Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Anniversary Update, η επετειακή αναβάθμιση των Windows 10 που φέρνει νέα χαρακτηριστικά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Asus laptop διετίας... όταν έκανα upgrade από 8 σε 10 δούλευε κανονικά. Μετά από clean install των 10 είχα θέματά (δεν έσβηνε τελείως κτλ). Με το anniversary update ξανά όλα καλά. Soooo... μια χαρα update για μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Thanx. Αλλο θεμα τωρα. Δε μου εμφανιζει τον εξωτερικο σκληρο που θελω , τον βαζω στο usb 3.0 μπροστα και μου βγαζει ενα γραμμα, αλλα δεν ειναι accessible. Οτι αλλο εβαλα αναγνωριζεται κανονικα μπροστα (και στις usb 2.0 , και στις usb 3.0 ). 

Στο disk management μου τον βγαζει σαν "raw" . Δεν εχω κανει κατι , δεν πειραξα απολυτως τιποτα, παντα αναγνωριζοταν μια χαρα ο δισκος! Τωρα τι φλασια ειν αυτη; 

Το ιδιο ακριβως συμβαινει και αν τον βαλω στις πισω usb. Εχω εγκατεστημενους τους τελευταιους drivers της μητρικης. 

Μετα το update κανονικα αναγνωριζοταν... 

 

ΕΙκονα: 

 

 

 

 

Το missing που λεει ειναι ενας παλιος δισκος που ειχα, γι'αυτο τον βλεπει ετσι. Μηπως να κανω delete volume και να τον ξαναψαξω; Δε ξερω τι να κανω, πολυ κουλο προβλημα

 

Edit: Στο 2ο πισι μου με Windows 7 , τον ειδε κανονικα... Εξηγηστε μου τωρα τι στην ευχη συμβαινει..

 

 

 

Αφού τα 10 τον βλέπουν και τον βλέπουν σαν ROW τότε δεν είναι πρόβλημα των Windows αλλά 99% του δίσκου. 
Το partition table του δίσκου έχει ζημιά και τα Windows δε μπορούν να διαβάσουν τα partitions.
Αυτό συνήθως γίνεται όταν αφαιρούμε εξωτερικό δίσκο χωρίς το "safely remove" των Windows.
 
Αν τον διαβάζουν τα 7 και μπορείς να δεις και τα περιεχόμενα κάνε αμέσως backup. Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν έχεις πολλά περιθώρια βάλε-βγάλε, κάποια στιγμή και τα 7 ROW θα αρχίσουν να τον βλέπουν.
 
Μη γράψεις τίποτα στο δίσκο.
Κατέβασε ένα partition recovery (πχ: testdisk/partitionwizard) για να ξαναγράψεις το partition table. Αν τα κάνεις όλα σωστά θα επανέλθουν τα partitions χωρίς να χάσεις δεδομένα.
 
Μεγάλη προσοχή στο πως θα χειριστείς τη κατάσταση με τα παραπάνω προγράμματα αν θες να διατηρήσεις τα δεδομένα του δίσκου.
Πριν κάνεις οτιδήποτε ψάξε καλά στο google/youtube για tutorials, υπάρχουν πάρα πολλά.
 
Γενικά πάντως τα δεδομένα σου βρίσκονται εκεί, ανέπαφα.
Μια δεύτερη λύση είναι να κάνεις backup τα δεδομένα με ένα data recovery πρόγραμμα και μετά format το δίσκο μέσω του disk management των windows.  

 

 

 

Βρισκομαι ηδη στη διαδικασια του backup. Εχω σβησει κανονικα και κανω copy κανονικοτατα. Το θεμα ειμαι σιγουρος οτι ειναι στο πως βλεπει το file system η νεα εκδοση των Windows. Ο Δισκος μεχρι χτες επαιζε κανονικα, σημερα ξαφνικα "χαλασε" ; Βαλε-βγαλε χωρις safe removal δε κανω ουτε ενα απλο usb. Αναγκαστικά εκανα τωρα , γιατι μου ελεγε οτι "χρησιμοποιειται " (κλασικα WIndows , οπου ειναι ο μονος λογος να μη μπορεις να κανεις safe removal , αλλα ποτέ ως τωρα δε μου εκανε προβλημα). 

