Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Anniversary Update, η επετειακή αναβάθμιση των Windows 10 που φέρνει νέα χαρακτηριστικά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτος του οτι κρασαραν καποια Metro apps(καποια εφτιαξαν με σβησιμο και επανεγκατασταση και με την βοηθεια ενος PowerShell command), και εκεινος ο γαμημενος ο Defender που δεν λεει να καταλαβει οτι ειναι το Eset εγκατεστημενο και βγαζει συνεχεια μηνυματα, ολα τα αλλα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η συγκεκριμένη έρευνα αφορά το λειτουργικό πού χρησιμοποιούν οι developers, το ξέρεις έτσι;

 

Αφού αυτά συμβαίνουν μόνο με τα update της Ms, τότε γιατί υπάρχουν μερικές εκατοντάδες μηνύματα, με αναφορά προβλημάτων, στο θέμα του Osx ;

Το ξέρω, έχει να κάνει με το mac->δεν έχει ιδέα απο τεχνολογία.

Δεν μπορούν να συγκριθουν (η MS βγάζει για κάθε πιθανό hardware και η Apple για συγκεκριμένα κομμάτια), είναι μικρότερο το ποσοστό σε OSX ΚΑΙ λόγω αυτού.

Αυτό δεν αλλάζει αυτό που είπα, συμβαίνουν αυτά σε updates/upgrades του OS της Microsoft.

Έχοντας και τα δύο OS, το Win μηχάνημα σαφώς κι έχει περισσότερα software θέματα (χωρίς όμως να χω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρε κανείς σας πρέφα τον φάκελο Windows.old μετά το update;

 

20 GB άχρηστος χώρος! MS Τρέλανέ μας! Όταν έλεγα στα φόρουμ και παντού όχι windows 10 άτομα που γνωρίζουν περισσότερα από εμένα έλεγαν.. Όχι, να βάλεις windows 10 σε τελευταίας τεχνολογίας Η/Υ! 

 

Φάε τώρα beta testing!

 

Έτσι σβήνονται τα άχρηστα αρχεία μετά το update:
http://www.redmondpie.com/delete-windows.old-folder-after-windows-10-anniversary-update-and-get-20gb-disk-space-back/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρε κανείς σας πρέφα τον φάκελο Windows.old μετά το update;

Είναι ο φάκελος που σου επιτρέπει να γυρίσεις πίσω στη προηγούμενη εγκατάσταση.

 

Αν είσαι σίγουρος ότι θες να κρατήσεις το update, κάνε δεξί κλικ στον C: > properties > Disk clean-up >  clean up system files και επιλέγεις το "previous windows installations". Θα σου εξοικονομήσει περίπου 19GB.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που ο Chrome καθε φορα με αποσυνδεει απο το account μου οταν τον κλεινω; Μετα απο την καθαρη εγκατασταση μου το κανει μονο. Δεν ειχα προβλημα πιο πριν. Καποια ρυθμιση μηπως που μου διαφευγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που ο Chrome καθε φορα με αποσυνδεει απο το account μου οταν τον κλεινω; Μετα απο την καθαρη εγκατασταση μου το κανει μονο. Δεν ειχα προβλημα πιο πριν. Καποια ρυθμιση μηπως που μου διαφευγει;

Για κάποιο λόγο σου διαγράφονται τα cookies κάθε φορά που κλείνεις τον browser.

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του chrome > settings > show advanced settings > Privacy /content settings > cookies και επέλεξε τη πρώτη κουκκίδα. Αν είναι ήδη επιλεγμένη, τότε δες αν υπάρχει κάποιο τρίτο πρόγραμμα ή κάποιο extension που αφορά το privacy και μπορέι να σου σβήνει τα cookies. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιλεγμενο ειναι . Μολις εχω κανει format και ειναι φρεσκια εγκατασταση, και καθε φορα βαζει τα προηγουμενα μου extensions με τα οποια δεν ειχα κανενα προβλημα. Τι 3d προγραμμα μπορει να κανει αυτη τη δουλεια; 

 

