Προς το περιεχόμενο

Μεγαλο προβλημα με ΔΕΗ


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα το ελεγα κι εγω αλλα επειδη εργαζομαι στον ΔΕΔΔΗΕ δεν ηθελα να φανει καπως....Δεν επιβαλει προστιμα ο ΔΕΔΔΗΕ λογω χαμιλης καταναλωσης ....Μηπως ο μετρητης ειχε προβλημα και εγινε αναδρομικη ανατιμολογηση απο ΔΕΗ ?

Ότι ναι γράφει ο καθένας εδώ μέσα. Δεν βάζει η ΔΕΗ πρόστιμο από κακία επειδή δεν καταναλώνεις όπως παλιά. Σίγουρα κάτι άλλο παίζει να μην δυσφημουμε κάποιον από καπρίτσιο. Από σπίτι που μετακόμισα πριν δύο χρόνια αλλά δεν έχω κόψει το ρεύμα, στην εκκαθάριση μου έχει έρθει επανειλημμένα την πρώτη χρονιά πιστωτικό επειδή στο έναντι χρέωναν υπολογίζοντας το ρεύμα που καταναλωνα όταν έμενα σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ότι ναι γράφει ο καθένας εδώ μέσα. Δεν βάζει η ΔΕΗ πρόστιμο από κακία επειδή δεν καταναλώνεις όπως παλιά. Σίγουρα κάτι άλλο παίζει να μην δυσφημουμε κάποιον από καπρίτσιο. Από σπίτι που μετακόμισα πριν δύο χρόνια αλλά δεν έχω κόψει το ρεύμα, στην εκκαθάριση μου έχει έρθει επανειλημμένα την πρώτη χρονιά πιστωτικό επειδή στο έναντι χρέωναν υπολογίζοντας το ρεύμα που καταναλωνα όταν έμενα σπίτι.

 

Ετσι παρολο που εξακολουθεις να πληρωνεις δημοτικα τελη κλπ που δεν πανε στη ΔΕΗ ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χαρη της συζητησης  ας θεωρησετε δεδομενο οτι δεν καναμε τιποτα μεμπτο.Οπως εγραψα στα πρωτα post, αφαιρεσαν τα αλλα ρολογια γιατι ειχαν πειραχτει, ολα εκτος απο το ρολοι της μανας μου.Στις αλλεπαλληλες επισκεψεις τις λεγανε οτι το ρολοι σας δεν εχει πειραχτει αλλα χρησιμοποιουσαν το επιχειρημα τις μειωμενης καταναλωσης.Να μην επαναλαμβανω τις αιτιες που οντως ειχαμε μειωμενη καταναλωση, μπορειτε να τις βρειτε 1-2 σελιδες πισω.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε συ, πληρώσατε τέτοιο νταβατζιλίκι δηλαδή? Μου φαίνεται αδιανόητο.

 

Δεν έπρεπε να είχατε δώσει τίποτα, και να σας πηγαίνανε στα δικαστήρια άμα θέλανε. Υπάρχει περίπτωση να μην καταλάβει ο δικαστής ότι δεν έχετε κάνει κάτι μεμπτό και να ακολουθήσει απλά την εμετική λογική της ΔΕΗ ?

 

 

Μιλάμε και για μεγάλο ποσό, όχι κάτι αμελητέο. Ας βάζατε και δικηγόρο, πιο φτηνά θα έβγαινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό με τις μολυβοσφραγίδες (έτσι δεν λέγονται; ) είναι μεγάλο θέμα σε πολυκατοικίες που έχουν έξω τα ρολόγια. Στην περιοχή μου, σε όλες τις πολυκατοικίες στη σειρά, κάποιος τις κόβει όλες. Το δικό μου ρολόι είναι πάντα χωρίς μολυβοσφραγίδα. Το ξέρει αυτός που έρχεται και μετράει. Μου βάζουν άλλη (κάθε μήνα), και μετά από 2-3 μέρες λείπει. Τις κάνουν κάτι αυτοί που τις βουτάνε;Έχουν κάποια αξία ως μέταλλο;

