Προς το περιεχόμενο

βρυση μπανιου ΧΑΝΕΙ ΝΕΡΟ


tzizzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε να σε ρωτησω πως ειναι δυνατον να ξεσφιξε ολο αυτο το μπουλονι απο μονο του ?( κοφτης οπως το λες )

οπως ειπα αρχικα δεν το εχω ουτε 3 χρονια.. ειναι δυνατον να μην το ειχε σφιξει καλα εξαρχης ο υδραυλικος που το εβαλε?

 

επισης ειναι δυνατον τοσο καιρο να επαιρνε αερα μεσα, μεσω του ξεσφιγμενου κοφτη? γιατι πριν οταν ανοιγα το ζεστο νερο.. το πεταγεται με πιεση σαν ψεκαστικο φαση και ηθελε λιγη ωρα να στρωσει.. ενω τωρα η ροη του ζσεστου ειναι κανονικη

 

το εσφιξα πιστευω κομπλε μιας και δεν χανει ( αποσο εχω δει τουλαχιστον μεχρι τωρα ) αμα το ειχα σφιξει παραπανω και εκανα ζημια στα ο-ρινγ .. φανταζομαι θα το καταλαβαινα ε.. δλδ θα ειχε μεγαλη διαρροη?

 

σας ευχαριστω

Ο υδραυλικός που την πέρασε δεν έχει κάνει κάποιο λάθος... Όλες οι βρύσες έρχονται έτοιμες για σύνδεση και χρήση... Αυτό ήταν χαλαρό από το εργοστάσιο παραγωγής... Για να καταλάβεις τα σοβαρά εργοστάσια έχουν καρυδακια (κλειδιά) που ρυθμίζει τα νιουτον για να σφιξεις κατάλληλα (ούτε πολύ ούτε λίγο)

 

Ο λόγος που είχε κενό ο μηχανισμός και ερχόταν απότομα το νερό ήταν επειδή είχε χαλαρώσει ο κόφτης (όχι δεν ρουφουσε αέρα η κάτι τέτοιο) απλά φαντάσου ότι όσο ανοίγεις την βρύση σου ο μηχανισμός έρχεται σιγά σιγά προς τα πίσω για να περνάει το νερό... Εσένα αυτο γινόταν απότομα και άνοιγε σχεδόν τέρμα κατευθείαν... ( Δεν μπορώ να στο εξηγήσω περισσότερο μέσα από ένα μήνυμα)

 

Κανονικά η διαδικασία πριν το σφιξεις είναι να το βγάλεις και να βάλεις λίγο γρασο πόσιμου νερού στο O-ring πάνω και μετά να το βάλεις και να σφιξεις... Αυτή είναι η κανονική διαδικασία που θα έκανε ένας επαγγελματίας υδραυλικός... Τώρα εσύ που να τρέχεις να βρίσκεις τέτοιο γρασο (δεν το βρίσκεις εύκολα) εγώ είχα κάνει παραγγελία μέσω του προμηθευτή μου στον εισαγωγεα του και αυτός με την σειρά του στο εργοστάσιο της hansgrohe... 750 γραμμάρια 130 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε μου εδώ δεν μιλάμε για την δική σου περίπτωση μιλάμε για την περίπτωση του ΤS

2ον η μπαταρία του βίντεο είναι ίδια με την δική σου αλλά όχι με του TS αν έβλεπες την φωτογραφία που ανέβασε θα το καταλάβαινες... Σε κάθε περίπτωση ο τρόπος σύνδεσης σύνδεσης είναι ο ίδιος αυτό που αλλάζει είναι ο μικτης... Στην περίπτωση σου είναι ένας μηχανισμός εσωτερικής μιξης και στην άλλη είναι δύο (ένας για ζεστό ένας για κρύο)...

3ον ο λόγος που δεν είχε πριν τεφλον είναι επειδή δεν κάνει τίποτα απολύτως σε σύνδεσμολογια τύπου ρακορ... Ο λόγος του ότι χάνει πλέον η δική σου βρύση δεν έχει να κάνει με το τεφλον έχει να κάνει με την καινούργια φλατζα που έβαλες...

