Προς το περιεχόμενο

Bloomberg: Home πλήκτρο αφής, διπλή κάμερα και απουσία θύρας ακουστικών στα νέα iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν η χρήση του κινητού είναι για fb, instagram, twitter κτλ, το IOS προσφέρει την καλύτερη εμπειρία για τον μέσο χρήστη.

 

Από την άλλη αν δεν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία και θες να έχεις ένα λειτουργικό το οποίο μπορείς να το παραμετροποίησης όπως και με ότι θες πας σε rooted android και δεν έχει γυρισμό πίσω.

 

  Αμα εχεις ασχοληθει ηδη με το rooted android και με την παραμετροποιηση του κινητου σου, και πλεον το θεωρεις χαμενο χρονο και θελεις ενα κινητο που απλα θα δουλευει, ενω θεωρεις την διασυνδεση με τις αλλες apple συσκευες σου ενα σημαντικο πλεονεκτημα, τοτε το iphone ειναι μονοδρομος. 

  Δεν υπαρχει καμια απολυτως λειτουργια του rooted android που θεωρω σημαντικη. Και το να flasharw roms και kernels για να κερδισω 1% αποδοση και διαρκεια μπαταριας ειναι σπαταλη χρονου που δεν εχω η δεν θελω να διαθεσω εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παιδες. Εσεις που σχολιαζεται...ας αφυσουμε στην ακρη το κοστος. Εχετε ποτε δουλεψει με iphone? με το κινητο το εχετε

Μονο για ringtones? γνωριζετε καποιον που να εφυγε αππ ios

Και να πειγενσε android?

Εμένα πάντως όλοι οι φίλοι με iphone το χουν αλλάξει για android...(4 στον αριθμό) και είναι πολυ χαρούμενοι, πίστεψε με...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως όλοι οι φίλοι με iphone το χουν αλλάξει για android...(4 στον αριθμό) και είναι πολυ χαρούμενοι, πίστεψε με...
αναλόγως απο ποιο iPhone πάνε σε android αν είχαν 4s και πήραν τώρα νέο android λογικό να φαινεται καλύτερο αφού ειναι πιο καινούργιο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες. Εσεις που σχολιαζεται...ας αφυσουμε στην ακρη το κοστος. Εχετε ποτε δουλεψει με iphone? με το κινητο το εχετε

Μονο για ringtones? γνωριζετε καποιον που να εφυγε αππ ios

Και να πειγενσε android?

 

Πίστεψε με ότι είναι αρκετοί που πήγαν από iOS σε Android και δεν το έχουν μετανιωσει (επίσης το ανάποδο), είμαι κ'εγω μέσα σ'αυτους. Το Android από το 5 έγινε κατά πολύ καλύτερο και μπορεί να σταθεί πολύ καλά απέναντι στο iOS σε ταχύτητα. Πλέον και το iOS έγινε πιο περίπλοκο και με περισσότερες πιθανότητες να εμφανίζει bugs. Κανένα σύστημα δεν είναι τέλειο και ο καθένας διαλέγει ανάλογα με τα γούστα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη σειρά μου να ζητήσω συγγνώμη που δεν με ενδιαφέρουν τα custom profiles στην κάμερα ή το... τρομερό και φοβερό feature να παραμετροποιήσω το interface του κινητού μου (κοινώς να αλλάξω χρωματάκια, να αλλάξω εικονίδια και να αλλάξω wallpaper). Από την άλλη, αυτή τη στιγμή στο iPhone μου μπορώ να αφαιρέσω preinstalled εφαρμογές - αυτό κι αν είναι... poweruser feature, σύμφωνα με εσένα. Όχι, δεν έχω γνώσεις προγραμματισμού - κι αν είχα, δεν θα είχα ανάγκη κινητού για να τις επιδείξω. 

 

Μπορώ επίσης να ανεβάσω τα αρχεία μου στο cloud, να τα κατεβάσω στη συσκευή μου, να τα τροποποιήσω, να συνδεθώ με το εταιρικό vpn, να ελέγξω τις συσκευές που έχω συνδεδεμένες στο σπίτι ή στη δουλειά μου. Δεν με ενδιαφέρει αν αυτό γίνεται ή όχι σε άλλες συσκευές, ξέρω ότι γίνεται στο iPhone μου και αυτό μου αρκεί. Σε αντίθεση με εσένα, δεν μπαίνω στη λογική της "κόντρας" και της αντιπαράθεσης. Μου αρκεί ότι, ως επαγγελματίας (κι όχι ως παιδάκι) κάνω τη δουλειά μου και με το παραπάνω.

