Προς το περιεχόμενο

Αντεπίθεση της Microsoft στο iPad Pro με το νέο διαφημιστικό του Surface Pro 4


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν τολμάει η M$ ας βάλει δίπλα δίπλα το σουρ...(πως το λενε) και ενα Macbook pro να δουμε εκεί την  μαγκια της συγκρίνει ένα υβριδικό Notebook-tablet με ενα καθαρό tablet που το μόνο τους κοινό είναι η διάσταση της οθόνης....και μην μου πειτε ο Κουκ της Apple είχε πει οτι το ipad pro θα αντικαταστήσει το PC ok μ...... λεμε όλοι. Αλλο tablet και άλλο υβριδιοκο notebook με οθόνη αφαιρούμενη οθόνη αφής.

​Εάν (και άμα) κάποια στιγμή στο μέλλον βγει ένα ipad με λειτουργικό Mac OS φαντάζομαι πολλά θα αλλάξουν στον τομέα των υβριδικών φορητών υπολογιστών.

 

Για άλλη δουλειά κατασκευάστηκε το Ipad και για άλλη δουλειά το σουρ.....γελώ όταν βλέπω τέτοιες υπερβολικές διαφημίσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η Microsoft η κακομοίρα τα τελευταία χρόνια δεν πείθει κανέναν, ενώ έχει ρίξει αρκετή δουλειά. Από την άλλη, και η Apple που προσπαθεί να πείσει ότι το iPad Pro μπορεί να αντικαταστήσει ένα PC (ή Mac) είναι για κλάματα. Και γαμώ τις συσκευές, (έχω ξαναπεί ότι είναι το πιο "επιθυμητό" iPad για μένα) αλλά να συγκριθεί με υπολογιστή δε μπορεί. Το πληκτρολόγιο το κάνει βέβαια πιο εξυπηρετικό για κάποιες δουλειές αλλά ... μέχρι εκεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ωραιο στο αμερικα ειναι το "ξεκατινιασμα" επιτρεπεται. Εμενα μου αρεσουν τετοιες διαφημισεις.

Ipad pro δεν βλεπω πραγματικα το λογο υπαρξης εκτος απο εξιδικευμενα πραγματα που μπορεις να κανεις με apps που βρισκεις στο ios, surface εξαιρετικο και "γεματο" αλλα δεν το βρισκω ιδιαιτερα πρακτικο στο στησιμο του.

Ενω παλια ελεγα οτι "χοντρα" λεφτα θα ριξω μονο για macbook τωρα λεω οτι θα τα εδινα μονο για το surface book που ειναι πραγματικα τελειο αλλα και πανακριβο.

 

Surface phone απο το 2017 και μετα νομιζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γελάνε οι αρκουδες στο δάσος οταν η MS προσπαθει να πουλησει τις αηδιες της για tablet, για companion PC. 

 

Θα το καταφερει μολις πετάξει στα σκουπιδια οτι σχετιζεται με τα windows οπως τα ξέραμε. 

 

ps: με την σπάει οταν η MS με αναγκάζει να παραδεχτώ την Apple....

ps2: καθε μερα ανεχομαι τα windows σε tablet.... περι ανοχης προκειται και μονο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία μου με iOS περιορίζεται σε μουσικές εφαρμογές. 

Εκεί δεν παίζεται από άποψη  δημιουργικότητας. Αλλά απο multitasking ακόμα είναι πίσω. Δεν γίνεται να σε κρεμάνε οι εφαρμογές στο παρασκήνιο όταν το ζορίζεις λίγο .Ακόμα ipads στη σκηνή δεν παίζουν, οι περισσότεροι είναι ακόμα με laptops.

 

Καλά κρασιά και στη Microsoft που περηφανεύεται για τους i7 ,ενώ όταν τα ζορίσεις τα surface υπερθερμαίνονται.(και πέφτει κάτω του 50% η απόδοση)

Ίσως με 8core Atom επεξεργαστές θα τα σκάσω στο μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ipad είναι το κορυφαίο tablet για να κάνεις ο,τι ...σε αφήνουν να κάνεις...αλλά με τρομερή γκαμα επιλογων(=κλείστων εφαρμογων)! Το surface είναι το υπέρτατο tablet για να κάνεις οοοοο,τι θελεις (=χωρίς απαραίτητα "κλειστες" εφαρμογες)... αλλά το πρόβλημα είναι οτι...πραγματικά το 90% του κοσμου...δεν ξέρει τι θελει (=απολαμβανει" τη "χαρα" του "ετοιμου"!!!) Άρα το ipad, αν και είναι παραλογο...κατά την άποψή μου...θα είναι πάντα καλύτερο από ένα surface (=το οποίο εγώ προσωπικά θεωρώ "τελειοτερο" ως εργαλειο, τόσο για προσωπική (=fun+creativity) όσο και επαγγελματική (business+office+education)χρηση. Κοινως, η Apple κυριαρχεί γιατί όπως είπε και ο Jobs στον Wossniac "πως να τους αρέσει κάτι που δεν τους έχει δειξει!"(=ordinary people lack creativity!)...και δεν εξαιρω τον εαυτό μου!,,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τολμάει η M$ ας βάλει δίπλα δίπλα το σουρ...(πως το λενε) και ενα Macbook pro να δουμε εκεί την  μαγκια της συγκρίνει ένα υβριδικό Notebook-tablet με ενα καθαρό tablet που το μόνο τους κοινό είναι η διάσταση της οθόνης....και μην μου πειτε ο Κουκ της Apple είχε πει οτι το ipad pro θα αντικαταστήσει το PC ok μ...... λεμε όλοι. Αλλο tablet και άλλο υβριδιοκο notebook με οθόνη αφαιρούμενη οθόνη αφής.

