Προς το περιεχόμενο

Μεγαλο προβλημα με ΔΕΗ


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο ΔΕΔΔΗΕ ελεγχει την καταναλωση. Η ΔΕΗ απλα κοστολογει και εισπραττει οτι της πει ο Δεδδηε, ο οποιος παιρνει ποσοστο επι της καταναλωσης. Νομιζω οτι ολες οι χρεωσεις του ΔΕΔΔΗΕ, προστιμα, εργασιες, ρολογια κλπ πληρωνονται μεσω της ΔΕΗ.

 

 

Οχι μονο αλλα και μεσω των εναλλακτικων παροχων.

 

Δεν εχω καταλαβει που πληρωσε το προστιμο .Στην ΔΕΗ ή τον ΔΕΔΔΗΕ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σου είπανε ότι κάτι είχε πεταχτεί και ήτανε η κατανάλωση χαμηλότερη έγραψες πριν. Μπορεί να μην το έκανες εσύ αλλα Αυτός που πείραξε και τα άλλα για να είναι όλα πεπραγμένα. Όπως είπα ότι είχε κάνει και άλλος.

Καθ ο δεδδηε χάνει χρήματα αν κλέβεις Γιατί πληρώνετε ανάλογα με τις καταναλώσεις σου ένα ποσοστό. Οπότε είναι και αυτός χαμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ΔΕΗ το γραψα παραπανω.Δεν εδωσαν επαρκεις εξηγησεις σε αντιθεση με μας που ειχαμε στοιχεια που δικαιολογουσαν την μειωμενη καταναλωση.Τελος παντων...Κερατιατικα...35 χρονια δεν ειχαμε αφησει ποτε λογαριασμο απληρωτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ΔΕΗ το γραψα παραπανω.Δεν εδωσαν επαρκεις εξηγησεις σε αντιθεση με μας που ειχαμε στοιχεια που δικαιολογουσαν την μειωμενη καταναλωση.Τελος παντων...Κερατιατικα...35 χρονια δεν ειχαμε αφησει ποτε λογαριασμο απληρωτο....

 

Μηπως ο ΔΕΔΔΗΕ εδωσε στοιχεια της χαμηλης καταναλωσης που δεν μπορουσατε να δικαιολογησετε ?? Δεν υπαρχει νομος/προστιμο  να μην σηκωνει εφεση και δεν ξερω ποσο ηταν το ποσο επρεπε να το αμφισβητησετε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν κοιταξα λογαριασμους για να δω αν οντως απο το 2013 εχει μειωθει δραματικα η καταναλωση αν και ειναι λογικο γιατι απο κει που μασταν 4 ατομα στο σπιτι τωρα ειναι μονο ενα ατομο.

 

Πως λοιπον λες οτι ηταν η μειωμενη καταναλωση που εφτεγε ?  Ξαναλεω οτι οποιαδηποτε προσθετη επιβαρυνση αν δεν υπαρχει λογος ειναι "μαχητη" .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο, αυτο το χα γραψει τοτε που εσκασε το θεμα.Μετα ειδαμε λογαριασμους και οντως ειχαμε μειωμενη καταναλωση.

 

 

Αν ηταν λογικη με αποδεικτικα στοιχεια θα μπορουσες να την ...πολεμησεις εκτος και αν ο μετρητης ειχε προβλημα και εγραφε λιγοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη υπαρχει περιπτωση να ειναι το ρολοι πειραγμενο και να ΜΗΝ αντικατασταθει?Αν οχι, σε ποια περιπτωση μπορει να επιβληθει προστιμο ΑΝ δεν υπαρχουν ανεξοφλητοι λογαριασμοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διηγηθώ και εγώ μία ιστορία μήπως πάρεις κουράγιο. Μια φίλη μου μένει μόνη της σε ένα δυαρακι. Πληρωνε ΔΕΗ το δίμηνο 100 με 120 ευρώ. Θερμανση και ζεστό νερό είχε βάλει φυσικό αέριο. Ξαφνικά είδε έντρομη το λογαριασμό στο 500αρικο. Κάλεσε τη ΔΕΗ έστειλαν προσωπικό να ελέγξει το ρολόι και της είπαν ότι δούλευε μία χαρά. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε άλλες δύο φορές με άλλα δύο πεντακοσαρια και δύο ελέγχους. Στη ΔΕΗ της είπαν ότι πρέπει να πληρώσει αλλιώς θα της κοψουν το ρεύμα. Αναγκάστηκε και έσκασε 1500. Ελα μου ντε όμως στη συνέχεια χωρίς η ΔΕΗ να της δώσει καμία εξήγηση/απολογία της έρχονταν πιστωτικοί λογαριασμοί επί δύο χρόνια με μηδενικό προς πληρωμή μέχρι να ισοφαρίσει τη ζημιά. Ελπίζω να γίνει και αυτό στην περίπτωση σου, όχι τίποτα άλλο, δεν βγάζουμε και νόημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη υπαρχει περιπτωση να ειναι το ρολοι πειραγμενο και να ΜΗΝ αντικατασταθει?Αν οχι, σε ποια περιπτωση μπορει να επιβληθει προστιμο ΑΝ δεν υπαρχουν ανεξοφλητοι λογαριασμοι?

