Προς το περιεχόμενο

Αμυγδαλιτιδα !!!


stavrosbmw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.Ειμαι καινουριος στο φορουμ.Απο τον Μαιο και μετα ειχα συνεχως φλεματα που μου ερχοταν να τα φτυνω.Ολη την ωρα.Κανενα αλλο συμπτωμα.Καπου στα μεσα του ιουνι αρχησε να με ποναει το αυτι,πηγα σε ωρλ και μου εγραψε κατι σταγονες.Δεν μου περασε και πριν 4 μερες πηγα σε ιδιοτικο ωρλ, με εξετασε κσι μου ειπε οτι εχω χρονια αμυδγαλιτιδα και οτι τα αυτια μου ειναι μια χαρα.Μου ειπε να κανω συνεχως πλησεις με φυσ. ορο για ενα μηνα και μου εγραψε μια αντιβιωση , μιση δοση για 20 μερες.Μου ειπε θα με δει παλι τον Σεπτεμβρη και αν μεχρι τοτε δεν μου χει περασει θα χρειαστει καυτιριασμο αμυγδαλων.Οχι να τις αφαιρεσουν μου ειπε.Αλλα γενικα να μην αγχωνομαι.Εγω παντος εχω αγχωθει αρκετα.Περνω την αντιβιωση(claripen) 4 μερες τωρα.Δεν ειμαι σιγουρος αν εχουν υποχορησει τα συμπτωματα ομως.Σε ποσες μερες θα επρεπε να δω διαφορα με την αντιβιωση δεδομενου οτι μου εγραψε μιση δωση για 20 μερες αντι για 10?Να πω οτι γενικα δεν αρρωστενω ευκολα και δεν εχω ξαναπαθει αμυγδαλιτιδα ποτε μου εκτος απο τωρα.ΑΑ ξεχασα,ειμαι 18 χρονων.Εχεις περασεις κανεις κατι παρομοιο?Η αντιβιωση αυτη ειναι καλη? κανει δουλεια? εχω βεβαια αρκετες παρενεργειες απο αυτην οπως ναυτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χρόνια αμυγδαλίτιδα που διαρκεί τόσο καιρό;

 

Δεν έχω περάσει κάτι τέτοιο.

 

Εγώ τελευταία φορά που έπαθα αμυγδαλίτιδα ήταν το 2000, πρίξιμο στον λαιμό και 40 πυρετός λιώμα στο κρεβάτι για 2-3 μέρες, έβλεπα και κάτι σαν παραισθήσεις θυμάμαι όταν ήμουν μισοκοιμησμένος κάπως και είχα ανοιχτά τα μάτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεμενη μου ακουγεται ολη αυτη η ιστορια. Δεν ειμαι ΩΡΛ, οδοντιατρος ειμαι για να εξηγουμαι, αν ηταν αμυγδαλιτιδα απο στρεπτοκοκκο θα επρεπε να ειχες δει αποτελεσμα σε 2 μερες (απο προωπικη εμπειρια σε οξεια ομως αμυγδαλιτιδα εγινα καλυτερα σε 12 ωρες περιπου). Αν ειναι ιος το αιτιο η αντιβιωση δε θα βοηθησει θα ελεγα.. σε καθε περιπτωση μπορεις να επισκεφτεις ακομα εναν γιατρο, ισως παθολογο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πας σε ένα εφημερευον νοσοκομείο για 3η γνώμη; Δεν είναι κακό αφού ακόμα έχεις αμφιβολίες. Ότι και να σε πούμε εδώ ούτε γιατροί ημεθα ούτε όλες οι είναι ίδιες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πόσο καιρό θα έπρεπε να κρατήσει ?Απ ότι μου είχε πει η γιατρός δεν οφείλεται σε μικρόβιο. Σε παθολογο γιατί να πάω,μπορεί να είναι κάτι πιο σοβαρό ?Να πω ότι τα συμπτώματα που νοιώθω είναι πόνος στο αυτί,σαν νευροπονος,και πόνος στην αρθρωση του σαγονιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Τη ακριβώς περιμένεις, να κάνουμε διάγνωση; Ή κάνεις υπομονή ακούγοντας το γιατρό που πηγες, ή έφυγες για εφημερευον νοσοκομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πόσο καιρό θα έπρεπε να κρατήσει ?Απ ότι μου είχε πει η γιατρός δεν οφείλεται σε μικρόβιο. Σε παθολογο γιατί να πάω,μπορεί να είναι κάτι πιο σοβαρό ?Να πω ότι τα συμπτώματα που νοιώθω είναι πόνος στο αυτί,σαν νευροπονος,και πόνος στην αρθρωση του σαγονιου.

 

Τότε γιατί σου έδωσε αντιβίωση;;;;;;;;;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω μου είπε ότι εχουμε2 επιλογές. Η μία να περιμένουμε να περάσει μόνο του και η άλλη να μου γράψει την αντιβιωση που και αυτό μου πρότεινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έγραψε αντιβιωση σε περίπτωση που οφείλεται σε βακτηρίδια αν δεν γίνει καλά τότε είναι ιός και άρα είτε περνάει μόνη της ή πας για καυατηριασμο. Με λίγα φλεματα δεν πέθανε κανείς. Ελπίζω να μην καπνίζεις στα μουλωχτα γιατί τότε δεν έχεις αμυγδαλιτιδα.

 

Επίσης υπάρχει περίπτωση να είναι δόντι το πρόβλημα κάποιος φρονιμιτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έγραψε αντιβιωση σε περίπτωση που οφείλεται σε βακτηρίδια αν δεν γίνει καλά τότε είναι ιός και άρα είτε περνάει μόνη της ή πας για καυατηριασμο. Με λίγα φλεματα δεν πέθανε κανείς. Ελπίζω να μην καπνίζεις στα μουλωχτα γιατί τότε δεν έχεις αμυγδαλιτιδα.

 

Επίσης υπάρχει περίπτωση να είναι δόντι το πρόβλημα κάποιος φρονιμιτης.

Οχι δεν καπνιζω.Που το πας ομως?Σκεφτεσαι μην ειναι τπτ καρκινος?

Αν οφείλεται σε βακτήριο υπάρχει το Streptest και αν ειναι απο ιο μπορει ευκολα παλι να το διαφοροδιαγνωση με την κλινικη εικονα. 

Ποι απο τα δυο(βακτηριο,ιος) μπορει να χρειαστει χειρουγρειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρέμησε, μην σκέφτεσαι τόσο αρνητικά. Σου συνταγογράφησαν για χψ λόγους μία αντιβίωση, εαν περάσουν 20 ημέρες και δεν υπάρχει βελτίωση, επισκέψου και πάλι τον γιατρό σου. Σε κάθε περίπτωση ξέρει περισσότερα, απ ότι εμείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν καπνιζω.Που το πας ομως?Σκεφτεσαι μην ειναι τπτ καρκινος?

Ποι απο τα δυο(βακτηριο,ιος) μπορει να χρειαστει χειρουγρειο?

 

οχι απλα οι καπνιστες εχουν συχνα χλεμπονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι απλα οι καπνιστες εχουν συχνα χλεμπονια

οχι απλα οι καπνιστες εχουν συχναχλεμπονια

Ναι αλλά δεν τους πονάει η περιοχή στο αυτί και γύρω από αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...