 

Ως προς το θέμα: αποκλείεται να χρώθηκες "τιμωρητικά" από τη ΔΕΗ επειδή τα προηγούμενα χρόνια είχες υψηλότερη κατανάλωση. Άντε να ήρθε το πρώτο έναντι σε αναλογία με παλιούς λογαριασμούς. Και πάλι, όμως, διορθώνεται το θέμα στον επόμενο εκκαθαριστικό. Αυτό που γράφεις είναι όχι μόνο παράλογο, αλλά και εντελώς παράνομο. Κάτι άλλο έχει συμβεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σημαντικη ερωτηση .Το προστιμο οπως λες πληρωθηκε στη ΔΕΗ ή στον ΔΕΔΔΗΕ??? Εχει σημασια .

 

Αν πληρωθηκε στη ΔΕΗ ειναι θεμα καταναλωσης αν στον ΔΕΔΔΗΕ ειναι για κακη χρηση δικτυου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λες τις σφραγίδες στη χελώνα απλά σφραγίδες. Μολιβοσφραγιδες είναι Είναι μέσα στο μετρητή. Για την έξω δεν νομίζω να σε βάλουν πρόστιμο Αλλά αν κοπεί από το μετρητή τότε έχεις θέμα.

Στη Λάρισα είχα διαβάσει κάποιος πείραζε αρκετούς μετρητές σε μια πολυκατοικία ώστε να μην φαίνεται Ποιος είναι στην ουσία Αυτός που το κάνει. Τώρα τι επιπτώσεις είχαν όλοι δεν έλεγε το άρθρο. Μήπως έγινε κάτι παρόμοιο και σε εσένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για χαρη της συζητησης  ας θεωρησετε δεδομενο οτι δεν καναμε τιποτα μεμπτο.Οπως εγραψα στα πρωτα post, αφαιρεσαν τα αλλα ρολογια γιατι ειχαν πειραχτει, ολα εκτος απο το ρολοι της μανας μου.Στις αλλεπαλληλες επισκεψεις τις λεγανε οτι το ρολοι σας δεν εχει πειραχτει αλλα χρησιμοποιουσαν το επιχειρημα τις μειωμενης καταναλωσης.Να μην επαναλαμβανω τις αιτιες που οντως ειχαμε μειωμενη καταναλωση, μπορειτε να τις βρειτε 1-2 σελιδες πισω.

 

 

Ζητήσατε τον κανονισμό/νόμο που αναγράφει ότι σε περίπτωση μειωμένης κατανάλωσης επιβάλεται πρόστιμο; Πόσο είναι το ποσοστό επί της παλιάς κατανάλωσης κάτω από το οποίο αν πέσεις σου βάζουν πρόστιμο;

 

 

Μια σημαντικη ερωτηση .Το προστιμο οπως λες πληρωθηκε στη ΔΕΗ ή στον ΔΕΔΔΗΕ??? Εχει σημασια .

 

Αν πληρωθηκε στη ΔΕΗ ειναι θεμα καταναλωσης αν στον ΔΕΔΔΗΕ ειναι για κακη χρηση δικτυου .

 

Ο ΔΕΔΔΗΕ πάει στο διάολο πες κάνει διαχείρηση του δικτύου, οπότε αν γίνει κάποια ζημιά στην χρεώνει. Η ΔΕΗ από που κι ως που έχει δικαιοδοσία να επιβάλει πρόστιμα; Α.Ε. είναι, υπάρχει νόμος που της δίνει τέτοιο δικαίωμα; Αμφιβάλλω πολύ ότι οι υπόλοιποι πάροχοι έχουν τέτοιο δικαίωμα. Ένας random ιδιώτης πάντως δεν έχει τέτοιο δικαίωμα, είναι πολύ συγκεκριμένοι οι δημόσιοι φορείς που έχουν τέτοια δικαιοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητήσατε τον κανονισμό/νόμο που αναγράφει ότι σε περίπτωση μειωμένης κατανάλωσης επιβάλεται πρόστιμο; Πόσο είναι το ποσοστό επί της παλιάς κατανάλωσης κάτω από το οποίο αν πέσεις σου βάζουν πρόστιμο;

