Προς το περιεχόμενο

Τελευταία η Ελλάδα στις ευρυζωνικές συνδέσεις μέσω οπτικών ινών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις περισσοτερες χωρες υπαρχουν πακετα adsl/vdsl/fiber με οριο MBs. Η με "πολιτικη ορθης χρησης" που μετα απο Χ οριο MBs σου κανουν Cap την γραμμη και κατεβαζεις με ρυθμους χελωνας.

 

ΠΧ: Δες την BT (British Telecoms) https://www.productsandservices.bt.com/products/broadband-packages

 

Ακομα και unlimited να παρεις στους περισσοτερους providers ισχυει η παπατζα του Fair Use...

 

 

Ισχύει αυτό. Γι' αυτό και είναι τόσο δημοφιλείς οι εκδόσεις Repack των video games. Στο εξωτερικό η ογκοχρέωση ειναι θέμα. Μπορεί να έχουν τρομερές ταχύτητες αλλά τα MB ειναι περιορισμένα.

 

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, χίλιες φορές χαμηλές ταχύτητες και απεριόριστο κατέβασμα παρά VDSL με κόφτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα! 100άρα δίνει η Inalan, εσύ πως έχειςσ 200/200; :P

 

Το προφίλ σου είναι ξεκλείδωτο και η Inalan σε αφήνει μέχρι τα 250/250, τώρα παίζω μπάλα με ένα wifi adapter της Νetgear το a6210.

Επειδή είχα ζητήσει απο τους οι τεχνικούς να μου περάσουν το οπτικό ρούτερ τους στο σαλόνι, αν δοκιμάσω να βάλω Ethernet καλώδιο λογικά τόσο θα ποιάσει.

Κάποιος πιο πάνω ρώτησε για τιμή, το τελικό ποσό μηνιαίως ανέρχεται στα 27€ μαζί με voip σταθερό και ΧΩΡΙΣ ογκοχρέωση!!

 

Υ.Γ. 1 Εδώ και 5 μήνες που στείλαμε τον ΟΤΕ, ησύχασε το κεφάλι μας και η τσέπη μας οικογενειακώς!

Υ.Γ. 2 Για να ποιάσεις πάνω απο 100/100 προαπαιτεί καλό hardware είτε είναι κάποιος Η/Υ, είτε κινητό, είτε tablet..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφέτο που ήμουν Ελλάδα στο πατρικό, στην 2αρα του ΟΤΕς, είπα το μπιραλάχ. Επιπροσθέτως φέτο η σύνδεση ήταν τελείως για τον βρούτσο με συνεχόμενα πεσίματα,για κάποιο λόγο δεν κρατούσε τα 200kbps με τίποτα πάνω από μερικά δευτερόλεπτα.

Πήγα να κατεβάσω τα updates για τον γκομπιούτερ του πατέρα και με έριχνε συνέχεια. 1Gb ενημερώσεις πήραν σχεδόν δύο μέρες...

Ελ και πάλι Ελ(με ντεχνογκνοσία D.Telecom) επιχειρηματικότητα...

Ισχύει αυτό. Γι' αυτό και είναι τόσο δημοφιλείς οι εκδόσεις Repack των video games. Στο εξωτερικό η ογκοχρέωση ειναι θέμα. Μπορεί να έχουν τρομερές ταχύτητες αλλά τα MB ειναι περιορισμένα.

 

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, χίλιες φορές χαμηλές ταχύτητες και απεριόριστο κατέβασμα παρά VDSL με κόφτη.

Δεν έχουν κόφτη οι Ελ εταιρείες διότι να πιάσεις τα όρια που βάζουν στην αλλοδαπή πρέπει να κατεβάζεις μερόνυκτα ολόκληρα με τέτοιες ταχύτητες που προσφέρουν, λογικά και πρακτικά σχεδόν κανένας προσεγγίζει τέτοιους όγκους.

