Προς το περιεχόμενο

Thecus N2810 Review


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά πρόκειται για συσκευές αξίες λόγου. Αρκεί βέβαια να προσέξετε τι θα πάρετε, ώστε να παίρνετε ικανοποιητική ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων. Το 2007 είχα ένα D-Link DNS-323. Καλό για την εποχή του αλλά αργό. Σε 1000αρι Δίκτυο έδινε 16mb/s. Το 2010 το αντικατέστησα με ένα Fujitsu Celvin Q-700.Πλέον έχω ταχύτητα 40mb/s και είναι ικανοποιητικά. Να υπενθυμίσω ότι θα έχετε εκτός των άλλον και έναν πολύ καλό torrent downloader.Σίγουρα αξίζει μια τέτοια συσκευή τα χρήματα της.

http://www.dlink.com/gr/el/support/product/dns-320-2-bay-sharecenter-network-storage-enclosure

 

Εγώ είχω αυτό.

Σε δίκτυο 1 gigabit έπιανε 30-35 mb/s read και 20 write.

Με ένα update που έκανε πριν αρκετό καιρό, πιάνω 50mb/s σταθερά σε μεγάλα αρχεία και 25 mb/s write.

 

Αν το έχεις ακόμη το 323, για δες για firmware update...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Τι 310Ε ρε παιδιά, με 310Ε παίρνεις εναν AMD και στήνεις ενα OMV linux και κάνεις οτι παπάδες θες, και βάζεις και όσους δίσκους θες. Η τιμή δε βγάζει κανένα νόημα.

 

Για προσδιορισε μας λιγο το "παπαδες" για να καταλαβουμε καλυτερα. Ετσι οπως τα λες να υποθεσω οτι θα παρεις μια cpu amd με non-ecc μνημες και raid controller on board (στις περισσοτερες περιπτωσεις software raid) και να πας να φτιαξεις με το λινουξ τι?

 

Για τι raid μιλαμε ; τι file system; για δωσε πληροφοριες...

 

Αν μας ελεγες freebsd zfs η μια ετοιμη λυση οπως το freenas θα ελεγα οτι εχεις ενα point  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για προσδιορισε μας λιγο το "παπαδες" για να καταλαβουμε καλυτερα. Ετσι οπως τα λες να υποθεσω οτι θα παρεις μια cpu amd με non-ecc μνημες και raid controller on board (στις περισσοτερες περιπτωσεις software raid) και να πας να φτιαξεις με το λινουξ τι?

 

Για τι raid μιλαμε ; τι file system; για δωσε πληροφοριες...

 

Αν μας ελεγες freebsd zfs η μια ετοιμη λυση οπως το freenas θα ελεγα οτι εχεις ενα point  

 

Έχει δίκιο ο φίλος, τα λεφτά είναι πολλά. Κάνεις pcaki που κάνει παπάδες για nas.. Με hw raid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το OMV είναι πολύ πιο ολοκληρωμένο απο το freenas, και το software raid 5 μια χαρά καλύπτει τις ανάγκες μη εταιρικού χρήστη. Σε σέρβερ που έχω με software raid linux μια χαρά τερματίζω την gigabit ethernet onboard κάρτα με 4χ1ΤΒ δίσκους 

 

http://www.openmediavault.org/

 

Κάτι πολύ απλό που μπορείς να κάνεις π.χ είναι να σηκώσεις virtual machines.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το OMV είναι πολύ πιο ολοκληρωμένο απο το freenas, και το software raid 5 μια χαρά καλύπτει τις ανάγκες μη εταιρικού χρήστη. Σε σέρβερ που έχω με software raid linux μια χαρά τερματίζω την gigabit ethernet onboard κάρτα με 4χ1ΤΒ δίσκους 

 

http://www.openmediavault.org/

 

Κάτι πολύ απλό που μπορείς να κάνεις π.χ είναι να σηκώσεις virtual machines.

