android 6.0.1) που περνιουνται ολόκληρες η εφαρμογές στη κάρτα μνήμης της επέστρεψα παλι στην αρχική μνήμη αργούσαν και να άνοιξουν και μου πέταγε αρκετά συχνά η εφαρμογή σταμάτησε όποτε το μονο καλο ειναι για φωτό και αν χαλάσουν θα κλαις και της φωτό (αν και κάνω back up άλλου ουτος η άλλος όποτε εμενα προσωπικά και μονο εμένα μονο για φωτό θα με βόλευε :P )

σορυ για τα πακιστανικά :D

 Καλά και εγώ το Nvidia Shield  K1  έχω και με μια 64αρα samsung evo βρήκα την λύση για την περιορισμένη εσωτερική 16αρα που είχε . Δεν κολλάει φυσικά και ακόμη και μεγάλα παιχνίδια όπως το Vainglory παίζουν νεράκι .

Φυσικά χώρεσαν τα άπαντα μέσα απο Half life 1,2 και κανένα θέμα . Αν είμουν υποχρεωμένος στα 16 το tablet θα έμενε στο ράφι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάτι απόψεις του τύπου είμαι χαρούμενος που το iPhone δεν έχει υποδοχή για micro-sd θεωρώ ότι είναι για γέλια για οποιαδήποτε υλοποίηση. Αν ήταν να θυσιάσουν κάτι άλλο ναι συμφωνώ ίσως. Αλλά έτσι σκέτο σε καμία περίπτωση. Δεν είπε κανείς να βάζεις εφαρμογές σε micro sd. Ειδικά σε high end κινητά δεν ξέρω πόσοι το κάνουν. Όσοι έχουν >16gb εσωτερικό χώρο νομίζω σπάνια χρειάζονται περισσότερο χώρο για εφαρμογές. Ωστόσο ποιον ακριβώς χαλάει το γεγονός να μπορείς να βάλεις full αρχεία,φωτογραφίες και μουσική σε 128 gb καρτούλα με 40 ευρώ? Και αντίστοιχα σε πολύ μικρότερες με λιγότερα χρήματα? Και μάλιστα να μπορείς να τις παίρνεις από το κινητό και να τις βάζεις στο pc να τις γεμίζεις με ότι θες και πάλι πίσω? Μην λέμε ότι θέλουμε... Και σε κινητά και σε tablet είναι full χρήσιμο... Και δεν λαμβάνουμε και υπόψιν το γεγονός ότι μπορείς να έχεις backup και τα data σου (android-titanium backup) σε περίπτωση που πάθει κάτι το κινητό... Κάνει κανένα μπλουμ κλπ. Οι extra επιλογές μόνο καλό είναι... Συζήτηση έχει νόημα για το τι θυσιάζεις για να τις δώσεις... πχ μπαταρία, χρήματα etc

 

προσωπικά είμαι χαρούμενος γιατι θεωρώ ότι sd δε λειτουργούν σωστά :P πιο πολυ κακο θα κάνουν στο κινητό μ παρά καλο (μονο η γνώμη ειναι αυτή κανενός άλλου),το 16gb εχω και μ παρά αρκεί (μιας και τα μήλα δε παίρνουν εύκολα μουσικές και ταινίες όποτε μονο ότι εχω απο κάμερα :P που δεν πιάνει και τόσο χώρο πια....... βάζω της τέλειες στο τέλος για αυτούς που της ζητήσανε παραπανω :P.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε μετα απο 1 χρονια επιτελους βγαινουν ufs !!!!Αναμενουμε μεγαλυτερο αισθητηρα καμερας,μεγαλυτερη μπαταρια και usb 3.1.2 .Το βλεπω σε 1-2 χρονακια θα αξιζει να παρεις κινητο ξανα :D

Αν και λεει ufs 1.0 μπερδευτηκα το ufs 2.0 το ειδαμε περσι απο την samsung και κανουν release το 1.0 ?  :D
Link.png Site: UFS2.0  
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...