Προς το περιεχόμενο

Ενοικιαζομενος developer


mentoras28

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σεναριο εχει ως εξης .

Προσφατα περασα απο ενα γυρο συνεντευξεων απο την εταιρεια Α( πολυεθνικη κατασκευαστικη με inhouse development για τα εργαλεια της ERP-HR ) . Ολα πηγαν καλα και με ενημερωσαν οτι ενδιαφερονται να συνεργαστουμε αλλα θα πρεπει να επικοινωνησω με την εταιρεια Β για να διευθετησουμε τα οικονομικα . Παραξενευτηκα αλλα λεω οκ. Επικοινωνησα με την εταιρεια Β και ουσιαστικα αυτο που μου προτειναν ειναι να κανω συμβαση μαζι τους(εταιρεια Β) αλλα θα απασχολουμαι στο χωρο της εταιρειας Α , ομως την μισθοδοσια μου και τα ασφαλιστικα μου θα τα αναλμβανει η εταιρεια Β. Απο τι μου εξηγησαν υπαρχει συμβαση μεταξυ των 2 εταιρειων.  Η εταιρεια Β επισης φανηκε σοβαρη και απο τι μου εξηγησαν εχουν και inhouse development αλλα η πλειοψηφια των υπαλληλων της εργαζεται σε αλλες εταιρειες με την μορφη που μου προτειναν.

Η συμβαση που μου προτειναν ειναι αοριστου χρονου με καλυτερες απολαβες απο αυτες που εχω στην εταιρεια που εργαζομαι τωρα. Επισης στην εταιρεια που εργαζομαι τωρα δεν υπαρχουν σοβαρες πιθανες προοπτικες εξελιξης. ( Δεν καταλαβα αν υπαρχουν προοπτικες στην εταιρεια Β). Επισης οταν ρωτησα τι γινεται στην περιπτωση λυξη της συνεργασιας των δυο εταιρειων μου ειπωθηκε οτι χωρις να ειναι τιποτα σιγουρο θα προσπαθησουν να με προωθησουν σε καποιο αλλο πελατη αλλα παντα υπαρχει προοπτικη της αποδεμεσυσης μου.

Λοιπον θα ηθελα να σας ρωτησω αν σας τυχει κατι παρομοιο και αν υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω. Επισης αν μπορει να μου εξηγησει για ποιο λογο απο την στιμγη που το recruit εχει γινει απο την εταιρεια Α να με παραπεμψουν στην εταιρεια Β και γενικα τι την συμφερει απο την εταιρεια Α να πληρωνει καπελο στην Β για τις υπηρεσιες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο απλός λόγος έιναι ότι δεν θέλουν να φαίνεται το head count στα reports τους.

η εταιρεία Β θα κόβει τιμολόγιο στην εταιρεία Α οπότε για αυτούς θα είσαι απλά ένα κόστος. 

αν προσλαμβανόσουν στην εταιρεία Α τότε θα έπρεπε να κάνουν την μισθοδοσία σου, τις εισφορες σου τις καταστάσεις προσωπικού κλπ + ότι θα φαινόταν ότι έχουν έναν ακόμα υπάλληλο.

 

Τώρα απλώς το λογιστηριο τους θα πληρώνει ένα τιμολόγιο και όλα τα άλλα θα τα τακτοποιεί η εταιρεία Β.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σεναριο εχει ως εξης .

Προσφατα περασα απο ενα γυρο συνεντευξεων απο την εταιρεια Α( πολυεθνικη κατασκευαστικη με inhouse development για τα εργαλεια της ERP-HR ) . Ολα πηγαν καλα και με ενημερωσαν οτι ενδιαφερονται να συνεργαστουμε αλλα θα πρεπει να επικοινωνησω με την εταιρεια Β για να διευθετησουμε τα οικονομικα . Παραξενευτηκα αλλα λεω οκ. Επικοινωνησα με την εταιρεια Β και ουσιαστικα αυτο που μου προτειναν ειναι να κανω συμβαση μαζι τους(εταιρεια Β) αλλα θα απασχολουμαι στο χωρο της εταιρειας Α , ομως την μισθοδοσια μου και τα ασφαλιστικα μου θα τα αναλμβανει η εταιρεια Β. Απο τι μου εξηγησαν υπαρχει συμβαση μεταξυ των 2 εταιρειων.  Η εταιρεια Β επισης φανηκε σοβαρη και απο τι μου εξηγησαν εχουν και inhouse development αλλα η πλειοψηφια των υπαλληλων της εργαζεται σε αλλες εταιρειες με την μορφη που μου προτειναν.

