Προς το περιεχόμενο

Ενοικιαζομενος developer


mentoras28

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σεναριο εχει ως εξης .

Προσφατα περασα απο ενα γυρο συνεντευξεων απο την εταιρεια Α( πολυεθνικη κατασκευαστικη με inhouse development για τα εργαλεια της ERP-HR ) . Ολα πηγαν καλα και με ενημερωσαν οτι ενδιαφερονται να συνεργαστουμε αλλα θα πρεπει να επικοινωνησω με την εταιρεια Β για να διευθετησουμε τα οικονομικα . Παραξενευτηκα αλλα λεω οκ. Επικοινωνησα με την εταιρεια Β και ουσιαστικα αυτο που μου προτειναν ειναι να κανω συμβαση μαζι τους(εταιρεια Β) αλλα θα απασχολουμαι στο χωρο της εταιρειας Α , ομως την μισθοδοσια μου και τα ασφαλιστικα μου θα τα αναλμβανει η εταιρεια Β. Απο τι μου εξηγησαν υπαρχει συμβαση μεταξυ των 2 εταιρειων.  Η εταιρεια Β επισης φανηκε σοβαρη και απο τι μου εξηγησαν εχουν και inhouse development αλλα η πλειοψηφια των υπαλληλων της εργαζεται σε αλλες εταιρειες με την μορφη που μου προτειναν.

Η συμβαση που μου προτειναν ειναι αοριστου χρονου με καλυτερες απολαβες απο αυτες που εχω στην εταιρεια που εργαζομαι τωρα. Επισης στην εταιρεια που εργαζομαι τωρα δεν υπαρχουν σοβαρες πιθανες προοπτικες εξελιξης. ( Δεν καταλαβα αν υπαρχουν προοπτικες στην εταιρεια Β). Επισης οταν ρωτησα τι γινεται στην περιπτωση λυξη της συνεργασιας των δυο εταιρειων μου ειπωθηκε οτι χωρις να ειναι τιποτα σιγουρο θα προσπαθησουν να με προωθησουν σε καποιο αλλο πελατη αλλα παντα υπαρχει προοπτικη της αποδεμεσυσης μου.

Λοιπον θα ηθελα να σας ρωτησω αν σας τυχει κατι παρομοιο και αν υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω. Επισης αν μπορει να μου εξηγησει για ποιο λογο απο την στιμγη που το recruit εχει γινει απο την εταιρεια Α να με παραπεμψουν στην εταιρεια Β και γενικα τι την συμφερει απο την εταιρεια Α να πληρωνει καπελο στην Β για τις υπηρεσιες μου.

 

Σε αυτο το σεναριο δουλεψα στις πρωτες 2 μου δουλειες απο 98 εως 2001.  Δεν υπαρχει κανενα προβλημα, ετσι δουλευει το συστημα τους. Εσυ δουλευεις κανονικα στην εταιρια Α και αυτοι κανονιζουν τα μισθολογικα σου κ τις αδειες κλπ.

 

Εαν υπαρχει πολυ δουλεια και ειναι καλες οι συνθηκες ενδεχομενως να μεταπηδησεις απο την Β στην Α

Ακομα και αν δεν γινει αυτο, παλι δεν ειναι σοβαρο προβλημα. 

Εαν καποια στιγμη λυθει η συνεργασια μεταξυ Α και Β, τοτε θα μεταφερθει το συμβολαιο σε αλλη εταιρια Γ και θα γινει αντιστοιχη συμβαση μεταξυ Α και Γ με αντιστοιχους ορους.  Δεν αλλαζουν αυτα τα πραγματα.

 

Τωρα εαν η Α σε θελει για προτζεκτ ορισμενου χρονου, οταν περασει αυτο το διαστημα κανενας δεν ξερει τι μπορει να γινει. Ενδεχομενως να σου δωσει παραπανω χρονο η Α, διαφορετικα η Β θα σε στειλει καπου αλλου, που θα υπαρχει (εαν υπαρχει) ζητηση.

