Προς το περιεχόμενο

Arrival (2016)


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γνκ δν ειναι ταινια για αμερικανοφιλο κοινο, οπως και σχεδον καμια ως τωρα τ ιδιου σκηνοθετη...

 

Πιστεύω όμως ότι πολύς κόσμος θα την 'πατήσει', αν κρίνω απ'το πως διαφημίζεται στην Ελλάδα. Άκουσα ένα σποτ στο ραδιόφωνο τις προάλλες και ήταν τρομερά dramatic με αποκορύφωμα το sound snippet "oh my God"! Απ'την άλλη πάλι, δε μπορώ να φανταστώ πώς μπορεί να προωθηθεί μια thinking sci-fi ταινία για να καταλάβει ότι ο κόσμος ότι δεν είναι Independence Day ή Interstellar. 

 

Νομίζω η ταινία υποννοεί ξεκάθαρα ότι

 

 

Αν έχω καταλάβει καλά, αυτή η "ικανότητα" της Louise προέκυψε μαθαίνοντας την γλώσσα των Heptapods. Σε κάποια φάση ανέφερε η ίδια σαν hint, ότι υπάρχει μια θεωρία ότι ανάλογα τη γλώσσα που μαθαίνουμε και χρησιμοποιούμε αλλάζει και ο τρόπος που αντιλαμβάνόμαστε τα πράγματα. Συνεπώς αυτό ηταν και το όπλο στην ανθρωπότητα. Η γνώση της γλώσσας των Heptapods σαν εργαλείο διαφορετικής αντίληψης του χρόνου.

 

 

Αυτό το κομμάτι που ανέφερε ομολογώ δε το συγκράτησα και γι'αυτό δεν έβγαλα το συμπέρασμα

ότι it was all about ποιό ήταν αυτό το 'δώρο'/όπλο.

 ΟΚ, κατάλαβα ότι

δεν είναι flash backs αλλά εικόνες από το μέλλον της

αλλά δεν σκέφτηκα ότι μπορεί να έχει να κάνει με

το αν υπάρχει ή όχι ελεύθερη βούληση, αν και δε νομίζω ότι για τον συγκεριμένο χαρακτήρα ήταν θέμα του να αλλάξει κάτι.

 

 

Μια φορά τελικά μου φαίνεται δε φτάνει - υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί να χάσεις την πρώτη φορά και ίσως να μην get the whole picture, αλλά δε νομίζω ότι αφαιρεί κάτι από την οικουμενικότητα της ταινίας, από το πώς προσεγγίζεις τον άλλον no matter where they're coming from - literally! - και στην τελική πόσο καλύτερος θα ήταν ο κόσμος if we worked with rather than against each other. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει που 

 

 

ήταν όλοι μαζεμένοι στις οθόνες και λεγαν πραγματα όπως ''Η Κινα δεν μας μιλάει'', και εκλειναν τις οθονες κλπ μου θυμισε τοσο πολυ το επεισοδιο στο south park με τους εξωγηινους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πολύ καλό σενάριο και γενικώς καλή ταινία. Το ξέρατε πως συμμετείχε σε αυτή κανονικά ο Wolfram o οποίος δημιούργησε τον τρόπο γραφής της γλώσσας των εξωγήινων? Στη σκηνή μάλιστα που η πρωταγωνίστρια επιλέγει τα σύμβολα στο tablet για να δημιουργήσει τις φράσεις, δείχνει τον κανονικό κώδικα να τρέχει απο κάτω! :)

 

wolfram-arrival.jpg?1479750210?interpola

 

http://www.space.com/34783-stephen-wolfram-arrival-interview.html

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μετρια αν σαρεσουν αμερικανικες σαβουρες με εφε και εξωγηινους και απλοικες γραμμες καλοι κακο, ποζεριες, χαρτινοι χαρακτηρες κτλ κτλ... Κακη μη πω... Αν σαρεσουν ταινιες οπως το solaris (original), contact, close encounters, space odyssey, d9 ναι, και αυτη σε αυτη τηη κλικα ειναι....

 

Γνκ δν ειναι ταινια για αμερικανοφιλο κοινο, οπως και σχεδον καμια ως τωρα τ ιδιου σκηνοθετη...