Ετοιμος ημουν για αυτα ολα , αλλα εφοσον εχω δευτερο pc με 7ρια, και καποιο χωρο ,κανω backup ολα τα δεδομενα που μπορω και χρειαζομαι επειγοντως και μετα format θα κανω στο pc με τα 10ρια, και ξανα περασμα τα αρχεια απο τα 7 (αν ολα πανε καλα). Βεβαια τα δεδομενα ειναι περιπου 550GB , οποτε εχουμε ακομη :P

 

 

 

Ενημερωνω πως

Ο δισκος ειναι σε αριστη κατασταση. Εκανα μπακαπ κλπ και φορμαρα απο τα 10 και τον ειδε μια χαρα. ΝΑ σημειωσω οτι πριν τον φορμαρω, δοκιμασα και σε λινουξ που εχω στο ιδιο συστημα (σε ξεχωριστο δισκο-οχι dual boot) , και τον εβλεπε επισης κανονικα. Κανενα θεμα δλδ με τον δισκο, τα Windows απλα δε ξερω πως ακριβως βλεπουνε τo file system και σε κρεμανε ή σε παιδευουν χωρις κανεναν απολυτως λογο. Τελος παντων , τελος καλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ενημερωνω πως

Ο δισκος ειναι σε αριστη κατασταση. Εκανα μπακαπ κλπ και φορμαρα απο τα 10 και τον ειδε μια χαρα. ΝΑ σημειωσω οτι πριν τον φορμαρω, δοκιμασα και σε λινουξ που εχω στο ιδιο συστημα (σε ξεχωριστο δισκο-οχι dual boot) , και τον εβλεπε επισης κανονικα. Κανενα θεμα δλδ με τον δισκο, τα Windows απλα δε ξερω πως ακριβως βλεπουνε τo file system και σε κρεμανε ή σε παιδευουν χωρις κανεναν απολυτως λογο. Τελος παντων , τελος καλο.

Μια χαρά! Δεν ήξερα ότι έχεις εγκατεστημένο Linux.. Εκεί ξεφεύγουμε, ένα Linux λειτουργικό διαβάζει μέχρι και corrupted NTFS filesystem, όχι απλά corrupted partition tables. Κάνε έναν έλεγχο και στο S.M.A.R.T. του δίσκου, αν δε το έχεις κάνει ήδη, να σιγουρευτείς ότι όλα είναι οκ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρισκομαι ηδη στη διαδικασια του backup. Εχω σβησει κανονικα και κανω copy κανονικοτατα. Το θεμα ειμαι σιγουρος οτι ειναι στο πως βλεπει το file system η νεα εκδοση των Windows. Ο Δισκος μεχρι χτες επαιζε κανονικα, σημερα ξαφνικα "χαλασε" ; Βαλε-βγαλε χωρις safe removal δε κανω ουτε ενα απλο usb. Αναγκαστικά εκανα τωρα , γιατι μου ελεγε οτι "χρησιμοποιειται " (κλασικα WIndows , οπου ειναι ο μονος λογος να μη μπορεις να κανεις safe removal , αλλα ποτέ ως τωρα δε μου εκανε προβλημα). 