4ον το Praktiker και όλα αυτά του είδους μαγαζιά θεωρούνται ψιλικατζιδικα σε θέμα ποιότητας από όλους τους υδραυλικους (και όχι άδικα)...

Σορυ αν ήμουν λίγο επιθετικός στην αρχή και συμφωνώ ότι αν πιάνουν τα χέρια σου αυτά τα απλά πράγματα τα κάνεις και μόνος σου δεν είναι επιστήμη... Αλλά για τα υπόλοιπα άσε με να ξέρω κάτι παραπάνω σαν υδραυλικός που είμαι...

 

 

edit : TS αυτό που έχανε στην περίπτωση σου είναι ο κόφτης που λέμε εμείς οι υδραυλικοι η καλύτερη διαδικασία για κάποιον που δεν ξέρει πόσο πρέπει να το σφιξει είναι αφού το σφιξει λίγο να ανοίξει την κεντρική βανα νερού και μετά να ξεκινήσει πάλι να σφίγγει μέχρι να σταματήσει να χάνει... Μετά καθαρίζεις καλά με στεγνό πανί να είσαι σίγουρος ότι σταμάτησε και του δίνεις ακόμα 3/4 της ολόκληρης στροφής... Πρόσεξε μην την σφιξεις πάρα πολύ γιατί τα O-ring (φλαντζες και αυτές αλλά διαφορετικές) που έχει μέσα κόβεται εύκολα...

Οκ φιλε μου δεκτο το sorry σου και sorry και απο εμενα αλλα λογο insomnia παντα οταν γραφει καποιος κατι πρεπει να γινει αμεσως 

αντιλογος ακομα και για τα πιο απλα θεματα. Εφοσον εισαι του επαγγελματος σιγουρα ξερεις καποια πραγματα παραπανω. Να σε ρωτησω κατι σχετικα με το τεφλον και του τυπου ρακορ συνδεσμολογια , οταν ειχε ξεκινήσει η ολη φαση με τις υδροψυξεις στους υπολογιστες γιατι ολοι λεγανε να βαζουν τεφλον στα rakor του waterblock ? Δεν το λεω ειρωνικα απλα οντως αμα μπορεις να μου λυσεις αυτη την απορία .Να φανταστεις το τεφλον που περασα το ειχα απο τοτε και μου ειχε ξεμείνει γι αυτο και το εβαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθήσω όσο τον δυνατόν καλύτερα να στο εξηγήσω γιατί είναι κάτι άλλο να γράφεις για αυτό και κάτι άλλο να στο δίξει κάποιος live... Κατ αρχήν πρέπει να καταλάβεις το πως δουλεύει ένα ρακορ... Το ρακορ έχει δύο μέρη που και τα δύο μαζί αποτελούν το ρακορ... Το 1 μέρος συνδέεται από την μία πλευρά στην σωλήνα (εκεί χρειάζεται τεφλον ή καναβι) και από την άλλη έχει αρσενικό σπιρομα και το 2 μέρος συνδέεται παλι από την μία πλευρά στην σωλήνα (με τεφλον πάλι ή καναβι) και από την άλλη πλευρά έχει ένα παξιμαδι που βιδωνει στο αρσενικό σπιρομα του πρώτου μέρους όσο βιδωνεις το παξιμαδι του μικραινει το κενό ανάμεσα τους (τοποθετώντας την φλατζα ανάμεσα σε αυτές τις δύο επιφάνειες και καθώς σφίγγεις το παξιμαδι πιεζουν οι δύο επιφάνειες το λάστιχο και γίνεται στεγσνοποιηση... Το ίδιο πράγμα γίνεται και με τις βρύσες περίπου απλά εκεί αντί για δύο μέρη έχεις μόνο το ρακορ που είναι πάνω στην βρύση και βιδωνει πάνω στο γόνατο ( στο βίντεο που ανέβασες φαίνεται αυτό που σου λέω) εδώ να πω πως υπάρχουν πολλοί και διαφορετικοί τύποι ρακορ...

