Προς το περιεχόμενο

Αγορα απο Aliexpress


Thanos_Tj

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να αγορασω ενα κινητο απο το aliexpress και θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με καποια θεματα, μιας και ειμαι καινούργιος στο τομεα της παραγγελίας απο εξωτερικο.

 

1)Σκεφτομαι να αγορασω απο τους παρακατω πωλητές, εχετε αγορασει ποτε απο αυτους και ποια ηταν η εμπειρια σας.

 

http://www.aliexpress.com/item/Original-Lenovo-S8-MTK6592M-Octa-Core-Android-4-2-2GB-RAM-16GB-ROM-13MP-5-3/32324914747.html?spm=2114.01010208.3.28.5xFKpC&ws_ab_test=searchweb201556_7,searchweb201602_3_10057_10056_10055_10054_10059_10058_10017_10060_10061_10052_414_10062_10053_413_10050_10051,searchweb201603_3&btsid=177d8468-658f-485a-be8d-e5720558a3e6

>Fantasy Technology

 

http://www.aliexpress.com/item/100-Original-Lenovo-S8-A7600-4G-LTE-Golden-Warrior-Mobile-Phone-MTK6752M-Android-5-0-2G/32345734811.html?spm=2114.01010208.3.11.ruH3ST&ws_ab_test=searchweb201556_7,searchweb201602_3_10057_10056_10037_10055_10054_301_10059_10058_10032_10017_10060_10061_10052_414_10062_10053_413_10050_10051,searchweb201603_7&btsid=67b34908-dd54-4f90-a9b5-e15d0b8aacaf

>X show Technology

 

2)Για την παραγγελία εχω ακουσει οτι σου δεινουν ενα tracking number, αυτο γινεται ειτε επιλεξεις dhl ειτε το κανονικο shipping, χρειαζεται να πληρωσω για αυτο, και γενικα ποσο εμπιστεύσιμο ειναι ;

3)Τι ειναι το dispute ;

4)Το πιο σημαντικό, θα πληρωσω τελωνείο και αν ναι ποσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξεκινήσω ανάποδα προκειμένου να σε βοηθήσω όσο το δυνατόν περισσότερο.Θα σε συμβούλευα εφόσον δεν έχεις εμπειρία σε αγορές από aliexpress ειδικά για κινητό να μην προχωρήσεις σε αγορά από το συγκεκριμένο site και οι λόγοι είναι απλοί.

 

1. Το aliexpress είναι μια πλατφόρμα για αγορές ο,τιδήποτε είδους το οποίο απαρτίζεται από πολλούς πωλητές. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα οι εγγυήσεις να μην είναι στάνταρ. Κάποιοι πωλητές να δίνουν 1 χρόνο, άλλοι 6 μήνες άλλοι πάλι καθόλου. Και πας εσύ λοιπόν και αγοράζεις ένα κινητό από τους παραπάνω πωλητές και σου σκάει ελαττωματικό.. Άντε μετά να βγάλεις άκρη. Το κακό με τους πωλητές του άλι είναι ότι δεν συνεννοείσαι τόσο εύκολα όσο με άλλα καταστήματα που αγοράζουμε από Κίνα. Μου έχει τύχει δηλαδή να έχω βγάλει unboxing video να είναι ξεκάθαρο ότι κάτι που είχα πάρει είναι ελαττωματικό και ο πωλητής, ο (X-show μάλιστα να εθελοτυφλεί ότι όλα είναι καλά). Μετά αναγκάζεσαι να κάνεις dispute αλλά τα πράγματα με το alipay είναι πιο περίπλοκα σε σχέση με το paypal με αποτέλεσμα και υπάρχει ενδεχόμενο να βγεις χαμένος της υπόθεσης. Ένα άλλο αρνητικό είναι ότι σε περίπτωση που θέλεις να επιστρέψεις κάτι πίσω (πχ λόγω εγγύησης πληρώνεις εσύ τα μεταφορικά ενώ από καταστήματα με Paypal παίρνεις τα χρήματα των μεταφορικών τα οποία κυμαίνονται μεταξύ 10-14€). Για τα κινητά έχει τύχει σε κάποιον φίλο μου να πάρει κινητό από εκεί να έχει καμένο πίξελ και να του λένε επειδή έχει μόνο 1 καμένο πίξελ και όχι 3 δεν το δέχομαι να το στείλεις πίσω. Για να καταλάβεις τί παίζει με τους πωλητές στο άλι καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά στο στο feedback τους και μάλιστα στο αρνητικό για να καταλάβεις αν είναι φερέγγυοι ή όχι.

