Προς το περιεχόμενο

Μαγεια ματι χαρτια και φλυτζανι


onty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοίταξε αν μιλάμε για ξύλινα πατώματα καθώς και ξύλινα παράθυρα οι θόρυβοι είναι κλασσικοί. εμάς πχ μπάζουν αέρα. ειδικά από τη βόρεια πλευρά άμα φυσάει φουλ με κλειστό παντζούρι και τζάμια μέχρι και το χαλάκι μπορεί να σηκώσει ο αέρας που μπαίνει.

 

αλλά και αέρα να μην έχει, πάλι ένα σπίτι με ξύλο παντού, μέσα έχει διάφορους θορύβους. Και μιλάμε για ένα σπίτι 20ετίας.

Της γιαγιάς μου το πατρικό που είναι του 1920 εκεί να δεις θορύβους... είναι και τα πατώματα ξύλο όλο, όχι τσιμέντο, όπως είναι τα παλιά παλιά σπίτια. μέχρι και ντουλάπα μπορεί να ανοίξει επειδή πχ ο μεντεσές έχει πλέον κλίση και μπορεί να μην τον έκλεισε καλά ο προηγούμενος. 

 

Τώρα για το νερό δεν ξέρω τι να πω. οι θόρυβοι μου φαίνονται κάτι εντελώς φυσιολογικό σε οτιδήποτε είναι ξύλινο και έχει κάποια χρονάκια.

φιλε οχι, και παλι... μιλαω κυριως για ενα σαν "συνθετο" που το εχουμε διπλα στο ψυγειο και κυριως τα επιπλα του σαλονιου... το σπιτι γενικα καινουργιο και τα πατζουρια καινουργια χωρις να μπαζουν αερα... γιαυτο λεω μηπως εχει να κανει με τιποτα "πνευματα" των εκλιππόντων? τωρα δεν ακους κιχ, μιλαω για τις περιοδους μετα απο θανατους ... και ειναι αρκετοι τα τελευταια 15 χρονια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 134
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

αυτο που λες για την περιοδο μετα τον θανατο το εχω ακουσει παρα πολλες φορες. Συγκεκριμενα οτι για 40 μερες το πνευμα περιφερεται στο σπιτι. βαραει βολτες :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λες για την περιοδο μετα τον θανατο το εχω ακουσει παρα πολλες φορες. Συγκεκριμενα οτι για 40 μερες το πνευμα περιφερεται στο σπιτι. βαραει βολτες :P

δωστου 2 κερματα να δωσει στον βαρκαρη να τον παει απεναντι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λες για την περιοδο μετα τον θανατο το εχω ακουσει παρα πολλες φορες. Συγκεκριμενα οτι για 40 μερες το πνευμα περιφερεται στο σπιτι. βαραει βολτες :P

Στην περιοχη μου,οταν πεθανει καποιος στο σπιτι του βαζουν για σαραντα μερες οσες δηλ περιφερεται η ψυχη, ενα πιατο αλευρι και μεσα μια καντηλα αναμενη,και ενω την ημερα η επιφανεια του αλευριου ειναι ομοιομορφη,οταν ξημερωσει πανω στο αλευρι φαινονται εντονα 10 τρυπες σαν καποιος να εβαλε τα δαχτυλα του...οκ δεν ειναι αστειο και δεν το κανει κανεις για πλακα...οσον αφορα τα μαγεια υπαρχουν,οσο φυσικα υπαρχει το καλο και το κακο...εχω ακουσει και βιωσει απο συγγενεις αρκετα περιστατικα που δεν μπορεις να τα πεις ουτε τυχαια,ουτε ανοησιες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δωστου 2 κερματα να δωσει στον βαρκαρη να τον παει απεναντι.

