Προς το περιεχόμενο

NieR Automata [PC]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά το πρόβλημα μου είναι ότι όταν ακούω για performance issues σε high-end κάρτες με κάνει να μην αγοράζω για δύο λόγους. Πρώτον με τσαντίζει γενικά το χάλι και θέλω να περιμένω να δω αν θα φτιαχτεί και δεύτερον αν έχει πρόβλημα σε αυτές τις κάρτες φαντάσου το χάλι σε μια gtx 670 2gb. Οπότε για μένα, περιμένω καλύτερα reviews/χαμηλότερες τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 632
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κυκλοφόρησε.

 

Δυστυχώς, διαβάζω αρκετά για πολύ κακό performance ακόμα και σε δυνατά μηχανήματα. Πέρα από τα bugs που φαντάζομαι θα διορθωθούν σχετικά άμεσα (για παράδειγμα δεν μπορείς να παίξεις full screen 1080p, είναι η μόνη ανάλυση που το παθαίνει αυτό o.O), δείχνουν τα σημάδια ότι είναι ένα κάκο (ίσως μέτριο αναλόγως πως θα τα φτιάξουν) console port. Μπορεί φυσικά να είναι κλασσικά χαζά early reviews στο steam, αλλά από την άλλη Square Enix...

Ισχυει.. ΔΕΝ μπορεις να παιξεις σε Full Screen σωστα. Το βγαζει 4:3 και 85 Hz. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα στον projector να μην εχω εικονα παρα μονο σε windowed mode. Ενω εχω αναλυση 1280Χ720 βγαζει 1400Χ1050 @85Hz.

 

Επισης δεν συγχρονιζει με την Hauppage και δεν μπορω να κανω stream.

 

Απο performance λιγο που επαιξα windowed εχει κατι πτωσεις σε framerate χωρις λογο και αιτια. Συνηθως τρεχει μια χαρα οσο χαμος και να γινεται και σε αδειο δωματιο ξαφνικα βαραει frame drop.

 

Μαλλον φευγει και αυτο για refund. 

 

ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΜΠΛΕΞΑ ΜΕ ΤΑ @#^$^%$%$@ ΤΑ PC! Να χαιρομαστε την Master Race οπου ολα ειναι καλυτερα απο τις κονσολες..  :mad:  :mad:  :mad:  :mad:  :mad:  :mad:  :mad:  :mad:

 

Πρωτα το Doom που crashαρε ανευ λογου και αιτιας και εχανες 20 λεπτα προοδου.. Διορθωθηκε κανα 2 μηνες μετα απο πολλα patches.

 

Μετα το No Man's Sky με τα μονοψηφια frame rates.

 

Τωρα αυτο το εκτρωμα που δεν μπορει καν να παιξει σωστα full screen...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΜΠΛΕΞΑ ΜΕ ΤΑ @#^$^%$%$@ ΤΑ PC! Να χαιρομαστε την Master Race οπου ολα ειναι καλυτερα απο τις κονσολες..  :mad:  :mad:  :mad:  :mad:  :mad:  :mad:  :mad:  :mad:

 

Πρωτα το Doom που crashαρε ανευ λογου και αιτιας και εχανες 20 λεπτα προοδου.. Διορθωθηκε κανα 2 μηνες μετα απο πολλα patches.

 

Μετα το No Man's Sky με τα μονοψηφια frame rates.

 

Τωρα αυτο το εκτρωμα που δεν μπορει καν να παιξει σωστα full screen...

Οταν εγω τα ελεγα για τα περι console ports στο θεμα των επεξεργαστων(που κατα τα αλλα οι ryzen θα μας σωσουν....)αλλα και στο θεμα του Switch καποιοι με βαζανε στο ignore.

 

Θυμασαι που στα λεγα οτι ενας απο τους λογους που το προτιμησα στο Ps4 ηταν και το performance? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι βλέπω από το store page το port πρέπει αν το κάνε η Square Enix γιατί αναφέρεται και σαν developer πέρα από publisher. Πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό το πράγμα. Βγάζει συστηματικά χάλια ports με quality control για γέλια, πουλάει χάλια στο pc και μετά συνεχίζει να κάνει το ίδιο πράγμα. Υποθέτω το πρόβλημα είμαστε εμείς, αφού κάνει low-effort ports για να πάρει μερικά εύκολα λεφτά από τους pc gamers θα πρεπε να μη της δίνουμε ούτε αυτές τις πωλήσεις που παίρνει. Warner Bros από τα Lidl έχει καταντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, φταίνε τα PC επειδή οι Ιάπωνες είναι ανάπηροι..

Και οι αμερικανοι στο Mafia και Arkham Knight. Και οι Ευρωπαιοι στο No Man's Sky. Και.. και...