 

Το μονο θεματακι ειναι οτι  _δεν_ θα εχεις ολα τα μπενεφιτ των υπαλληλων της εταιριας Α, αυτα που λεμε τα κεκτημενα.

Φυσικα θα εχεις ακριβως τις ιδιες υποχρεωσεις απεναντι στην Α   (μπορεις να τα ζητας βεβαια και κατι μπορει να γινει)

 

Παντως για να μπεις στην Α εταιρια, κανονικα, ισως ο μονος τροπος να ειναι μεσω της Β.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολλά βαριά λόγια ακούστηκαν....απο άτομα που μάλλον είνα καλοβολεμένα....αν είσαστε τυχεροί μην νομίζετε οτι όλοι είναι το ίδιο...

Πάντως επι του πρακτέου μια απλή αναζήτηση στα site των αγγελιών αποδεικνύει του λόγου το αληθές...και υπόψιν δεν ζουν όλοι Αθήνα-Εξωτερικό....

Για δείτε και λίγο πιο έξω απο την πρωτεύουσα.......

Και όσο για την νοοτροπία δ.υπαλλήλου που αναφέρθηκε ....τι να πω....εγω ξέρω ότι απο τότε που επιασα την δουλειά δεν εχει περάσει μέρα που δεν εχω ασχοληθω να μάθω κάτι καινούργιο....εκτος ωραρίου εργασίας...

Μακάριοι οι καλότυχοι και καλό θα ήταν να βλέπουν πέρα απο το δάχτυλο τους.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά βαριά λόγια ακούστηκαν....απο άτομα που μάλλον είνα καλοβολεμένα....αν είσαστε τυχεροί μην νομίζετε οτι όλοι είναι το ίδιο...

Πάντως επι του πρακτέου μια απλή αναζήτηση στα site των αγγελιών αποδεικνύει του λόγου το αληθές...και υπόψιν δεν ζουν όλοι Αθήνα-Εξωτερικό....

Για δείτε και λίγο πιο έξω απο την πρωτεύουσα.......

Και όσο για την νοοτροπία δ.υπαλλήλου που αναφέρθηκε ....τι να πω....εγω ξέρω ότι απο τότε που επιασα την δουλειά δεν εχει περάσει μέρα που δεν εχω ασχοληθω να μάθω κάτι καινούργιο....εκτος ωραρίου εργασίας...

Μακάριοι οι καλότυχοι και καλό θα ήταν να βλέπουν πέρα απο το δάχτυλο τους.....

 

Όσον αφορά την περιοχή στην οποία διαμένεις, ναι, είναι φυσικά αλήθεια ότι το επάγγελμα του Software Developer προσφέρει μεγαλύτερες ευκαιρίες σε ορισμένες γεωγραφικές περιφέρειες σε σχέση με κάποιες άλλες.  Αν πραγματικά θέλεις να σταδιοδρομήσεις σε αυτόν το τομέα, το καλύτερο θα είναι να βρεθείς σε ένα από τα κεντρικά σημεία στα οποία αναπτύσσεται software παρά να παραμείνεις σε μία περιοχή που δεν σου παρέχει αρκετές ευκαιρίες για να αλλάζεις εύκολα εργοδότη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την περιοχή στην οποία διαμένεις, ναι, είναι φυσικά αλήθεια ότι το επάγγελμα του Software Developer προσφέρει μεγαλύτερες ευκαιρίες σε ορισμένες γεωγραφικές περιφέρειες σε σχέση με κάποιες άλλες.  Αν πραγματικά θέλεις να σταδιοδρομήσεις σε αυτόν το τομέα, το καλύτερο θα είναι να βρεθείς σε ένα από τα κεντρικά σημεία στα οποία αναπτύσσεται software παρά να παραμείνεις σε μία περιοχή που δεν σου παρέχει αρκετές ευκαιρίες για να αλλάζεις εύκολα εργοδότη.