πριν κανα 2μηνο που πέθανε ο πατέρας μου εκείνο το βράδυ μεταξύ 2 και 4 που κοιμήθηκα άκουγα πολλού περίεργους ήχους και είχα την εντύπωση πως κάποιος βρίσκεται στο δωμάτιο μου. Ενώ δεν τον περίμενε κανείς να πεθάνει μου είχε καρφωθεί η ιδέα πως πέθανε 

 

καλά όχι οτι πιστεύω οτι ήταν το πνεύμα του , αλλα οτι συμβαίνουν καμια φορά περίεργα φαινόμενα συμβαίνουν , τώρα ο καθένας τα εξηγεί όπως θέλει, προσωπικά αν δεν δω κάτι με τα μάτια μου δεν το πιστεύω  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βασικο ειναι οτι ολοι λενε κατι οτι το ακουσαν αλλα δεν υπαρχει ποτε ενα footage:P ή κατι αλλο.απλα λογια που μεταδιδονται.εγω απλα πιστευω οτι καποιοι δεν θελουν να πιστεψουν οτι ο αλλος πεθανε(εγινε λιπασμα) και απλα ετσι τον συντηρουν στην σκεψη τους.και γιατι 40 μερες και οχι 34?ποιος το ορισε το 40 και γιατι το ορισε? και γιατι αυτο γινεται μονο με τους ανθρωπους αλλα δεν γινεται με κανα σκυλο?ο σκυλος δεν ειναι ζωντανος οργανισμος?απλα ο σκυλος δεν εφτιαξε ολα αυτα που εχουμε φτιαξει εμεις για να βγαζουν καποιοι λεφτα.γιατι οτι εχει να κανει με τον θανατο εχει γινει ευκαρεια για λεφτα.

θες καλυτερη θεση νεκροταφειο =δινεις παραπανω.

γινεται το 40 ημερο = πληρωνεις.

του βαζουν σταρι πισα πουπουλα δεν ξερω τι αλλο = το πληρωνεις εξτρα.

ολα μα ολα εχουν σχεση με λεφτα.οσο περισσοτερες βλακειες τετοια και οσο πιο πολλοι τα πιστευουν τοσο φραγκα για καποιους.

αν απλα τους εκαιγαν που δεν το θελουν βεβαια τα λεφτα θα ηταν λιγοτερα.ουτε λουλουδια ουτε κερια ουτε δεν ξερω τι.αρα τα περισσοτερα πανε στα λεφτα .και τα αλλα μισα που γινονται γινονται εδω και δεκαδες χρονια επειδη 5-10 ατομα τα θεσπισαν.αυτα τα ατομα μπορει να μην ειχαν παει ουτε στο δημοτικο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί να συντηρήσω στη σκέψη μου κάποιον που δε γούσταρα όσο ζούσε? lmao 
βασικά ο περισσότερος κόσμος φοβάται και θέλει να πιστεύει πως όταν πεθάνει θα πάει σε παραδείσους με αγγελάκια κτλ , αυτός είναι και ο λόγος που ο περισσότερος κόσμος δεν ζει πραγματικά 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί να συντηρήσω στη σκέψη μου κάποιον που δε γούσταρα όσο ζούσε? lmao 

βασικά ο περισσότερος κόσμος φοβάται και θέλει να πιστεύει πως όταν πεθάνει θα πάει σε παραδείσους με αγγελάκια κτλ , αυτός είναι και ο λόγος που ο περισσότερος κόσμος δεν ζει πραγματικά 

 

εσυ εισαι εξαιρεση:P xaxa.πλακα κανω.

ναι ολοι θελουμε να πιστευουμε οτι θα παμε σε παραδεισους.αλλες θρησκειες πιστευουν οτι γυρνανε πισω αλλες θρησκειες οτι θα πανε καπου με 200 παρθενες και ενα κουβα μπυρα.η καθε θρησκεια τα δικα της.απλα δεν θελουμε να δεχτουμε οτι μας τρωνε τα σκουλικια γιατι κανεις δεν θελει να πεθανει ετσι απλα και να κλεισει τα ματια.καποιοι το εκμεταλευτηκαν και βγαζουν χοντρα λεφτα απο αυτα.ειτε λεγονται θρησκειες ειτε χαρτοριχτρες ειτε καφετζουδες ειτε δεν ξερω τι.επισης το να πεθανει ενα ατομο δικο σου σε επηρεαζει πολυ ψυχολογικα οποτε σιγουρα μπορει να εισαι ευαλωτος οτι ακους θορυβους και δεν ξερω τι αλλο

Και που πας όταν πεθανεις;

Μακαρι να ξέραμε στα αλήθεια βέβαια...

