Προς το περιεχόμενο

Το Samsung Galaxy Note7 χάνει σε τεστ ταχύτητας από το ενός χρόνου iPhone 6s!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό είναι να σχολιάζουν άτομα που χρησιμοποιούν και android ναυαρχίδες και iphone (που είναι απο μόνο τους ναυαρχίδες).

 

Μύθος 1ος:Τα iphone είναι ακριβα.

 

Έχετε απόλυτο δίκιο. Μόνο που περιμένετε λιγάκι.Ιphone 3,5 ετών του 2013, δηλαδή το iphone 5 δουλεύει άψογα. Είχε αγοραστεί τότε στα 650 ευρώ.

Μπορείτε να μου βρείτε ανάλογο παράδειγμα με android συκευή της ίδιας χρονιάς;Αν πάρεις iphone, όπως και macbook απλά το κρατάς μέχρι να σου χαλάσει. Εδώ άλλοι χρησιμοποιούν mac δεκαετίας και είναι σταθερότατος. Τα apple προιοντα απλά...δουλεύουν. Εύκολα, όμορφα και ωραία. Χωρίς πολλά, πολλά. Για όλους. Γιατί η ίδια εταιρεία επιβλέπει λειτουργικό με hardware. Και ευτυχώς που χρησιμοποιεί hardware απο samsung μπας και βγάλει και αυτή κάνα ψιλό.

Όλη αυτή η συζήτηση αποκλειστικά για Ελλάδα. Ο μέσος αμερικανός γελάει όταν με 99 δολλαριάκια και διετές συμβόλαιο έχει iphone. Τι είπατε μόστρα; Κολωνάκι;

Πάψτε επιτέλους να συγκρίνετε με τα Ελληνικά δεδομένα. Δεν ενδιαφέρουν κανέναν, ούτε την apple φυσικά.

 

 

Μύθος 2ος: Η apple είναι για κατάρρευση, το τέλος έρχεται, το μερίδιο πέφτει στο 14% παγκοσμίως.

 

Όποιος τα πιστεύει αυτά, αποδεικνύει έμπρακτα πως δεν έχει ιδέα περί οικονομικών. Λοιπόν για να τελειώνουμε μία και καλή, άλλο ο τζίρος άλλο τα κέρδη. Όποιος είναι σοβαρός ενδιαφέρεται για το δεύτερο. Κομμάτι στο οποίο η apple παίζει χωρίς αντίπαλο. Διότι καλές οι πωλήσεις των smartphones ακόμη καλύτερες οι πωλήσεις apps και γενικώς οτιδήποτε έχει σχέση με λειτουργικό. Αν θέλετε συγκρίσεις όμως τζίρου σώνει και καλά, να συγκρίνετε εταιρείες, samsung και apple, και ειδικότερα μόνο τις ναυαρχίδες.

Καλά νομίζετε μερικοί, πως η apple δεν μπορεί να βγάλει αύριο iphone στα 200 ευρώ τελική τιμή; Όποτε θέλει το κάνει.

Αλλά ευτυχώς για εκείνη, στοχεύει στο κέρδος και μόνο. Δεν ειναι φιλανθρωπικό ίδρυμα.

 

Μύθος 3ος: Πατάτα το ios, με το android κάνεις τα πάντα.

 

Έχετε δει πιο όμορφο λειτουργικό από το ios; Εγώ όχι. Ναι οι καλύτερες εφαρμογές ειναι με πληρωμή και έτσι πρέπει. Ότι πληρώνεις παίρνεις. Μιλάμε για τα κορυφαία παιχνίδια, με κορυφαίο επεξεργαστή γραφικών από iphone-ipad, και εφαρμογές που χρειάζονται οι περισσότεροι. Απλές, γρήγορες, καινοτόμες και τις καταλαβαίνει και ένα μωρό 3 ετών.

 

 

Για να τελειώνουμε, ναι τα s7 έχουν καλύτερη οθόνη, καλύτερη κάμερα, και διαφορετικό λειτουργικό.

