Προς το περιεχόμενο

Το Microsoft Surface Phone θα είναι business-oriented και δεν ανταγωνίζεται τις ναυαρχίδες με iOS και Android


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τακτική που πρέπει να διδάσκεται στα πανεπιστήμια κι ας γελάτε εσείς.

 

Η Microsoft αυτή τη στιγμή δε μπορεί να ανταγωνιστεί iOS και Android, βλέπει όμως το κενό που αφήνει η BB που στρέφεται σε Android αλλά και τη Samsung να εγκαταλειπει το Bada OS και ορμαει να τ αρπάξει, αφήνοντας Apple, Google κλπ να ψάχνονται για το πως ξεμειναν στο 95% της αγοράς.

 

Με αυτή την κίνηση εξολοθρευει οριστικά τον μεγάλο ανταγωνιστή Tizen OS.

 

Θα μπουν οι 2 Windows insiders να μας πουν όμως καλύτερα

 

best troll post ever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάντως ένα τηλέφωνο που θα έχει τις εφαρμογές του υπολογιστή και δεν θα χρειαστεί να κουβαλάω laptop θα το ήθελα.

Με arm επεξεργαστή λίγο δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια λογο οικονομικης κρισης ηθελα κινητο μεχρι 200 ευρω ταβανι. Ηθελα να εχει μεγαλη οθονη για browsing και youtube, καλη καμερα γιατι τραβαω πολλες φωτο, offline gps που το θεωρω απαραιτητο, καλη αναλυση οθονης (τωρα αν δεν ηταν και 4k που λεει ο λογος θα ζουσα) και να μην κολλαει.

 

Πηρα το 640xl. Για τα λεφτα που εδωσα πηρα ενα κινητο που θα βγαλλει τα λεφτα του. Ειναι value for money αλλα εχει 2 πραγματα που με ξενισαν ΠΟΛΥ.

 

Αθλια ποιοτητα κατασκευης (Το ηχειο ωρες ωρες μικροφωνιζει χωρις λογο και τα πλαστικα ειναι της πλακας)

 

Το store του αγγιζει το 0. Minigore, Geometry Dash, Pou, Robbery bob και πολλα αλλα απλα δεν υπαρχουν! Οτι υπαρχει ειναι 2-3 version πισω και γενικα μετα απο κανεναν χρονο μαζι του, αρχιζεις να εχεις καποιες βασικες ελλειψεις σε εφαρμογες που αρχιζουν να σου λειπουν και λισμονεις.

 

Το συμπερασμα. Αν δεν υπηρχαν κατι Xiaomi κλπ, θα ξαναεπαιρνα windows phone. Αλλα ακριβως επειδη υπαρχει η Xiaomi, μαλλον το επομενο θα ειναι κανενα Redmi οτι βγαλλει στο μελλον. Εγω ως ανθρωπος της τεχνολογιας, δεν εχω κολληματα με ios και android κλπ. Τα δοκιμαζω ολα και παω εκει που παει το κυμα. Και το κυμα εφυγε απο τα windows phones

 

Οι καιροι αλλαξαν, οι εποχες αλλαξαν, μονο τα μυαλα του παππου μου και της Microsoft εμειναν ιδια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με arm επεξεργαστή λίγο δύσκολο.

με το continum κάτι office και τέτοια τρέχεις για δουλειές,όχι εφαρμογές PC κανονικές,αν είχε x86 σύστημα ξέρεις πως μεταφράζεται απο άποψη επεξεργαστικής ισχύος?

η σύγκριση arm vs x86 είναι σύγκριση μηχανής και αυτοκινήτου,με το ένα έχεις 250 cc και πας τέζα και γρήγορα αλλά με περιορισμό στο τι μπορείς να κάνεις και με το άλλο θες τουλάχιστον 1000cc για να πας απλά καλά αλλά με πολύ περισσότερες δυνατότητες.

θέλω να πω πως για να έχεις ένα πλήρες x86 σύστημα απλά η σημερινή mobile cpu/gpu/storage τεχνολογία είναι πολύ πίσω για να εφαρμοστεί σε κινητά,μην κοιτάς τα surface και άλλα τέτοια γιατί είναι tablet με πολύ μεγαλύτερο χώρο για μπαταρίες,σύστημα ψύξης έστω και παθητικό και τα υπόλοιπα συστήματα για να έχει αυτονομία και να μπορεί να λειτουργεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα τα κάνουν μίνι pc 64 και αλλάξουν επεξεργαστή όλοι αυτά θα πέρναμε.Τώρα οτι και να λεμε κανονικα παράθυρα δεν είναι αυτά.Ένταξει το windows store ας κρατήσει τις κλασικές χρήσιμες εφαρμογές messenger κλπ και να βάλει μέσα photoshop gimp sublime adobe torrents και οτι άλλο φανταστείς και θα ειναι οκ η microsoft δεν νομιζω να ξανα πάρει κανείς android.Οσο αυτα τα κινητά δεν τρέχουν τα κλασικά windows τι να το κανουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το continum κάτι office και τέτοια τρέχεις για δουλειές,όχι εφαρμογές PC κανονικές,αν είχε x86 σύστημα ξέρεις πως μεταφράζεται απο άποψη επεξεργαστικής ισχύος?

η σύγκριση arm vs x86 είναι σύγκριση μηχανής και αυτοκινήτου,με το ένα έχεις 250 cc και πας τέζα και γρήγορα αλλά με περιορισμό στο τι μπορείς να κάνεις και με το άλλο θες τουλάχιστον 1000cc για να πας απλά καλά αλλά με πολύ περισσότερες δυνατότητες.