 

Δε γνωρίζω τον τρόπο σύνδεσμολογιας σε υδροψυξη υπολογιστή (δεν έχω ιδέα) αν δω καμία φώτο του ρακορ θα μπορέσω να σου απαντήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερες

 

λοιπον .. τσεκαρωντας την βρυση μετα την "επισκευη" παρατηρησα μια παρα πολυ μικρη διαρροη απο το μπουλονι.. και οταν λεω πααααρα πολυ μικρη.. εννοω οτι μια ολοκληρη μερα που την αφησα.. δεν εσταζε πουθενα αλλα βαζωντας το δακτυλο πανω του ( στην απο κατω πλευρα του μπουλονιου ) παρατηρησα οτι ειχε νερο πανω του.. οσο λιγο και να ειναι.. κανονικα δε θα επρεπε να ηταν καθολου?

 

τι με συμβουλευεις να κανω? θα πρεπει να αλλαχτει καποιο λαστιχακι φανταζομαι που θα εχει φθαρει? για πιο λογο να χανει τοσο λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά το σφίγγεις λίγο(περίπου 1/4 ολόκληρης στροφής) παραπάνω και σκουπιζεις πολύ καλά με χαρτί μετά περιμένεις λίγη ώρα και το ξανακοιτάζεις

 

Ένας καλός τρόπος για να καταλάβεις αν το έχεις σφιξει πάρα πολύ ή πολύ λίγο είναι να δεις το ποσό έχει σκληρύνει το στρίψιμο του πομολου για το άνοιξε κλείσε του νερού... Αν έχει γίνει πάρα πολύ σκληρό και θέλει πολύ δύναμη για να ανοίξεις-κλείσεις το ννερό θα σου συμβούλευα να αλλάξεις τον μηχανισμό (γιατί με τα O-ring δεν θα την παλεψεις και εκτός από αυτό μιλάμε για ένα κόστος 3-5 ευρώ για ολόκληρο τον μηχανισμό) αργότερα θα ανεβάσω μια φωτογραφία με τον μηχανισμό και οδηγίες αν θέλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το εχω σφιξει οσο παει.. και λεγωντας "οσο παει" εννοω οτι νομιζω αμα το σφιξω περισσοτερο ισως κανω καμια ζημια.

 

αμα η βρυση δεν ανοιξει ολη μερα.. θα μαζευτει νερο ποσοτητας κουταλιας γλυκου

αμα ανοιξω την βρυση.. παλι χανει αλλα λιγο περισσοτερο.. βαζωντας το δακτυλο κατω απο το μπουλονι νιωθω το νερο

 

το πομολο οντως εχει σκληρυνει απο το τελευταιο στριψιμο αλλα οχι σε βαθμο να πρεπει να βαζω δυναμη να το ανοιγω/κλεινω

 

ANANEΩΣΗ : ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΠΗΓΑ να το τσεκαρω και η απωλεια ειναι μεγαλυτερη απο χτες.. πλεον χανει νερο με ρυθμο 1 σταγονα το δευτερολεπτα για να καταλαβεις.. οταν το πιεζω απο δω και απο κει αυξανεται μερικες φορες η ροη.. τι παιζει ?

 

οταν λες να αλλαξω τον μηχανισμο εννοεις αλλαγη ολου του τηλεφωνου? δλδ δεν αξιζει να τον βγαλω και να αντικαταστησω το λαστιχακι που λες? ειναι δυσκολη η α? ( επειδη αναφερεις οτι δε θα την παλεψω )

 

αν μπορεσεις καποια στιγμη θα με βοηθουσε να ανεβαζες αυτα που λες..

ευχαριστω ρε φιλε

Επεξ/σία από tzizzz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω σφιξει οσο παει.. και λεγωντας "οσο παει" εννοω οτι νομιζω αμα το σφιξω περισσοτερο ισως κανω καμια ζημια.