 

Μη κοιτας μονο τα features αλλα και τι σου προσφερει under the hood το καθε ενα. Απο τι μια εχεις debian , software raid , ext4 να υποθεσω; Απο την αλλη freebsd, software raid (zfs raidz) και file system zfs... Λεω να παρω το δευτερο. Αν και με εντυπωσιασε το link που εδωσες και θα το δοκιμασω δε στο κρυβω. Τωρα για το αλλο που λες οτι τερματισες την gigabit ethernet δεν χρειαζοταν να το αναφερεις καθολου... Ενα τετοιο port στην καλυτερη θα εχει 125Mb/sec σωστα; Οσο δηλαδη και ενας εξωτερικος usb-3 δισκος attached σε ενα απλο λαπτοπακι. Να μου ελεγες εχεις κανει team 3-4 nics και να ειχες ενα καλο αποτελεσμα να πω ναι οκ παω πασο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πώ μια φράση που έχει χιλιοειπωθεί.

 

Αν αγαπάς τα δεδομένα σου η ECC μνήμη είναι μονόδρομος.

 

Όλα τα υπόλοιπα...κουβέντα να γίνεται.

Επεξ/σία από Convict
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για όσους ασχολούνται λίγο και ξέρουν να συναρμολογούν ένα υπολογιστή & να κάνουν εγκατάσταση μια linux distro, προτείνω το στήσιμο ενός παλαιότερου μηχανήματος ως σπιτικό server ή την αγορά ενός HP ProLiant MicroServer G8 (γύρω στα 180€) με τις παρακάτω προδιαγραφές:

 

Επεξεργαστής: Intel Celeron G1610T 2.3 GHz Dual Core
Cache επεξεργαστή: 2 MB
Μνήμη cache: 2 MB
Μνήμη RAM: 1 x 4 GB 1R x8 PC3-12800E-11
Πρότυπο αποθήκευσης: Dynamic Smart Array B120i/ZM
Θέσεις HDD: μέχρι 4 LFF Non-hot Plug SATA Drives
Δίκτυο: 1Gb 332i Ethernet Adapter 2 Ports per controller
Ports: 5 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
Slots: 1 x PCIe 2.0
Τροφοδοτικό: 200W non-hot plug, non redundant PSU
Διαστάσεις (ΠxΒxΥ): 23 cm x 24.5 cm x 23.24 cm
Βάρος: 6.8 kg
 
Κουμπώνετε 4 δίσκους των 2-4ΤΒ σε RAID1+0 και ένα φθηνό SDD για το λειτουργικό και το μηχάνημα θα αποδίδει αντίστοιχα με έτοιμα NAS που κοστίζουν τα τετραπλάσια χρήματα. Βέβαια υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Όσο για το λειτουργικό http://www.freenas.org/

 

Στις συσκευές NAS σε σχέση με ένα pc που θα στήσεις γι' αυτή τη δουλεία, το κέρδος είναι η χαμηλή κατανάλωση για χρήση 24/7 και ο μειωμένος θόρυβος. Σίγουρα με λιγότερα χρήματα μπορείς να στήσεις ένα Pc Να κάνει την ίδια δουλειά και με καλύτερη ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων, αλλά χαάνεις στην κατανάλωση και στον θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ILO μπορεις να βαλεις και στους microserver gen 7 και gen 8. Ασχετα ομως απο αυτο... αναφερεις το συστημα ml10 το οποιο ερχεται με default dynamic raid controller τον b120i τον οποιο τον εχω δουλεψει σε proliant DL380e gen 8 και ΔΕΝ υποστηριζει raid 6. 

 

Μιας και λες παρε και ενα raid controller που να υποστηριζει raid 6 γνωριζεις ποσο περιπου κοστιζει ενας raid 6 fbwc 512mb contoller? Οσο για το ποσο καιρο θα εισαι αρχοντας το αφηνω ασχολιαστο :)

 

Άστο ασχολίαστο καλύτερα γιατί πάλι θα καταλήξεις σε αερολογίες...

 

Ανέφερα πάρε RAID6 controller, όχι χρησιμοποίησε τον παρεχόμενο. Ήμουν σαφής. Αν θες να παραφράσεις, δικό σου θέμα.