 

Τωρα μιλάς καλά....αλλα αντε να το εξηγησεις αυτό στην οικογένεια...που το είπα στην μικρή μου ότι με ζητάνε να φύγω στο εξωτερικό (είχα πρόταση σοβαρή απλως τα λεφτά δεν ήταν πολλά) και σπάραξε στο κλάμα....μιλάμε όλη την υπόλοιπη ώρα είναι "μαμα και μαμα" λες και ο μπαμπάς είναι "αόρατος"......:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μιλάς καλά....αλλα αντε να το εξηγησεις αυτό στην οικογένεια...που το είπα στην μικρή μου ότι με ζητάνε να φύγω στο εξωτερικό (είχα πρόταση σοβαρή απλως τα λεφτά δεν ήταν πολλά) και σπάραξε στο κλάμα....μιλάμε όλη την υπόλοιπη ώρα είναι "μαμα και μαμα" λες και ο μπαμπάς είναι "αόρατος"...... :)

 

Αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα. Για να επιτύχεις στο επάγγελμα του developer θα πρέπει αφενός να είσαι κατάλληλα χωροθετημένος (πχ Silicon Valley η New York) και αφετέρου ικανός να αλλάζεις εύκολα εργοδότες αποφεύγοντας το career plateau.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα. Για να επιτύχεις στο επάγγελμα του developer θα πρέπει αφενός να είσαι κατάλληλα χωροθετημένος (πχ Silicon Valley η New York) και αφετέρου ικανός να αλλάζεις εύκολα εργοδότες αποφεύγοντας το career plateau.

Χαλάρωσε, που για να είσαι πετυχημένος ότι πρέπει να είσαι σιλικον βαλευ, Νέα Υόρκη η Λονδίνο. Που και στις δύο πόλεις που ανέφερες το κόστος ζωής ακόμη και για υψηλομισθους είναι πολύ μεγάλο και ας δουλεύεις σε γνωστές εταιρίες.

 

Από εκεί και πέρα, προφανώς και δεν προσφέρετε μια μικρή επαρχίακη πόλη της Ελλάδας με μηδενική οικονομία πέρα από καφετέριες και μπαρ. Που και πάλι, μπορείς να πάρεις πολλές δουλειές ρεμοτε από Αθήνα θα σου πω, δεν θα πάω πιο μακριά.

 

Στο εξωτερικό μπορείς να είσαι και σε πολη 30000 κατοίκων και να βρεις σχετικά υψηλομισθη θέση σε καλή εταιρία, ενώ το κόστος ζωής είναι συγκρισιμο με το κόστος ζωής στην Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλάρωσε, που για να είσαι πετυχημένος ότι πρέπει να είσαι σιλικον βαλευ, Νέα Υόρκη η Λονδίνο. Που και στις δύο πόλεις που ανέφερες το κόστος ζωής ακόμη και για υψηλομισθους είναι πολύ μεγάλο και ας δουλεύεις σε γνωστές εταιρίες.

 

Από εκεί και πέρα, προφανώς και δεν προσφέρετε μια μικρή επαρχίακη πόλη της Ελλάδας με μηδενική οικονομία πέρα από καφετέριες και μπαρ. Που και πάλι, μπορείς να πάρεις πολλές δουλειές ρεμοτε από Αθήνα θα σου πω, δεν θα πάω πιο μακριά.

 

Στο εξωτερικό μπορείς να είσαι και σε πολη 30000 κατοίκων και να βρεις σχετικά υψηλομισθη θέση σε καλή εταιρία, ενώ το κόστος ζωής είναι συγκρισιμο με το κόστος ζωής στην Αθήνα.