 

Το iOS είναι πολύ βαρετό και απίστευτα σταθερό και αξιόπιστο.

 

Και κάτι τελευταίο, αν νομίζετε πως ότι κάνετε...root, αποστολή αρχείων με bluetooth (ρε παιδιά αλήθεια την παλεύετε ;), γενικώς πείραγμα της συσκευής ενδιαφέρει πάνω από το 5-10% των χρηστών και απασχολεί τις εταιρείες...

 

Τότε δεν απορώ που δεν έχετε καταλάβει πως λειτουργεί ακόμη ο κόσμος. Οι περισσότεροι χρήστες θέλουν ένα όμορφο κινητό που με 10 εφαρμογες (δεν χρησιμοποιού παραπάνω) να πηγαίνει τέλεια, και να βγάζει με την μπαταρία σίγουρα την μέρα.

 

Αυτά από κάποιον που έχει samsung κινητό...

Για το πρώτο σκέλος να σου πω ότι κινητό του 2013 το είδα πάρει 400 αρχές 2014 Note 3 δουλεύει υποδειγματικα και πολύ καλύτερα ακόμα και από τα καινούργια iphone. Το έχω όμως φτιαγμένο όπως εγώ θέλω και όχι όπως θέλει η samsung. Να μου χαριζες το 6s Plus για το Note 3 δεν θα το έδινα με τίποτα για να πάρω ένα πολύ υποδιεστερο λειτουργικό με τα τεράστια bezels τα 192γρ και την μικρότερη οθόνη. Δεν μιλάω για sar που είναι στο Θεό η την αθλια οθόνη μπροστά στην εξαιρετική amoled.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως την πάτησες έτσι ?? αφού ξέρεις ολα τα πλεονεκτηματα και το πόσο καλύτερο ειναι το iphone ..να παρεις samsung ?

 

Δεν είμαι κολλημένος φίλε μου. Σε αντίθεση με πολλούς εδώ μέσα. Μου αρέσει να αλλάζω κινητά. Να βλέπω και να δοκιμάζω διάφορα smartphones. Και στο τέλος βγάζω συμπεράσματα μετά από δοκιμές και όχι βάσει specs και διαφημίσεων. 

Όμως επειδή βλέπω πως μόνο αυτό σχολίασες, θα μ αφήσεις να υποθέσω πως τελικά συμφωνείς με όσα αναφέρω. :)

Και όπως ανέφερα προηγουμένως τα s6+s7 edge πλέον έχουν αχτύπητη οθόνη. Πραγματικά αριστουργηματικά να τα βλέπεις και να τα θαυμάζεις...Γι αυτό και δοκίμασα και εγώ.

Όμως υπάρχει κάτι που λέγεται όπως και στα παιχνίδια GAMEPLAY, δηλαδή η πραγματική χρήση το πως αισθάνεσαι όταν το χρησιμοποιείς, το πόσο με λίγα λόγια το ευχαριστιέσαι όταν το χρησιμοποιείς, όχι όταν το βλέπεις. (π.χ. games με τέλεια γραφικά αλλά μέτριο gameplay αν μπορεί να γίνει τέτοια σύγκριση).

 

Ξαναλέω λοιπόν το android είναι χαώδες. 9/10 κατοίκους στη γη δεν γνωρίζουν, ούτε θέλουν να μάθουν την λέξη root. Τώρα για αυτούς που το root είναι πανάκεια, android και τα μυαλα στα κάγκελα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον 1ο μυθο μιας και ρωτησες LG G2,Nexus 5 κι αν δεν κανω λαθος HTC M8(νομιζω το 13 βγηκε).Και τα 3 πολυ καλυτερα απο ενα iphone 5 σε ολα,εκτος απο τις αναβαθμισεις.Ομως εχουν τρελη υποστηριξη απο developers κι απο custom roms να φαν κι οι κοτες.