 

Σιγουρα δεν φταιει ενα μηχανημα.. Αλλα οι ανικανοι δυστυχως ειναι περισσοτεροι απο τους ικανους. Η μαλλον ειναι κριμα να ειναι το δυνατοτερο μηχανημα και να γινεται ΣΥΝΕΧΩΣ αυτο το βιολι.

 

Δεν παιζεις παιχνιδι, λοττο ριχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν παίζεις day1 dude, κανε backlog και άσε τα να ωριμάζουν ώστε να τα παίξεις όμορφα μετά από patches και όλα τα DLC ;) Είναι χαζό να χαλιέσαι για κάτι που σου προσφέρει διασκέδαση ;) Εγώ αυτό πάντως προσπαθώ εδώ και καιρό, να είναι καλά ο Panther :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οι αναπηροι Ιαπωνες φταινε λες και ολα τα αλλα παιχνιδια που βγαινουν στο pc ειναι optimized οσο δεν παει. 

Δεν θα μιλησω για Ubisoft και EA που εκει εχουν τα θεματα με τους servers εκτος των αλλων,αλλα κακα τα ψεματα καθε φορα κανουμε αμαν να βγει ενα αξιολογο παιχνιδι που να ειναι και optimized μην κοροιδευομαστε.

 

Προφανως και η καλυτερη λυση για το pc gaming(γιατι κατα τα αλλα ειπαμε οι Ιαπωνες φταινε...)ειναι να μην γινονται αγορες day one,ή τουλαχιστον μεχρι να βγουν τα πρωτα reviews/εντυπωσεις στο να δουμε τι παιζει με το παιχνιδι απο πλευρας αποδοσης.

Αλλα οχι οτι η κατασταση στο pc gaming δεν ειναι μαυρα χαλια μην τρελαθουμε κιολας. Του console port το καγκελο γινεται,οσο και αν ποναει ορισμενους η πραγματικοτητα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οι αναπηροι Ιαπωνες φταινε λες και ολα τα αλλα παιχνιδια που βγαινουν στο pc ειναι optimized οσο δεν παει. 

Δεν θα μιλησω για Ubisoft και EA που εκει εχουν τα θεματα με τους servers εκτος των αλλων,αλλα κακα τα ψεματα καθε φορα κανουμε αμαν να βγει ενα αξιολογο παιχνιδι που να ειναι και optimized μην κοροιδευομαστε.

 

Προφανως και η καλυτερη λυση για το pc gaming(γιατι κατα τα αλλα ειπαμε οι Ιαπωνες φταινε...)ειναι να μην γινονται αγορες day one,ή τουλαχιστον μεχρι να βγουν τα πρωτα reviews/εντυπωσεις στο να δουμε τι παιζει με το παιχνιδι απο πλευρας αποδοσης.

Αλλα οχι οτι η κατασταση στο pc gaming δεν ειναι μαυρα χαλια μην τρελαθουμε κιολας. Του console port το καγκελο γινεται,οσο και αν ποναει ορισμενους η πραγματικοτητα.

Παλι καλα που υπαρχει το refund να λες. Παω να παρω την PS4 εκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα οχι οτι η κατασταση στο pc gaming δεν ειναι μαυρα χαλια μην τρελαθουμε κιολας. Του console port το καγκελο γινεται,οσο και αν ποναει ορισμενους η πραγματικοτητα.

 

Εξαρτάται πώς το αντιλαμβάνεσαι.

 

Να παίζει ένα παιχνίδι στην κονσόλα σταθερά 1080p/60fps και στο PC να κάνει το framerate ups and downs, ανεξαρτήρως μηχανήματος, ναί συμφωνούμε.

 

Το να παίζει το παιχνίδι στην κονσόλα 20-30fps, να το θεωρούμε optimized και να κράζουμε το PC επειδή σε αξιοπρεπή μηχανήματα παίζει 60 και το framerate κάνει fluctuations στα 40s και ότι είναι χειρότερη εμπειρία από τη κονσόλα, αυτό το θεωρώ λάθος. Στο τέλος βάζεις ένα framerate limiter, στο minimum framerate που υποστηρίζει το σύστημά σου και έχεις rock solid gameplay.

 

Το optimization είναι ένα θέμα, η συνολική εμπειρία άλλο. Να μήν τα μπερδεύουμε.

 

Από την άλλη αγαπητοί φίλοι, το καλύτερο πράγμα που μπορείτε να κάνετε στον εαυτό σας, είναι υπομονή και να σταματήσετε να αγοράζετε day-1 ή month-1 παιχνίδια. Αφού βλέπετε ότι στις πλείστες των περιπτώσεων, οι τίτλοι χρειάζονται χρόνο για να στρώσουν. Πάντα αυτός που θα παίξει day-1 θα έχει τη χειρότερη εμπειρία με το υψηλότερο μάλιστα κόστος.

