Προς το περιεχόμενο
Vapir

Σκαντζόχοιρος επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι ένας σκαντζόχοιρος που έρχεται και τρώει τις κροκέτες της γάτας μου και έχει καμια εβδομάδα +++ non stop ίδια ώρα (9:30 περίπου).

post-353959-0-24826000-1470855671_thumb.jpg

Αρχικά δεν θα το ενοχλούσα το ζωντανό , αλλα επειδή το σπίτι μου είναι πάνω σε δρόμο το φοβάμαι λίγο με τα πέρα δώθε, λίγο ποιο κάτω έχω δει αρκετά πατημένα παλιότερα. 
Αρχικά σκεφτήκαμε να το κρατήσουμε , να το βάλουμε στον κήπο περιορισμένο βέβαια αλλα να έχει βλάστηση κτλ. Έχω ένα μικρό γατο και κάνει παρέα μαζί του , οι άλλοι δύο δεν του δίνουν καν σημασία, ξαπλώνουν δίπλα του και κοιμούνται. 

Το πρόβλημα είναι πως υπάρχει περίπτωση να έχει μικρά οπότε θα είναι μαλακία να το κρατήσω και να τα αφήσω στη μοίρα τους. 

Οπότε όποιος ξέρει , υπάρχει τρόπος να δω αν είναι αρσενικό (κάνει μπάλα και δεν φαίνονται μπάλες ή ότι άλλο έχει
ξέρει κανείς πόσο κρατάνε τα μωρά τους? αρχές καλοκαιριού γεννάνε συνήθως οπότε είναι λίγο κορόνα γράμματα.
εδώ λέει οτι  "Ως γενικός κανόνας, τα μωρά μέχρι περίπου 6 μηνών πρέπει να τρέφονται αρκετά τόσο ώστε να υπάρχει φαγητό στο κύπελλο ανά πάσα στιγμή."

άρα θεωρείται μωρό ακόμα και 6 μηνών.

Για σήμερα φυσικά το πέρασα απέναντι και το έβαλα στο χωράφι απ το οποίο έρχεται και του έβαλα κροκέτες και ένα πλαστικό με νερό για να μην περάσει κ έρθει τουλάχιστον τώρα 
Αν έρθει κ αύριο τι να κάνω? χμ...

• Like 7

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πώς τα ξεχωρίζεις αλλά ξέρω ότι τους αρέσουν τα φρούτα πολύ. Αχλαδια,συκα κτλ

ναι κ η μάνα αυτό είπε , αύριο θα του βάλει σύκα το πρωί να τα βρει να μη περάσει απέναντι , δεν τα τρώνε και οι  γάτες

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δωστου ένα δυνατό χαδι στην πλάτη!

:P

χαχ , αν είναι ήρεμος και σε γνωρίζει πάντως και στην πλάτη το πιάνεις , απλά θέλει προσοχή αν δεν σε ξέρει και αν είναι κουρασμένο και νυστάζει απότι λέει στο site , ο μικρός ο γάτος πάντως που του έριχνε φαπίτσες στην πλάτη δεν έπαθε τίποτα , αυτός του έριχνε φάπες και ο σκατζόχοιρος του κόλλαγε τη μύτη στην κοιλιά και τον έσπρωχνε, μετά απο λίγο πήγαν και τρώγανε κροκέτες. Είναι σα να είναι μαλακά τα αγκάθια όταν δεν φοβάται 

• Like 2

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Απλως προσεξε λιγο οτι με τα "χαδιαρισματα" αφηνεις επανω του τη ανθρωπομυρωδια(!) σου,
& γυριζοντας πισω σε οικογενεια-υπολοιπα, ενδεχομενως σε ορισμενα δεν τους αρεσει αυτο :devil:
(Δεν ειναι <αστειο>, απλως τωρα δεν θυμαμαι: αν το ειχα ακουσει για σκαντζοχοιρους, η αλλα)
Μα, αν πισωκουβαλανε φαγητο, μπορει uber alles B)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Επισης μπορεις να κανεις και αυτο

ΣΚΑΝΤΖΟΧΟΙΡΟΣ (τσιγγάνικη)

Υλικά:

Σκαντζόχοιρος
1 κρεμμύδι
λάδι
αλάτι
ντοματάκι ψιλοκομμένο

Εκτέλεση:

Τσιγαρίζουμε το κρεμμύδι, μέχρι να ροδίσει, στη συνέχεια βάζουμε και τον σκαντζόχοιρο τον τσιγαρίζουμε για 10 λεπτά, προσθέτουμε το ντοματάκι και μετά από 5 λεπτά ρίχνουμε 3 ποτήρια νερό και το αφήνουμε να σιγοβράσει για 1 ώρα.