Το κινητό για το οποίο μιλάω είναι το iphone 5 και αγοράστηκε Δεκέβριο 2012, μιλάμε για 4ετία που δεν υπήρχαν αυτά που ανέφερες. Και πάλι βέβαια, έκανες root, οπότε κάπως ανόμοια η σύγκριση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλέω λοιπόν το android είναι χαώδες. 9/10 κατοίκους στη γη δεν γνωρίζουν, ούτε θέλουν να μάθουν την λέξη root. Τώρα για αυτούς που το root είναι πανάκεια, android και τα μυαλα στα κάγκελα. :)

 

Φίλε μου, το ότι δεν θέλει να μάθει κάποιος τι επιλογές υπάρχουν, δεν σημαίνει πως αυτόματα διαγράφονται κι οι επιλογές αυτές!

Δηλαδή επειδή όπως λες δεν θέλει να μάθει κάποιος το root, πάει να πει πως δεν υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις ότι θέλεις με το λειτουργικό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητό για το οποίο μιλάω είναι το iphone 5 και αγοράστηκε Δεκέβριο 2012, μιλάμε για 4ετία που δεν υπήρχαν αυτά που ανέφερες. Και πάλι βέβαια, έκανες root, οπότε κάπως ανόμοια η σύγκριση.

Οταν το ειχα εγω ναι ειχα κανει root μιας και μου αρεσε να το σκαλιζω.

Η μητερα μου κι η αδερφη μου εχουν ομως LG G2 32αρια στοκ οπου και δουλευουν αψογα.Περα απο την ποιοτητα κατασκευης και τις αναβαθμισεις δεν υπαρχει καποια αλλη συγκριση μεταξυ τους.

Τωρα μην παιζεις με τους μηνες,2013 εγραψες πριν...Μην περιμενεις να θυμαμαι ποιο κινητο ειχε βγει Δεκεμβρη του 2012 συγκεκριμενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν το ειχα εγω ναι ειχα κανει root μιας και μου αρεσε να το σκαλιζω.

 

Τι μου θύμισες! Εγώ όταν είχα πήρα το iPod Touch (2G) είχα κάνει jailbreak κι έπαιζα με το... τερματικό, έκανα ασύρματο sync κομματιών από τον Linux υπολογιστή μου και ότι άλλο θες!

 

Μετά σοβαρεύτηκα. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε απόλυτο δίκιο. Μόνο που περιμένετε λιγάκι.Ιphone 3,5 ετών του 2013, δηλαδή το iphone 5 δουλεύει άψογα. Είχε αγοραστεί τότε στα 650 ευρώ.

Μπορείτε να μου βρείτε ανάλογο παράδειγμα με android συκευή της ίδιας χρονιάς;

Δηλαδή τα αντιστοιχων χρημάτων Androids του 2013 δεν δουλεύουν άψογα τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου θύμισες! Εγώ όταν είχα πήρα το iPod Touch (2G) είχα κάνει jailbreak κι έπαιζα με το... τερματικό, έκανα ασύρματο sync κομματιών από τον Linux υπολογιστή μου και ότι άλλο θες!

 

Μετά σοβαρεύτηκα. :P

Οταν ειχα iphone 5s για λιγο το ειχα κανει jailbreak και καπως παλευοταν η εμπειρια μαζι του.Λιγο η μετρια του καμερα,λιγο η μικρη του οθονη,λιγο το itunes εφαγε ποδι.

 

Ε μετα κι εγω σοβαρευτηκα  :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσουλίντ παιδιά. Σε μισή ωρίτσα Θα είστε οκ.

Εξ ιδιων τα αλλοτρια. 

Δηλαδή τα αντιστοιχων χρημάτων Androids του 2013 δεν δουλεύουν άψογα τώρα?

Οχι, το 2014 βγηκε firmware update που τα εβαφε μπλε και τα πεταγε στη θαλασσα την ωρα που κοιμοσουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...