Edit: Μολις το εκανα να μην τα κραταει, και το ξαναβαλα να τα κραταει, εκλεισα-ανοιξα και δε με αποσυνδεσε...Σκαλωμα;

 

Kατι αλλο που παρατηρησα (οχι bug) , ειναι οτι πλεον τα windows σε βαζουν με το ζορι να αλλαξεις τα default apps απο τα settings των windows. Πχ default image viewer για να κανω μεσω του ιδιου του irfanview (που το εχω απο τοτε που βγηκε κοινως) , πρεπει να το κανω μεσα απο τα "system settings- default apps" . Ενοχλητικο αν δε το παρεις πρεφα. 

 

Κατα τ'αλλα περιεργες συμπεριφορες δε βλεπω... Shutup10 επομενη κινηση :P

 

ΥΓ: Ευχαριστω για την επισημανση των Cookies :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδήποτε πρόγραμμα τύπου CCleaner που καθαρίζει "σκουπίδια".

 

edit1: Πιθανότατα ναι κάποιο σκάλωμα του Chrome.. σημασία έχει ότι δούλεψε.

edit 2: Ναι σε κάθε update κάνουν reset default apps και privacy settings...

Και το windows privacy tweaker 2.1 είναι καλό γενικά (κατέβασε το από το site της εταιρείας - Phrozen Software)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα το update που εκανα , δε μου τα ειχε κανει reset παντως. Τωρα που εκανα καθαρη εγκατασταση ειδα οτι στην 1607 εκδοση, θελει να κανεις τα default apps σου μεσω των windows settings, ενω στην 1511 μονο τον browser ηθελε με αυτο τον τροπο. 

Anyway, το chrome δουλεψε και θα τεσταρω και αυτο που προτεινεις. Εχει ομως νοημα , εφοσον εχω ηδη βαλει το shutup10 ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το privacy tweaker δε θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα. Το καλό σε σχέση με τι shutup είναι ότι σου δείχνει ακριβώς τι απενεργοποιείς και όχι γενικά "disable telemetry". Το έχω δοκιμάσει πολλές φορές μετά από άλλα προγράμματα του είδους και σχεδόν πάντα βρίσκω πράγματα για να κλείσω ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx. Αλλο θεμα τωρα. Δε μου εμφανιζει τον εξωτερικο σκληρο που θελω , τον βαζω στο usb 3.0 μπροστα και μου βγαζει ενα γραμμα, αλλα δεν ειναι accessible. Οτι αλλο εβαλα αναγνωριζεται κανονικα μπροστα (και στις usb 2.0 , και στις usb 3.0 ). 

Στο disk management μου τον βγαζει σαν "raw" . Δεν εχω κανει κατι , δεν πειραξα απολυτως τιποτα, παντα αναγνωριζοταν μια χαρα ο δισκος! Τωρα τι φλασια ειν αυτη; 

Το ιδιο ακριβως συμβαινει και αν τον βαλω στις πισω usb. Εχω εγκατεστημενους τους τελευταιους drivers της μητρικης. 

Μετα το update κανονικα αναγνωριζοταν... 

 

ΕΙκονα: 

 

 

post-269452-0-03883500-1470511944_thumb.jpg

 

 

Το missing που λεει ειναι ενας παλιος δισκος που ειχα, γι'αυτο τον βλεπει ετσι. Μηπως να κανω delete volume και να τον ξαναψαξω; Δε ξερω τι να κανω, πολυ κουλο προβλημα

 

Edit: Στο 2ο πισι μου με Windows 7 , τον ειδε κανονικα... Εξηγηστε μου τωρα τι στην ευχη συμβαινει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τα 10 τον βλέπουν και τον βλέπουν σαν ROW τότε δεν είναι πρόβλημα των Windows αλλά 99% του δίσκου. 

Το partition table του δίσκου έχει ζημιά και τα Windows δε μπορούν να διαβάσουν τα partitions.

Αυτό συνήθως γίνεται όταν αφαιρούμε εξωτερικό δίσκο χωρίς το "safely remove" των Windows.