• Like 4

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Απλως προσεξε λιγο οτι με τα "χαδιαρισματα" αφηνεις επανω του τη ανθρωπομυρωδια(!) σου,

& γυριζοντας πισω σε οικογενεια-υπολοιπα, ενδεχομενως σε ορισμενα δεν τους αρεσει αυτο  :devil:

(Δεν ειναι <αστειο>, απλως τωρα δεν θυμαμαι: αν το ειχα ακουσει για σκαντζοχοιρους, η αλλα)

Μα, αν πισωκουβαλανε φαγητο, μπορει uber alles  B)

αυτό το ξέρω για τα μωρά χάμστερ οτι δεν πρέπει να τα πιάνεις , αλλα όπως κ να έχει δεν το ακουμπάω με γυμνά χέρια έτσι κ αλλιώς, με γάντια το πιάνουμε. Αν το κρατήσω θα του φτιάξω ένα σημείο στον κήπο με περίφραξη να έχει να αλωνίζει μέσα στη βλάστηση χωρίς τον κίνδυνο να φύγει και να πάει στο δρόμο, αν μετά συνηθίσει τότε θα αρχίσω να το πιάνω και με τα χέρια.

Αλλα καλύτερα θα προτιμούσα να μείνει στο χωράφι του και να μην ξαναέρθει.

Πολύ θα το ήθελα για κατοικίδιο και απο κοντά είναι πολύ όμορφο , σαν cartoon , αλλα βλέπω οτι δεν έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής και μου φαίνεται κακό να το πάρω απο τη φύση και να το περιορίσω όταν στην καλύτερη του μένουν 3-4 χρόνια ζωής και αν , δεν ξέρω μην είναι μεγάλο γιατι ήταν μεγάλο . Στην φωτογραφία δεν φαίνεται το μέγεθος αλλα χρειαζόταν και τα δύο χέρια για να το κρατάς 

• Like 2

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Επισης μπορεις να κανεις και αυτο

Θυμάμαι παλιά , μας είχαν σταματήσει αργά το βράδυ που επιστρέφαμε σπίτι ένα τσούρμο τσιγγάνοι και μας ρωτήσανε αν ξέρουμε που έχει σκαντζόχοιρους , θα είχαν βγει για κυνήγι   :lol:  (επαρχία) 

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Και δεν ειναι μονο οι τσιγγανοι, τουλαχιστον 3 φορες εχω δει τους αγαπητους μας βορειους γειτονες
να ψαχνοβρισκουν ολακερες τις σκαντζοχοιροικογενειες για...ψησιμο*, στα καρβουνα -οχι τσουκαλι :fear:
(*θεωρειται λενε μεζες αλλα αρνηθηκα να δοκιμασω)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Γλυκούλης αλλά μην επιχειρήσεις να τον χαστουκίσεις

Οταν λες να τον χαστουκισει,εννοεις κανονικο χαστουκι η αναποδη;
  • Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

αχ τέλεια ζωάκια. όσο ζούσε ο προηγούμενος σκύλους μου την είχα μάθει που είναι ο Λευτεράκης και με πήγαινε. γιατί είναι τεράστιος ο χώρος και αδύνατον να βρεθεί. Δεν ήταν και μόνο ένας. 2 μεγάλοι ήταν που τους είχαμε βαφτίσει λευτεράκι και σωτηράκι και μια ποιο μικρούλα που την βγάλαμε Ελενίτσα. Είχαμε και έναν με ποιο αραιά καρφιά αυτόν δεν θυμάμαι πως τον λέγαμε. Τι φύλο ήταν ο καθένας άγνωστο. Ο λευτεράκης που ήταν και ο πρώτος που φάνηκε είχε σταματήσει να γίνετε μπάλα. λίγο τον χάιδευα στο κεφαλάκι αλλά δεν ήθελε. από φρούτα ότι τον είχα πάει με έγραφε. υπάρχει πολύ μαμ βέβαια στον χώρο. λαχανικά φρούτα σύκα χαμός. 
Φέτος το νέο μου κουτάβι με πήγε μια φορά σε έναν...

Άσχετο σε κάποια φάση τους είχα βάλει σπρέι για τα τσιμπούρια ένα από τις γάτες που είχα. Μιλάμε είχανε κάτι τσιμπούρια πάνω, λίγα μεν αλλά ΓΙΓΑΝΤΙΑ. σαν το μισό μικρό δαχτυλάκι. Δεν ξέρω αν έκανε αλλά είναι τόσο μικρούλιδες που τους λυπήθηκα. πάντως μια χαρά κυκλοφορούσαν και μετά, χωρίς τσιμπούρια πλέον. 

Για το αν θα περνάνε τον δρόμο ή όχι δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι από τη στιγμή που μένεις πάνω στον δρόμο. μπορείς να του φτιάξεις μια φωλιά όμως. Μια χελώνα ο Αλέξανδρος είχε φτιάξει μόνη της αλλά άλλαξε σημείο. βάλε χόρτα ξερά κάτω από ένα δεντρο σας, και κάνε από κάτω κενό να μπορεί να μπαίνει. Υποθέτω ότι κάτι τέτοιο θέλει και ένας σκαντζόχοιρος για τη μέρα να κρύβετε. Οι γάτες δεν πρόκειται να του κάνουν τπτ. εμάς είναι ταλιμπάν και δεν έχουν πειράξει κανέναν. 

• Like 2

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.