Προς το περιεχόμενο

Amazon Echo


orestis000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχει δοκιμάσει κανένας το Amazon Echo; Δουλεύει στην Ελλάδα; Γιατί κάτι είδα πως είναι optimized για τις χώρες που κυκλοφορεί επίσημα και σε άλλες χώρες εχει δυσκολίες. Επίσης από Amazon κάνει 160 ευρώ αλλά δεν στέλνει ελλαδα. Από ebay έχω βρει ένα από αμερική περίπου στα 180 ευρώ. Στο skroutz το έχει στα 250. Καμιά ιδέα που αλλού μπορώ να δω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λογικά θα σου λειτουργεί λαμβάνοντας υπόψιν τα εξής:
Ο λογαριασμός σου στο amazon είναι Αμερικάνικος ή Βρετανικός για να συνδεθεί. Καταλαβαίνει μόνο αγγλικά και δεν θα έχεις local services. Για παράδειγμα για τον καιρό θα πρέπει να ρωτάς "Alexa, what is the weather in Athens Greece?" ή για την ώρα " Alexa, what is the time in Athens Greece?". Οτιδήποτε έξυπνες συσκευές έχεις μπορείς να τις συνδέσεις και δεν θα έχεις θέμα.

Επίσης για να παίξει μουσική από το Amazon θα πρέπει να είσαι prime member για να έχεις το prime music. Ειδάλλως, από spotify. Πάντως μπορείς να ακούς internet radio από TuneIn αν δεν έχεις κανένα από τα παραπάνω.
 

Απλά τα σπάει η Αλέξα!
Με ένα συνδυασμό Echo dot, τηλεχειριστήριο Logitech Harmony Elite, λάμπες Philips Hue και TP-Link smart plug δεν πατάς διακόπτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για το echo dot που είναι κοντα στα 60 ευρώ. Από το αγγλικό amazon όμως δεν το φέρνει Ελλάδα. Από που μπορώ να το παραγγείλω; Από το αμερικάνικο δεν ψήνομαι λόγω τελωνίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για το echo dot που είναι κοντα στα 60 ευρώ. Από το αγγλικό amazon όμως δεν το φέρνει Ελλάδα. Από που μπορώ να το παραγγείλω; Από το αμερικάνικο δεν ψήνομαι λόγω τελωνίων.

Νομίζω το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι αν έχεις κάποιον φίλο γνωστό στην Αγγλία να στο παραγγείλει αυτός.

 

Σε περίπτωση που δεν έχεις κάποιον, τότε υπάρχουν υπηρεσίες σαν το shopandship που έχει μια συνδρομή, σου παρέχει μια διεύθυνση σε ΗΠΑ, Αγγλία και Κίνα, οπότε μπορείς να αγοράσεις τα αντικείμενα που θέλεις και να δηλώσεις στα αντίστοιχα καταστήματα, ως διεύθυνση αποστολής, τη διεύθυνση που σου έχουν δώσει, στη χώρα που θέλεις να αγοράσεις. Επομένως, μπορείς να παραγγείλεις ό,τι θέλεις σε αυτές τις χώρες, ακόμα και αν δεν παραδίδουν στην Ελλάδα. Όταν τα παραλάβουν αυτοί, τα στέλνουν και στα παραδίδει στο χώρο σου η Γενική Ταχυδρομική.

Δες εδώ για περισσότερες πληροφοριες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Παρήγγειλα το Amazon Echo Dot 2nd Gen (60 ευρώ) μέσω forward2me (30 ευρώ μεταφορικά μέσω DHL Express). Έκανε 2-3 μέρες για να φτάσει στον forwarder (free delivery) και 4 για να φτάσει σπίτι μου.

 

Προβλήματα; 

- Πρέπει κανείς να βρει τρόπο να κατεβάσει το amazon alexa app για να λειτουργήσει την συσκευή εύκολα γιατί δεν είναι available στην χώρα μας (ακόμα) μέσω του google app store.

 Εγώ κατέβασα to android apk από ένα mirror αφού τσέκαρα το file hash του με αυτό από διαφορετικό mirror (Αυτό δεν σημαίνει ότι το app είναι safe βέβαια).