 

Δεν υπονοώ φυσικά ότι μόνο στο SV η ΝΥ μπορείς να κάνεις καριέρα ως developer απλά προσπαθώ να υπογραμμίσω το γεγονός ότι το επάγγελμα αυτό παρουσιάζει πολύ ισχυρές συσπειρώσεις όσον αφορά την γεωγραφική του κατανομή.   Σε μία μικρή πόλη τριάντα χιλιάδων κατοικών είναι πολύ απίθανο να βρείς κάποια καλή θέση και άν ακόμα το καταφέρεις σίγουρα οι δυνατότητες σου για αλλαγή θα είναι μηδαμηνές πράγμα που σημαίνει ότι θα καταλήξεις να εξαρτάσαι απο τον εργοδότη σου παραπάνω από οτι αυτός θα εξαρτάται από εσένα, με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

 Όσον αφορά Αθήνα, έχωντας πάνω απο είκοσι χρόνια να επιστρέψω σε αυτήν δεν έχω την πλέον εμπεριστατωμένη γνώμη αλλά αν κρίνω από αυτά που διαβάζω και ακούω δεν νομίζω ότι έχει κάτι το αξιόλογο να προσφέρει σε έναν developer καθώς η σχετική αγορά εργασίας μου φαίνεται ιδιαίτερα πρωτόγονη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μιλάς καλά....αλλα αντε να το εξηγησεις αυτό στην οικογένεια...που το είπα στην μικρή μου ότι με ζητάνε να φύγω στο εξωτερικό (είχα πρόταση σοβαρή απλως τα λεφτά δεν ήταν πολλά) και σπάραξε στο κλάμα....μιλάμε όλη την υπόλοιπη ώρα είναι "μαμα και μαμα" λες και ο μπαμπάς είναι "αόρατος"...... :)

 

Remote δεν γίνεται στην ειδικότητά σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Remote δεν γίνεται στην ειδικότητά σου;

 

Το εχω υπόψιν μου αλλα εκεί ζητάνε παπάδες...και επιπλέον δεν είμαι μονο Developer...βλεπε Administration,Exchange,Virtualization,.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω υπόψιν μου αλλα εκεί ζητάνε παπάδες...και επιπλέον δεν είμαι μονο Developer...βλεπε Administration,Exchange,Virtualization,.....

 

α) Πράγματι, το remote είναι viable επιλογή μόνο για advanced επίπεδο. Οπότε το μόνο που σου μένει είναι να γίνεις advanced. Στρώσου και θα λύσεις το οικονομικό σου θέμα χωρίς να σε βλέπουν τα παιδιά σου από το Skype.

 

β) Developer με γνώσεις dev ops είναι πολύ πλεονεκτικός συνδιασμός για remote.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Πράγματι, το remote είναι viable επιλογή μόνο για advanced επίπεδο. Οπότε το μόνο που σου μένει είναι να γίνεις advanced. Στρώσου και θα λύσεις το οικονομικό σου θέμα χωρίς να σε βλέπουν τα παιδιά σου από το Skype.

 

β) Developer με γνώσεις dev ops είναι πολύ πλεονεκτικός συνδιασμός για remote.

 

Τα ξερω όλα αυτά...ο χρόνος είναι ένα θεματάκι αλλά ελπίζω να το λύσω.... :)...

Το κακό είναι ότι έχω να επιλέξω κατεύθυνση Java ή C#....εχω περίπου το ίδιο επίπεδο και στα 2 αλλά πρέπει να περάσω στο επόμενο επίπεδο και δεν μπορώ να κρατήσω και τα 2.....τεσπα....

Δεν θα σχολίαζα τόσο εκτενως ειδικά όταν ο σχολιασμός μου είναι ψιλοάσχετος με το αρχικό θέμα αλλά αυτό με την  δημοσιουπαλληλικό και το βόλεμα ήταν αρκετά δηκτικά και έπρεπε να απαντήσω......απλώς ήθελα να προσθέσω ότι μέσα σε μια επιχείρηση υπάρχουν ΑΡΚΕΤΕΣ διαφορετικες θέσεις και το 90% αυτών κάνουν την ίδια ακριβώς δουλειά κάθε μέρα και εμείς που πρέπει κάθε μέρα να μαθαίνουμε κάτι καινούργιο για να μην μείνουμε πίσω και να βοηθήσουμε την επιχείρηση να κάνει την δουλειά της όσο καλύτερα γίνεται να αμοιβόμαστε το ίδιο και λιγότερο με τους υπόλοιπους και να θεωρείται η δουλειά μας δεδομένη και κοινότυπη........