Έτσι είναι λάρτζ με κάτι που δεν τους κοστίζει τίποτα ουσιαστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κι εγώ προτιμώ αυτό που λένε κάποιοι. Καλύτερα απεριόριστο και μια δεκάρα παρά να μου φέρουν τη σούπερ ταχύτητα και να έχουμε τα χάλια της Γερμανίας που στέλνει η κάθε πικραμένη εισπρακτική εταιρία πρόστιμα για τις ταινίες. Γιατί αν φέρουν τις σούπερ ταχύτητες εκτός ότι δε θα κατεβάζουμε λόγω ψυχαναγκασμού θα αλωνίζει η ΑΕΠΙ και το το κάθε @@ που θα φορέσει το προσωπίο των πνευματικών δικαιωμάτων για να κονομίσει. Ας φέρουν συνδέσεις και να πέζει netflix με 10 ευρώ το μήνα ότι ταινία θες και είμαστε μέσα κ για ογκοχρεώσεις κτλ. Αλήθεια εσείς που είστε Γερμανία κτλ πως την παλεύετε χωρίς πειρατεία ; Δουλεύετε μερα-νύχτα και δεν έχετε χρόνο ή παίζει vpn?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω wind vdsl 50mbps , οκ κλείδωσα στα 49.400! Πληρώνω 26,99€ το μήνα. Τα 12€ πάνε στον ΟΤΕ , που η wind νοικιάζει τις γραμμές του ΟΤΕ! Βγάλτε και το ΦΠΑ... Και δείτε ποσό θα πλήρωνα αν σ αυτό το κράτος υπήρχε οργάνωση και υποδομές! Αν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ποτε να μην ερθει... τοτε θα αρχισουν να μας λενε για τα πακετα των 50gb και 100gb συνδεσεις περιορισμενου ογκου δεδομενων καθε μηνα και την γ@μισαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κι εγώ προτιμώ αυτό που λένε κάποιοι. Καλύτερα απεριόριστο και μια δεκάρα παρά να μου φέρουν τη σούπερ ταχύτητα και να έχουμε τα χάλια της Γερμανίας που στέλνει η κάθε πικραμένη εισπρακτική εταιρία πρόστιμα για τις ταινίες. Γιατί αν φέρουν τις σούπερ ταχύτητες εκτός ότι δε θα κατεβάζουμε λόγω ψυχαναγκασμού θα αλωνίζει η ΑΕΠΙ και το το κάθε @@ που θα φορέσει το προσωπίο των πνευματικών δικαιωμάτων για να κονομίσει. Ας φέρουν συνδέσεις και να πέζει netflix με 10 ευρώ το μήνα ότι ταινία θες και είμαστε μέσα κ για ογκοχρεώσεις κτλ. Αλήθεια εσείς που είστε Γερμανία κτλ πως την παλεύετε χωρίς πειρατεία ; Δουλεύετε μερα-νύχτα και δεν έχετε χρόνο ή παίζει vpn?

8ωρο-5μερο δουλεύουμε και φυσικά όπως όλοι οι εργαζόμενοι προσπαθούμε τον ελεύθερο χρόνο μάς να τον αξιοποιούμε και σε άλλα πράγματα και όχι όλη μέρα ταινίες-σειρές-παιχνίδια αλλά δυο τρείς την βδομάδα τις βλέπουμε..αν βλέπονται..

 

Άντε να τα ξαναπώ πάλι γιατί πέφτει πολύ παραπληροφόρηση..

Γερμανία (που μενω) διώκεται το torrent δηλ. οταν κάνεις διαμοιρασμό προϊόν που υπόκειται σε πνευματικά δικαιώματα

Το online streaming ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ

Το Download απο sites ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ

 

Και γιατί να κατεβάσω απο torrents όταν μπορώ να την δω στο kodi online;

 

Και γιατί να κατεβάσω απο torrents οταν μπορω σε 2 λεπτά της ώρας να κατεβάσω π.χ απο MEGA ταινία 4+GB με την 100άρα σύνδεση μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μέρα γράψτε ένα άρθρο για το αν πίνουμε καφέ και πόσες καφετέριες έχουμε να δούμε σε τι θέση θα είμαστε...

 

Για τις καφετέριες δεν ξέρω (και οι Ιταλοί έχουν πολλά, ενώ βερολινο έχει starbucks κάθε 20 μέτρα)  αλλά για κατανάλωση καφέ μην νομίζεις ότι θα είμαστε πρώτοι.

 

Από όσα εχω παρατηρήσει οι Ιταλοί πίνουν πολύ περισσότερο καφέ από εμάς (το espresso στο χέρι είναι πιο συχνή εικόνα από το κινητό) και σε βρετανικό σπίτι που είχα φιλοξενηθεί, ο καφές (φιλτρου-decaf) είχε αντικαταστήσει το νερό (με την γευση που ειχε το φαγητο τους, εχω υποψίες ότι το χρησιμοποιούσαν και για το μαγείρεμα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...