​Εάν (και άμα) κάποια στιγμή στο μέλλον βγει ένα ipad με λειτουργικό Mac OS φαντάζομαι πολλά θα αλλάξουν στον τομέα των υβριδικών φορητών υπολογιστών.

 

Για άλλη δουλειά κατασκευάστηκε το Ipad και για άλλη δουλειά το σουρ.....γελώ όταν βλέπω τέτοιες υπερβολικές διαφημίσεις.

 

Τότε θα πρέπει να το συγκρίνει με το Surface Book, όπου πάλι θα χάσει η apple... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε για bugs και πράσινους ίππους,αλλά τα surface έχουν πουλήσει πολύ καλά εδώ.

Αρκετός λαός τα έχει έναντι κλασσικών λάπτοπ, ο οποίος είναι και ο σκοπός των βεβαίως.

Από την άλλη τα ipad pro μο και λοιπά παιχνιδάκια είναι ψιλο-άφαντα, γενικότερα τα τάβλετ έχουν πάρει πολύ την κατιούσα την τελευταία διετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τολμάει η M$ ας βάλει δίπλα δίπλα το σουρ...(πως το λενε) και ενα Macbook pro να δουμε εκεί την  μαγκια της συγκρίνει ένα υβριδικό Notebook-tablet με ενα καθαρό tablet που το μόνο τους κοινό είναι η διάσταση της οθόνης....και μην μου πειτε ο Κουκ της Apple είχε πει οτι το ipad pro θα αντικαταστήσει το PC ok μ...... λεμε όλοι. Αλλο tablet και άλλο υβριδιοκο notebook με οθόνη αφαιρούμενη οθόνη αφής.

​Εάν (και άμα) κάποια στιγμή στο μέλλον βγει ένα ipad με λειτουργικό Mac OS φαντάζομαι πολλά θα αλλάξουν στον τομέα των υβριδικών φορητών υπολογιστών.

 

Για άλλη δουλειά κατασκευάστηκε το Ipad και για άλλη δουλειά το σουρ.....γελώ όταν βλέπω τέτοιες υπερβολικές διαφημίσεις.

Εγώ πάντως έδωσα το macbook pro μου για το surface pro 4 και δεν το μετάνιωσα ούτε μια στιγμή, Το μηχάνημα δεν παίζεται σε όλα τα επίπεδα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έδωσα το macbook pro μου για το surface pro 4 και δεν το μετάνιωσα ούτε μια στιγμή, Το μηχάνημα δεν παίζεται σε όλα τα επίπεδα....

 

πολύ καλά έκανες εφόσον έτσι σε βολεύει εσένα καλύτερα, ο καθένας χρησιμοποιεί τα μηχανίματα που τον βολευουν καλυτερα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τολμάει η M$ ας βάλει δίπλα δίπλα το σουρ...(πως το λενε) και ενα Macbook pro να δουμε εκεί την  μαγκια της συγκρίνει ένα υβριδικό Notebook-tablet με ενα καθαρό tablet που το μόνο τους κοινό είναι η διάσταση της οθόνης....και μην μου πειτε ο Κουκ της Apple είχε πει οτι το ipad pro θα αντικαταστήσει το PC ok μ...... λεμε όλοι. Αλλο tablet και άλλο υβριδιοκο notebook με οθόνη αφαιρούμενη οθόνη αφής.

​Εάν (και άμα) κάποια στιγμή στο μέλλον βγει ένα ipad με λειτουργικό Mac OS φαντάζομαι πολλά θα αλλάξουν στον τομέα των υβριδικών φορητών υπολογιστών.

 

Για άλλη δουλειά κατασκευάστηκε το Ipad και για άλλη δουλειά το σουρ.....γελώ όταν βλέπω τέτοιες υπερβολικές διαφημίσεις.

 

Macάκιας έτσι???? Προφανώς αγνοείς ότι το Mac book PRO είναι βασικά ένα workstation με υπολογιστική δύναμη και αντίστοιχο βάρος. Ακόμα και στην έκδοση 13'' είναι πολύ βαρύτερο από ότι ultra portable laptop κυκλοφορεί (δες για παράδειγμα το αντίστοιχο Dell) ΑΡΑ δεν έχει καμία σχέση με το Surface (ούτε το book) και φυσικά ούτε το iPad.

 

Όσο για τη διαφημιση, είναι κλασική μαύρη αμερικάνικη διαφήμιση...

 

By the way, προς το παρόν τα iPad φοράνε το εκπληκτικοτρομερό iOS και όχι MacOS και επίσης ούτε προβλέπεται κάτι τέτοιο... μόνο κάτι touch οθόνες στα pro προβλέπονται... , οπότε ξυδάκι... 

 

Mερικές φορές απορώ... και γελώ με τις οπαδικές αναρτήσεις... οοοεεεεεοοοο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iPad Pro είναι πολύ δυνατό ως μηχάνημα, αλλά δε μπορεί να αντικαταστήσει το desktop, εν μέρει επειδή έχει iOS αντί για macOS. Το Surface Pro όμως μπορεί και τα καταφέρνει άψογα.

Τιποτα δεν μπορει να αντικαταστησει ενα Desktop. Period.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...