Ετοιμος ημουν για αυτα ολα , αλλα εφοσον εχω δευτερο pc με 7ρια, και καποιο χωρο ,κανω backup ολα τα δεδομενα που μπορω και χρειαζομαι επειγοντως και μετα format θα κανω στο pc με τα 10ρια, και ξανα περασμα τα αρχεια απο τα 7 (αν ολα πανε καλα). Βεβαια τα δεδομενα ειναι περιπου 550GB , οποτε εχουμε ακομη :P

το ιδιο θεμα ειχα και γω ενω ακουγοταν ο ηχος  δε τον εβλεπε-ανοιγε σε δισκο usb 2.0 σε χ99 μητρικη 

αναγκαστηκα και αντεγραψα ευτυχως οχι πολλα αρχεια παιχνιδακια ταινιες κλπ στα 7αρια 

και μετα εκανα ενα φορματ το δισκο στα 10  μετα οκ τον βλεπει οκ τωρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά! Δεν ήξερα ότι έχεις εγκατεστημένο Linux.. Εκεί ξεφεύγουμε, ένα Linux λειτουργικό διαβάζει μέχρι και corrupted NTFS filesystem, όχι απλά corrupted partition tables. Κάνε έναν έλεγχο και στο S.M.A.R.T. του δίσκου, αν δε το έχεις κάνει ήδη, να σιγουρευτείς ότι όλα είναι οκ :)

Αριστος ο δισκος. Κανενα προβλημα! :) 

Πραγματικα , πριν καποιο διαστημα , δε μπορουσα να σβησω ενα φακελο στα καλα καθουμενα, ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ (κανενα προγραμμα δεν εκανε τιποτα, καμμια εντολη, τιποτα απολυτως). Μεσω linux ενα απλο shift+delete αρκουσε :P Ετσι και εδω, αν ειχα αρκετο χωρο στον 1ΤΒ μου θα τα περνουσα απο λινουξ , αλλα ειχα και win 7 στο διπλανο μηχανημα οποτε κομπλε! ! 

 

@ultraex αφου ειχες και εσυ την δυνατοτητα να περασεις ορισμενα αρχεια μεσω 7ριων και ειχες χωρο, ειναι η πιο σιγουρη λυση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows XP παιδες για να σωθουμε απο ολους τους καρκινους της ms μαζι. Για να μη πω Windows 98 SE και γινω υπερβολικος

 

στα πολλα full system updates που ερχονται τα επομενα χρονια μην δω κανεναν απο τα εξυπνοπουλια εδω να παραπονεθουν ομως

 

ααα ετσι ειναι η προοδος θελει κ θυσιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε chattr. 37 Μηνυματα εχεις στο φορουμ. Τα 20 ειναι λογομαχια με τους συμφορουμιτες σου στο παρον θρεντ και ειρωνειες. Ειπα να κανω και γω λιγο χαβαλε (πες και ειρωνεια αν θες)..

 

 

Συμφωνω για το moo0 system monitor σε αλλο θεμα παντως ;) (εξαιρετικο προγραμμα).

-Ναι το παραδεχομαι , εκανα spy :P 

 

 

 

Πραγματικα δε καταλαβαινω , εχεις καποιο απωτερο σκοπο; Πρεπει ντε και καλα να μας πεισεις οτι τα Windows 10 ειναι για πεταμα ή οτι ειμαστε ολοι ασχετοι ή εξυπνοπουλια;; Αν δε συμβαινει τιποτα απο τα 2 , συγχωρεσε με.

 

Μπορεις να τα πεταξεις στο καλαθι των αχρηστων , να βαλεις ΧΡ, Vista , 7,8.1 ή οτι αλλο θες , ομως επειδη αντιμετωπισες ΕΣΥ προβληματα, δε σημαινει οτι το λειτουργικο ειναι για πεταμα. Αντιστοιχως, επειδη πολλοι , ΔΕΝ αντιμετωπισαν, δε σημαινει πως σε ολους θα παιξουν απροβληματιστα , και παει λεγοντας.

Δηλαδη να αρχισω να προτρεπω τους παντες να τα βαλουν/αγορασουν ή περασουν το update, επειδη σε εμενα εκατσε απροβληματιστα. Ξερω αλλα 10 ατομα που τους εκατσε μια χαρα το update.

