Προς το περιεχόμενο

Οι πιο αξιόπιστοι σκληροί δίσκοι, σύμφωνα με την εταιρεία Backblaze


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω προσωπικά εχω 2 samsung 1tb ο καθενας και δουλευουν σαν σκυλιά 9 χρονιά τώρα και είναι 97% υγείες ακόμα pc αλλάζω οι σκληροι μένουν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω περασει σε καταγραφικα πααααααρα πολους δισκους . οι περισοτεροι που χαλασαν ηταν WD μετα Seagate και τελος οι Toshiba τι να πεις θεμα τυχης . οσο για τους μωβ WD που ειναι γι'αυτην την δουλεια θα διξει ... εχω βαλει καμια 30αρια τους τελευταιους μηνες . Ομως εχω πετυχει 2 στους 30 που μολις βγηκαν απο το κουτι δεν δουλευαν καθολου, να φταει ο προμηθευτης? καθολου απιθανο . Το συμπερασμα για μενα ειναι Toshiba

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι η ιδεα μου ή οτν ενας μηχανικος δισκος εργαζεται 24/7 εχει μικροτερες πιθανοτητες να χαλασει απο καποιον που καθημερινα σταματαει και ξαναξεκιναει?

το εχει παρατηρησει κανεις αλλος?

Ακριβώς αυτό.... Πάρε έναν καινούριο δίσκο... βάλε να δουλεύει ασταματητα 365 μέρες το χρόνο για 5 χρόνια και έναν να κανει start stop ανα 5 ώρες.... αυτός που δουλεύει συνέχεια θα αντεξει σίγουρα... επιβεβαιομένο δεν μιλαω στην τύχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Backblaze χρησιμοποιεί consumer-grade σκληρούς δίσκους με το δικό της RAID-like σύστημα. Οι consumer σκληροί δίσκοι δεν έχουν φτιαχτεί για racks με συστοιχίες δίσκων, οπότε τα νούμερα είναι λίγο αυξημένα.

 

Γενικά πάντως άμα λένε ότι ένας συγκεκριμένος δίσκος αντέχει, τότε αντέχει (ιδίως αν κανείς ανατρέξει στα προηγούμενα δεδομένα της Backblaze που είναι διαθέσιμα), ασχέτως της προσωπικής εμπειρίας του καθενός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το 2001 που έχω pc στο σπίτι έχω WD. Από τον WD40 στον WD caviar μέχρι τον Caviar Blue. Οι δύο πρώτοι χρειάστηκαν 6 και 8 χρόνια αντίστοιχα για να χαλάσουν με τέρμα μεγάλες μεταφορές αρχείων και 5-6 format ο καθένας. 

 

Στο Laptop είχα by default 320GB Seagate. Κανένα πρόβλημα μετά απο 5 χρόνια.

 

Ωστόσο τείνω στην αγορά WD και δεν συζητάω κάτι άλλο επί αυτού. Seagate αγόρασα πρόσφατα USED IDE και refurbished sata για παλιά PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελαω πραγματικα με τα WD fanboys εδω μεσα. Απο τους 59 δισκους που εχω οι 12 ειναι WD και απο αυτους εξακολουθει να δουλευει μονο ο ενας. Και ηταν και οι δισκοι που πεθαναν πιο απροειδοποιητα απο ολους. 
Αν δεν ειχα τριπλα back up καμμια μαρκα δεν θα με ειχε σωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνημερωτικα, οι seagate που βαζουν ειναι στις τιμες των green. Πιο παλια ανοιγαν και εξωτερικους δισκους και τους εκαναν εσωτερικους. Δεν ειναι φτιαγμενοι ουτε για 24/7 ουτε για πολλα tb εγγραφων. Θα ηθελα να δω τα νουμερα αν εβαζαν wd green...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για το σπίτι και έχοντας περάσει δεκάδες δίσκοι από τα χέρια μου,νομίζω πως δεν υπάρχει καλή και κακή εταιρία δίσκων,υπάρχουν κακές σειρές δίσκων.H seagate δεν μπορεί να βγάλει από πάνω της τη ρετσινιά με τους 7200.11,η WD είχε το πρόβλημα με την πρώτη και δεύτερη γενιά των Green που παρκάρανε τις κεφαλές κάθε λίγο και λιγάκι κ.ο.κ. Για τα δεδομένα που σας νοιάζουν και δεν μπορείτε να κάνετε χωρίς αυτά πρέπει να κρατάτε πάντα backup.

 

Αυτό είναι το πιο σωστό σχόλιο που έχει αναφερθεί στο θέμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν περάσει δεκάδες δίσκοι όλων σχεδόν των εταιριών. Στους χαλασμένυς έχω δεκάδες Seagate δυστηχως με πολλά ντατα χαμένα από νας και λοιπά. Western ευτηχως κανένα χαλασμένο. Βέβαια τους αλλάζω κάθε 1-3 χρόνια. Α και σε mssd μόλις πέθανε ένας maskin 128 γιγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...