Κι ας μην είμαι 'power user', σύμφωνα με τη δική σου λογική, επειδή δεν αλλάζω τα εικονίδια της συσκευής... 

Αν εσένα δεν σε ενδιαφέρει όταν το custom profile σου προσθέτει δυνατότητα  για εγγραφή βίντεο σε  4k@60fps όταν πριν είχες την δυνατότητα για 1080@30 fps… οκ. Είπα 4-5 πράγματα αλλά εσύ έμεινες στα χρωματάκια και το wallpaper… πάλι οκ.

 

Για να μην το συνεχίσουμε άλλο γιατί δεν έχει και νόημα, ποτέ δεν είπα τίποτα σε φάση android MASTER race κτλ ούτε το παίζω παιδάκι 5 χρονών έτσι για την κόντρα. Το λέω από την πλευρά του API developer (4 χρόνια) τόσο σε IOS αλλά και Android (αν και το 80% είναι σε android). Ο καθένας κρατάει ότι του αρέσει όπως άλλωστε είπα και πριν.

 

Ένας υγιής διάλογος πάντα κάνει καλό εκτός και αν δεν μπορεί να λέει και κανείς την γνώμη του για τις εμπειρίες που έχει.

 

Φιλικά πάντα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο πηγα iphone 5s σε xiaomi mi4 και το ευχαριστηθηκα!Οδηγος ασθενοφορου,το βαζω στη βαση,ανοιγω το radio fm(το οχημα στερειτε) τρεχω απο πανω sygik gps χωρις να κλαιω δεδομενα συνδεω κ το blutooth για τις κλησεις μου κ ειμαι πενα.Με μπαταρια που βγαζει τη βαρδια..Αυτα με το iphone?ποτε..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν εσένα δεν σε ενδιαφέρει όταν το custom profile σου προσθέτει δυνατότητα  για εγγραφή βίντεο σε  4k@60fps όταν πριν είχες την δυνατότητα για 1080@30 fps… οκ. Είπα 4-5 πράγματα αλλά εσύ έμεινες στα χρωματάκια και το wallpaper… πάλι οκ.

 

Για να μην το συνεχίσουμε άλλο γιατί δεν έχει και νόημα, ποτέ δεν είπα τίποτα σε φάση android MASTER race κτλ ούτε το παίζω παιδάκι 5 χρονών έτσι για την κόντρα. Το λέω από την πλευρά του API developer (4 χρόνια) τόσο σε IOS αλλά και Android (αν και το 80% είναι σε android). Ο καθένας κρατάει ότι του αρέσει όπως άλλωστε είπα και πριν.

 

Ένας υγιής διάλογος πάντα κάνει καλό εκτός και αν δεν μπορεί να λέει και κανείς την γνώμη του για τις εμπειρίες που έχει.

 

Φιλικά πάντα

 

Όταν ο κατασκευαστής δεν σου δίνει αυτές τις λειτουργίες που αποκτάς μέσω jailbreak κλπ, συνήθως υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος!

 

Εκτός αν είσαι της θεωρίας πως μας τα στερούν για να δώσουμε λεφτά μετά από ένα χρόνο για το επόμενο μοντέλο που θα το κάνει. Αν και αφού είσαι dev, δε νομίζω να υποστηρίζεις αυτή την άποψη!

 

Από την άλλη, αν κάποιος ωφελείται από τα "πλεονεκτήματα" του jailbreak, ποιος είμαι εγώ που θα του το χαλάσω...

 

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ο κατασκευαστής δεν σου δίνει αυτές τις λειτουργίες που αποκτάς μέσω jailbreak κλπ, συνήθως υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος!

 

Εκτός αν είσαι της θεωρίας πως μας τα στερούν για να δώσουμε λεφτά μετά από ένα χρόνο για το επόμενο μοντέλο που θα το κάνει. Αν και αφού είσαι dev, δε νομίζω να υποστηρίζεις αυτή την άποψη!

 

Από την άλλη, αν κάποιος ωφελείται από τα "πλεονεκτήματα" του jailbreak, ποιος είμαι εγώ που θα του το χαλάσω...