 

- Δυστυχώς δεν δέχεται (ακόμα) non US (ίσως και UK) addresses. Αυτό σημαίνει ότι άμα θες να ρωτήσεις π.χ. για τον καιρό πρέπει να πεις συγκεκριμένα "What's the weather in <Location>."

 Έχω αφήσει την default αμερικάνικη διεύθυνση.

 

*Πλέον γίνεται να σετάρεις το σωστό timezone οπότε και να χρησιμοποιήσεις τα alarm/time functionalities και ότι βασίζεται σε σωστό timing Π.χ google calendar κτλ. με σιγουριά.

 

Γενικά η συσκευή είναι portable, τροφοδοτείται από micro usb καλώδιο με adapter της amazon, έχει 3.5mm έξοδο για ηχεία, 4 κουμπιά(volume +/-, mute, action button), ενσωματωμένο ηχείο που προσωπικά με ικανοποιεί και κυκλικό rgb led indicator. Δουλεύει και σε 2.4 αλλά και σε 5GHz Wifi (πολλοί προτιμούν το 2.4 για καλύτερη κάλυψη).

 

Το app για να λειτουργήσει θέλει amazon account. (Εδώ δώστε προσοχή αν σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε amazon music και γενικά purchases μέσω της Alexa). Από το app μπορεί κανείς να ρυθμίσει settings και να δει το history των requests του. Στο main screen του app εμφανίζονται σε card view τα requests και χρήσιμα info για αυτά. Για παράδειγμα άμα ρωτήσεις για τον καιρό, σου δείχνει image με πληροφορίες από την AccuWeather. Στο history των requests μπορεί να ακούσεις on demand το voice request σου και να το σβήσεις(εδώ δεν σου εγγυάται κανείς για το άμα σβήνεται και από το amazon cloud). Πέρα από αυτά μπορεί κανείς να ρυθμίσει to-do lists, Music & Books, Alarms/Timers, Alexa Skills, και Smart Home. Το app επιτρέπει να κάνεις link λογαριασμούς διαφόρων υπηρεσιών(google, spotify, anydo, audible, κτλπ κτλπ). Για τους φίλους του spotify πρέπει να πούμε ότι χρειάζεται να έχεις premium account για να παίξεις μουσική μέσω της Alexa.

 

Aυτά τα γράφω μετά από googling και λίγες ώρες κατοχής της συσκευής. Μην βασίζεστε στο ποστ για τις λεπτομέρειες γιατί πολλά πράματα θα αλλάξουν.

Τέλος όποιος είναι σκεπτικός για το privacy του, καλά θα κάνει να μην αγοράσει κάτι τέτοιο. Άσχετα που υπάρχει mute button, τα requests καταγράφονται για το καλύτερο optimazation της Alexa.

Επεξ/σία από Rodes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Παρήγγειλα το Amazon Echo Dot 2nd Gen (60 ευρώ) μέσω forward2me (30 ευρώ μεταφορικά μέσω DHL Express). Έκανε 2-3 μέρες για να φτάσει στον forwarder (free delivery) και 4 για να φτάσει σπίτι μου.
 
Προβλήματα; 
- Πρέπει κανείς να βρει τρόπο να κατεβάσει το amazon alexa app για να λειτουργήσει την συσκευή εύκολα γιατί δεν είναι available στην χώρα μας (ακόμα) μέσω του google app store.
 
Το app για να λειτουργήσει θέλει amazon account. (Εδώ δώστε προσοχή αν σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε amazon music και γενικά purchases μέσω της Alexa). Από το app μπορεί κανείς να ρυθμίσει settings και να δει το history των requests του. Στο main screen του app εμφανίζονται σε card view τα requests και χρήσιμα info για αυτά. 

 

Άψογη παρουσίαση! Υπόψη ότι από το site alexa.com μπορείς να διαχειριστείς full την Alexa, χωρίς application.

 

Χαρούμενος κάτοχος απο την 1η ημέρα κυκλοφορίας! αγορά απο ebay.co.uk

 

ότι  θετε απο ερωτήσεις είμαι διαθέσιμος :)

 

το absolute combo είναι ( Alexa - Spotify - Harmony Hub - Philips Hue - Belkin Wemo + Nuki Lock) + IFTTT !!

