Προς το περιεχόμενο

Διαφορές Elephone ELE Explorer 4K Ultra HD με Elephone EleCam Explorer Elite 4K


tziminhio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα υπάρχει κάποιος που να ξέρει τις διαφορές των 2? Απ' ότι βλέπω στο video format είναι ίδιες. Αλλάζουν λίγο τα dimensions και το design. ¨εχετε να προτείνετε κάποια? Κοιτάω και για xiaomi yi αν και σε συγκριτικά τεστ των 2 φαίνεται να υπερέχει η elecam. Βέβαια δεν βρίσκω και πολλά reviews.

1) http://www.gearbest.com/action-cameras/pp_398128.html?wid=21

2) http://www.gearbest.com/action-cameras/pp_265287.html?wid=3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βασικότατη διαφορά υπέρ της elite το chipset (Novatek 96660) και ο φακός (Sony IMX078 COMS Sensor 12mpixels) που είναι ίδιος με την sj500x elite. ο φακός της ultra HD (OV4689) είναι στην πραγματικότητα 4mp και όχι 16mp που λέει στην περιγραφή. επίσης η elite έχει σταθεροποιητή εικόνας. πολύ σημαντικό.. Άρα αν είσαι ανάμεσα στις δυο και αφού έχει και flash sale την elecam elite (68 δολάρια) μην το σκέφτεσαι καν ποία πρέπει να διαλέξεις. 

Επεξ/σία από fanis1234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικότατη διαφορά υπέρ της elite το chipset (Novatek 96660) και ο φακός (Sony IMX078 COMS Sensor 12mpixels) που είναι ίδιος με την sj500x elite. ο φακός της ultra HD (OV4689) είναι στην πραγματικότητα 4mp και όχι 16mp που λέει στην περιγραφή. επίσης η elite έχει σταθεροποιητή εικόνας. πολύ σημαντικό.. Άρα αν είσαι ανάμεσα στις δυο και αφού έχει και flash sale την elecam elite (68 δολάρια) μην το σκέφτεσαι καν ποία πρέπει να διαλέξεις. 

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Επίσης, ανάμεσα στην elecam elite και στην Xiaomi yi ποια είναι καλύτερη? Βλέπω κάτι συγκριτικά βίντεο και η e;ecam φαίνεται καλύτερη. Αλλά το φοβάμαι επειδή ει΄ναι καινούρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η XIAOMI έχει σίγουρα καλύτερο chipset αλλά βασικό μειονέκτημα είναι ότι δεν έχει οθόνη (1st gen) και πρέπει για ότι θες να κάνεις, ακόμη και ρυθμίσεις, να τη συνδέσεις με κινητό. επίσης είναι πιο ακριβή και στην αρχική τιμή δεν έχει αξεσουάρ, πχ αδιάβροχη θήκη, τα οποία τα παίρνεις έξτρα. Τέλος, δεν έχει σταθεροποιητή εικόνας. Σίγουρα πάντως σαν λογισμικό έχει καλύτερη υποστήριξη λόγω της κοινότητας xiaomi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η XIAOMI έχει σίγουρα καλύτερο chipset αλλά βασικό μειονέκτημα είναι ότι δεν έχει οθόνη (1st gen) και πρέπει για ότι θες να κάνεις, ακόμη και ρυθμίσεις, να τη συνδέσεις με κινητό. επίσης είναι πιο ακριβή και στην αρχική τιμή δεν έχει αξεσουάρ, πχ αδιάβροχη θήκη, τα οποία τα παίρνεις έξτρα. Τέλος, δεν έχει σταθεροποιητή εικόνας. Σίγουρα πάντως σαν λογισμικό έχει καλύτερη υποστήριξη λόγω της κοινότητας xiaomi. 

