Προς το περιεχόμενο

Επαλ Β λυκείου


Johntsiam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα πρώτα απο όλα φέτος τελείωσα την β λυκείου και περσυ ήμουν γελ , ο λόγος που αλάξα ηταν για να περάσω πιο εύκολα σε μια σχολή οικονομικού ΤΕΙ , όμως έκανα την εξής βλακεία πήγα στον τομέα γεωπόνιας νομίζοντας οτι σε όποιον τομέα πας δίνεις παλι για όλες τις σχολές κατα τα Χριστούγεννα κατάλαβα οτι αυτο δεν γίνεται και οτι μπορείς να δώσεις μονο σχολές του τομέα σου και δυστιχως ηταν πολυ αργα ώστε να το αλλάξω η ερώτηση μου ειναι η εξής : αξίζει να χάσω μια χρόνια ώστε να ξαναπάω Β λυκείου αλλα στη ειδικότητα διοίκηση και οικονομία η να μείνω γεωπόνια και αν μείνω γεωπόνια τη θεωρείτε καλη δουλειά με προοπτικές στο μέλλον και ευκαιρίες σρ σχέση με τα οικονομικά η μια γενική γνώμη πάνω στο θέμα μου , ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι δυνατόν! Δεν το έψαξες καθόλου; Γεωπονία έχει μηδέν προοπτικες αλλά απο τα παραπάνω δεν σε βλέπω να κάνεις για τα οικονομικά.

 

Πραγματικά αν είναι δυνατόν.. και γενικα οτι βαριεται που ζει μου κανει λιγο ο φιλος μας.. οτι ας πουμε ηθελε οικονομικα να περασει σε ΤΕΙ και λεει δεν πειραζει μωρε θα κανω εγω για φυτα.. κοροιδο ειμαι να κανω οικονομικα μαθηματα σαν τους αλλους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα πρώτα απο όλα φέτος τελείωσα την β λυκείου και περσυ ήμουν γελ , ο λόγος που αλάξα ηταν για να περάσω πιο εύκολα σε μια σχολή οικονομικού ΤΕΙ , όμως έκανα την εξής βλακεία πήγα στον τομέα γεωπόνιας νομίζοντας οτι σε όποιον τομέα πας δίνεις παλι για όλες τις σχολές κατα τα Χριστούγεννα κατάλαβα οτι αυτο δεν γίνεται και οτι μπορείς να δώσεις μονο σχολές του τομέα σου και δυστιχως ηταν πολυ αργα ώστε να το αλλάξω η ερώτηση μου ειναι η εξής : αξίζει να χάσω μια χρόνια ώστε να ξαναπάω Β λυκείου αλλα στη ειδικότητα διοίκηση και οικονομία η να μείνω γεωπόνια και αν μείνω γεωπόνια τη θεωρείτε καλη δουλειά με προοπτικές στο μέλλον και ευκαιρίες σρ σχέση με τα οικονομικά η μια γενική γνώμη πάνω στο θέμα μου , ευχαριστώ πολυ

 

Νομίζω πως είσαι λίγο στην κοσμάρα σου και ασχολείσαι με τον μέλλον σου λες και είναι γκόμενα,δεν μπορώ να πηδήξω την Ξανθιά αλλά έτσι όπως τα έφερε η ζωή ας φάω το μελαχρινάκι δε βαριέσαι και αυτό καλό είναι.

 

Η Γεωπονική σχολή είναι απαιτητική και θα πρέπει να σ'αρέσει να ασχολείσαι με τον φυτικό κόσμο για να ακολουθήσεις αυτό το επάγγελμα,προοπτικές χωρίς να έχεις δικό σου κεφάλαιο ή κάποιον γνωστό σου που να είναι του επαγγέλματος θα είναι πολύ δύσκολα για εσένα,για μονιμότητα(χωρίς μεταπτυχιακό,ξένες γλώσσες και προϋπηρεσία) δεν το συζητώ καν,αν είσαι τυχερός και το ψάξεις μπορείς να μπεις με σύμβαση στο Υπουργείο Ανάπτυξης και Τροφίμων.