 

2. Και οι 2 πωλητές σε γενικές γραμμές είναι εντάξει αλλά όπως σου είπα και πιο πάνω ποτέ δεν ξέρεις..

 

3.Σου δίνουν τράκινγκ αλλά ποτέ δεν επιλέγεις DHL γιατί θα σου έρθει τελωνείο. Πάντα Registered Airmail ή Aliexpress Standard Shipping.

 

4. Σε περίπτωση που έχεις πρόβλημα αν έρθει κάτι το οποίο είναι ελαττωματικό, αν δεν είναι αυτό που αγόρασες κτλ μπορείς να κάνεις dispute. Να αμφισβητήσεις δηλαδή την εγκυρότητα της συναλλαγής μέσω της πλατφόρμας του Aliexpress και να διεκδικήσεις τα χρήματά σου πίσω. 

 

5. Αν βάλεις DHL θα πληρώσεις.. Αν βάλεις Registered Airmail ή Aliexpress Standard Shipping όχι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξεκινήσω ανάποδα προκειμένου να σε βοηθήσω όσο το δυνατόν περισσότερο.Θα σε συμβούλευα εφόσον δεν έχεις εμπειρία σε αγορές από aliexpress ειδικά για κινητό να μην προχωρήσεις σε αγορά από το συγκεκριμένο site και οι λόγοι είναι απλοί.

 

1. Το aliexpress είναι μια πλατφόρμα για αγορές ο,τιδήποτε είδους το οποίο απαρτίζεται από πολλούς πωλητές. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα οι εγγυήσεις να μην είναι στάνταρ. Κάποιοι πωλητές να δίνουν 1 χρόνο, άλλοι 6 μήνες άλλοι πάλι καθόλου. Και πας εσύ λοιπόν και αγοράζεις ένα κινητό από τους παραπάνω πωλητές και σου σκάει ελαττωματικό.. Άντε μετά να βγάλεις άκρη. Το κακό με τους πωλητές του άλι είναι ότι δεν συνεννοείσαι τόσο εύκολα όσο με άλλα καταστήματα που αγοράζουμε από Κίνα. Μου έχει τύχει δηλαδή να έχω βγάλει unboxing video να είναι ξεκάθαρο ότι κάτι που είχα πάρει είναι ελαττωματικό και ο πωλητής, ο (X-show μάλιστα να εθελοτυφλεί ότι όλα είναι καλά). Μετά αναγκάζεσαι να κάνεις dispute αλλά τα πράγματα με το alipay είναι πιο περίπλοκα σε σχέση με το paypal με αποτέλεσμα και υπάρχει ενδεχόμενο να βγεις χαμένος της υπόθεσης. Ένα άλλο αρνητικό είναι ότι σε περίπτωση που θέλεις να επιστρέψεις κάτι πίσω (πχ λόγω εγγύησης πληρώνεις εσύ τα μεταφορικά ενώ από καταστήματα με Paypal παίρνεις τα χρήματα των μεταφορικών τα οποία κυμαίνονται μεταξύ 10-14€). Για τα κινητά έχει τύχει σε κάποιον φίλο μου να πάρει κινητό από εκεί να έχει καμένο πίξελ και να του λένε επειδή έχει μόνο 1 καμένο πίξελ και όχι 3 δεν το δέχομαι να το στείλεις πίσω. Για να καταλάβεις τί παίζει με τους πωλητές στο άλι καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά στο στο feedback τους και μάλιστα στο αρνητικό για να καταλάβεις αν είναι φερέγγυοι ή όχι.