Πάντως και συγκριτικά videos που έχω δει νομίζω οτι η elecam υπερέχει. Νομίζω οτι ο αισθητήρας της elecam elite ειναι καλύτερος! Επίσης παιζει να έχεις ιδέα τι παίζει με τα accessories kits γτ απ' το gear best εχω πάρει 10 διαφορετικές απαντήσεις σχετικά με το αν  elecam elite είναι συμβατή.Έχω δει αυτό http://www.gearbest.com/action-cameras-sport-dv-accessories/pp_315662.html και αυτό http://www.gearbest.com/action-cameras-sport-dv-accessories/pp_247350.html και ενώ στις φωτογραφίες φαίνονται τα ίδια άλλοι πωλητές λένε οτι είναι συμβατά με το ένα και όχι με το άλλο και άλλοι το αντίθετο. Εμένα μου φαίνονται τα ίδια και πιστεύω οτι κάνουν. Τώρα ειναι η 1η μου καμερα και δεν έχω δει ποτε τους αντάπτορες.Παίζει να έχεις ιδέα?

Επεξ/σία από tziminhio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

παιδια βρισκω αυτη http://www.gearbest.com/action-cameras/pp_411149.html

αξιζει για τα λεφτα της? χρηση απλη για σκι,μπανιο, μηχανη . πιο πολυ θελω τα βιντεο να βλεπονται ανετα και να μην πονανε τα ματια μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ψαχνω να βρω για την elite εξτρα μπαταρια αλλα τιποτα. Ειτε sold out ειτε δεν βρισκω συμβατη. Υπαρχει περιπτωση να μην βρω καθολου μπαταρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα σχόλια λένε ότι κάνει και στην explorer elite,

http://www.gearbest.com/action-cameras-sport-dv-accessories/pp_346844.html?wid=21

Το σκέπτομαι, την έχει το gearbest στα 62$, θα είναι καλή; δεν λέω να είναι go pro που είναι 5 φορές ακριβότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν η κάμερα είναι αρκετά καλή σχετικά με τα χρήματα π κοστίζει, αλλά δυστυχώς ενώ τα χρώματα είναι οκ , το firmware έχει τρελό θέμα όσον αφορά την σύνδεση με κινητό αλλά και στο gyro. Το ακόμα χειρότερο είναι οτι το εργοστάσιο δεν επικοινωνεί με κανέναν. Μ 'εσπασε το locker απ την θήκη κ προσπαθούσα να βρώ ανταλλακτικό αλλά δεν μ απάντησαν ποτέ. Τλκ αγόρασα απο ebay ένα συμβατό με gopro (να ναι καλά ε΄να παλικάρι απο ξένο φορουμ). Συμπερασματικά το after sale δεν υπάρχει. Επίσης, αν γνωρίζει κάποιος αν έχει βγει update ας ενημερώσει. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλαησπέρα.

οταν λές εχει θέμα με το gyro τι ενοείς?

δέν δουλευει? 

Πές μου γενικά την γνώμη σου αν αξίζει γιτι το ψήνω να την πάρω δίνω πολύ εμφαση στο stabilizing να μην κουνιουντε τα βιντεο δλδ βγάζει σταθερα βιντεο δουλευει καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το stabilizer για μενα σε αυτες τις κινεζιες είναι μονο marketing. Μου θυμίζει και το κλασικο που διαφημίζουν 4k video αλλά μονο 4k δεν ειναι.. Εδώ έχει μια λίστα με τις fake 4k. Εγώ πάντως εκτός της gopro έχω και μια κινεζια με gyro(firefly 6s) και δε βλεπω καμια διαφορα. Άμα το stabilizer έκανε δουλεια δε θα εβγαιναν τα πανακριβα gimbal. 

Επεξ/σία από Andyk0555
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 και απο εμενα για το αχρηστο stabilizer..... στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι παντελως αχρηστο. Εχω την YI4K, και το stabilizer ειναι μονο καπως χρησιμο αν κρατας ακινητο με το χερι σου την καμερα και θες να αποφυγεις το τρεμουλο του χεριου. Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση απλα καταστρεφει το βιντεο, πχ για να να περπατας εστω και αργα ουτε λογος.

 

Η λυση φυσικα για μενα ηρθε μα το RIDER-M, που εκτινασει την παραγωγη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...