σε ενα σκοτεινο βρωμερο μερος .στο στομαχι των σκουληκιων:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεινός ψαράς, έχω ξεκινήσει για νέα Πέραμο Παρασκευή βράδυ να πάω να στήσω τα καλάμια μου.

Αφού φτάνω στον συνήθη χώρο, παρκάρω κτλ, στήνω βάσεις στην άμμο για τα καλάμια, ψυγείο με δολώματα, πάω στο παγκάκι εκεί δίπλα, μια απόσταση 10 μέτρα, όπου παρακολουθώ απο εκεί τυχόν τσιμπήματα φωτάκια-καμπανάκι.

Πάνω στο παγκάκι λοιπόν δίπλα απο την θάλασσα, υπήρχαν κάτι κεριά, κάτι κουτάκια με ένα σωρό π@π@ριες μέσα με ετικέτες που έγραφαν κιόλας, αίμα περιστεριού αν θυμάμαι καλά, και αλλά τέτοια.

 

Ξενέρωσα... Μάζεψα ξανά και σηκώθηκα και έφυγα.

 

Κρίμα που υπάρχουν τέτοιοι άρρωστοι, close mind μικράνθρωποι.

 

[Ε κακομοίρη άνθρωπε, μπορείς να μετακινήσεις βουνά, να κάμεις θάματα, κι εσύ να βουλιάζεις στην κοπριά, στην τεμπελιά και στην απιστία! Θεό έχεις μέσα σου, Θεό κουβαλάς και δεν το ξέρεις - το μαθαίνεις μονάχα την ώρα που πεθαίνεις, μα 'ναι πολύ αργά. Ας ανασκουμπωθούμε εμείς που το ξέρουμε, ας σύρουμε μπορεί να μας ακούσουν!]. Ν.Καζαντζάκης

To απόσπασμα που έβαλες για μένα ενισχύει την άποψη ότι υπάρχουν αυτά που λέει το τόπικ, όχι το αντίθετο!

 

Οπως το ειπες ολα ειναι θεμα χημειας.,φυσικης οπως θες πεστο.

Και τι άλλαζε και είχε διαφορετικό αποτέλεσμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμηθηκα και κατι αλλο τωρα που καποιος ειπε για γεγονοτα κλπ...

στο παλιο σαλονι στο σπιτι εχουμε μια πολυ παλια ντουλαπα, την οποια επειδη εχουν σπασει τα 2 πισω ποδια της στερεωνεται σε κατι τουβλα... αυτη η ντουλαπα ειναι τουλαχιστον 20 χρονια εκει, και δεν εχει βγαλει κιχ... λοιπον πριν 6-7 χρονια περιμενανε να πεθανει ο πατερας μιας γειτονισσας που ηταν στο νοσοκομειο, το απογευμα εκεινης της ημερας και πριν το μαθουμε εμεις η ντουλαπα χωρις καποιο λογο επεσε προς τα πισω κανοντας μεγαλο θορυβο και ακουμπωντας ετσι στον τοιχο πισω, αφου χωρις να ξερω πως εφυγε απο τα τουβλα που ηταν στα 2 πισω της ποδια... μετα απο κανενα μισαωρο μαθαμε οτι πεθανε στο νοσοκομειο και ο πατερας της γειτονισας.... θα μου πειτε η ντουλαπα μπορει να μην στερεωθηκε ποτε καλα και ηταν λογικο που επεσε... το δεχομαι, αλλα εκεινη την ημερα που εφυγε ο κυρ Δημητρης βρηκε? δεν ξερω... συμπτωσεις? :mellow:  Η ιστορια παντως ειναι αληθινη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να σημαίνει κάτι αυτο,ειναι απλή σύμπτωση.

 

Εμένα την μέρα π πέθανε ο απέναντι γείτονας μου από καρκίνο στα 44 χρόνια του,ο άνθρωπος πέθανε 5 το απόγευμα και από τις 5 παρά 10 ούρλιαζε ο σκυλος του,εκλαιγε και δεν σταματάγε.

 

 

Βέβαια λένε ότι τα σκυλιά καταλαβαίνουν όταν είναι κάποιος να πεθάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...