 

2. Και οι 2 πωλητές σε γενικές γραμμές είναι εντάξει αλλά όπως σου είπα και πιο πάνω ποτέ δεν ξέρεις..

 

3.Σου δίνουν τράκινγκ αλλά ποτέ δεν επιλέγεις DHL γιατί θα σου έρθει τελωνείο. Πάντα Registered Airmail ή Aliexpress Standard Shipping.

 

4. Σε περίπτωση που έχεις πρόβλημα αν έρθει κάτι το οποίο είναι ελαττωματικό, αν δεν είναι αυτό που αγόρασες κτλ μπορείς να κάνεις dispute. Να αμφισβητήσεις δηλαδή την εγκυρότητα της συναλλαγής μέσω της πλατφόρμας του Aliexpress και να διεκδικήσεις τα χρήματά σου πίσω.

 

5. Αν βάλεις DHL θα πληρώσεις.. Αν βάλεις Registered Airmail ή Aliexpress Standard Shipping όχι.

 

https://www.youtube.com/watch?v=8h1EDeNYWw8&list=PLqPRvgaHQAT0Lwin5OGXdukqe1YGCD4e8&index=15

Μμμ... Δεν εχεις και άδικο ειδα το βίντεο έψαξα και τα feedback των πολιτων και ψιλοαπογοητευτηκα να σου πω την αλήθεια,στο fantacy technology υπηρχαν μαλιστα δυο ατομα που ελαβαν το κινητο τους σπασμενο και γενικα πολλα αλλα σημαντικα αρνητικα feedback, και γενικα και οι δυο πολιτες ειναι δυσπιστοι σε αυτα που λενε και ειναι δυσκολο να επικοινωνήσεις με λογικα επιχειρηματα μαζί τους, απο οτι διαβασα. Θα το σκεφτώ με ησυχία και θα δω. Υπάρχει καποιο αλλο κινεζικο site τουλάχιστον εμπιστευσιμο καπως ;

Αν μπορει να αποκαλεστει εμπιστεύσιμο μιας και αυτη ειναι η λαθος ορολογια φυσικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από τα πιο αξιόπιστα κινέζικα σαιτ είναι το vickmall που έχει αποδείξει ότι τιμάει το after sale service.

 

Αν αποφασίσεις να αγοράσεις από Κίνα και σου τύχει κάποιο ελλάττωμα/πρόβλημα,

οπλίσου με επιμονή και υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Κινα ειναι φοβερη αγορα για gadgets εως 20-30 ευρω τυπου: power banks, φορτιστες, καλωδια, πληκτρολογια, wrist bands, earphones κτλ. Αν αποφασισεις να ψωνισεις κατι ακριβοτερο θες paypal, unboxing videos και διαβασμα forum. Το aliexpress για τετοια gadgets ειναι top γιατι τα παιρνεις απευθειας απο κατασκευαστες: φορτιστη blitzwolf απο την ιδια την εταιρεια, sd card samsung απο τη σαμσουνγκ ασιας. Δε θα το εμπιστευομουν για να αγορασω κινητο 150 ευρω χωρις paypal ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από τα πιο αξιόπιστα κινέζικα σαιτ είναι το vickmall που έχει αποδείξει ότι τιμάει το after sale service.

 

Αν αποφασίσεις να αγοράσεις από Κίνα και σου τύχει κάποιο ελλάττωμα/πρόβλημα,

οπλίσου με επιμονή και υπομονή.

Μεγαλη διαφορα πάντως το vickmall απο alie, στο alie το ειχα βρει στα 83$και στο vickmall κάνει 136€.Btw το gearbest,ειναι εμπιστεύσιμο; Απο οτι ειδα υποστηριζει paypal.

