Προς το περιεχόμενο

CPU Fan 100%


SaFiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες. Έχω ένα PCάκι ενός φίλου το οποίο μου το έφερε διότι έσβηνε στα καλά καθούμενα. Αφού καθάρισα τις αρκούδες και άλλαξα και πάστα ο ανεμιστήρας της ψύκτρας και πάλι δεν λέει να κατεβάσει στροφές. Είναι κολλημένος συνέχεια στο 100% χωρίς να γίνεται χρήση της CPU ούτε να έχει υψηλή θερμοκρασία. Θα προχωρήσω πρώτα σε format και εγκατάσταση Win 8.1 αλλά φοβάμαι πως δεν θα αλλάξει κάτι διότι ο ανεμιστήρας δουλεύει στο full απο την ώρα που ανοίξει το PC. To PC χρησιμοποιείται μόνο για browsing και δουλειές γραφείου...

 

Παρακάτω το H/W και ένα screenshot από H/W Monitor...

 

Mobo: MSI 880GM-E41

CPU: Phenom II X4 955

Ram: 4x2GB Kingston DDR3-1333MHz

VGA: Onboard

 

post-127874-0-75535500-1468945349_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

πρίν μπείς σε διαδικασίες format κλπ, ευκολάκι για αρχή clear cmos για να στρώσει το bios και μετά βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρίν μπείς σε διαδικασίες format κλπ, ευκολάκι για αρχή clear cmos για να στρώσει το bios και μετά βλέπεις.

 

Ναι, ξέχασα να το αναφέρω. Έχει γίνει ήδη update bios και clear cmos. Δυστυχώς συνεχίζει. Τώρα ή είναι βλαμένος ο ανεμιστήρας ή κάποιος αισθητήρας σε mobo ή cpu κάνει την ζημιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στο bios έχεις πειράξει ρυθμίσεις; Cool and quiet πχ κλπ;

 

To Cool & Quiet είναι by default Enabled. Να το κλείσω? Παίζει να την κάνει αυτό την ζημιά? Το PC του το είχα συναρμολογήσει εγώ το 2012 αλλά δεν θυμάμαι τι είχα κάνει τότε. Νομίζω πως και πάλι Enabled ήταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δοκίμασε τα όλα και δές άν έχει επιλογή για στροφές. Άν βρίσκεται άλλο header σύνδεσέ το εκεί και δές άν είναι πάλι στο full.


Επίσης στο bios ψάξε για Smart CPU Fan εφόσον υπάρχει και θέσε τιμές


το πρόβλημα απο ότι κατάλαβα παρουσιάστηκε μετά το bios update. Άν δεν βγάλεις άκρη επέστρεψε στο παλιό στην τελική. Τέλος επειδή μίλησες για κλεισίματα στα καλά καθούμενα, ανάφερε και το τροφοδοτικό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε τα όλα και δές άν έχει επιλογή για στροφές. Άν βρίσκεται άλλο header σύνδεσέ το εκεί και δές άν είναι πάλι στο full.

Επίσης στο bios ψάξε για Smart CPU Fan εφόσον υπάρχει και θέσε τιμές

το πρόβλημα απο ότι κατάλαβα παρουσιάστηκε μετά το bios update. Άν δεν βγάλεις άκρη επέστρεψε στο παλιό στην τελική. Τέλος επειδή μίλησες για κλεισίματα στα καλά καθούμενα, ανάφερε και το τροφοδοτικό του.

 

Το πρόβλημα με τις στροφές, το είχε και πριν πειράξω Bios. Το σβήσιμο ήταν πάντως από θερμοκρασίες, διότι χτυπούσε 100άρια ο επεξεργαστής.Η πάστα είχε γίνει πέτρα (ο επεξεργαστής βγήκε μαζί με την ψύκτρα, χωρίς ευτυχώς, να στραβώσω pins). Τροφοδοτικό του έχω ένα Thermaltake Munich 430W μιας και το μαμά (δήθεν ASUS 450W - του κιλού) που φορούσε το κουτί (ASUS TM-21) είχε καεί απο κεραυνό πέρυσι. Βρήκα στο Bios ρύθμιση για CPU Fan. Έβαλα Target Temp 50C και ελάχιστες στροφές 37.5%. Έχει ηρεμήσει αρκετά πλέον. To θέμα είναι ότι δεν είχα πειράξει κάτι όταν το συναρμολόγησα το 2012 εκτός απο τα βασικά για το Boot. Θα το παρακολουθήσω πως θα πάει απο εδώ και πέρα. Μακάρι να είναι ΟΚ...

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε ο Radiohead ρύθμισε το fan από το BIOS. Δεν έχει σχέση το format. Τσέκαρε πάλι τις θερμοκρασίες. Στην ανάγκη βάλε μια άλλη ψύκτρα των 25-30 ευρώ και θα ησυχάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...