 

αμα η βρυση δεν ανοιξει ολη μερα.. θα μαζευτει νερο ποσοτητας κουταλιας γλυκου

αμα ανοιξω την βρυση.. παλι χανει αλλα λιγο περισσοτερο.. βαζωντας το δακτυλο κατω απο το μπουλονι νιωθω το νερο

 

το πομολο οντως εχει σκληρυνει απο το τελευταιο στριψιμο αλλα οχι σε βαθμο να πρεπει να βαζω δυναμη να το ανοιγω/κλεινω

 

ANANEΩΣΗ : ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΠΗΓΑ να το τσεκαρω και η απωλεια ειναι μεγαλυτερη απο χτες.. πλεον χανει νερο με ρυθμο 1 σταγονα το δευτερολεπτα για να καταλαβεις.. οταν το πιεζω απο δω και απο κει αυξανεται μερικες φορες η ροη.. τι παιζει ?

 

οταν λες να αλλαξω τον μηχανισμο εννοεις αλλαγη ολου του τηλεφωνου? δλδ δεν αξιζει να τον βγαλω και να αντικαταστησω το λαστιχακι που λες? ειναι δυσκολη η α? ( επειδη αναφερεις οτι δε θα την παλεψω )

 

αν μπορεσεις καποια στιγμη θα με βοηθουσε να ανεβαζες αυτα που λες..

ευχαριστω ρε φιλε

 

Να αλλάξεις τον παρακάτω μηχανισμό (σου δίνω ένα λινκ από σκρουτζ με διάφορους) Link.png Site: Μηχανισμοιβρυσης το κόστος ολοκλήρου του μηχανισμού είναι γελοίο για να κάτσεις να ασχοληθείς με τις φλάντζες Ο-ring... Επίσης θα σου πρότεινα να μην αγοράσεις από το σκρουτζ αλλά να βγάλεις πρώτα τον μηχανισμό από την βρύση σου και με αυτόν να πας να βρεις ανταλλακτικό από κάποιο μαγαζί με υδραυλικά γιατί υπάρχουν το λιγότερο 50 διαφορετικοί και δεν ταιριάζουν όλοι σε όλες τις βρύσες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η βρύση έχανε νερό αλλά ελάχιστο μέχρι να έπαιρνα την απόφαση να την φτιάξω. Αλλά σήμερα πάω να την ανοίξω και βλέπω πως ράγισε το υλικό και έτρεχε πάρα πολύ. Σαν να έσπασε ένα πράγμα. Αύριο θα φωνάξω υδραυλικό. Πόσο να χρεώσει μια νέα βρύση (ζεστό και κρύο); Μην με πιάσει κορόιδο δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείσε γενικό, ξεβίδωσε τον μηχανισμό και με τον μηχανισμό στο χέρι (όπως σου είπαν παραπάνω) πάρε ανταλλακτικό και καθάρισες.

Το λαστιχάκι του μηχανισμού το άλλαξες? Αυτό να κάνεις πρώτα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η βρύση έχανε νερό αλλά ελάχιστο μέχρι να έπαιρνα την απόφαση να την φτιάξω. Αλλά σήμερα πάω να την ανοίξω και βλέπω πως ράγισε το υλικό και έτρεχε πάρα πολύ. Σαν να έσπασε ένα πράγμα. Αύριο θα φωνάξω υδραυλικό. Πόσο να χρεώσει μια νέα βρύση (ζεστό και κρύο); Μην με πιάσει κορόιδο δηλαδή.

Υπάρχουν βρύσες με 20 ευρώ υπάρχουν βρύσες με 14.000 οπότε είναι πολύ γενικό αυτό που λες... Τώρα στο ενδεχόμενο να αγοράσεις εσύ την βρύση και να έρθει κάποιος μόνο να στην περάσει υπολόγιζε από 15-30 ευρώ (αν είναι τίμιος)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...