 

 

Ένας καλός RAID6 controller κοστίζει (είναι αυτονόητο). Ανάλογα τις προτεραιότητες του και τις ανάγκες του, 'ο,τι πληρώνει παίρνει κανείς.

Κι όταν κάποιος θέλει να σέβεται τα δεδομένα του, δε θα τσιγκουνευτεί. Πολλές φορές μάλιστα θα επιλέξει και 2 και 3 μεθόδους backup.

 

Αν πήρες DL380e κι έβαλες στο factory conf τον b120i, τότε ή ο πελάτης σου δεν έχει ανάγκες σοβαρές ώστε να πληρώσει και αντίστοιχα, ή εσύ δεν ξέρεις να κάνεις σωστό spec έναν server στις ανάγκες του πελάτη σου. Ό,τι και να συμβαίνει, ο b120i δεν έχει καμία σχέση στην κουβέντα μας και κακώς τον ανέφερες.

 

Καλός ο Microserver, αλλά αν ήθελα κάτι ντε και καλά compact, προσωπικά θα πήγαινα σε άλλη λύση.

Αν ο ML10 φαντάζει ογκώδης, και κάποιος θέλει μόνο NAS use, τότε ακριβή μεν αλλά δοκιμασμένη και πολύ σταθερή λύση είναι τα QNAP TVS-x71 που αναβαθμίζονται σχετικά εύκολα.

 

Παράδειγμα ένα TVS-871 που έστησα πριν πολύ καιρό για λογαριασμό φίλου, το οποίο από i3-4150 και 4GB το αναβαθμίσαμε σε i7-4790S και 16GB και 8x 4GB Hitachi NAS δίσκους σε RAID6 και αλλαγμένα τα ανεμιστηράκια τα με Noctua (τον βρήκα υπερβολικό σε αυτό με τα φανάκια). Το NAS είτε είναι ανοιχτό είτε είναι σβηστό, δεν ακούγεται πάντως.

 

Σίγουρα καμία σχέση με το κοστολόγιο ενός Microserver με 4x απλούς δίσκους, όμως είναι ένα κόσμημα πολύ compact, αθόρυβο, αξιόπιστο και πανίσχυρο.

 

Οπότε αναλόγως τις ανάγκες (και τα γούστα) του καθενός και πάλι.

Επεξ/σία από plpapadopoulos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άστο ασχολίαστο καλύτερα γιατί πάλι θα καταλήξεις σε αερολογίες...

 

Ανέφερα πάρε RAID6 controller, όχι χρησιμοποίησε τον παρεχόμενο. Ήμουν σαφής. Αν θες να παραφράσεις, δικό σου θέμα.

 

 

Ένας καλός RAID6 controller κοστίζει (είναι αυτονόητο). Ανάλογα τις προτεραιότητες του και τις ανάγκες του, 'ο,τι πληρώνει παίρνει κανείς.

Κι όταν κάποιος θέλει να σέβεται τα δεδομένα του, δε θα τσιγκουνευτεί. Πολλές φορές μάλιστα θα επιλέξει και 2 και 3 μεθόδους backup.

 

Αν πήρες DL380e κι έβαλες στο factory conf τον b120i, τότε ή ο πελάτης σου δεν έχει ανάγκες σοβαρές ώστε να πληρώσει και αντίστοιχα, ή εσύ δεν ξέρεις να κάνεις σωστό spec έναν server στις ανάγκες του πελάτη σου. Ό,τι και να συμβαίνει, ο b120i δεν έχει καμία σχέση στην κουβέντα μας και κακώς τον ανέφερες.

 

Καλός ο Microserver, αλλά αν ήθελα κάτι ντε και καλά compact, προσωπικά θα πήγαινα σε άλλη λύση.

Αν ο ML10 φαντάζει ογκώδης, και κάποιος θέλει μόνο NAS use, τότε ακριβή μεν αλλά δοκιμασμένη και πολύ σταθερή λύση είναι τα QNAP TVS-x71 που αναβαθμίζονται σχετικά εύκολα.