Για να γίνουν οι αλλαγές που απαιτούνται σε 1 ERP για να καλυφθεί η αύξηση του ΦΠΑ θα χρειαστεί ίσως μια εργατομέρα....εγω με 1 SQL scriptακι σε λίγα δευτερολεπτα θα τα έχω κανει όλα....

Πριν απο λίγους μήνες είδα μια φοβερή αγγελία στην οποία ζητούσαν άτομο με 3τη προυπηρεσία σε PHP/MySQL & system administration ....μισθός :550€ /μηνιαίως....οπότε καταλαβαίνεις ποια είναι η εκτίμηση και η κοστολόγηση του κλάδου.....ξέρω υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά αυτές είναι μετρημένες και απο προσόντα συνήθως δεν επαρκεί ένας (1) άνθρωπος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω αν είναι φαινόμενο της επαρχίας, αλλά επειδή έχω βρεθεί σε πολλές συνεντεύξεις τελευταία στην Αθήνα τόσο λίγα λεφτά δε δίνουν ούτε σε μένα που είμαι αρχάριος. Τα χρήματα είναι πιο ψηλά.

 

Ρίξτε μια ματιά τι συμβαίνει στην πλειοψηφία των υπόλοιπων επαγγελμάτων. Οι θέσεις εργασίας για developers είναι 10πλάσιες και συνήθως σε καλές εταιρίες. Σε κάθε περίπτωση το γεγονός ότι ξέρω πως θα βρίσκω αξιόλογη δουλειά σχετικά εύκολα με το τίμημα του να διαβάζω συνεχώς με κάνει αισιόδοξο στην εποχή που ζούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο λίγους μήνες είδα μια φοβερή αγγελία στην οποία ζητούσαν άτομο με 3τη προυπηρεσία σε PHP/MySQL & system administration ....μισθός :550€ /μηνιαίως....οπότε καταλαβαίνεις ποια είναι η εκτίμηση και η κοστολόγηση του κλάδου.....ξέρω υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά αυτές είναι μετρημένες και απο προσόντα συνήθως δεν επαρκεί ένας (1) άνθρωπος...

 

Μην κοιτάς τον πάτο, δεν είναι αυτοί οι μισθοί στην αγορά για κάποιον που μπορεί να παράγει. Καμιά φορά ρωτάω εταιρίες που ψάχνουν άτομα (Αθήνα) για να έχω μια ιδέα τι παίζει στην Ελλάδα και οι μισθοί είναι πάνω από το χιλιάρικο για med και κοντά στο διχίλιαρο για senior.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο λίγους μήνες είδα μια φοβερή αγγελία στην οποία ζητούσαν άτομο με 3τη προυπηρεσία σε PHP/MySQL & system administration ....μισθός :550€ /μηνιαίως....οπότε καταλαβαίνεις ποια είναι η εκτίμηση και η κοστολόγηση του κλάδου.....ξέρω υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά αυτές είναι μετρημένες και απο προσόντα συνήθως δεν επαρκεί ένας (1) άνθρωπος...

 

Νομίζω τα βλέπεις πολύ μαύρα. Ένας senior Java/C# dev πιάνει 1800-2000 για πλάκα στην Αθήνα. Για μένα δεν είναι τόσο οι μισθοί το πρόβλημα, αν και είναι αρκετά κάτω απο τους ευρωπαϊκούς. Είναι περισσότερο οι συνθήκες και ο τρόπος εργασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...