 

 

 

Ο ΔΕΔΔΗΕ πάει στο διάολο πες κάνει διαχείρηση του δικτύου, οπότε αν γίνει κάποια ζημιά στην χρεώνει. Η ΔΕΗ από που κι ως που έχει δικαιοδοσία να επιβάλει πρόστιμα; Α.Ε. είναι, υπάρχει νόμος που της δίνει τέτοιο δικαίωμα; Αμφιβάλλω πολύ ότι οι υπόλοιποι πάροχοι έχουν τέτοιο δικαίωμα. Ένας random ιδιώτης πάντως δεν έχει τέτοιο δικαίωμα, είναι πολύ συγκεκριμένοι οι δημόσιοι φορείς που έχουν τέτοια δικαιοδοσία.

 

Και ο ΔΕΔΗΕ είναι ΑΕ . Σημασια εχει και το ξανεγραψα ποιος επεβαλε το προστιμο για να καταλάβουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και ο ΔΕΔΗΕ είναι ΑΕ . Σημασια εχει και το ξανεγραψα ποιος επεβαλε το προστιμο για να καταλάβουμε.

 

Ναι, Α.Ε. είναι, αλλά είναι ένα πράγμα να σου πει ένα μαγαζί (ΔΕΔΔΗΕ) που χρησιμοποιείς το προϊόν του (δίκτυο) ότι «πλήρωσέ το, γιατί το χάλασες» και ένα εντελώς άλλο/εξωφρενικό/εξωπραγματικό να σου πει ένα μαγαζί (ΔΕΗ) «πλήρωσέ το, γιατί δεν το αγοράζεις».

 

Οκ, καταλαβαίνω ότι έχουμε πιάσει πάτο τόσο κοινωνικοπολιτικά, όσο και ηθικά, αλλά τώρα μιλάμε για τις ελάχιστες ρανίδες λογικής που μπορεί να έχουν απομείνει. :/

 

Αν ισχύει πάντως το να έχει δικαίωμα να σε χρεώνει η ΔΕΗ επειδή δεν καταναλώνεις έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Να το κάνω κι εγώ στο μαγαζί μου, όποιος πελάτης αγοράζει λίγα, να τον χρεώνω παραπάνω. :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΔΕΔΔΗΕ ελεγχει την καταναλωση. Η ΔΕΗ απλα κοστολογει και εισπραττει οτι της πει ο Δεδδηε, ο οποιος παιρνει ποσοστο επι της καταναλωσης. Νομιζω οτι ολες οι χρεωσεις του ΔΕΔΔΗΕ, προστιμα, εργασιες, ρολογια κλπ πληρωνονται μεσω της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα κάτι άλλο παίζει να μην δυσφημουμε κάποιον από καπρίτσιο.

Σιγουρα κατι αλλο παιζει και σιγουρα προκειται περι δυσφημισης.

Το προστιμο πληρωθηκε στην ΔΕΗ.Δεν αφαιρεθηκε το ρολοι για ελεγχο, η αιτιολογια που εδωσαν ηταν οτι κατι ειχε πειραχτει γιατι οι καταναλωση ηταν πολυ χαμηλοτερη σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια.Σας ειπα τι ειχε αλλαξει σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια και ΟΧΙ δεν πειραξαμε τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικο με την διαφορα στην καταναλωση, πριν απο λιγο ρωτησα mother, δεν θελω να τις τα θυμιζω γιατι 3 μηνες ετρεχε αδικα να βρει το δικιο της...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι ετσι τι τους θέλουν τους μετρητες ας τους ξηλώσουν και να βγάζουν οτι χρεώσει τους βολεύει και εμεις οι μλκες να την πληρώνουμε

 

Το είπε και ενας φιλος παραπάνω, αυτο ηθελε επίλυση μεσω δικηγόρου-δικαστηρίων, λιγότερα θα στοίχιζε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...