Η συμβαση που μου προτειναν ειναι αοριστου χρονου με καλυτερες απολαβες απο αυτες που εχω στην εταιρεια που εργαζομαι τωρα. Επισης στην εταιρεια που εργαζομαι τωρα δεν υπαρχουν σοβαρες πιθανες προοπτικες εξελιξης. ( Δεν καταλαβα αν υπαρχουν προοπτικες στην εταιρεια Β). Επισης οταν ρωτησα τι γινεται στην περιπτωση λυξη της συνεργασιας των δυο εταιρειων μου ειπωθηκε οτι χωρις να ειναι τιποτα σιγουρο θα προσπαθησουν να με προωθησουν σε καποιο αλλο πελατη αλλα παντα υπαρχει προοπτικη της αποδεμεσυσης μου.

Λοιπον θα ηθελα να σας ρωτησω αν σας τυχει κατι παρομοιο και αν υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω. Επισης αν μπορει να μου εξηγησει για ποιο λογο απο την στιμγη που το recruit εχει γινει απο την εταιρεια Α να με παραπεμψουν στην εταιρεια Β και γενικα τι την συμφερει απο την εταιρεια Α να πληρωνει καπελο στην Β για τις υπηρεσιες μου.

 

Αυτο που περιγραφεις εδω, συμβαινει σε μεγαλη κλιμακα στο χωρο του Software development,  Υπο αυτο το καθεστως θα θεωρεισαι consultant (η contractor) και τυπκα θα ανηκεις στο payroll της εταιρείας Β η οποια θα χρεώνει την A.  Με αυτο τον τροπο εξασφαλιζετε το easy come - easy go σε περιπτωση που θα θελησουν να σε απολυσουν κανωντας την σχεση πολυ ευελικτη. Κατα την γνωμη μου ειναι WIN WIN deal και ακολουθητε απο μερικους απο τους καλυτερους developers εδω και δεκαετιες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως συνηθισμένο σενάριο εδώ και καιρό.

Θα μπορούσες να είχες προσληφθεί από την εταιρεία Β και απλά να σου έλεγαν ότι για τον επόμενο χρόνο θα δουλεύεις μόνιμα στον πελάτη Α.

Δε νομίζω ότι χάνεις κάτι, ίσα-ίσα που πετυχαίνεις καλύτερες απολαβές (όπως κι εσύ είπες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σύνηθες, ειδικά σε χώρες του εξωτερικού.

 

Εργάζομαι εδώ και 4 χρόνια σε μια εταιρεία Α ως consultant (εφετζίδικη λέξη για τον contractor), μέσω άλλης εταιρίας Β στην οποία υποτίθεται οτι ειμαι υπάλληλος (Έχω επισκεφθει την εδρα 3 - 4 φορές, δεν ξέρω καν τα άτομα μεσα). 

 

Αποτι εχω καταλαβει, η εταιρία Α σε κοστολογεί σαν λειτουργικό έξοδο κ οχι σαν εργαζόμενο αρα μπορεί να τα δικαιολογήσει στα φορολογικά της. 

 

Ο σημαντικότερος λόγος νομίζω ειναι οτι στην πληροφορική μιλάμε συνήθως για προτζεκτ που εχουν συγκεκριμένη διάρκεια, και οταν ελθουν εις πέρας, στην ουσία σε διώχνουν αφου δεν σε χρειάζονται πλεον, με συνοπτικές κ ανέξοδες διαδικασίες. 

 

Η εταιρία Β μετα θεωρητικά σου βρίσκει αλλο προτζεκτ σε αλλον πελάτη.

 

Κατα την γνωμη μου ειναι ενας τροπος να παρακαμψουν τα εργασιακα δικαιώματα που θα είχες σαν κανονικός υπαλληλος. 

