Προς το περιεχόμενο

Η μηχανή αναζήτησης Torrentz τερματίζει τη λειτουργία της


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα δεν έχετε καταλάβει πως λειτουργεί το πράγμα ε;

Ε λοιπόν θα σας το κάνω λιανά. Το δωρεάν είναι πάντα το θέλγητρο για να πλασάρεις κάτι νέο. Αφήσανε τα torrents τόσα χρόνια ελεύθερα όχι για κανέναν άλλον λόγο αλλά για να μπει ο κόσμος στην διαδικασία να μάθει να προμηθεύεται ταινίες - μουσική από το διαδίκτυο. Ο στόχος επετεύχθη. Ο κόσμος εκπαιδεύτηκε και είναι έτοιμος. Οι τοπικοί φορείς διάθεσης περιεχομένου (dvd club, τηλεοπτικά κανάλια κτλ.) αχρηστεύθηκαν και απαξιώθηκαν εκ των πραγμάτων. Οι τοπικοί μεσάζοντες λοιπόν εξαλήφθηκαν. Τα κέρδη όλα και κατευθείαν στους μεγάλους. Οι πολυεθνικές ανέπτυξαν τις διαδικτυακές πλατφόρμες παγκόσμιας πώλησης και διάθεσης του περιεχομένου και έκαναν τις ανάλογες συμφωνίες. Κλείνουν λοιπόν τα torrents και τα ddl και σε λίγο και τα online streams και αναγκαστικά τώρα όλοι θα πληρώνουμε στους μεγάλους απευθείας.

Τουλάχιστον  να έβαζαν και ελληνικούς υπότιτλους οι πολυεθνικές!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν θέλεις να κάνεις λειτούργημα και να προσφέρεις τις υπηρεσίες σου δωρεάν με γειά σου με χαρά σου, αλλά πρέπει να είναι δική σου αποκλειστικά επιλογή, όχι να σου επιβάλλεται.

Σ' αυτό συμφωνω στο άπειρο,

αλλα στην Ελλαδά είθε ο Έλληνας να κανει το κορόιδο

όταν δε θελει να πληρωσει το μισθό και την αξία αυτού που του προσφέρει ακριβώς το λειτουργημα.

 

Αλλα εσύ,

πόσους Έλληνες γνωρίζεις

που θα βγουν να υποστηρίξουν την αξία

όταν στο πεζοδρόμιο κατεβούν τα 'λειτουργήματα'

με εργασιακά και μισθολογικα αιτήματα;

Εγω δεν ξερω ούτε εναν.

 

Στο εξωτερικό συμφωνω

σκεπτονται αλλιώς οι άνθρωποι.

Εδώ σου λενε 'οφείλεις να δουλεύεις δωρεάν',

'είσαι λειτούργημα (κορόιδο μας, sic)' κλπ κλπ.

 

Συγγνώμη αλλά έχεις εντελώς λανθασμένη νοοτροπία. 

Κατά τα λοιπα δεν εκφράζω καμία νοοτροπία.

Είναι το κρατος που εχει νόμους και χωρίζει την εργασία και το μισθό σε λειτουργηματα και μη.

Και χρησιμοποιεί εργαλεία όπως οι επιστρατεύσεις

για να σπάσει τους αγώνες που εσύ προτεινεις αλλα το ξέρεις πως υφίστανται για αυτές τις περιπτωσεις.

 

 

Σε αυτή την κοινωνία λοιπόν για να καταλήξουμε,

λειτουργουν και οι επιχειρήσεις που αναφέρεις.

Με στόχο το κέρδος αυτές και μόνον,

θα εξασφαλίσουν από το παραπανω κράτος και την παραπανω κοινωνία πλήρη δικαιώματα ως προς το λειτουργικό ζωτικό τους χώρο.

Και οι ίδιες επιχειρήσεις θα απαιτήσουν από το παραπαάνω κράτος να προσφέρει στις ίδιες τη στήριξη που το κρατος δεν αποδίδει στα λειτουργηματα.

Να μας χαιρόμαστε. Η ηθική της νομιμότητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα, εγω με torrentz μεγάλωσα και μετά μόνο kickass μιας και τα είχε όλα αλλα τωρα πάει και αυτο.... καμιά άλλη δουλεία δεν έχουν να κάνουν απο το να κλείνουν torrent sites;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το kickass ξαναδουλευει, αλλα τωρα ζηταει εγγραφη , καρτες κτλ....
Ακομα και αν συμφωνουσα να πληρωσω αυτα που ζηταει, δεν θα εδινα ποτε τα στοιχεια μου σε site που εχει νομικα θεματα, για ευνοητους λογους...
Απο την αλλη ομως δεν καταλαβαινω, οταν δηλαδη πληρωνεις για προσβαση τα torrents γινονται νομιμα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα τόρρεντ σάιτ θα έχουν κλείσει το πολύ σε ένα χρόνο, γιατί απλά εφαρμόζεται η νέα ευρωπαική νομοθεσία. Ξέρω οτι σας χαλάει αλλά έτσι είναι το σωστό. Αν μια εταιρία θέλει να διαθέσει το λογισμικό της ή την ιδιοκτησία της ως freeware το κάνει ήδη απο το σάιτ της, και έτσι κι αλλιώς αυτό είναι διαδεδομένο για πολλούς λόγους (διάδωση του προιόντος, έσοδα απο in app purchases κλπ). Αν δέν θέλει, το κράτος οφείλει να την προστατέψει. Εσεις θα γουστάρατε να έβαζε καποιος άγνωστος με το έτσι θέλω  χέρι στον μισθό και τον τραπεζικό λογαριασμό σας; Δε νομίζω.

 

Άνεργος και χωρίς τραπεζικό λογαριασμό να υποθέσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υποθεση ειναι γνωστη σε ολους μας. Ενα κλεινει, 10 καινουργια θα ανοιξουν στη θεση του.

 δυστυχως αυτο που βλεπω ειναι το αντιθετο εχουν πεσει πολυ , κ η ζητηση λογω streaming εχει μειωθει

οποτε δεν θα τα στηριξουν πολυ . ειναι κριμα αλλα οσοι κατεβασαν κατεβασαν θα λεμε σε λιγο καιρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρησιμοποιούσα πολύ. Κρίμα αλλά κάθε εμπόδιο για καλό.

Έλα να έρχονται τα καινούργια κόλπα.

Πνευματικά δικαιώματα έχουν και τα προσωπικά μου δεδομένα αλλά δεν βλέπω να τραβάει κανένα ζόρι η βιομηχανία για την προστασία τους.

Οπότε αϊ σιχτίρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σιγά μην γλυτώσουν κι αυτοί.

 

Πόσους διάσημους-καλούς (εξωτερικού) έχεις ακούσει να έχουν κλείσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν πιστεύω ότι θα μπορέσουν να κλείσουν τα Warez forums. Είναι εκατοντάδες και με περιεχόμενο καλύτερο από το torrentz. Έναν uploaded λογαριασμό θέλεις και είσαι άρχοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...