 

 

:)

Μπορεί να σου ακούγεται τρελό αλλά ουκ ολίγες είναι oi φορές που σε διάφορα project στο στάδιο του "theorycrafting" του app μου/μας έχει ζητηθεί να μην μπουν όλες οι δυνατότητες με την μία αλλά σε future updates. Το να βλέπει ο χρήστης ότι η τάδε εταιρία ασχολείται και δεν έχει εγκαταλείψει το app παίζει τεράστιο ρόλο για τους χρήστες, όπως και το ότι έτσι υπάρχει μεγαλύτερο κέρδος μακροχρόνια. Εδώ μεν δεν χρειάζεται να πληρώσεις το app ξανά και το extra κέρδος βγαίνει από άλλους παράγοντες, αλλά εφόσον γίνεται εδώ δεν είναι διόλου απίθανο να γίνεται και σε system apps. Δεν έχει τύχει να δουλέψω ποτέ σε τέτοια λημέρια οπότε απλά θεωρίες.

 

Σόρρυ για το off topic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες. Εσεις που σχολιαζεται...ας αφυσουμε στην ακρη το κοστος. Εχετε ποτε δουλεψει με iphone? με το κινητο το εχετε

Μονο για ringtones? γνωριζετε καποιον που να εφυγε αππ ios

Και να πειγενσε android?

 

ας αφησουμε και στην ακρη την τεχνολογια και ας πιασουμε την ορθογραφια. Ειναι πηγε και οχι πειγε και ειναι σχολιαζετε και οχι σχολιαζεται, ειναι αφησουμε και οχι αφυσουμε.  

Ειναι γνωστο οτι υπαρχει νοητικο χασμα σε αυτους που σκανε 1000ευρω για να παρουν ενα κινητο των 300ευρω που κανει τα μισα πραγματα απο το android

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες. Εσεις που σχολιαζεται...ας αφυσουμε στην ακρη το κοστος. Εχετε ποτε δουλεψει με iphone? με το κινητο το εχετε

Μονο για ringtones? γνωριζετε καποιον που να εφυγε απο ios και να πειγε σε android?

Οι περισσοτεροι γνωστοι μου βασικα και ο κυριοτερος λογος ειναι το φοβερα υψηλο κοστος αγορας των iphone σε σχεση με αυτα που προσφερουν.

 

Αλλα βλεπεις ειναι και αλλα που τα εχουμε ξαναπει.

Το βασικο πλεονεκτημα του Android ειναι οτι εχει κινητα για ολα τα γουστα και ολες τις τσεπες(το κυριοτερο).

 

Στο iphone παλι εχεις 3 επιλογες. Iphone se,6s,6s plus.

Οποιος λοιπον θελει καλη μπαταρια πρεπει αναγκαστικα να παει στο Phablet 6splus.Αν δεν τον βολευει το μεγεθος δεν υπαρχει εναλλακτικη.

Θες παραπανω αποθ. χωρο απο τα 16gb???100+ευρω(αναλογα το μοντελο και το χωρο)για παραπανω μνημη αφου δεν παιρνουν και επεκταση μνημης,κανενα απο τα κινητα της εταιριας.

Θες δικαρτο κινητο?Παλι δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.

Σε ενδιαφερει ο δεικτης Sar ?Παλι δεν υπαρχουν εναλλακτικες. Και παει λεγοντας.

 

Ασε που το φθηνοτερο μοντελο(αφου καταργειται το 5s)ειναι το Iphone se που ξεκιναει απο σκρουτζομαγαζα στα 420ευρω και φυσικα με 16gb.

Για την εγγυηση γνωστη η ιστορια εδω και χρονια με το 1 ετος εγγυησης αντιπροσωπειας.

 

Αρα ναι υπαρχουν αρκετοι λογοι για να φυγει καποιος απο iphone για να παει σε Android και σιγουρα δεν αφορουν τις επιδοσεις στα παιχνιδια ή τα benchmarks.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω ενα iphone για να βγαινω εξω κ να πουλω μουρη, θελω ενα android για να παιζω παιχνιδια και fb, θελω ενα android ως media player tv box στην τηλεοραση. Πανω απο ολα θελω χρηματα για να τα παρω. Θελω δουλεια... εχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...