Προς το περιεχόμενο

προβλημα με fx 9590


billgalo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστω παιδες,θα παραγγειλω την αεροψυξη κ θα σας πω τα αποτελεσματα, την ψυκτρα την παρη απο e-shop με της συστασεις των παιδιων που δουλευουν στο e-shop

γενικα οι τεχνικοι μαγαζιων, ειδικοτερα τυπου eshop-plaisio, είναι στην καλυτερη ημιμαθεις πανω σε εξεζητημενα θεματα, οπως αυτα του FX 9590 και που δουλευει και πως (παντα υπαρχουν και εξαιρεσεις βεβαια). Δες τι σου ειπε και ο @Mult1C0r3Cpu Πιο πανω και αναλογως πραξε. Τωρα αν θες να παραμεινεις σε ΑΜ3+, αν σε παιρνει γυρνα τον cpu και παρε ενα 8320/8350/8370

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον μην σπαταλήσεις άλλα σε ψύκτρα, κράτα τα και αργότερα αλλάζεις το setup του 9590 με μια λύση skylake i5 να πιάσουν τουλάχιστον τόπο τα λεφτά σου, μιας και όπως σου είπα ο 9590 θέλει κάποιες πατέντες για να είναι οκ ακόμα και σε ακριβό mobo. Επειδή δεν έχεις άλλα λεφτά κάνε το εξής, κατέβασε τα ρολόγια του 9590. Ψάξε στο google για το πως να κάνεις underclock και undervolt τον 9590, κατέβασέ τον στα 4 ghz με 1.3v και θα είσαι οκ. Ωστόσο θα πρέπει να αλλάξεις οπωσδήποτε τροφοδοτικό κάποια στιγμή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλού κακού αν σκοπεύεις να αλλάξεις κάποιο part στο pc ρωτάς εδώ, μην ξανακάνεις την γκάφα και πετάξεις λεφτά άδικα δίχως να ξέρεις τι αγοράζεις  :). Επίσης jimako συμφωνώ με αυτά που λες περί τεχνικών, διαφωνώ όμως με το να πουλήσει τον 9590 και να πάει σε 8320 / 8350, πολύ απλά κάνει underclock και undervolt τον 9590 και έχει έναν 8350 / 8320 ή ότι άλλο θέλει, το σωστό θα είναι να πουλήσει 9590 + μητρική + μνήμες και να πάει σε skylake i5 και όχι να πάρει πάλι fx 83xx ;).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλού κακού αν σκοπεύεις να αλλάξεις κάποιο part στο pc ρωτάς εδώ, μην ξανακάνεις την γκάφα και πετάξεις λεφτά άδικα δίχως να ξέρεις τι αγοράζεις  :). Επίσης jimako συμφωνώ με αυτά που λες περί τεχνικών, διαφωνώ όμως με το να πουλήσει τον 9590 και να πάει σε 8320 / 8350, πολύ απλά κάνει underclock και undervolt τον 9590 και έχει έναν 8350 / 8320 ή ότι άλλο θέλει, το σωστό θα είναι να πουλήσει 9590 + μητρική + μνήμες και να πάει σε skylake i5 και όχι να πάρει πάλι fx 83xx ;).

δεν λεω να το πουλησει προφανως και να ξαναπαει σε ΑΜ3+, λεω αν μπορει ακομα να επιστρεψει τον cpu για να τον αλλαξει, γιατι μου φαινεται οτι το συστημα ειναι σχετικα νεο, αν το προβλημα εσκασε πρωτη φορα , με αυτα τα χαρακτηριστικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λεω να το πουλησει προφανως και να ξαναπαει σε ΑΜ3+, λεω αν μπορει ακομα να επιστρεψει τον cpu για να τον αλλαξει, γιατι μου φαινεται οτι το συστημα ειναι σχετικα νεο, αν το προβλημα εσκασε πρωτη φορα , με αυτα τα χαρακτηριστικα.

 

Ομολογώ πως δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Αν δεν έχουν περάσει 14 ημέρες από την αγορά του 9590 τότε άνετα μπορεί να τον επιστρέψει, να πάρει έναν 8320 και την διαφορά στην τσέπη, όντως ακούγεται καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν κολλησει στο strees test που εκανα,δουλευακ το spysee(πως λεγετε), οταν ξανανοιξα το pc στο bios ελεγε 75 κ αυτο

Μαλλον εννοεις το speccy. Πιο κουτι εχεις? η ψυκτρα οντως ειναι πολυ λιγη για τον επεξεργαστη αυτο και το λεει και στα τεχνικα χαρακτηριστικα της,απορω πως εκαναν τετοια γκαφα και στην εβαλαν.

 

Το μηχανημα στο παρεδωσαν ετοιμο αυτοι η το συναρμολογησες εσυ η καποιος φιλος σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ευκολα θα πηγαινα πισω και θα ζήταγα τα λεφτα μου πισω, ειναι σα να παω σε ενα μαγαζι για να αγοράσω ενα αμαξι και να μου βαλουν 4 τιμονια και 1 ροδα.. και χωρις καθισματα, πανω στην μηχανή αραζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ευκολα θα πηγαινα πισω και θα ζήταγα τα λεφτα μου πισω, ειναι σα να παω σε ενα μαγαζι για να αγοράσω ενα αμαξι και να μου βαλουν 4 τιμονια και 1 ροδα.. και χωρις καθισματα, πανω στην μηχανή αραζεις.

 

Άντε βγάλε άκρη με το eshop  :-D, μόνο την εξωγήινη γλώσσα θα καταλαβαίνουν είμαι σίγουρος  :D.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγες και πήρες ότι χειρότερο έχει βγάλει η amd. 

βασικα ειναι οτι καλύτερο απο αποψη oc αλλα οτι χειροτερο απο οπιαδηποτε αλλη αποψη

 

για oc τρελες και τιποτα παραπανω

https://www.youtube.com/watch?v=7BhvQoa94qA

 

2volt μλκ, αν εχεις τον θεο σου :shock:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ αλλά άτομα που έχουν fx8xxx με το που τους πήραν προσπαθεισαν να τους πάνε στα 5ghz, άσχετα σε τι κομάτι έπεσαν...

Άσχετα αν είχαν την υποδομή για την ψύξη ή την πήραν μετά.

 

Υπάρχει και σχετικό θέμα στο insomnia για αυτό....

 

Και συ που τον πήρες έτοιμο παραπονιέται ;

 

Νταξ σαν πλατφόρμα είναι κάπως παλιά αλλά μην νομίζεις ότι τα παιχνίδια αξίζουν καινούρια μοντέλα cpus, όλα από κονσόλες είναι.

 

Απλά τώρα που είναι καλοκαίρι όλοι οι υπολογιστές αναψολοκολιαζουν λίγο.

 

Οπότε όπως καταλαβαίνεις όσο αναφορά αυτόν τον τομέα περιμένουμε όλοι να περάσει και ο Αυγουστος για να δροσίσει λίγο γιατί ολα, μα όλα τα κουτιά μας είναι θερμάστρες στο δωμάτιο μας .

Ε ναι αν είναι να δώσω ένα σκασμό λεφτά για μητρική και ψύξη.

Για αρχή θες ενα τροφοδοτικό της Προκόπης. Είναι το μόνο πράγμα που πρέπει να τα σκασουμε τα € μας είτε μας αρέσει είτε όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...