 

Δυστυχως, οι εξωτερικοί υπαλληλες σε εμας δεν εχουν τα ιδια δικαιωματα με τους εσωτερικους. Καντινα πληρωνουμε συν 20% στο κοστος φαγητου, δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιουμε τους χωρους κ τα προγραμματα γυμναστικης κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με τρελλαίνει και παίρνω ανάποδες είναι ολες αυτές οι βαρύγδουπες δηλώσεις /'ερευνες / μελέτες που "λενε" για την ανάπτυξη του κλάδου της πληροφορικής και πως υπάρχει ζήτηση και δεν καλύπτονται οι θέσεις....και τι θα γίνει με το εξειδικευμένο προσωπικό και πάει λέγοντας.....απορώ ποιος/ποιοι γράφουν /δημοσιεύουν αυτές τις μπούρδες....η πληροφορική είναι το ίδιο με τους άλλους κλάδους ...φυτοζωει και όποιος έχει τύχη διάβαινε.....στην τελική πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής έχεις σε όλους τους άλλους κλάδους που κάνεις το 8ωρο σου και πας σπιτάκι όμορφος και ωραίος παρά στην πληροφορική που όλη την ώρα είσα στην τσίτα να μάθεις/να ενημερωθείς (καθώς ως γνωστό κάθε 3 χρόνια η γνώση μας υποδιπλασσιάζεται) και πάλι σε θεωρούν δεδομένο .κάνεις ότι κάνεις και στο τέλος εισπράτεις και ένα "σιγά το πράμα"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με τρελλαίνει και παίρνω ανάποδες είναι ολες αυτές οι βαρύγδουπες δηλώσεις /'ερευνες / μελέτες που "λενε" για την ανάπτυξη του κλάδου της πληροφορικής και πως υπάρχει ζήτηση και δεν καλύπτονται οι θέσεις....και τι θα γίνει με το εξειδικευμένο προσωπικό και πάει λέγοντας.....απορώ ποιος/ποιοι γράφουν /δημοσιεύουν αυτές τις μπούρδες....η πληροφορική είναι το ίδιο με τους άλλους κλάδους ...φυτοζωει και όποιος έχει τύχη διάβαινε.....στην τελική πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής έχεις σε όλους τους άλλους κλάδους που κάνεις το 8ωρο σου και πας σπιτάκι όμορφος και ωραίος παρά στην πληροφορική που όλη την ώρα είσα στην τσίτα να μάθεις/να ενημερωθείς (καθώς ως γνωστό κάθε 3 χρόνια η γνώση μας υποδιπλασσιάζεται) και πάλι σε θεωρούν δεδομένο .κάνεις ότι κάνεις και στο τέλος εισπράτεις και ένα "σιγά το πράμα"...

 

Ο χώρος του Software Development δεν είναι συγκρίσιμος με τους περισσότερους άλλους επαγγελματικούς κλάδους.  Ο λόγος που συμβαίνει κάτι τέτοιο, έγκειται στο γεγονός ότι οι διαφορές μεταξύ των developers είναι πολύ μεγαλύτερες, περισσότερο απτές και εμφανείς από άλλες ειδικότητες που επίσης απαιτούν υψηλή εξειδίκευση. 
 
Αν σαν developer δεις την εργασία σου από την σκοπιά ενός κοινού υπαλλήλου μιας εταιρείας (η ακόμα χειρότερα του δημοσίου), επιζητώντας δηλαδή "επαγγελματική σιγουριά" και γενικότερα αναπτύσσοντας συνδικαλιστική νοοτροπία, το πιο πιθανό είναι να συμβεί ακριβώς αυτό που αναφέρεις στο posting σου.
 
Αντίθετα για να επιτύχεις σε αυτόν τον τομέα, θα πρέπει εκτός από το απαιτούμενο ταλέντο και εκπαίδευση, να έχεις επίσης την νοοτροπία του innovator που συνεχώς προσπαθεί να εξελίξει το αντικείμενο της παραγωγής του μένοντας πάντα περιζήτητος στην αγορά εργασίας η οποία θα τον προτιμά πάντα σε σχέση με τους πλέον μέτριους ανταγωνιστές του. 
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με τρελλαίνει και παίρνω ανάποδες είναι ολες αυτές οι βαρύγδουπες δηλώσεις /'ερευνες / μελέτες που "λενε" για την ανάπτυξη του κλάδου της πληροφορικής και πως υπάρχει ζήτηση και δεν καλύπτονται οι θέσεις....και τι θα γίνει με το εξειδικευμένο προσωπικό και πάει λέγοντας.....απορώ ποιος/ποιοι γράφουν /δημοσιεύουν αυτές τις μπούρδες....η πληροφορική είναι το ίδιο με τους άλλους κλάδους ...φυτοζωει και όποιος έχει τύχη διάβαινε.....στην τελική πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής έχεις σε όλους τους άλλους κλάδους που κάνεις το 8ωρο σου και πας σπιτάκι όμορφος και ωραίος παρά στην πληροφορική που όλη την ώρα είσα στην τσίτα να μάθεις/να ενημερωθείς (καθώς ως γνωστό κάθε 3 χρόνια η γνώση μας υποδιπλασσιάζεται) και πάλι σε θεωρούν δεδομένο .κάνεις ότι κάνεις και στο τέλος εισπράτεις και ένα "σιγά το πράμα"...

