Προς το περιεχόμενο

Μαθήματα αυτοάμυνας με ραβδί-γκλομπ-ρόπαλο


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά αναρωτιέμαι πως δεν υπάρχει μια τέτοια μέθοδος να αμύνεσαι με ραβδί (ας πούμε όλα τα ροπαλοειδή έτσι). Είτε παλάμης (φακός, τυλιγμένο περιοδικό) ή ρόπαλα, γκλομπ , στυλιάρι .

 

Είναι τελείως νόμιμα όπλα, είναι πολύ αποτελεσματικά (κοντό ρόπαλο baseball και γκλομπ) , προστατεύεις τα χέρια σου, κάνεις ζημιά, χρησιμοποιούνται μη δολοφονικά σε μεγάλο ποσοστό, είναι για μέσα στο σπίτι σε μικρές αποστάσεις ή έξω στο δρόμο, έχεις εύκολη πρόσβαση. 

 

Τι στο διάολο μόνο εγώ θα αγόραζα τέτοια μαθήματα? 

 

Υπάρχει τίποτα και δεν το ξέρω?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είναι τελείως νόμιμα όπλα

 

Δεν είναι. Νόμος περί όπλων 2168/93, άρθρο 1.

2. Όπλα θεωρούνται επίσης τα αντικείµενα που είναι πρόσφορα για επίθεση ή άµυνα και ιδιαίτερα:

γ) Μεταλλικές γροθιές, ρόπαλα µεταλλικά ή µη, και ρόπαλα συνδεδεµένα µε αλυσίδα ή σχοινί (νουτσάκο)

 

 

Υπάρχει τίποτα και δεν το ξέρω?

 

Krav Maga.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι όλα. 

 

Αλλά είναι το στυλιάρι από ένα σκεπάρνι, από ένα φτυάρι, ένας φακός αντοχής. 

Ένα ρόπαλο baseball με μια μπάλα και ένα γάντι δεν προκαλεί υποψίες στο πορτμπαγκάζ ενός οικογενειάρχη , ούτε θέλει άδεια να το έχεις σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν είναι όλα. 

 

Αλλά είναι το στυλιάρι από ένα σκεπάρνι, από ένα φτυάρι, ένας φακός αντοχής. 

Ένα ρόπαλο baseball με μια μπάλα και ένα γάντι δεν προκαλεί υποψίες στο πορτμπαγκάζ ενός οικογενειάρχη , ούτε θέλει άδεια να το έχεις σπίτι. 

 

Βρε είναι. Αν έχεις ρόπαλο baseball στο πορτμπαγκάζ σου πρέπει να είσαι σε θέση να αποδείξεις ότι ανήκεις σε ομάδα baseball και πας ή γυρνάς απ' την προπόνησή σου. Ψάξε βρες το νόμο και θα δεις ότι είναι πολύ συγκεκριμένος.

 

Εκτός αυτού, απαγορεύεται να φέρεις επάνω σου κάτι που θεωρείται όπλο με σκοπό την αυτοάμυνα.

Άρθρο 10:

 

 

3. Έλληνες πολίτες, που έχουν συµπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους, δύνανται να οπλοφορούν, µετά από άδεια της αρµόδιας αστυνοµικής αρχής του τόπου κατοικίας ή διαµονής τους, στις εξής περιπτώσεις:

α. Για ατοµική τους ασφάλεια, µετά από γνώµη του αρµόδιου εισαγγελέα πληµµελειοδικών, εφόσον συντρέχουν ιδιαίτερα σοβαροί λόγοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες αυτοαμυνα ? Θα πεις στον αλλο μια στιγμη να βγαλω το ροπαλο απο το πορτπαγκαζ ? 

