Προς το περιεχόμενο

Αγορά απο gearbest


pavloa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχουν σφίξει τα πράγματα δεν ξέρει το κράτος από πού να πάρει λεφτά κ μας γ@@ει... Που είναι οι εποχές που έγραφε πάνω ο Κινέζος garden tools κ πέρναγε αέρα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εγώ... Αυτό λέω πιο πάνω

Αλλο το τριγωνική μεσω ΕΕ και αλλο αυτό που εχεις εσυ.

 

Σε εσενα εγινε κανονική αποστολή με nederland post, αυτό δεν ειναι τριγωνική. Τριγωνική ειναι να ερθει με dhl (ή αλλη courier) αλλά να μην περάσει τελωνειο. Αλλο το ενα και αλλο το αλλο

 

Σε εσενα ειναι κλασσική συστημένη αποστολή που μπορει να στματήσει τελωνειο αλλά μπορει και να μη σταματήσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το τριγωνική μεσω ΕΕ και αλλο αυτό που εχεις εσυ.

 

Σε εσενα εγινε κανονική αποστολή με nederland post, αυτό δεν ειναι τριγωνική. Τριγωνική ειναι να ερθει με dhl (ή αλλη courier) αλλά να μην περάσει τελωνειο. Αλλο το ενα και αλλο το αλλο

 

Σε εσενα ειναι κλασσική συστημένη αποστολή που μπορει να στματήσει τελωνειο αλλά μπορει και να μη σταματήσει

 

Μονο εγω δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς την τριγωνική;

 

Πως δουλευει; Αφου υποτίθεται οτι παντα όταν έπαιρνες με κουριερ πέρναγε τελωνείο σίγουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μονο εγω δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς την τριγωνική;

 

Πως δουλευει; Αφου υποτίθεται οτι παντα όταν έπαιρνες με κουριερ πέρναγε τελωνείο σίγουρα. 

 

Η τριγωνική ειναι για γρήγορη παραλαβή, έμμεσα απο ΕΕ χωρίς να σταματήσει τελωνείο.
 
π.χ. κινητό από Κίνα για παραλαβή στην Ελλάδα. Αν το κάνεις απευθειας με DHL/EMS θα έρθει γρήγορα αλλά σιγουρα θα σταματήσει στο τελωνείο λόγω εισφοράς-κέρδος απο την DHL. 
 
Τριγωνική το προσφέρουν κάποια site και κατά περιόδους και πάντα με extra κοστος. Εχουν λοιπον σε κάποια χώρα ένα δικό τους (π.χ. Γαλλία) που ειναι μεσα στα κολπα. Στέλνουν λοιπον με dhl το κινητό (ή τα κινητα απο μπολικες παραγγελίες) στη Γαλλία και αυτός το πακετάρει παλι και στο στέλνει σε εσενα με dhl αλλά επειδή η αποστολή φαίνεται/γινεται απο ΕΕ, θα ερθει σφαίρα σπιτι σου, χωρις τελωνειο.
 
Το πως κάνουν τις μαλαγανιές στον αρχικό τοπο (π.χ. Γαλλία) δεν μας ενδιαφέρει και δεν μας αφορα. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το τριγωνική μεσω ΕΕ και αλλο αυτό που εχεις εσυ.

 

Σε εσενα εγινε κανονική αποστολή με nederland post, αυτό δεν ειναι τριγωνική. Τριγωνική ειναι να ερθει με dhl (ή αλλη courier) αλλά να μην περάσει τελωνειο. Αλλο το ενα και αλλο το αλλο

 

Σε εσενα ειναι κλασσική συστημένη αποστολή που μπορει να στματήσει τελωνειο αλλά μπορει και να μη σταματήσει

Έχεις δίκιο κ εγώ μπερδεμένα τα είχα στο μυαλό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο κ εγώ μπερδεμένα τα είχα στο μυαλό μου

για να βοηθησεις το νημα, οταν φτάσει στα χέρια σου γράψε εδω στο forum κάποια στοιχεια

 

τι ειχες αγοράσει : π.χ. κινητο

Αξια με μεταφορικα

Τροπος αποστολής πχ registered post nl

Σε ποια περιοχή είσαι (γενικά, π.χ. μακεδονία) για να δουμε ποιο τελωνειο περνας

κοστος εκτελωνισμου (πχ 3 ευρω + φπα)

Τι ειχε δηλωμένο στο φακελο απο το gearbest και το αναγραφομενο κοστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα για τα στατιστικα λοιπον:

3 πακετα τελευταιες 10 μερες χωρις τελωνειο στην Θεσσαλονικη

2 απο κινα απευθειας

1 απο gearbest με nl post, το οποιο το εβαλαν μονοι τους ενω ειχα επιλεξει swiss post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα για τα στατιστικα λοιπον:

3 πακετα τελευταιες 10 μερες χωρις τελωνειο στην Θεσσαλονικη

2 απο κινα απευθειας

1 απο gearbest με nl post, το οποιο το εβαλαν μονοι τους ενω ειχα επιλεξει swiss post

Τι παρελαβες;

πόσο κοστιζαν;

Τι εγραφε επανω στο φακελο και πόση δηλωμενη αξία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παρελαβες;

πόσο κοστιζαν;

Τι εγραφε επανω στο φακελο και πόση δηλωμενη αξία;

Και τα τρια μικρου μεγεθους δεματα, οχι ηλεκτρονικες συσκευες.

Οι κινεζοι εγραφαν ψεμματα μικροτερες τιμες, το ενα ηταν αμελητεας αξιας εγραφε 10 λεπτα πανω στο φακελο, το αλλο εγραφε 2.5 ενω εκανε 20κατι.

Το gearbest οπως παντα γραφει περιεχομενα και τιμη κανονικη(10κατι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το gearbest οπως παντα γραφει περιεχομενα και τιμη κανονικη(10κατι)

 

Αυτο δεν ισχύει πάντα. Ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο που ειχα πάρει, είχαν γράψει 10Ε κάτω.

 

Εχω μια ερώτηση:

 

3 δέματα με NL Post,

Το ένα φεύγει ( από Ολλανδία) στις 2017-05-16 07:33

Τα άλλα δυο φεύγουν μαζί στις  2017-05-17 07:30, μια μέρα μετά δηλαδή.

 

Τελευταίο update (σήμερα) είναι ότι τα δυο (που έφυγαν πιο αργά) είναι Ελλάδα και το άλλο που έφυγε μια μέρα πριν ακόμα έρχεται.

 

Πως γκενεν αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...