 

Καλύτερα να πας ξανά Β Λυκείου και να σκεφτείς πολύ καλά τι θέλεις να κάνεις στο μέλλον σου,δεν είσαι 12 χρονών για να μην ξέρεις τι σου γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χίλιες φορές να παρατήσεις το σχολείο και να γίνεις υδραυλικός,ηλεκτρικός, πλακατζής κτλ. παρά να γίνεις γεωπόνος.

 

Αυτή η δουλειά έχει πεθάνει σε αυτήν την χώρα εδώ και κοντά 30 χρόνια.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τελειώσεις το Λύκειο, να αποφοιτήσεις και μετά να δώσεις πανελληνιες από ΓΕΛ για να έχεις δυνατότητα εισαγωγής σε σχολή οικονομικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράτησε το λύκειο και ασχολήσου με κάποια τέχνη - επάγγελμα που σου αρέσει.

Δεν γίνεται όλοι να γίνουν επιστήμονες με το ζόρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου επειδη και εγω ΕΠΑΛ παω και πηγα να την πατησω ετσι (αλλα προλαβα και αλλαξα τμημα), θα προτεινα να κανεις παλι την Β.. Η γεωπονια δεν εχει μελλον σαν ειδικοτητα, επαγγελμα πες το οπως θες.. 

Και την επομενη φορα καλο θα ειναι να προσεχουμε :ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την πληροφορική από επαλ πως την βλέπετε χειρότερα?

καλύτερα να πας μια τεχνική ειδικότητα

τώρα να πας πληροφορική και οικονομικά που σπουδάζει η μισή Ελλάδα τώρα που μπήκε και ο τομέας νοσηλευτών που είχε καταργηθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το εχω απορια πως ολοι εχουν λυσαξει να σπουδασουν managment, marketing και ολα αυτα..και τα περισσοτερα κολλεγια στην Ελλαδα ειναι φισκα σε οικονομικα και συναφη.. κατα τη γνωμη μου αν καποιος θελει δουλεια πρεπει να παει σε κατι παραϊατρικό ή νοσηλευτής.. πάντα χρειάζονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την πληροφορική από επαλ πως την βλέπετε χειρότερα?

καλύτερα να πας μια τεχνική ειδικότητα

τώρα να πας πληροφορική και οικονομικά που σπουδάζει η μισή Ελλάδα τώρα που μπήκε και ο τομέας νοσηλευτών που είχε καταργηθει

Κοιτα, στο δικο μου το ΕΠΑΛ στο τμημα της Πληροφορικής τα περισσότερα άτομα δεν θέλουν να σπουδάσουν μετα.. Νομιζουν οτι στο τμημα αυτο κανεις οτι θελεις και περνάς χωρις να διαβασεις καθολου..

Θεωρω και πως στα αλλα επαλ αυτο πιστευουν.. "Ολη μερα μπροστα σε υπολογιστές και ολο και κάτι θα μαθουμε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να διαλεξεις μια ειδικοτητα την οποια να μην εχουν τα τει και τα αει για να μην υπαρχει ανταγωνισμος κατα την γνωμη μου

 

Εξήγησε το μου λίγο αυτό γιατί πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

ΑΕΙ και ΤΕΙ είναι η τριτοβάθμια εκπαίδευση στην Ελλάδα.

 

Πως ακριβώς να διαλέξει ειδικότητα που ΔΕΝ ανήκει σε ΑΕΙ - ΤΕΙ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό ποιο πολύ ισχύει για τα ιεκ

αλλά πες έχουν τα τει και τα αεί για υδραυλικούς, ψυκτικους?

τώρα από επαλ υποτίθεται μαθαίνουν μέσα σε δύο χρόνια

άμα είχες μια επιχείρηση και σου ερχόταν ένας από επαλ και άλλος από τει και αεί ποιον θα διάλεγες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...