 

Περιμένετε να κυκλοφορήσει ο τίτλος. Αν είναι optimized καλώς. Αν όχι, τότε κάνετε υπομονή να φτιάξουν το παιχνίδι. Αν δεν το φτιάξουν δεν το αγοράζετε και δεν το παίζετε ποτέ.

 

Εγώ προσωπικά αφήνω μίνιμουμ 3 μήνες για τα games, με την πλειοψηφία τους να αγοράζονται στο εξάμηνο και μετά.

 

Έτσι καί έχουμε δώσει χρόνο να φτιαχτεί το παιχνίδι όπως έπρεπε να ήταν εξαρχής, αλλά καί αγοράζουμε σε λογικότερη τιμή.

 

Αν από την άλλη δεν στρώσει, εγώ προσωπικά δεν ασχολούμαι κάν. Τα διαγράφω από τη λίστα των παιχνιδιών που θέλω να παίξω.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλι καλα που υπαρχει το refund να λες. Παω να παρω την PS4 εκδοση.

Το refund αγαπητε υπαρχει,αλλα πρεπει να τα ''σκασεις'' και να το παρεις ακριβοτερα στα 60ευρω αυτο ειναι το θεμα.

 

Το κακο ειναι οτι τις περισσοτερες φορες η digital εκδοση κοστιζει ακριβοτερα απο οτι αν το παρεις κουτατο(που παλι για steam εχει μεσα κανονικα κωδικο) http://www.gamestation.gr/el/video-games/nier-automata-d1-edition-pc.html

αρα εν μερη το refund στα day one παιχνιδια εν μερη το πληρωνεις απο πλευρας ακριβοτερης τιμης.

Εξαρτάται πώς το αντιλαμβάνεσαι.

 

Να παίζει ένα παιχνίδι στην κονσόλα σταθερά 1080p/60fps και στο PC να κάνει το framerate ups and downs, ανεξαρτήρως μηχανήματος, ναί συμφωνούμε. Όπως εδώ καλή ώρα.

 

Το να παίζει το παιχνίδι στην κονσόλα 20-30fps, να το θεωρούμε optimized και να κράζουμε το PC επειδή σε αξιοπρεπή μηχανήματα παίζει 60 και το framerate κάνει fluctuations στα 40s και ότι είναι χειρότερη εμπειρία από τη κονσόλα, αυτό το θεωρώ λάθος. Στο τέλος βάζεις ένα framerate limiter, στο minimum framerate που υποστηρίζει το σύστημά σου και έχεις rock solid gameplay.

 

Το optimization είναι ένα θέμα, η συνολική εμπειρία άλλο. Να μήν τα μπερδεύουμε.

 

Από την άλλη αγαπητοί φίλοι, το καλύτερο πράγμα που μπορείτε να κάνετε στον εαυτό σας, είναι υπομονή και να σταματήσετε να αγοράζετε day-1 ή month-1 παιχνίδια. Αφού βλέπετε ότι στις πλείστες των περιπτώσεων, οι τίτλοι χρειάζονται χρόνο για να στρώσουν. Πάντα αυτός που θα παίξει day-1 θα έχει τη χειρότερη εμπειρία με το υψηλότερο μάλιστα κόστος.

 

Περιμένετε να κυκλοφορήσει ο τίτλος. Αν είναι optimized καλώς. Αν όχι, τότε κάνετε υπομονή να φτιάξουν το παιχνίδι. Αν δεν το φτιάξουν δεν το αγοράζετε και δεν το παίζετε ποτέ.

 

Εγώ προσωπικά αφήνω μίνιμουμ 3 μήνες για τα games, με την πλειοψηφία τους να αγοράζονται στο εξάμηνο και μετά.

 

Έτσι καί έχουμε δώσει χρόνο να φτιαχτεί το παιχνίδι όπως έπρεπε να ήταν εξαρχής, αλλά καί αγοράζουμε σε λογικότερη τιμή.

 

Αν από την άλλη δεν στρώσει, εγώ προσωπικά δεν ασχολούμαι κάν. Τα διαγράφω από τη λίστα των παιχνιδιών που θέλω να παίξω.

 

 

Προφανως και οταν ενα παιχνιδι τρεχει στα 30fps στην κονσολα και στο pc τρεχει 60fps(βλεπε mass effect σαν προσφατο παραδειγμα)εννοειται οτι η pc εκδοση ειναι ανωτερη.

 

Εγω μιλαω γενικα οτι στο pc καταβαλουν τις περισσοτερες φορες ελαχιστη προσπαθει να δωσουν ενα σωστο παιχνιδι απο πλευρας αποδοσης. Εκει ακριβως ειναι που λεω οτι ειναι μαυρα χαλια.

Αυτο στην ουσια ειναι και ο ορισμος του console port σε γενικες γραμμες παντα.