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για το echo dot που είναι κοντα στα 60 ευρώ. Από το αγγλικό amazon όμως δεν το φέρνει Ελλάδα. Από που μπορώ να το παραγγείλω; Από το αμερικάνικο δεν ψήνομαι λόγω τελωνίων.

μην φοβασαι το αμρικανικο ,καπου σου δινει επιλογη να προπληρωσεις το φπα 24% και στο στελνει στην πορτα χωρις να περναει τελωνειο ,εχω παραγγειλει πολλες φορες ετσι (και μαλιστα ερχετε παρα πολυ γρηγορα 4 μερες το πολυ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην φοβασαι το αμρικανικο ,καπου σου δινει επιλογη να προπληρωσεις το φπα 24% και στο στελνει στην πορτα χωρις να περναει τελωνειο ,εχω παραγγειλει πολλες φορες ετσι (και μαλιστα ερχετε παρα πολυ γρηγορα 4 μερες το πολυ )

Ok, απλά φαντάζομαι ότι θα αργούσε.

Άψογη παρουσίαση! Υπόψη ότι από το site alexa.com μπορείς να διαχειριστείς full την Alexa, χωρίς application.

 

Χαρούμενος κάτοχος απο την 1η ημέρα κυκλοφορίας! αγορά απο ebay.co.uk

 

ότι  θετε απο ερωτήσεις είμαι διαθέσιμος :)

 

το absolute combo είναι ( Alexa - Spotify - Harmony Hub - Philips Hue - Belkin Wemo + Nuki Lock) + IFTTT !!

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :)

Κανά καλό combo με IFTTT? Το ξέρω από παλιά αυτό το service αλλά ποτέ δεν βρήκα χρήση. Σκέφτομαι τώρα να φτιάξω skill για τον Οασθ της Θεσσαλονίκης. Επίσης, καμιά πρόταση για free skills που να μην θέλουν premium?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ok, απλά φαντάζομαι ότι θα αργούσε.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :)

Κανά καλό combo με IFTTT? Το ξέρω από παλιά αυτό το service αλλά ποτέ δεν βρήκα χρήση. Σκέφτομαι τώρα να φτιάξω skill για τον Οασθ της Θεσσαλονίκης. Επίσης, καμιά πρόταση για free skills που να μην θέλουν premium?

 

To κλασσικό combo είναι Βelkin Wemo Switch + Philips Hue , που ουσιαστικά επειδή μεταξύ τους δεν μιλάνε, έχω rule αν ανάψει το φως της κουζίνας, ταυτόχρονα να ανάψουν και τα spots (Wemo).

άλλο επίσης είναι IF το boss στείλει mail (καφρίλα το ξέρω αλλά έχει πλάκα) να αναβοσβήσει μια λάμπα που έχω στο γραφείο κόκκινο :P

επίσης, επειδή έχω gps στο αμάξι, IF το αμάξι μεταξύ 20¨00 - 07:00 βγεί απο το τετράγωνο του σπιτιού, αναβόσβησε τις λάμπες τάδε χρώμα (καλό αντικλεπτικό εκτός και αν παίζει gps jammer).

Το χρησιμοποιώ επίσης για να logg-άρω τις ώρες που φτάνω και φεύγω απο δουλειά, όπου κάνει μια καταχώρηση το IFTTT στο g-calendar μου

 

Γενικά οι δυνατότητες του είναι άπειρες. 

 

Αν ασχολείστε με automation, check-άρετε και το Nuki Lock που είναι ηλεκτρονική wifi κλειδαριά (καταργείς εντελώς τα κλειδια του σπιτιού βασικά). Μου ήρθε κανά μηνα πριν και δουλεύει ά-ψο-γα :)

 

Σε skills εγώ πέρα απο τα βασικά της Alexa , δεν χρησιμοποιώ κάτι. Βολική η μουσική από spotify τα οποία παίζουν απο bluetooth ηχεία στο σαλόνι σε καλή ποιότητα, η λίστα supermarket, και τα to-do list.

Κατα τα άλλα , η δυνατότητα να ανοίγεις pc με την φωνή, να κλειδώνεις σπίτι - κλείνεις φώτα, άνοιξε tv και θέρμανση, με μια λέξη, σου κάνει κάτι απο Tony-Stark και εγώ προσωπικά σαν αθεράπευτα gadget-ακιας/τεμπέλης τα απολαμβάνω !