Ως συνηθως, στα φορουμ διαβαζουμε τα κακα και τα στραβα του καθε update. 2-3 ατομα θα βγουν να πουνε τα καλα, 30 θα πουνε τα προβληματα και τον πονο τους. Το ιδιο ισχυει για καθε λογης αντικειμενο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά τα προβλήματα από το Anniversary Update.

 

There are very credible reports that the Anniversary Update is making entire volumes/drives invisible, prompting a reformat. The newest version of Win10 refuses to see some drives, identifying them as RAW, and prompting for an NTFS reformat. It’s easy to accidentally reformat the drive.

 

Anniversary Update makes the entire Group Policy setting for Configure Automatic Updates useless. While the gpedit setting for Configure Automatic Updates is still there, changing the setting there has no effect in the Win10 user interface (Start > Settings > Update & security > Update settings)

ΠΗΓΗ:Link.png Site: The_case_against_Windows_10_Anniversary_Update_grows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικα η MS βιάστηκε να κυκλοφορήσει το anniversary οπως και εκανε και με την αρχικη εκδοση των 10 και ετσι εδωσε παλι πάτημα σε ολους του κακοθελητές και τους haters να κραζουν!

 

But wait.... για καθε νεα εκδοση των win τα ιδια γινονται και λεγονται αλλα παντε οι περισσότεροι εκει καταλήγουν πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα την αναβάθμιση και όλα δείχνουν καλά. 

 

Θέλω να ρωτήσω το εξής: Αυτό που πατώντας πάνω σε μία εφαρμογή (π.χ., την εφαρμογή Ειδήσεις) ανοίγει η συγκεκριμένη σελίδα που δείχνει εκείνη τη στιγμή στο Start Menu το tile, σας δουλεύει; Γιατί σε εμένα ανοίγοντας την εφαρμογή Ειδήσεις, Flipboard κ.λπ. πηγαίνω στην κεντρική σελίδα των εφαρμογών.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όλα οκ με το update χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα απολύτως μετά την εγκατάσταση, για να έχω το σύστημα όπως και πριν. Οι μικρές αισθητικές αλλαγές, νομίζω πως μου αρέσουν.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά τα προβλήματα από το Anniversary Update.

 

 

 

ΠΗΓΗ:Link.png Site: The_case_against_Windows_10_Anniversary_Update_grows

There are very credible reports that the Anniversary Update is making entire volumes/drives invisible, prompting a reformat. The newest version of Win10 refuses to see some drives, identifying them as RAW, and prompting for an NTFS reformat. It’s easy to accidentally reformat the drive.

 

Ακριβως το θεμα που ειχα. Προσοχη λοιπον σε αυτο κυριως με τους δισκους. Κατα τ'αλλα δε βλεπω θεματα...Αν και τωρα πριν λιγο ανακαλυψα οτι δε μπορω να δω το δικτυο (δε μου βγαζει με τιποτα το διπλανο pc , ουτε απο το διπλανο pc το δικο μου, εχω κανει τις απαραιτητες ενεργειες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμενα εβγαλε αυτο παιδια τη σημανει ??????Εντοπίστηκε ένα θέμα ασφαλείας σε ένα προϊόν λογισμικού της Microsoft που θα μπορούσε να επηρεάσει το σύστημά σας. Μπορείτε να συμβάλετε στην προστασία του συστήματός σας εγκαθιστώντας αυτή την ενημέρωση από τη Microsoft. Για μια πλήρη λίστα των ζητημάτων που περιλαμβάνονται στη συγκεκριμένη ενημέρωση, ανατρέξτε στο σχετικό άρθρο Γνωσιακής βάσης της Microsoft. Αφού εγκατασταθεί αυτή η ενημέρωση, ίσως χρειαστεί να κάνετε επανεκκίνηση του συστήματός σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...