Προς το περιεχόμενο

Την Παρασκευή 29 Ιουλίου, το τέλος της δωρεάν αναβάθμισης σε Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα παιδια θελω λιγο την βοηθεια σας αν ξερετε φυσικα.Αν εγκαταστησω σημερα το 10αρια,και στις 3 αυγουστου μετα το τελικο update που θα κανει η microsoft θα μπορω εχοντας δει πως ειναι η τελικη εκδοση να γυρισω αν δεν μου αρεσουν παλι στα 7αρια η οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φυσικα μπορεις να γυρισεις εντος 30 ημερων

 

Εγω τα εβαλα με το ιδιο σκεπτικο οτι μπορει να γυρισω πισω στα αγαπημενα μου 8.1 ( με Classic Shell)

Προς το παρον μου αρεσουν τα windows 10 μπορει και να μεινω

 

Και αν στο μελλον θελεις να ξαναπας απο τα 7 στα 10 παλι γινεται...δεν χρειαζεται να αγορασεις κλειδι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω να εισαι καλα!

Τιποτα....αυτο που εγραψα στο τελος ομως ισχυει αν κρατησεις ττην ιδια μητρικη...

Αν θες να γυρισεις πισω στα παλια windows απο τα windows 10 ...πηγαινε στο PC settings και μετα στο Recovery

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο αρκετη χρηση 10, ειμαι βεβαιος οτι ανετα θα γυρναγα σε 7ρια, δεν βλεπω το λογο να πληρωσει καποιος για να τα αναβαθμισει σε 10!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο αρκετη χρηση 10, ειμαι βεβαιος οτι ανετα θα γυρναγα σε 7ρια, δεν βλεπω το λογο να πληρωσει καποιος για να τα αναβαθμισει σε 10!

Μέχρι αύριο τι να πληρώσει ? Αφού είναι δωρεάν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που ειχα τα αυθεντικα win7 και εβαλα τα 10 τωρα που θα γινει το update απο την Microsoft θα πρεπει να πληρωσω χρηματα για να γινει η''επετειακη'' αναβαθμιση???? (τρομαρα τους)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που ειχα τα αυθεντικα win7 και εβαλα τα 10 τωρα που θα γινει το update απο την Microsoft θα πρεπει να πληρωσω χρηματα για να γινει η''επετειακη'' αναβαθμιση???? (τρομαρα τους)

Όχι θα είναι δωρεάν η επετειακή αναβάθμιση για όσους έχουν τα Windows 10 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Windows 10 Home From 15.99€

 

Windows 10 Professional From 16.89€
επίσης υπάρχει και το "Professor teaches Wiindows 10" για όσους έχουν μείνει με τα XP ή τα 7 ακόμα.

 

Συγγνώμη αυτές τις τιμές από που τις βρήκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που ειχα τα αυθεντικα win7 και εβαλα τα 10 τωρα που θα γινει το update απο την Microsoft θα πρεπει να πληρωσω χρηματα για να γινει η''επετειακη'' αναβαθμιση???? (τρομαρα τους)

Ηθελα να συνεχισω την παραπανω ερώτηση,''τεχνικος'' δλδ που ηρθε να φτιαξει το pc του πατερα μου πριν μηνες κ του εγκατεστησε τα win10 απο win7 αυθεντικα τον πηρε χθες τηλ κ του ειπε οτι θα περασει για να του βαλει κατι νεα κλειδια και να τον πληρωσει 70 ευρω λογω της νεας αναβαθμισης τον επιασε ''κοτσο'' κανονικα σωστα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα είσαι της λογικής: "ή 10 ή το χάος";

Αποκλείεται να κάνω τη δουλειά μου χωρίς πρόβλημα με τα 7; Γνωρίζεις τις δικές μου ανάγκες ή τις έχεις προσαρμόσει στις δικές σου και μου τα γράφεις αυτά; Αν διαβάσεις το post μου θα δεις ότι εγώ αναγνωρίζω τις ανάγκες των άλλων. Γράφω μόνο για τις δικές μου, όπως είναι και το φυσιολογικό. Ενημερώσεις έχω και με τα 7, χρησιμοποιώ 3rd party εφαρμογές για ασφάλεια και τα προγράμματα που δουλεύω λειτουργούν άψογα στα 7. Ποιος ο λόγος να αναβαθμίσω; Επειδή τα 10 είναι καινούρια; Αυτό δεν αποτελεί πλεονέκτημα πάντα. Αφήνω τους άλλους να κάνουν το beta testing... Θα βάλω τα 10 όταν δε θα μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με τα 7. Λογικό δεν είναι; Δικαίωμά μου άλλωστε το τί θα κάνω στο pc μου. Δεν είπα ότι δε θα αναβαθμίσω ποτέ το λειτουργικό, αλλά ότι μέχρι στιγμής δε βρίσκω το λόγο να το κάνω.