 

Παράδειγμα ένα TVS-871 που έστησα πριν πολύ καιρό για λογαριασμό φίλου, το οποίο από i3-4150 και 4GB το αναβαθμίσαμε σε i7-4790S και 16GB και 8x 4GB Hitachi NAS δίσκους σε RAID6 και αλλαγμένα τα ανεμιστηράκια τα με Noctua (τον βρήκα υπερβολικό σε αυτό με τα φανάκια). Το NAS είτε είναι ανοιχτό είτε είναι σβηστό, δεν ακούγεται πάντως.

 

Σίγουρα καμία σχέση με το κοστολόγιο ενός Microserver με 4x απλούς δίσκους, όμως είναι ένα κόσμημα πολύ compact, αθόρυβο, αξιόπιστο και πανίσχυρο.

 

Οπότε αναλόγως τις ανάγκες (και τα γούστα) του καθενός και πάλι.

 

Σου επιστρεφω καταρχην τον χαρακτηρισμο αερολογιες, διοτι κατι τετοιο το κανεις εσυ απο τα γραφομενα σου και οχι εγω.

 

Απο λαθος δικο μου δε διαβασα σωστα οτι μιλαγες για αγορα raid 6 controller , αυτο  το αναγνωριζω.

Δεχομαι λοιπον οτι εκανα σε αυτο λαθος, εσυ γιατι δεν απαντας σε αυτο που σε ρωτησα... Ποσο κοστιζει ο πιο απλος hp branded controller μιας και μιλας με για τον ml10 να πηγαινει και ασορτι , που να υποστηριζει raid 6; Και γυρνα εδω στον κοσμο που καθεται και διαβαζει αυτα που γραφουμε ολοι και να του πεις οτι ενω το θεμα μας ειναι ενα thecus με κοστος 180ε εσυ πετας μια λυση που μονο ο controller κοστιζει αυτα τα χρηματα... και λιγα λεω.

 

Το τι κανει ο πελατης μου ειναι δικο μου θεμα και δεν θα σου δωσω λογαριασμο. Οποτε κοιτα να κρατας τους τυπους. Ουτε σε γνωριζω ουτε με γνωριζεις οποτε το να καθεσαι να γραφεις οτι δεν ξερω την δουλεια μου δεν ειναι σωστο. Εγω εκρινα την λυση που προτεινες και οχι εσενα προσωπικα. Το μηχανημα dl380e gen8 το εχω αγορασει με δικα μου χρηματα και δεν ειναι για πελατη μου, εχω lab στο σπιτι μαζι με αλλα gen6,gen7 μηχανηματα. 

 

Για τα υπολοιπα που γραφεις σχετικα με την qnap θα συμφωνησω. Εχω δοκιμασει αρκετα και ειναι αξιοπιστα κυριως για καθημερινα backups (deltas) διοτι offisite εχω στο azure. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου επιστρεφω καταρχην τον χαρακτηρισμο αερολογιες, διοτι κατι τετοιο το κανεις εσυ απο τα γραφομενα σου και οχι εγω.

 

Απο λαθος δικο μου δε διαβασα σωστα οτι μιλαγες για αγορα raid 6 controller , αυτο  το αναγνωριζω.

Δεχομαι λοιπον οτι εκανα σε αυτο λαθος, εσυ γιατι δεν απαντας σε αυτο που σε ρωτησα... Ποσο κοστιζει ο πιο απλος hp branded controller μιας και μιλας με για τον ml10 να πηγαινει και ασορτι , που να υποστηριζει raid 6; Και γυρνα εδω στον κοσμο που καθεται και διαβαζει αυτα που γραφουμε ολοι και να του πεις οτι ενω το θεμα μας ειναι ενα thecus με κοστος 180ε εσυ πετας μια λυση που μονο ο controller κοστιζει αυτα τα χρηματα... και λιγα λεω.