Ισχυει. Παντως θεσεις υπαρχουν. Πολλοι dev που ξερω δουλευουν και σαββατοκυριακο για να βγει το project ακομα και στην περιορισμενη αδεια τους. Μην αγνοεις το γεγονος πως αυτο αρεσει σε καποιους devs και δε κουραζονται. Οποτε ειναι θεμα ανθρωπου. Τους αρεσει να μαθαινουν συνεχεια να λυνουν προβληματα και δε πελαγωνουν αν εχουν να χρησιμοποιησουν 1000 τεχνολογιες αγνωστες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σεναριο εχει ως εξης .

Προσφατα περασα απο ενα γυρο συνεντευξεων απο την εταιρεια Α( πολυεθνικη κατασκευαστικη με inhouse development για τα εργαλεια της ERP-HR ) . Ολα πηγαν καλα και με ενημερωσαν οτι ενδιαφερονται να συνεργαστουμε αλλα θα πρεπει να επικοινωνησω με την εταιρεια Β για να διευθετησουμε τα οικονομικα . Παραξενευτηκα αλλα λεω οκ. Επικοινωνησα με την εταιρεια Β και ουσιαστικα αυτο που μου προτειναν ειναι να κανω συμβαση μαζι τους(εταιρεια Β) αλλα θα απασχολουμαι στο χωρο της εταιρειας Α , ομως την μισθοδοσια μου και τα ασφαλιστικα μου θα τα αναλμβανει η εταιρεια Β. Απο τι μου εξηγησαν υπαρχει συμβαση μεταξυ των 2 εταιρειων.  Η εταιρεια Β επισης φανηκε σοβαρη και απο τι μου εξηγησαν εχουν και inhouse development αλλα η πλειοψηφια των υπαλληλων της εργαζεται σε αλλες εταιρειες με την μορφη που μου προτειναν.

Η συμβαση που μου προτειναν ειναι αοριστου χρονου με καλυτερες απολαβες απο αυτες που εχω στην εταιρεια που εργαζομαι τωρα. Επισης στην εταιρεια που εργαζομαι τωρα δεν υπαρχουν σοβαρες πιθανες προοπτικες εξελιξης. ( Δεν καταλαβα αν υπαρχουν προοπτικες στην εταιρεια Β). Επισης οταν ρωτησα τι γινεται στην περιπτωση λυξη της συνεργασιας των δυο εταιρειων μου ειπωθηκε οτι χωρις να ειναι τιποτα σιγουρο θα προσπαθησουν να με προωθησουν σε καποιο αλλο πελατη αλλα παντα υπαρχει προοπτικη της αποδεμεσυσης μου.

Λοιπον θα ηθελα να σας ρωτησω αν σας τυχει κατι παρομοιο και αν υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω. Επισης αν μπορει να μου εξηγησει για ποιο λογο απο την στιμγη που το recruit εχει γινει απο την εταιρεια Α να με παραπεμψουν στην εταιρεια Β και γενικα τι την συμφερει απο την εταιρεια Α να πληρωνει καπελο στην Β για τις υπηρεσιες μου.

 

 

Αν μιλάμε για εξωτερικό, εταιρίες ομπρέλες* δεν είναι καλή λύση για long term. Είναι καλές για να ξεκινήσεις, και μετά από λίγο καιρό να φτιάξεις limited δική σου εταιρία. Περισσότερα λεφτά θα λαμβάνεις, και λιγότερους φόρους θα πληρώνεις.

Αλλά θα πρέπει να έχεις τα @@ για να πολεμήσεις εκεί έξω.