Οι βάσεις δεδομένων διδάσκονται στην τριτοβάθμια εκπαίδευση εδώ και χρόνια και εφαρμόζονται από τις εταιρείες κυρίως για θέματα marketing, παροχής καλύτερων υπηρεσιών/προϊόντων στους πελάτες τους κ.α. Η άγνοιά σου δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Είναι χαρακτηριστικό της ανθρώπινης φύσης να απαξιώνει ή να θεοποιεί ό,τι δεν καταλαβαίνει.

Ελληνικη συζητηση , αφου αδυνατείς να καταλάβεις το συνομιλητή, κανεις μια υποθεση και του τη χρεωνεις,  Επειδή λοιπον εχω ορεξη σημερα, θα σου απαντησω.

1. ΔΕΝ ειπα η τα 10 ή το χαος.

2. ΔΕΝ μιλησα για τις ανάγκες σου , ΔΕΝ με ενδιαφερουν

3. Δεν με ενδιαφερει αν αναβαθμίσεις η όχι

4. Security test κανεις όταν εισαι με xp και πας να μπαλωσεις τα κενα με 3rd party software (και με τα 7 που είναι δευτερη προτεραιοτητα σε μικροτερο βαθμο, και από του χρονου που θα κοπει η υποστηριξη).

5. Το fact είναι ότι ΔΕΝ είναι σε first priority η υποστιριξη. Οι υπολοιπες υποθεσεις περι αγνοιας επαληθεύονται οντως από τα λεγομενα σου (μαυρα μεσάνυχτα , υποθεσεις, μισολογα και μια πινελιά συνομοσιας).

6. Δικαίωμα σου είναι και τι θα κανεις στο pc σου , δεν ειπαμε το αντιθετο και ΔΕΝ μας ενδιαφερει κιολας

7. Σου εδωσα 2 λογους για ποιο λογο κανεις update ,τιποτε περισσοτερο, τιποτε λιγοτερο. Σου δινω μερικους ακομα, γιατι αν και στον κλαδο μας τα παραπανω θεωρούνται αυτονόητα, μαλλον δεν είναι. Η τελικη επιλογή είναι δικη σου και όπως προειπα ΔΕΝ μας νοιαζει.

 

PS. ΕΙΠΑ " Σοβαρα τωρα δεν βρηκες καποιο λογο να βαλεις την τελευταια εκδοση λειτουργικου στο pc σου με αμεσες ενημερώσεις και first priority στο support και από την ms αλλα και από τις υπολοιπες εταιρειες

Μεταφραση -> ΔΕΝ θα δεις security patch για win 7 από του χρονου, ομοιως με την διακοπη υποστηριξης από τα xp. ΔΕΝ θα δεις νεους driver για 7 στο συνολο σχεδων των συσκευών που βγαινουν, θα παιζεις με παροχημενουν , δεν θα δεις frameworks (και ηδη δεν βλέπεις) κατι το οποιο εχει πολλες συνεπειες. Δεν θα παιξεις με dx12 γιατι ΜΑΝΤΕΨΕ , δεν τρεχει στα 7.

PS2. Για το φιλο που του χτυπα η αναβαθμιση, στον κοσμο των ΙΤ η αναβαθμιση είναι καταστροφή, μπορει να δοκιμασει καθαρη εγκατασταση με ΣΩΣΤΟΥΣ driver.

PS3. Η αντισταση στην αλλαγη είναι συνηθες χαρακτηριστικω των ηλικιωμένων....

PS4. Μου θυμιζεις κατι πελατες λογιστες που εχουμε με ξεχασμένα xp, που αναρωτιουνται γιατι οι μισες σελιδες δεν παιζουν (taxis , IKA κλπ) γιατι δεν μπορει να τρεξει μια εφαρμογή (που εχει γραφτει πχ για να παταει σε sql 2012 και τα xp δεχονται μεχρι 2008) και γιατι πρεπει ενιοτε να κανουν και κανα upgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταφραση -> ΔΕΝ θα δεις security patch για win 7 από του χρονου, ομοιως με την διακοπη υποστηριξης από τα xp. ΔΕΝ θα δεις νεους driver για 7 στο συνολο σχεδων των συσκευών που βγαινουν, θα παιζεις με παροχημενουν , δεν θα δεις frameworks (και ηδη δεν βλέπεις) κατι το οποιο εχει πολλες συνεπειες. Δεν θα παιξεις με dx12 γιατι ΜΑΝΤΕΨΕ , δεν τρεχει στα 7.

 

Τα win7 θα εχουν security patches μεχρι το 2019 τουλαχιστον (η το 2020 δεν θυμαμαι ποιο ετος ληγει το extended support).

Το 2017 θα σταματησουν μονο για οσα μηχανηματα τρεχουν 7 με νεους επεξεργαστες που δεν θα "υποστηριζονται" και θα απαιτουν win10. Ουτε καν skylake, απο την επομενη γενια και μετα.

 

Απ'οσο ξερω δεν υπαρχει περιπτωση σημερινο PC με 7 να μην εχει patches για τα επομενα 3 χρονια. Αν εχεις καποιο link για το αντιθετο θα ηθελα να το δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...