 

Τωρα αν τα παραπανω τα θεωρεις μετρια, μην δοκιμασεις καν εδω

 

καταρχας γιατι το Contact αναφερεται μαζι με Solaris,SO,κτλ? ειναι μια μετρια ταινια που κατακρεουργησε το βιβλιο του Sagan.

αυτα περι αμερικανοφιλου κοινου δεν βγαζει νοημα. αμερικανικη παραγωγη με αμερικανους σταρς ειναι. επομενως, οτι πρεπει για "αμερικανοφιλο" κοινο. μηπως ηθελες να πεις οτι η ταινια ειναι αρκετα arthouse για να αρεσει στο mainstream κοινο;

αυτο ειναι πλανη, επειδη εβαλες το Arrival στην ιδια προταση με αλλα αριστουργηματα, δεν την κανει αυτοματως καλη.  :-D

Χθες την ειδα κι εγώ στο σινεμά. Μια χαρα ταινία ήταν. Κακές κριτικές απο κακούς ''κριτικούς'' μόνο. 

 

πλανη.

παντως ο Villeneuve φαινεται να ειναι ο νεος Νολαν, απο το γεγονος οτι εχουμε εναν ανερχομενο μη αμερικανο genre σκηνοθετη που κανει τωρα το περασμα του στα blockbusters, με τα fanboys του να μην δεχονται την αξιολογηση των ταινιων του ως οτιδηποτε λιγοτερο απο αριστουργημα.

ειμαι σιγουρος το BR2 του ηδη εχει ξεπερασει το πρωτοτυπο, ε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό σενάριο και γενικώς καλή ταινία. Το ξέρατε πως συμμετείχε σε αυτή κανονικά ο Wolfram o οποίος δημιούργησε τον τρόπο γραφής της γλώσσας των εξωγήινων? Στη σκηνή μάλιστα που η πρωταγωνίστρια επιλέγει τα σύμβολα στο tablet για να δημιουργήσει τις φράσεις, δείχνει τον κανονικό κώδικα να τρέχει απο κάτω! :)

 

wolfram-arrival.jpg?1479750210?interpola

 

http://www.space.com/34783-stephen-wolfram-arrival-interview.html

 

Aυτο επειδή οι θεωρητικοι φυσικοί γ@μ@με. Να προσθεσω εδω πως το μεγαλυτερο ψεμα της ταινίας ήταν οτι μια απο τα linguistics ηταν πιο γαματη απο ενα φυσικό.

 

Νοτ κουλ μπρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί έπρεπε να μοιραστείς μαζί μας τι λέει το βιβλίο και μάλιστα χωρίς spoiler?

 

Κι εσύ πάλι γιατί διαβάζεις ένα thread για μια ταινία που ΔΕΝ έχεις δει; Δεν το καταλαβαίνω αυτό το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εlorant γενικα η ''φιλοσοφία'' του παρόντος section ειναι οτι κριτικές-απόψεις ειναι free και οτιδηποτε σχετιζεται με την πλοκη μπαινει σε σποιλερ εκτος και αν και αν ο τιτλος δηλωνει οτι τα spoiler ειναι ανοιχτα. (αυτο κυριως γινεται σε σειρές με πολλές σεζόν για να μην αναγκαζόμαστε να βαζουμε σε σποιλερ γεγονοτα της πρωτης σεζον ενω τρεχει η 7η πχ). Πολλά μέλη ''επηρεάζονται'' απο κριτικές άλλων μελών που θεωρούν ότι έχουν το ίδιο γουστο και βλέπουν μια συγκεκριμένη ταινία που οι πρωτοι γραψαν θετικά reviews. Για αυτο και μπαινουμε στα τοπικ χωρις να έχουμε δει τις ταινίες.

 

Τώρα αυτο με τα βιβλία και τις ταινίες είναι άλλο κεφάλαιο, αλλά γενικά, επειδη δεν ειναι κοπος να βάλουμε σποιλερ, καλύτερα όταν αποκαλύπτεις κατι απο την πλοκή να το βαζεις σε σποιλερ και τελειώνει το θέμα.

 

Αυτά.  :-)

 

Back on topic ή οπως θα λεγe o Άμποτ

 

 

la-et-mn-arrival-movie-linguist-20161125

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...