Προς το περιεχόμενο

Το τελευταίο VCR θα κατασκευαστεί μέχρι τις 30 Ιουλίου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σουπερ μαρκετ στο Αργοστόλι τοπικό, ακόμα πουλάει κασέτες .

Όταν έπαιζε Α.Μ.Α.Ν το mega και anti1, ξάγρυπνος με το χέρι τηλεκοντρόλ στο rec/pause για μην γράψει της διαφημίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παλιες εποχες, εχω ακομα ενα akai, δουλευει αψογα αν και μια φορα ηθελε επισκευη, μασουσε τις κασετες και ειδικα τις τσοντες! χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω οι μαυροι πουλανε πλεον στικακια! και αλλοι στελνουν ακομα fax!!!!!

Κι όμως ρε φίλε, με πήρε κάποιος και μου λέει "γιατί δεν έχετε το fax στην κάρτα σας;"...! Είπα να του πω να τα στείλει τηλεγράφημα για μεγαλύτερη ακρίβεια... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιες εποχες, εχω ακομα ενα akai, δουλευει αψογα αν και μια φορα ηθελε επισκευη, μασουσε τις κασετες και ειδικα τις τσοντες! χαχα

 

Μήπως είχε ενεργοποιήσει κάποιος τα parental controls στο video? :D :D :D

Κι όμως ρε φίλε, με πήρε κάποιος και μου λέει "γιατί δεν έχετε το fax στην κάρτα σας;"...! Είπα να του πω να τα στείλει τηλεγράφημα για μεγαλύτερη ακρίβεια... :-D

 

Έπρεπε να του πείς fax off...

 

...ότι το fax είναι εκτός λειτουργίας δηλαδή :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο που θα λείψει από εκείνη την εποχή είναι ότι αυτές οι συσκευές είχαν φτιαχτεί για πραγματική χρήση και δεν χαλούσαν εύκολα.. τα dvd-player είναι για πέταμα αφού χαλάνε πολύ εύκολα με ελάχιστη χρήση! και από ότι φαίνεται θα πεθάνουν πολύ γρήγορα στην εποχή των usb players

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα σου καεί το βίντεο 31 Ιουλίου τι κάνεις;;

 

Φίλε τι είπες τώρα...

Η μεγαλύτερη κατάρα των 80's... Που να σου καεί το βίντεο...

 

Άμα καεί θα βρείς μεταχειρισμένο εδώ μέσα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xρειαζονται και αυτα. Αμα μου χαλασει το VCR τιθα κανω, θα ψαχνω στην μαυρη αγορα;

Εχω κασετες απο καμερα που ειχα τραβηξει μικρος, την βαφτιση μου κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ήσουν 15ετων και να σου εχει κολλήσει μέσα βιντεοκασέτα πορνό, δεν ξερεις τι πάει να πει άγχος!!!

Και επίσης για κάποιον λόγο μαζευόμασταν 4-5 άτομα να το δούμε  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αξέχαστα και μαμάτα χρόνια!!! Να περιμένεις το Σ/Κ για να νοικιάσει ο μπαμπάς ταινίες και παιδικά. Θυμάμαι το πρώτο βίντεο που είχε αγοράσει ο πατέρας μου, έπαιρνε την κασέτα απο πάνω με μηχανικό πορτάκι (πρέπει να ήταν Panasonic). Το τελευταίο μας ήταν ένα Fisher FVH-904 το οποίο το θυμάμαι σαν χθες. Το είχα ανοίξει άπειρες φορές για να δω πως δουλεύει. Μου φαινόταν εξωπραγματικό το πως ένας τόσο πολύπλοκος μηχανισμός τραβούσε την ευαίσθητη ταινία και αφού την περνούσε απο ένα κάρο τροχαλίες και γλυσιέρες την ακούμπαγε πάνω στην κεφαλή χωρίς να της κάνει ζημιά. Παίζει να το έχουμε ακόμη στο υπόγειο (θα πάω να ψάξω)...

 

Ειλικρινά πιστεύω, ότι η γενιά μας έζησε τα μεγαλύτερα άλματα γενικά στην τεχνολογία, internet, κλπ. πράγμα που οι επόμενες γενιές θα τα θεωρούν δεδομένα...

 

Δεν περίμενα πάντως να υπάρχει ακόμη εταιρία που να παράγει consumer vcr...

 

Όταν το DTS είχε άλλη σημασία...

 

attachicon.giffishervhsvcrmodelfvh-904_2.jpg

 

Στο πάνω πορτάκι που φαίνεται δεξιά, υπήρχαν τα κουμπιά για τον έλεγχο του ενσωματωμένου TV Tuner που είχε για να προγραμματίσεις εγγραφή ενώ εσύ έβλεπες κάτι άλλο στην τηλεόραση...

 

attachicon.giffishervhsvcrmodelfvh-904_1.jpg

νταξ επαθα πλακα! Το DTS κολλημενο πανω σε αναλογικη συσκευη ειναι σαν τα Turbo 16V Injection που βλεπεις πανω σε LADA :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fax το χρησιμοποιούμε και για αποδεικτικο δεν ειναι το ιδιο ...

 

Και το email μια χαρά αποδεικτικό θεωρείται, και μάλιστα ψηφιακό. Καμία διαφορά. Εγώ έχω καταργήσει εντελώς το fax στη δουλειά. 

 

On-topic τώρα, πωλούνται κανονικά βίντεο σε πολλά μαγαζιά. Εγώ σχετικά πρόσφατα αγόρασα 4 Funai από τη Makro (Mart).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το email μια χαρά αποδεικτικό θεωρείται, και μάλιστα ψηφιακό. Καμία διαφορά. Εγώ έχω καταργήσει εντελώς το fax στη δουλειά. 

 

On-topic τώρα, πωλούνται κανονικά βίντεο σε πολλά μαγαζιά. Εγώ σχετικά πρόσφατα αγόρασα 4 Funai από τη Makro (Mart).

Άλλες 749.996 συσκευές μένουν να μάθουμε ποιοι αγόρασαν! :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fax το χρησιμοποιούμε και για αποδεικτικο δεν ειναι το ιδιο ...

Και το email με το time stamp αποδεικτικο είναι....και καλυτερο από το fax γιατι το time stamp το παιρνει από το mail server. Στην Αγγλια χρησιμοποιείτε παντα (πχ στην ενοικιαση σπιτιου στελνουμε με mail τις φωτο). Αντε στειλτες και με fax...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

offtopic:

 

 

Κι όμως, Fax στην Αγγλία είδα πρόσφατα σε μια Private Bank που με έστειλαν gia ΙΤ support.

 

Χρησιμοποιούσαν ένα US Robotics 56K (το κλασικό λευκό RS-232 του 1999 - 2000), κουμπωμένο στη σειριακή ενός IBM Server.

 

Το ανακάλυψα τυχαία γιατί χρειάστηκε να θέλω να χρησιμοποιήσω τη σειριακή για να μπώ με console cable στο Firewall τους.

 

Μάλιστα ήθελαν να στείλουν και να λάβουν fax εκείνη τη μέρα και με ρωτούσαν συνέχεια πόση ώρα θα είναι offline το fax τους.

 

Για λόγους ασφαλείας (!) πολλές τράπεζες και οργανισμοί χρησιμοποιούν το fax ακόμα αντί για το email από άγνωστους (νομίζω ακόμα και η Vodafone την ίδια πολιτική διατηρεί μέχρι και σήμερα).

 

 

Επεξ/σία από plpapadopoulos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...