 

Το τι κανει ο πελατης μου ειναι δικο μου θεμα και δεν θα σου δωσω λογαριασμο. Οποτε κοιτα να κρατας τους τυπους. Ουτε σε γνωριζω ουτε με γνωριζεις οποτε το να καθεσαι να γραφεις οτι δεν ξερω την δουλεια μου δεν ειναι σωστο. Εγω εκρινα την λυση που προτεινες και οχι εσενα προσωπικα. Το μηχανημα dl380e gen8 το εχω αγορασει με δικα μου χρηματα και δεν ειναι για πελατη μου, εχω lab στο σπιτι μαζι με αλλα gen6,gen7 μηχανηματα. 

 

Για τα υπολοιπα που γραφεις σχετικα με την qnap θα συμφωνησω. Εχω δοκιμασει αρκετα και ειναι αξιοπιστα κυριως για καθημερινα backups (deltas) διοτι offisite εχω στο azure. 

 

Αν είχες διαβάσει εξαρχής σωστά kai απαντούσες αναλόγως (και όχι με ειρωνία του τύπου "το αφήνω ασχολίαστο"), δε θα ερχόμασταν και σε αντιπαράθεση.

 

Χαμηλώνεις λοιπόν τους τόνους, αλλιώς θα δέχεσαι και ανάλογες απαντήσεις.

 

 

 

Ο ML10 για ποιό λόγο ακριβώς θα πρέπει να παντρευτεί απαραίτητα με HP Branded controller και όχι με κάποιον ας πούμε LSI Logic μή HP Branded (που ναι σίγουρα θα κοστίζει παραπάνω από 180 ευρώ, εκτός κι αν αγοραστεί από feebay, αλλά θα είναι RAID6 controller όμως).

Μια χαρά Software δίνει και η LSI Logic για management, δεν είναι απαραίτητο να γίνεται από το software της HP, διόρθωσε με αν είμαι λάθος.

 

Δεν είναι υποχρεωτικό να πάει καποιος για αυτή τη λύση, το πρότεινα ως την αμέσως επόμενη advanced λύση για ένα οικονομικό NAS Server προδιαγραφών με RAID6, γιατί ούτε και ο ML10 είναι κάτι σοβαρό (συγκριτικά με DL series όπως ήδη θα γνωρίζεις), όμως είναι πολλές κλάσεις ανώτερο από τον Microserver.

 

Αυτά και χωρίς να χρειάζεται να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση, απλά κατάλαβε και τη δική μου θέση όταν έγραψες τα όσα έγραψες αρχικά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

όταν έψαχνα γαι NAS μόνο το synology βρήκα που να προσφέρει clients για synchrinization ΚΑΙ για Linux,

 

γιατί χρειαζόμουν απαραίτητα λύση για να συγχρονίζω κάποιους φακέλους μεταξύ linux, macbookpro και windows καθώς και με το κινητό

 

δε βρήκα άλλον καυασκευαστή που να μου δίνει αυτή τη δυνατότητα,

 

θα μπορούσα ίσως να κάτσω να μάθω το rsync και να το κάνω χειροκίνητα,

 

στην πορεία και αφού αγόρασα το synology ανακάλυψα ότι και οι clients για linux που σου δίνει είναι απίστευτα καλογραμμένοι, όπως οι άλλοι για windows, osx και ios,

η καλύτερη αγορά hardware+software που έκανα τα τελευταία 5 χρόνια (και έχω πάρει πολλά και διάφορα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για backup παίρνετε τους πιο φθηνούς WD/Seagate δίσκους, μια USB3 βάση απο το plaisio και τελειώνετε με το ελάχιστο κόστος.

Αυτά δεν ειναι για backup αλλά για να έχετε δίσκους διαθέσιμους συνεχώς 24/7. Και οι τιμές που βλέπετε είναι χωρις δισκους....

 

Ώπα, κάτσε, εσύ εννοείς backup χωρίς redundancy; Τα δεδομένα να υπάρχουν σε ένα μόνο αντίγραφο; Αυτό δεν είναι backup αδερφέ, πέταμα χρημάτων είναι. Σα να λέμε "σεξ χωρίς να μπει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...