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κλασσικό combo είναι Βelkin Wemo Switch + Philips Hue , που ουσιαστικά επειδή μεταξύ τους δεν μιλάνε, έχω rule αν ανάψει το φως της κουζίνας, ταυτόχρονα να ανάψουν και τα spots (Wemo).

άλλο επίσης είναι IF το boss στείλει mail (καφρίλα το ξέρω αλλά έχει πλάκα) να αναβοσβήσει μια λάμπα που έχω στο γραφείο κόκκινο :P

επίσης, επειδή έχω gps στο αμάξι, IF το αμάξι μεταξύ 20¨00 - 07:00 βγεί απο το τετράγωνο του σπιτιού, αναβόσβησε τις λάμπες τάδε χρώμα (καλό αντικλεπτικό εκτός και αν παίζει gps jammer).

Το χρησιμοποιώ επίσης για να logg-άρω τις ώρες που φτάνω και φεύγω απο δουλειά, όπου κάνει μια καταχώρηση το IFTTT στο g-calendar μου

 

Γενικά οι δυνατότητες του είναι άπειρες. 

 

Αν ασχολείστε με automation, check-άρετε και το Nuki Lock που είναι ηλεκτρονική wifi κλειδαριά (καταργείς εντελώς τα κλειδια του σπιτιού βασικά). Μου ήρθε κανά μηνα πριν και δουλεύει ά-ψο-γα :)

 

Σε skills εγώ πέρα απο τα βασικά της Alexa , δεν χρησιμοποιώ κάτι. Βολική η μουσική από spotify τα οποία παίζουν απο bluetooth ηχεία στο σαλόνι σε καλή ποιότητα, η λίστα supermarket, και τα to-do list.

Κατα τα άλλα , η δυνατότητα να ανοίγεις pc με την φωνή, να κλειδώνεις σπίτι - κλείνεις φώτα, άνοιξε tv και θέρμανση, με μια λέξη, σου κάνει κάτι απο Tony-Stark και εγώ προσωπικά σαν αθεράπευτα gadget-ακιας/τεμπέλης τα απολαμβάνω !

Nice, καλή φάση το home automation. Δυστυχώς δεν θέλω να ρίξω λεφτά σε λάμπες remote κτλπ. Το wi-fi lock το σκεφτόμουν εδώ και πολύ καιρό αλλά δεν μπορώ να το θεωρήσω reliable λόγω διακοπών ρεύματος και Internet security.

Αυτό που βρήκα πολύ ενδιαφέρον είναι το εξής. Με αυτό μπορείς να ελέγχεις ότι IR συσκευή έχεις στο σπίτι. Έχει app και αυτό που κάνει ουσιαστικά είναι να αντιγράφει τα IR signals όποιας συσκευής θες. Η συσκευή δέχεται εντολές μέσω wi-fi (από το mobile app) προς το παρόν. Κάποιοι έχουν γράψει libraries για να στέλνεις τις ανάλογες εντολές από το web οπότε με λίγο πειραματισμό μπορείς να βάλεις και την αλέξα στο παιχνίδι αντί να χρησιμοποιείς το app. Αααα και είναι πολύ φθηνό!  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nice, καλή φάση το home automation. Δυστυχώς δεν θέλω να ρίξω λεφτά σε λάμπες remote κτλπ. Το wi-fi lock το σκεφτόμουν εδώ και πολύ καιρό αλλά δεν μπορώ να το θεωρήσω reliable λόγω διακοπών ρεύματος και Internet security.