θέλω να πω πως για να έχεις ένα πλήρες x86 σύστημα απλά η σημερινή mobile cpu/gpu/storage τεχνολογία είναι πολύ πίσω για να εφαρμοστεί σε κινητά,μην κοιτάς τα surface και άλλα τέτοια γιατί είναι tablet με πολύ μεγαλύτερο χώρο για μπαταρίες,σύστημα ψύξης έστω και παθητικό και τα υπόλοιπα συστήματα για να έχει αυτονομία και να μπορεί να λειτουργεί.

Νομίζω ότι η υλοποίηση της msft θα είναι αντίστοιχη με αυτή της hp, για τη συσκευή που θα εισάγει στην αγορά το φθινόπωρο.

 

Ουσιαστικά, μιλάμε για τερματικά με ARM, τα οποία δεν τρέχουν legacy (Win32) εφαρμογές τοπικά, αλλά μέσω virtualization σε backend που εκτελεί στο σύννεφο του vendor (msft, hp, κλπ).

 

Γι' αυτό το λόγο οι hp - msft προορίζουν τις συσκευές σε lob, διότι θα έχεις πρόσβαση σε εφαρμογές desktop, πληρώνοντας (azure, κλπ) για την υπηρεσία του εικονικού περιβάλλοντος εκτέλεσης legacy εφαρμογών, δηλαδή saas.

 

Έτσι, η σύγκριση ARM με x86 δεν έχει ιδιαίτερο νόημα (σε κινητά πάντα), αφού όσοι επιθυμούν πρόσβαση σε legacy apps (κυρίως business clients) θα πληρώσουν κάτι παραπάνω και θα την αποκτήσουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρη Microsoft δεν ανταγωνίζεσαι ναυαρχίδες, γιατί πολύ απλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ. Simple as that.

 

Με Xiaomi στα 150 και nexus 5x στα 210 δεν βρίσκω κανένα λόγο να πάει κάποιος σε windows phone. Επίσης είδα κάποιον παραπάνω στα σχόλια να συγκρίνει Lumia 950 με φθηνά android κινητά και ξέρασα από τα μάτια.

 

Α ναι ξέχασα, είμαι windows phone χρήστης 3 χρόνια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καιροι αλλαξαν, οι εποχες αλλαξαν, μονο τα μυαλα του παππου μου και της Microsoft εμειναν ιδια

Μην σου πω ότι ο παππούς σου παίζει να ναι και 20 χρόνια μπροστά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι οι πιο πολλοί χρήστες,πέρα από ένα Facebook,whatsapp ή viber και άντε το πολύ ένα παιχνιδάκι να περνάει η ώρα δεν κάνουν τίποτα παραπάνω.
Αλλά ξέρουν να λένε ότι το iOS και Android είναι τα καλύτερα.
Το βλέπω και από φίλους μου και από πολύ κόσμο έξω που γίνανε ένα με το facebook.

Μια ματιά να ρίξετε στο mobile Software θα καταλάβετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα που ειμαι απλος χρηστης με εφαρμογες με καλυπταν τα wp..

Αλλα αυτη η ελλειψη βελτιστοποιησης με εδιωξε..

Δηθεν φταιξαν οι dev...

Τα περι ελαφρια τα wp και σε μετριο sw επειδη εκανε βελτιστοποιηση αλα ιος θα θελα να ξερα που ταβασιζανε..

 

Αρε blackberry με λεφτα μαικροσοφτ να χαμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα που ειμαι απλος χρηστης με εφαρμογες με καλυπταν τα wp..

Αλλα αυτη η ελλειψη βελτιστοποιησης με εδιωξε..

Δηθεν φταιξαν οι dev...

Τα περι ελαφρια τα wp και σε μετριο sw επειδη εκανε βελτιστοποιηση αλα ιος θα θελα να ξερα που ταβασιζανε..

 

Αρε blackberry με λεφτα μαικροσοφτ να χαμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το continum κάτι office και τέτοια τρέχεις για δουλειές,όχι εφαρμογές PC κανονικές,αν είχε x86 σύστημα ξέρεις πως μεταφράζεται απο άποψη επεξεργαστικής ισχύος?

η σύγκριση arm vs x86 είναι σύγκριση μηχανής και αυτοκινήτου,με το ένα έχεις 250 cc και πας τέζα και γρήγορα αλλά με περιορισμό στο τι μπορείς να κάνεις και με το άλλο θες τουλάχιστον 1000cc για να πας απλά καλά αλλά με πολύ περισσότερες δυνατότητες.

θέλω να πω πως για να έχεις ένα πλήρες x86 σύστημα απλά η σημερινή mobile cpu/gpu/storage τεχνολογία είναι πολύ πίσω για να εφαρμοστεί σε κινητά,μην κοιτάς τα surface και άλλα τέτοια γιατί είναι tablet με πολύ μεγαλύτερο χώρο για μπαταρίες,σύστημα ψύξης έστω και παθητικό και τα υπόλοιπα συστήματα για να έχει αυτονομία και να μπορεί να λειτουργεί.

Περίπου συμφωνώ... Δεν είναι ότι είναι πίσω (έχει και intel x86 mobile) είναι ότι είναι διαφορετική η λογική τους (risc vs cisc). Γενικά πιο πολύ πάνε τα πράγματα προς risc-arm παρά προς x86. Ακόμα και σε servers. Ανάλογα τις ανάγκες τις αγοράς μπορεί και το νέο software να κινηθεί προς τη μία ή την άλλη κατεύθυνση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...