 

Εγώ είμαι contractor αρκετά χρόνια χρόνια στην Αγγλία, και αξίζει γιατί "μόνιμες" θέσεις απλά είναι μύθος. Δεν δεν είναι καθόλου μόνιμες και παίρνεις στο χέρι πολύ λιγότερα από τα μισά ενός contractor. Επίσης δεν έχεις την υποχρέωση να συναναστρέφεσαι με συναδέλφους κλπ. Πας κάνεις την δουλειά σου 3-6-9 μήνες, και φεύγεις.

 

 

 

 

*Βέβαια υπάρχουν ομπρέλες για τις μάζες και υπάρχουν ομπρέλες για αυτούς που "ξέρουν" και βρίσκονται off shore ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για εξωτερικό, εταιρίες ομπρέλες* δεν είναι καλή λύση για long term. Είναι καλές για να ξεκινήσεις, και μετά από λίγο καιρό να φτιάξεις limited δική σου εταιρία. Περισσότερα λεφτά θα λαμβάνεις, και λιγότερους φόρους θα πληρώνεις.

Αλλά θα πρέπει να έχεις τα @@ για να πολεμήσεις εκεί έξω.

 

Εγώ είμαι contractor αρκετά χρόνια χρόνια στην Αγγλία, και αξίζει γιατί "μόνιμες" θέσεις απλά είναι μύθος. Δεν δεν είναι καθόλου μόνιμες και παίρνεις στο χέρι πολύ λιγότερα από τα μισά ενός contractor. Επίσης δεν έχεις την υποχρέωση να συναναστρέφεσαι με συναδέλφους κλπ. Πας κάνεις την δουλειά σου 3-6-9 μήνες, και φεύγεις.

 

 

 

 

*Βέβαια υπάρχουν ομπρέλες για τις μάζες και υπάρχουν ομπρέλες για αυτούς που "ξέρουν" και βρίσκονται off shore ;)

 

  Ωραια ολα αυτα που λες, αλλα απευθυνονται κυριως σε web / mobile application developers. Αμα θες να ασχοληθεις ειτε με embedded development, ειτε με projects μεγαλης κλιμακας, ειτε πιο hardware oriented projects τοτε δυσκολο το contracting. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με τρελλαίνει και παίρνω ανάποδες είναι ολες αυτές οι βαρύγδουπες δηλώσεις /'ερευνες / μελέτες που "λενε" για την ανάπτυξη του κλάδου της πληροφορικής και πως υπάρχει ζήτηση και δεν καλύπτονται οι θέσεις....και τι θα γίνει με το εξειδικευμένο προσωπικό και πάει λέγοντας.....απορώ ποιος/ποιοι γράφουν /δημοσιεύουν αυτές τις μπούρδες....η πληροφορική είναι το ίδιο με τους άλλους κλάδους ...φυτοζωει και όποιος έχει τύχη διάβαινε.....στην τελική πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής έχεις σε όλους τους άλλους κλάδους που κάνεις το 8ωρο σου και πας σπιτάκι όμορφος και ωραίος παρά στην πληροφορική που όλη την ώρα είσα στην τσίτα να μάθεις/να ενημερωθείς (καθώς ως γνωστό κάθε 3 χρόνια η γνώση μας υποδιπλασσιάζεται) και πάλι σε θεωρούν δεδομένο .κάνεις ότι κάνεις και στο τέλος εισπράτεις και ένα "σιγά το πράμα"...

 

Η φύρα φυτοζωεί. Η ζήτηση (i.e. καλά λεφτά) για άτομα με πραγματικές ικανότητες στον κλάδο ήταν και είναι τεράστια.

 

That said, καταλαβαίνω ότι σε κάποιους αρέσει το στυλ δημόσιος υπάλληλος. Αλλά όχι και να μιζεριάζεις τον κλάδο επειδή εσύ δεν θες να δουλέψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ωραια ολα αυτα που λες, αλλα απευθυνονται κυριως σε web / mobile application developers. Αμα θες να ασχοληθεις ειτε με embedded development, ειτε με projects μεγαλης κλιμακας, ειτε πιο hardware oriented projects τοτε δυσκολο το contracting. 

 

Παντού προσλαμβάνουν, ιδίως σε hardware γιατί θέλουν να βγάλουν το προϊόν στην αγορά. Μην ξεχνάς δεν δουλεύεις μόνος σου, έχεις πάντα μόνιμο προσωπικό που θα αναλάβει μετά από εσένα.....