Αυτό που βρήκα πολύ ενδιαφέρον είναι το εξής. Με αυτό μπορείς να ελέγχεις ότι IR συσκευή έχεις στο σπίτι. Έχει app και αυτό που κάνει ουσιαστικά είναι να αντιγράφει τα IR signals όποιας συσκευής θες. Η συσκευή δέχεται εντολές μέσω wi-fi (από το mobile app) προς το παρόν. Κάποιοι έχουν γράψει libraries για να στέλνεις τις ανάλογες εντολές από το web οπότε με λίγο πειραματισμό μπορείς να βάλεις και την αλέξα στο παιχνίδι αντί να χρησιμοποιείς το app. Αααα και είναι πολύ φθηνό!  B)

 

To Broadlink το ειχα στα υποψη, αλλά απορρίφθηκε λόγω app. Δεν αισθανομαι πολύ άνετα με τις συσκευές μου αποθηκευμένες σε κάποιον οτι-ναναι-κινέζικο server. (θα μου πεις εδώ τα στέλνεις σε amazon-logi etc. αλλά αυτο το χώνεψα κάπως :P

 

+ δεν ξέρω αν έχει integration με ifttt το οποίο το καθιστά ένα ακόμη αυτόνομο app απο τα δεκάδες που έχω μαζέψει στο τηλεφωνο μου ..

Επεξ/σία από tsakfot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

το πήρα εντελώς δοκιμαστικά από το γερμανικό άμαζον... το μηχάνημα εκτός από την πλάκα που κάνεις είναι και απαραίτητο (σχεδόν) εργαλείο. Το πήρα για πλάκα και κατέληξα να ασχολούμε μαζί του όλη μέρα. Ξέρω τραγικό.. :P... Αλλά ιδιαίτερα σαν ξυπνητήρι reminder timer sms μουσική (καλά εκεί τα σπάει.. πλήρωσα και υπηρεσία σε προφορά 2.99 ευρώ το μήνα για πλήρη πρόσβαση σε prime ειδική προσφορά για το dot (απλά λες στην αλέξα alexa downgrade και από 7 ευρώ την συνδρομή την πάει στα 2.99... 

πέραν λοιπόν της πλάκας αν ασχοληθεί κανείς στην κυριολεξία μιλάμε για ΜΕΛΛΟΝ. 2 λάμπες της xiaomi Που έβαλα να δοκιμάσω δουλεύουν τέλεια... τώρα διαβάζω εδώ πέρα και έχω αρχίσει και ψάχνω έχει τρομακτικές δυνατότητες επέκτασης και έχω ψηθεί πολύ άσχημα να πάρω το spot. αν ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω για να το πάρω θα το εκτιμήσω... το έχει Θεσσαλονίκη το best deals αλλά στα 190 ευρώ. εγώ θέλω γύρω στα 150 να το βρω αν έχει κανείς τίποτε υπόψιν του.

Αααα... και προσοχή όποιος το πάρει να μην ξεχάσει να απενεργοποιήσει το drop-in ιδιαίτερα αν το βάλει κρεβατοκάμαρα μην βρεθεί προ εκπλήξεως :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Τι κανει το drop in?

https://www.pocket-lint.com/smart-home/news/amazon/140981-amazon-alexa-calling-and-messaging-what-is-it-how-does-it-work-and-where-can-you-use-it

Αν βαριέσαι να διαβάζεις με απλά λόγια αν το έχεις ενεργό μπορεί όποιος θέλει δίχως καμία ενέργεια από μόνος σου να σε ακούει και να σε βλέπει κάνοντας drop -in. 

Φαντάσου να έχεις το spot η το show στην κρεβατοκάμαρα και να κάνει drop in κάποιος από τις επαφές σου που έχει και αυτός συσκευή echo η ποιο απλά με το ΚΙΝΗΤΟ του (ναι! στην τελευταία αναβάθμιση μπορείς να κάνεις drop in δίχως να έχεις συσκευή ECHO!@).... FUCK ... εννοείται ότι είναι τραγικό αλλά έχει επιλογή να το κάνεις εντελώς απενεργοποίηση η να επιλέξεις ποιος θα μπορεί να κάνει (για παράδειγμα στην κουζίνα και όλα τα μέλη της οικογένειας... η στο σαλόνι όπου έχουμε κάποιο ηλικιωμένο και μπορούμε ανά πάσα στιγμή να έχουμε επικοινωνία μαζί του.. 

 

απλά θέλει προσοχή!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το echo και το dot δεν το λες ακριβα αν αναλογιστει κανεις τα μεταφορικα του αμαζον που εχουν ανεβει τον γελευταιο καιρο,το spot ειναι λιγο τραβηγμένο, μονη λυση φιλος στην γερμανια που μπορει να στο στειλει 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...