 

Οχι σε καμμια περιπτωση .Στελνεται και για περετερω ελεγχο σε ειδικη υπηρεσια του ΔΕΔΔΗΕ. Να ξεκαθαρισουμε οτι δεν ειναι προστιμο με την ενοια που το λεμε αλλα  αναδρομικη χρεωση μαλλον .Τι ελεγαν τα χαρτια που σου ηρθαν ??? Δεν γινεται να μην αιτιολογουσαν τα λεφτα αυτα που ζηταγε η ΔΕΗ .

Να διηγηθώ και εγώ μία ιστορία μήπως πάρεις κουράγιο. Μια φίλη μου μένει μόνη της σε ένα δυαρακι. Πληρωνε ΔΕΗ το δίμηνο 100 με 120 ευρώ. Θερμανση και ζεστό νερό είχε βάλει φυσικό αέριο. Ξαφνικά είδε έντρομη το λογαριασμό στο 500αρικο. Κάλεσε τη ΔΕΗ έστειλαν προσωπικό να ελέγξει το ρολόι και της είπαν ότι δούλευε μία χαρά. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε άλλες δύο φορές με άλλα δύο πεντακοσαρια και δύο ελέγχους. Στη ΔΕΗ της είπαν ότι πρέπει να πληρώσει αλλιώς θα της κοψουν το ρεύμα. Αναγκάστηκε και έσκασε 1500. Ελα μου ντε όμως στη συνέχεια χωρίς η ΔΕΗ να της δώσει καμία εξήγηση/απολογία της έρχονταν πιστωτικοί λογαριασμοί επί δύο χρόνια με μηδενικό προς πληρωμή μέχρι να ισοφαρίσει τη ζημιά. Ελπίζω να γίνει και αυτό στην περίπτωση σου, όχι τίποτα άλλο, δεν βγάζουμε και νόημα.

 

 

Κακως το αφησε ετσι φιλε μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είχα γράψει πήραν τα άλλα τα ρολόγια και τα αντικατέστησαν με καινούργια, ξεκίνησε η μέτρηση από 0.το δικο μας δεν το άλλαξαν.για τα χαρτιά όταν μπορέσω θα τα δω και θα σου πω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα τι εννοεις ισως να μην ημουν σαφης.

 

4 ρολογια στην πολυκατοκια, 1 απο αυτα της μανας μου και ενα κοινοχρηστο.Το συνεργειο πριν μερικους μηνες αφαιρεσε τα 3 και αφησε της μανας μου, χθες που πηγα ειδα οτι των αλλω ειχε ουσιαστικα αρχισει η καταγραφη απο το 0, της μανας μου ηταν πολυ μεγαλυτερο το νουμερο, λογικο, μιλαμε για ρολοι δεκαετιων.

 

Δεν κοιταξα λογαριασμους για να δω αν οντως απο το 2013 εχει μειωθει δραματικα η καταναλωση αν και ειναι λογικο γιατι απο κει που μασταν 4 ατομα στο σπιτι τωρα ειναι μονο ενα ατομο.

Δηλαδη ρε φιλε, ενα ενα μας τα λες, εσείς οχι μονο δεν τους κυνηγήσατε αλλά ούτε καν εναν έλεγχο δεν κάνατε να δειτε τι παιζει, επιεικώς αυτό λέγετε, ανευθυνότητα!!

 

Τέτοιους πολίτες εχει η ελλαδα, για αυτό πάμε κατά διαόλου

 

Τι να πεις ??????

 

Καλό βράδυ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δική μου περίπτωση, βλέπε ποστ 2, μου κοινοποιούσαν την αλληλογραφεία με τη ΔΕΗ. Στη δευτερη επιστολη εγραφε οτι απο την ταδε ημερομηνια (~3 χρονια πριν) μεχρι τη μερα αντικαταστασης του ρολογιου παρατηρειται χαμηλοτερη καταναλωση ## κιλοβατορες λογω ρευματοκλοπης και ζητουσε απο τη ΔΕΗ να κοστολογησει την ενεργεια και να αποδωσει στον δεδδηε το μερτικό του. Αυτο ηταν λιγες μερες μετα την αντικατασταση, οποτε δεν παιζει να ειχαν ελεγξει το ρολοι. Λογικα εχουν καποιο λογισμικο που τρεχει τις καταναλωσεις διαχρονικα και βγαζει τη μεγιστη διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...