 

Αν τον διαβάζουν τα 7 και μπορείς να δεις και τα περιεχόμενα κάνε αμέσως backup. Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν έχεις πολλά περιθώρια βάλε-βγάλε, κάποια στιγμή και τα 7 ROW θα αρχίσουν να τον βλέπουν.

 

Μη γράψεις τίποτα στο δίσκο.

Κατέβασε ένα partition recovery (πχ: testdisk/partitionwizard) για να ξαναγράψεις το partition table. Αν τα κάνεις όλα σωστά θα επανέλθουν τα partitions χωρίς να χάσεις δεδομένα.

 

Μεγάλη προσοχή στο πως θα χειριστείς τη κατάσταση με τα παραπάνω προγράμματα αν θες να διατηρήσεις τα δεδομένα του δίσκου.

Πριν κάνεις οτιδήποτε ψάξε καλά στο google/youtube για tutorials, υπάρχουν πάρα πολλά.

 

Γενικά πάντως τα δεδομένα σου βρίσκονται εκεί, ανέπαφα.

Μια δεύτερη λύση είναι να κάνεις backup τα δεδομένα με ένα data recovery πρόγραμμα και μετά format το δίσκο μέσω του disk management των windows.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρισκομαι ηδη στη διαδικασια του backup. Εχω σβησει κανονικα και κανω copy κανονικοτατα. Το θεμα ειμαι σιγουρος οτι ειναι στο πως βλεπει το file system η νεα εκδοση των Windows. Ο Δισκος μεχρι χτες επαιζε κανονικα, σημερα ξαφνικα "χαλασε" ; Βαλε-βγαλε χωρις safe removal δε κανω ουτε ενα απλο usb. Αναγκαστικά εκανα τωρα , γιατι μου ελεγε οτι "χρησιμοποιειται " (κλασικα WIndows , οπου ειναι ο μονος λογος να μη μπορεις να κανεις safe removal , αλλα ποτέ ως τωρα δε μου εκανε προβλημα). 

Ετοιμος ημουν για αυτα ολα , αλλα εφοσον εχω δευτερο pc με 7ρια, και καποιο χωρο ,κανω backup ολα τα δεδομενα που μπορω και χρειαζομαι επειγοντως και μετα format θα κανω στο pc με τα 10ρια, και ξανα περασμα τα αρχεια απο τα 7 (αν ολα πανε καλα). Βεβαια τα δεδομενα ειναι περιπου 550GB , οποτε εχουμε ακομη :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα χαιρετισματα μου απο τα παναλαφρα (τουλαχιστον 100-200mb κατω σε απαιτησεις μνημης σε ολοιδιο setup με τα 10) κ εμφανως πιο γρηγορα 8.1 πλεον

 

οποιος ενδιαφερεται να ξεφυγει απο τον καρκινο

 

isos για ολα τα συγχρονα win κατευθειαν απο την ms (τα ονοματα τα τραβανε με curl για αυτο ειναι λιγο περιεργα)

 

https://gist.github.com/mkuba50/27c909501cbc2a4f169be4b4075a66ff

 

εγκατασταση 8.1 απευθειας με κωδικο απο 8

 

Create a bootable USB flash drive to install Windows 8.
Navigate to <FlashDrive>:\Sources\
Save a file called ei.cfg in that folder with the following text:
 
[EditionID]
Professional η Home αναλογως τι εχουμε
[Channel]
Retail
[VL]
0
 
η εγκατασταση ξεκινα κανονικα χωρις να ζητιεται serial το οποιο δινεται στο τελος κ δεχεται κανονικα κ serial απο 8
 
enjoy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι κάνετε και σας βγάζει τόσα προβλήματα. Εχω περάσει το update σε 3 pc σπίτι και 5 στο γραφείο γρήγορα και εύκολα και το μοναδικό θέμα που εχω αντιμετωπίσει είναι οτι δεν εχω ακόμα καταφέρει να κανω κάποια extensions να λειτουργούν. Αν διαβάσει κάποιος αυτό το θρεντ που λέτε για rollback σε 8.1 θα νομίζει οτι το update φέρνει τον όλεθρο και την καταστροφή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...