Αυτό που με τρελλαίνει και παίρνω ανάποδες είναι ολες αυτές οι βαρύγδουπες δηλώσεις /'ερευνες / μελέτες που "λενε" για την ανάπτυξη του κλάδου της πληροφορικής και πως υπάρχει ζήτηση και δεν καλύπτονται οι θέσεις....και τι θα γίνει με το εξειδικευμένο προσωπικό και πάει λέγοντας.....απορώ ποιος/ποιοι γράφουν /δημοσιεύουν αυτές τις μπούρδες....η πληροφορική είναι το ίδιο με τους άλλους κλάδους ...φυτοζωει και όποιος έχει τύχη διάβαινε.....στην τελική πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής έχεις σε όλους τους άλλους κλάδους που κάνεις το 8ωρο σου και πας σπιτάκι όμορφος και ωραίος παρά στην πληροφορική που όλη την ώρα είσα στην τσίτα να μάθεις/να ενημερωθείς (καθώς ως γνωστό κάθε 3 χρόνια η γνώση μας υποδιπλασσιάζεται) και πάλι σε θεωρούν δεδομένο .κάνεις ότι κάνεις και στο τέλος εισπράτεις και ένα "σιγά το πράμα"...

 

Εξαρτάται τί εννοείς πληροφορική..... ο κλάδος τεράστιος. Support κλπ, εξαρτάται τις γνώσεις και εμπειρίες σου.

π.χ η δουλειές του ποδαριού, ήτοι επισκευές και γενικό support, είναι κορεσμένη η αγορά και οι μισθοί χάλια.

Όπως δεν είναι το ίδιο διαχειριστής δικτύων, με τον άλλον που έσκασε ένα σωρό λεφτά και έχει πάρει πιστοποίηση για network penetration.

Προγραμματισμός επίσης.  C++ και Advance Quantitative Finance είναι διαφορετικό από ASP.NET MVC (bootstrap & angular/knockout) και επίσης τελείως διαφορετικό από wordpress...... που είναι στον πάτο της κλίμακας.

Επίσης υπάρχει ειδίκευση και το αν θες να βρομίσεις τα χέρια σου. 

παράδειγμα VB.NET Winforms ειδίκευση έχει πολύ καλύτερη αγορά (μικρότερο συναγωνισμό) σε σχέση με C# και ASP.NET.

Στο τελευταίο γίνεται ο χαμός. Επίσης θα πρέπει πάντα να κοιτάς τί θα πιάσει του χρόνου και τί την επόμενη 5ετία ώστε να έχεις μάθει τις αντίστοιχες τεχνολογίες.

Xamarin για παράδειγμα είναι αυτό που θα έχει ζήτηση του χρόνου, και hololens στην 5ετία.

 

Και πάνω από όλα, προγραμματισμός είναι χόμπι και τρόπος ζωής, δεν είναι για όσους έχουν τα μυαλά δημοσίων υπαλλήλων.

 

 

και αν δεν ξοδεύεις 10 ώρες την εβδομάδα να μαθαίνεις νέα tech άστο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ειπώθηκε και παραπάνω είναι κάτι αρκετά συνηθισμένο. Το μόνο κακό που βρίσκω είναι ότι η εταιρεία "διαμεσολαβητής" κρατάει ένα νταβατζιλίκι απο το "συνολικό σου μισθό". Ο μισθός σου είναι π.χ. 1000 ευρώ, αλλά η εταιρεία πελάτης δίνει 1500. Θεωρητικά θα μπορούσες να είχες πάρει εσύ τα 1500 (και ναι το νταβατζιλίκι είναι συνήθως αρκετά μεγάλο).

 

Κατα τ'άλλα εκεί που εργάζομαι έχουμε αρκετούς υπό αυτό το καθεστώς και είναι μιά χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στο μυαλό είναι όλα πάντως..

Οταν ξεκίνησα σαν contractor στην Γερμανία πριν 4 χρόνια, αισθανόμουν οτι απο μέρα σε μέρα θα με στείλουν να τρέχω απο πελάτη σε πελάτη ... Τελικά είμαι και τα 4 χρόνια στον ίδιο πελάτη, πιο παλιός και απο πολλούς μόνιμους ... 

 

Στην Ελλάδα σαν μόνιμος υπάλληλος το ρεκόρ μου ήταν 2 χρόνια σε ίδια εταιρία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...