 

 

παράνομα όπλα

 

 

http://www.skroutz.gr/c/802/baseball.html?keyphrase=baseball+%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%BF&from=autocomplete

Shovel_view_01.jpge9200db2-781f-4214-a8d

SFE2DLUA.jpg29861337a341d48e051970326c4f40df.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μόνο αν ο άλλος βαράει με τα χέρια μετράει. Όλα τα άλλα είναι για τρελαμένους ρώσους. Ας πούμε ένα σκεπάρνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Συνήθως κυκλοφορείς μ' ένα φτυάρι στον ώμο; Η ερώτησή σου τελικά ποια ακριβώς είναι; Τι θεωρείται όπλο; Σου έδωσα τον αριθμό του νόμου, πήγαινε διάβασέ τον και ό,τι απορία έχεις σε δικηγόρο για να μη σε πάρει κανείς από δω στο λαιμό του. Ναι ούτε εμένα μ' αρέσουν πολλά κομμάτια του αλλά τι να κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες escrima / kali και άσε τα ρόπαλα. 2 μικρά (σχετικά) λεπτά sticks θες και είσαι θανατηφόρος. Αυτές οι τέχνες είναι μονόδρομος για αυτό που ψάχνεις. 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Arnis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως κυκλοφορείς μ' ένα φτυάρι στον ώμο; Η ερώτησή σου τελικά ποια ακριβώς είναι; Τι θεωρείται όπλο; Σου έδωσα τον αριθμό του νόμου, πήγαινε διάβασέ τον και ό,τι απορία έχεις σε δικηγόρο για να μη σε πάρει κανείς από δω στο λαιμό του. Ναι ούτε εμένα μ' αρέσουν πολλά κομμάτια του αλλά τι να κάνουμε.

 

 

Το φτυάρι πρόσεξες, όχι το φακό ας πούμε. 

 

Αχυράνθρωποι παντού ρε πούστη μου.

 

Thx ρε Alex

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το φτυάρι πρόσεξες, όχι το φακό ας πούμε. 

 

Αχυράνθρωποι παντού ρε πούστη μου.

 

Thx ρε Alex

 

Και τον φακό τον πρόσεξα, αλλά αρνείσαι να καταλάβεις ή/και δεχτείς αυτά που προσπαθώ να σου εξηγήσω. Τέλος πάντων, δεν το συνεχίζω, κουβάλα ό,τι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης και με φρουί ζελέ κεράσι να χτυπήσεις τον άλλο, αν πάθει κάτι, μια χαρά σε τρέχουν. Μη σ' απασχολεί τι θεωρείται επισήμως όπλο και τι όχι. Το ρεζουμέ είναι ότι αν προκαλέσεις σωματική βλάβη θα ψάχνεσαι. Είτε το 'κανες με ρόπαλο, ή το 'κανες με σακουλάκι καπότας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά αναρωτιέμαι πως δεν υπάρχει μια τέτοια μέθοδος να αμύνεσαι με ραβδί (ας πούμε όλα τα ροπαλοειδή έτσι). Είτε παλάμης (φακός, τυλιγμένο περιοδικό) ή ρόπαλα, γκλομπ , στυλιάρι .

 

Είναι τελείως νόμιμα όπλα, είναι πολύ αποτελεσματικά (κοντό ρόπαλο baseball και γκλομπ) , προστατεύεις τα χέρια σου, κάνεις ζημιά, χρησιμοποιούνται μη δολοφονικά σε μεγάλο ποσοστό, είναι για μέσα στο σπίτι σε μικρές αποστάσεις ή έξω στο δρόμο, έχεις εύκολη πρόσβαση. 

 

Τι στο διάολο μόνο εγώ θα αγόραζα τέτοια μαθήματα? 

 

Υπάρχει τίποτα και δεν το ξέρω?

Αρκετα λαθη μαζεμενα σε λιγες προτασεις... Σημαντικο ομως ειναι: το "γιατι", θελεις κατι τετοιο?

 

Εκπαιδευση(sic) υπαρχει δεκαδες χρονια τωρα -> Jujutsu, για παραδειγμα υπαρχουν Yawara:

https://en.wikipedia.org/wiki/Yawara

 

http://www.donrearic.com/yawara.html

 

Μεγαλυτερη σημασια απο τι χρησιμοποιεις εχει το ποσο καλα γνωριζεις να το χρησιμοποιεις

:shifty:

Τελικως ακομη κι ενα κοινοτατο...ανοιχτηρι, βεβαιως και θα μπορουσε να ειναι απολυτως φονικο

CUT_7_6920__S2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...