Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για λογιστή


nandia1983

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!

Δεν έχω ακόμαβρεί λογιστή και θα ήθελα την βοήθεια σας...

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν η αγορά συσκευής κινητού και υπολογιστή ΄μπορεί να μπει στα έξοδα και εκπίπτει το ΦΠΑ δηλαδή θα έχω κάποιο κέρδος αν το κάνω διαφορετικά να τα αγοράσω τώρα
χωρίς τιμολόγιο. Θα κάνω έναρξη το Σεπτέμβριο ως εργαζόμενη με μπλικάκι σε ένα εργοδότη και θα ήθελα άμεσα νατα αγοράσω με κόστος 2300 περίπου και τα δύο. Θα έχω κάποια δέσμευση αν τα βάλω στα πάγια? Εννοώ για το πόσο πρέπει να διατηρίσω το μπλοκάκι?

 

Επίσης θα ήταν καλύτερο να τα πάρω το 2016 που είχα και έσοδα ως μισθωτός ή να πάρω το ένα τώρα και το ένα το 2017?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι και αλλιως δελτίο θα κοπει, κοψε λοιπόν τιμολογιο και αν επιτρέπεται να στα περάσει ο λογιστής στα περασε, το τιμολόγιο βεβαια πρέπει να κοπεί μετα την έναρξη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πας σε λογιστη άμεσα.... καλα άμεσα τροπος του λέγειν. Δεν ξέρω ποιος λειτουργεί Αυγουστιατικα.

 

Τις αγορές μπορείς να της κάνεις. Θα πρεπει στην εφορία να κάνεις Εναρξη Υπο Ιδρυση Φυσικου Προσώπου με έδρα το σπιτι σου. Το καλυτερο βεβαια ειναι να μην μπλέξεις κατ αυτόν τον τρόπο, αλλα με κανονική έναρξη.

 

Εγω θα πω το εξης... να συννενοηθεις με τον προμηθευτη σου! Να κάνεις την αγορά που είναι να κάνεις και να σου κόψει τιμολογιο τον Σεπτέμβριο. Απαιτει προφανως ευελιξία εκ μέρους του, αλλα αν θέλει τα λεφτά σου, ας κοψει τον λαιμό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...