Τα optimized παιχνιδια οπως το doom,το gears of war 4,το overwatch κλπ δεν ειναι τυχαιο οτι σε γενικες γραμμες τρεχανε αψογα απο day one.  

 

Στην περιπτωση του Nier automata,δεν χρειαζεται να παιξει καποιος για να καταλαβει οτι το παιχνιδι εχει σοβαρα προβληματα. Και στο ps4 εχει θεματακια οπως ειχα γραψει,αλλα στο pc ειναι για γελια κυριως επειδη το κοστολογησαν full price.

Δεν υποστηριζει επισημα αναλυσεις παραπανω απο 1080p και ειναι κλειδωμενο στα 60fps? Οκ το δεχομαι. Κοστολογησε το ομως αναλογα,δηλαδη με εκπτωση πχ στα 40ευρω. Για αρκετα απο αυτα τα παραδειγματα ειμαι και υπερ των κλειδαδικων.

 

Γιατι σου εχουν την σωστη τιμη για την day one κατασταση των παιχνιδιων,ωστε και να το παρεις το παιχνιδι και να εχει θεματα εχεις δωσει 30-35ευρω(τις περισσοτερες φορες)και δεν σε πειραζει ακομα και αν κανεις υπομονη να το παιξεις μετα απο 2-3μηνες για παραδειγμα. Αλλο τα 30-35ευρω και αλλο τα 60ευρω που ζητανε τα περισσοτερα παιχνιδια.

 

Τελος σε γενικες γραμμες optimized παιχνιδια στις κονσολες στα 30fps ειναι συνηθως τα exclusives οπως U4,Horizon,gears of war 4 κλπ

 

Προσωπικα εχω σταματησει τα day one 60ευρα ακριβως για αυτο το λογο με μονη εξαιρεση τα τελευταια χρονια το Overwatch (που ακομα το παιζω και τρεχει μια χαρα απο day one).

 

Day one 30-35ευρω απο κλειδαδικο πολυ ευχαριστως να δωσω για παιχνιδι που μου τραβαει το ενδιαφερον(και γενικα γραφονται καλα λογια). Day one 60ευρω παλι ουτε για αστειο.

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό και λέω ότι το θέμα του optimization αφορά όλα τα συστήματα.

 

Στα μέν PC έχεις παιχνίδια με υψηλότερες απαιτήσεις για να παίξουν smoothly από ότι θα έπρεπε, ενώ στις κονσόλες βλέπεις games με framerate που χτυπάει τα low 20s, high 10s.

 

Τώρα για την τιμολόγηση, υπάρχει γενικά υπερτιμολόγηση των Ιαπωνέζικων τίτλων στην δυτική αγορά στα PC. Δεν είναι αποκλειστικότητα αυτού του τίτλου. Ο μόνος τρόπος να διορθωθεί και να επιστρέψουν οι τιμές στα κανονικά για τα PC επίπεδα, είναι πολύ απλά να μήν αγοράζουμε σε αυτές τις τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι αυτο αφορα ολα τα συστηματα αν και κακα τα ψεματα στις κονσολες τις περισσοτερες φορες υπαρχει παραπανω υποστηριξη μιας και οι περισσοτερες πωλησεις εκει γινονται(τουλαχιστον τον πρωτο καιρο κυκλοφοριας ενος παιχνιδιου).

 

Τελος παντων προσωπικα αυτο που εχω να πω ειναι οτι παρολα τα τεχνικα προβληματα του Nier μην το προσπερασετε πολλοι το παιχνιδι,ειναι κυριολεκτικα φοβερο το concept και η υλοποιηση του ειδικα για hack n slash παιχνιδι.

Εγω παντως σε price drop θα το χτυπησω στο pc για να  υπαρχει στην συλλογη μου μιας και το χαρηκα παρα πολυ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω οτι το Framerate ειναι μονο μια πλευρα.

 

Μπορει ενα παιχνιδι να τρεχει καλυτερα απο την αρχη σε PC αλλα να εχει glitches η να κρασαρει συνεχεια μεχρι να γινει patched.

 

Σε παιχνιδια που κανουν autosave αυτο ειναι απιστευτα εκνευριστικο.

 

Οπως προειπα ειχαμε αρκετοι θεμα με το Doom (εξαιρετικο port κατα τα αλλα) το οποιο και φτιαχτηκε κανα 2μηνο μετα, οποτε δεν ηταν θεμα shitty hardware. Μου ειχε τυχει να εξερευνω χαρτη για 20+ λεπτα, να μην εχει σωσει και να πρεπει να ξαναμαζεψω τα παντα.

 

Το ιδιο λενε και οι κατοχοι AMD για το Nier. Crashes σε παιχνιδι που δεν σωζει αυτοματα και που μπορει να φας αρκετη ωρα απο το ενα save point στο αλλο.

 

Το performance μπορω να πωμοτι ειναι το λιγοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...