Στο dino direct το βρήκα στα 93$ ίσως αν τους κανω και ενα price match να το παρω και φθηνοτερα,εχει καποιος εμπειρία απο dino direct ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάνα κλώνο θα κοιτούσες

Οχι, το original ηταν τσεκαρα και τα χαρακτηριστικα και ολοι έλεγαν στα σχόλια οτι ολα ήταν μια χαρα. Αλλα και παλι θα προτιμήσω καλύτερα ενα site που να υποστηρίζει paypal, μαλλον για τo dino direct, απλα θελω εντιπωσεις απο ατομα που να εχουν παράγγειλει απο εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κινα προτιμω μονο ebay-Aliexpress ολα τακαταστηματα ειναι πολυ ακριβοτερα συν οτι καθυστερουν να τα στειλουν ειδικα αυτο το τραγικο gearbest ειναι για πολλες κλωτσιες.

 

Για το vickmall ναι ειναι αξιοπιστο και γρηγορο στις αποστολες αλλα ειναι πανακριβο και δεν εχει μεγαλη πικοιλια σε προιοντα.

 

Για μενα παρτο οπου το βρεις φθηνοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση: Έσπασε η οθόνη του κινήτου μου και βρήκα ένα ανταλάκτικό στο aliexpress και θα ήθελα να ρωτήσω αν το βάλω να κάνει shipping με AliExpress Standard Shipping θα περάσει τελωνείο απαντήστε παρακαλώ

Επεξ/σία από Andrew05
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το ανταλλακτικο (οθονης) κοστιζει κατω απο το οριο της ατελειας των 22 ευρω επελεξε China Post registered (με τρακινγκ) ή small packet plus (untracked) δεν θα πληρωσεις κατι αν ειναι πανω απο 22 ε τοτε ισχουν αυτα που ηδη εχουν ανακοινωθει κ λογικα θα πληρωσεις τους δασμους που του αναλογουν

http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News_new/news_0697.html

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Γειά σας παιδιά, θέλω να κάνω αγορές πάνω από 150 ευρώ από Ali. Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι: αν διαλέξω ως μέθοδο αποστολής Ali express standard shipping θα πληρώσω τελωνείο; Γιατι ένα φιλαράκι μου είπε ότι τα πακέτα οι πωλητές τα δίνουν στο Ali και αυτοί τα στέλνουν σε αποθήκες στην Ευρώπη, κτλ. Έχω διαβασει ότι αν το πακέτο έρχεται απο χώρα της Ευρώπης δεν περνάει τελωνείο ισχύει; Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fairtech είπε

Γειά σας παιδιά, θέλω να κάνω αγορές πάνω από 150 ευρώ από Ali. Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι: αν διαλέξω ως μέθοδο αποστολής Ali express standard shipping θα πληρώσω τελωνείο; Γιατι ένα φιλαράκι μου είπε ότι τα πακέτα οι πωλητές τα δίνουν στο Ali και αυτοί τα στέλνουν σε αποθήκες στην Ευρώπη, κτλ. Έχω διαβασει ότι αν το πακέτο έρχεται απο χώρα της Ευρώπης δεν περνάει τελωνείο ισχύει; Ευχαριστώ. 

Ισχύει και δεν ισχύει. Με το aliexpress πάει μέσω Ολλανδίας αλλά οι Ολλανδοί βάζουν αυτοκόλλητο ότι το τάδε πακέτο δεν πληροί τα κριτήρια της ταδε συμφωνίας. Έτσι με τη σειρά οι δικοί μας μπορούν κάλλιστα να στο περάσουν τελωνείο. Εμένα 1 από τα 3 πακέτα το τσίμπησαν και μου ζήτησαν να τους στείλω απόδειξη. Και τα 3 είχαν κανονικά tracking από Ολλανδία, δηλαδή τελείωνε σε NL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...