Προς το περιεχόμενο

Το τελευταίο VCR θα κατασκευαστεί μέχρι τις 30 Ιουλίου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω ακόμα στην κατοχή μου ένα Panasonic NV-J35 δουλεύει ακόμα ήτανε ένα πολύ "ψαροτικό" μοντέλο και πολύ Hi-Tech στην εποχή του με το πορτάκι που έκρυβε την θύρα της κασέτας και το τηλεχειριστήριο με την LCD που φωτίζονταν για λίγο με εκείνο το διακριτικό πορτοκάλι-κόκκινο φωτισμό. Και είχε και συρόμενο καπάκι και καλά έκρυβε την LCD και εμφάνιζε περισσότερα πλήκτρα λειτουργιών. Ωραία χρόνια τότε... 

 

Το βίντεο της φώτο από το τόπικ είναι από το Panasonic NV-J35

Είχαν βγει και ορισμένα με S-video i/o, καταπληκτικά μηχανήματα!

Το κακό με τα VCR είναι ότι χάλαγε η κεφαλή αν έπαιζε 100 κασέτες σερί για να τις κάνεις DVD. Πέρα από τα λαστιχάκια που χαλάνε ούτως η άλλως με τα χρόνια.

Σε DVD στη χειρότερη να χαλάσει το πορτάκι (κεφαλή ποιο σπάνια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατασκευαζει ακομη ; 

εδω και 10 χρονια ουτε να επισκευαζει θα επρεπε .

 

απο πριν το 2000 εχουν εγκαταληφθει ολοκληρωτικα αυτα , ακομη και οταν δεν βγαινανε dvd και τα vcd ηταν μια μικρη περιοδος των ταινιων ,  απλα ειχαν εγκαταληφθει οι ταινιες και το ειχαμε ριξει ολοι στην μουσικη που διαδιδοτανε ψηφιακα μεσω ιντερνετ , οταν οι συνδεσεις φτασανε να μπορουν να μεταφερουν ταινιες,  μπηκανε και οι ταινιες στο παιχνιδι και αρχισαν να γινονται ξανα δημοφιλεις ( που μας τα εχουν πρηξει με την πειρατεια και κλεισανε και το kickass ) . 

διαφημιση ειναι τα torrent και οι αντιδρασεις των εταιριων ,σταχτη στα ματια για να αισθανομαστε και ενοχες και να ικανοποιουμαστε με σκουπιδα επαναλαμβανομενων παραγωγων  .

 

ακους εκει vcr ... ου αντικράιστ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά τα αισθήματα όσο και να πάει μπροστά η τεχνολογία. Είναι στιγμές που θα υπάρχουν για πάντα στις καρδιές μας για όσους πρόλαβαν. R.I.P μακάρι κάποτε να ξανα γίνει μόδα και να προλάβω να το ζήσω, αν και δύσκολο το κόβω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω κασετες... πως μπορω να τις γραψω σε DVD? Η σε κατι αλλο?

 

http://lmgtfy.com/?q=how+to+transfer+vhs+to+dvd

http://lmgtfy.com/?q=how+to+transfer+vhs+to+pc

 

Εν συντομία, θα χρειαστείς σίγουρα ένα μηχάνημα που να παίζει vhs και κάτι για να ψηφιοποιήσεις το αναλογικό σήμα (ειτε στο pc είτε σε standalone dvd recorder/blu-ray recorder).

 

Αν μιλάμε για 2-3 κασέτες και δεν έχεις αξιοπρεπές/λειτουργικό vhs player, τότε ψάξε αν κανένα φωτογραφάδικο στην γειτονιά προσφέρει ακόμα υπηρεσία μετατροπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είχα ποτέ βίντεο, αλλά αυτό το γύρισμα των κασσετών ήταν τεράστιο βάσανο, όχι χαρά. Κυριολεκτικά σπάσιμο νεύρων. Με τα media player πας σε όποιο σημείο θες αμέσως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαν βγει και ορισμένα με S-video i/o, καταπληκτικά μηχανήματα!

Το κακό με τα VCR είναι ότι χάλαγε η κεφαλή αν έπαιζε 100 κασέτες σερί για να τις κάνεις DVD. Πέρα από τα λαστιχάκια που χαλάνε ούτως η άλλως με τα χρόνια.

Σε DVD στη χειρότερη να χαλάσει το πορτάκι (κεφαλή ποιο σπάνια).

Δεν αντιλέγω, αλλά τότε το 1993 που το είχα αγοράσει δεν υπήρχαν DVD Player, Και τότε κάθε Σ/Κ 3-4 ταινίες νοικιάζαμε τότε... Μετά πολύ αργότερα που ήρθε το DVD άλλαξαν όλα. Πόσες φορές άλλαξα λαστιχάκια πόσες φόρες το είχα πάει για καθαρισμό κεφαλής... Αλλά δεν μάσησε ποτέ κασέτα έγραφε σε φοβερή ποιότητα (για τότε) Και αυτό που έχω είναι καθ' αυτού made in Japan. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αξέχαστα και μαμάτα χρόνια!!! Να περιμένεις το Σ/Κ για να νοικιάσει ο μπαμπάς ταινίες και παιδικά. Θυμάμαι το πρώτο βίντεο που είχε αγοράσει ο πατέρας μου, έπαιρνε την κασέτα απο πάνω με μηχανικό πορτάκι (πρέπει να ήταν Panasonic). Το τελευταίο μας ήταν ένα Fisher FVH-904 το οποίο το θυμάμαι σαν χθες. Το είχα ανοίξει άπειρες φορές για να δω πως δουλεύει. Μου φαινόταν εξωπραγματικό το πως ένας τόσο πολύπλοκος μηχανισμός τραβούσε την ευαίσθητη ταινία και αφού την περνούσε απο ένα κάρο τροχαλίες και γλυσιέρες την ακούμπαγε πάνω στην κεφαλή χωρίς να της κάνει ζημιά. Παίζει να το έχουμε ακόμη στο υπόγειο (θα πάω να ψάξω)...

 

Ειλικρινά πιστεύω, ότι η γενιά μας έζησε τα μεγαλύτερα άλματα γενικά στην τεχνολογία, internet, κλπ. πράγμα που οι επόμενες γενιές θα τα θεωρούν δεδομένα...

 

Δεν περίμενα πάντως να υπάρχει ακόμη εταιρία που να παράγει consumer vcr...

 

Όταν το DTS είχε άλλη σημασία...

post-127874-0-46333100-1469318675_thumb.jpg

 

Στο πάνω πορτάκι που φαίνεται δεξιά, υπήρχαν τα κουμπιά για τον έλεγχο του ενσωματωμένου TV Tuner που είχε για να προγραμματίσεις εγγραφή ενώ εσύ έβλεπες κάτι άλλο στην τηλεόραση...

 

post-127874-0-14360900-1469318688_thumb.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ήσουν 15ετων και να σου εχει κολλήσει μέσα βιντεοκασέτα πορνό, δεν ξερεις τι πάει να πει άγχος!!!

Έκλαψα αδερφέ!!!! :D :D :D :D :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...