Προς το περιεχόμενο

Ποιος επεξεργαστής ενδείκνυται για παιχνίδια / Rendering;


sagma666

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά. Θέλω να αγοράσω έναν καινούριο υπολογιστή και κοιτάζοντας σε διάφορα μαγαζιά με ηλεκτρονικούς υπολογιστές βρήκα έναν με επεξεργαστή Intel Core i5-6400 Turbo Boost Technology 2.0 up to 3.30 GHz. και 16 GB RAM. Επίσης η κάρτα γραφικών είναι Nvidia Geforce GTX 745. Πιστεύετε πως με αυτόν τον υπολογιστή θα μπορώ να παίζω καινούρια παιχνίδια, αλλά και να κάνω επεξεργασία video (rendering); Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

post-292832-0-89128300-1472241844_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο με την κάρτα γραφικών θα τα παίζεις όλα ultra..

Μην κοιτάς έτοιμες λύσεις άν δεν ενημερωθείς πρώτα.. Συμπλήρωσε τη φόρμα http://www.insomnia.gr/topic/531918-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B7%CF%85/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά. Θέλω να αγοράσω έναν καινούριο υπολογιστή και κοιτάζοντας σε διάφορα μαγαζιά με ηλεκτρονικούς υπολογιστές βρήκα έναν με επεξεργαστή Intel Core i5-6400 Turbo Boost Technology 2.0 up to 3.30 GHz. και 16 GB RAM. Επίσης η κάρτα γραφικών είναι Nvidia Geforce GTX 745. Πιστεύετε πως με αυτόν τον υπολογιστή θα μπορώ να παίζω καινούρια παιχνίδια, αλλά και να κάνω επεξεργασία video (rendering); Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Gtx 750 εννοεις. Υποψην οτι η καρτα αυτη σε καινουργια παιχνιδια δεν ειναι για πολλα πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gtx 750 εννοεις. Υποψην οτι η καρτα αυτη σε καινουργια παιχνιδια δεν ειναι για πολλα πολλα.

 Έχω βρει και με 745 και με 750. Άρα τι κάρτα να αναζητήσω; ΤΙ εννοείς δεν είναι για πολλά πολλά; Θα κολλάει το παιχνίδι; Δεν θα παίζει καν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο με την κάρτα γραφικών θα τα παίζεις όλα ultra..

Μην κοιτάς έτοιμες λύσεις άν δεν ενημερωθείς πρώτα.. Συμπλήρωσε τη φόρμα http://www.insomnia.gr/topic/531918-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B7%CF%85/

 

Μα δεν ψάχνω να πάρω γενικά έναν υπολογιστή. Έχω βρει το συγκεκριμένο μοντέλο κι επειδή και ο καταστηματάρχης όταν του είπα για παιχνίδια μου είπε "No Way", θέλω να μάθω τι ακριβώς πρέπει να αλλάξω και τι να αναζητήσω. Τα παιχνίδια θα παίζουν πιο αργά, με χειρότερα γραφικά ή δε θα παίζουν καθόλου. Αυτό δεν έχω καταλάβει. Επίσης, πώς θα επηρεαστεί το rendering; Θα έχει επίπτωση στην ποιότητα, πρέπει να πάρω το i7 ή και με το i5 είναι εντάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. Θέλεις μόνο επεξεργαστή και κάρτα γραφικών; Τo υπόλοιπο hardware υπάρχει;


Γεια σας παιδιά. Θέλω να αγοράσω έναν καινούριο υπολογιστή και κοιτάζοντας σε διάφορα μαγαζιά με ηλεκτρονικούς υπολογιστές βρήκα έναν με επεξεργαστή Intel Core i5-6400 Turbo Boost Technology 2.0 up to 3.30 GHz. και 16 GB RAM. Επίσης η κάρτα γραφικών είναι Nvidia Geforce GTX 745. Πιστεύετε πως με αυτόν τον υπολογιστή θα μπορώ να παίζω καινούρια παιχνίδια, αλλά και να κάνω επεξεργασία video (rendering); Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. Θέλις μόνο επεξεργαστή και κάρτα γραφικών; Τo υπόλοιπο hardware υπάρχει;

 

Έχω βρει το συγκεκριμένο μοντέλο, όπως φαίνεται και στη συνημμένη φωτογραφία, με το συγκεκριμένο επεξεργαστή, κάρτα γραφικών και RAM. Θέλω να ξέρω εάν αγοράσω το συγκεκριμένο υπολογιστή θα μπορώ να παίζω παιχνίδια και να κάνω επεξεργασία video για να ανεβάζω στο youtube ή θα πρέπει να αναζητήσω κάποιον άλλον με καλύτερο επεξεργαστή ή κάρτα γραφικών κι αν ναι τι ακριβώς πρέπει να αναζητήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βρει το συγκεκριμένο μοντέλο, όπως φαίνεται και στη συνημμένη φωτογραφία, με το συγκεκριμένο επεξεργαστή, κάρτα γραφικών και RAM. Θέλω να ξέρω εάν αγοράσω το συγκεκριμένο υπολογιστή θα μπορώ να παίζω παιχνίδια και να κάνω επεξεργασία video για να ανεβάζω στο youtube ή θα πρέπει να αναζητήσω κάποιον άλλον με καλύτερο επεξεργαστή ή κάρτα γραφικών κι αν ναι τι ακριβώς πρέπει να αναζητήσω;

Δεν θα επρεπε να το αναφερεις αυτο απο την αρχη?Οτι εχεις βρει ενα υπολογιστη με τα παραπανω,ποσο τον βρηκες,με υπολοιπο εγγυησης κλπ?

 

Να στο πουμε πιο απλα ναι με i5 και 16gb ram θα εισαι μια χαρα στα χρηματα αυτα αλλα σε καρτα γραφικων πρεπει να κοιταξεις προς rx 480/gtx 1060 μερια πλεον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βρει το συγκεκριμένο μοντέλο, όπως φαίνεται και στη συνημμένη φωτογραφία, με το συγκεκριμένο επεξεργαστή, κάρτα γραφικών και RAM. Θέλω να ξέρω εάν αγοράσω το συγκεκριμένο υπολογιστή θα μπορώ να παίζω παιχνίδια και να κάνω επεξεργασία video για να ανεβάζω στο youtube ή θα πρέπει να αναζητήσω κάποιον άλλον με καλύτερο επεξεργαστή ή κάρτα γραφικών κι αν ναι τι ακριβώς πρέπει να αναζητήσω;

να το πω καμμιά δεκαπενταριά φορές ακόμα λές; Η απάντηση βρίσκεται στο πρώτο μου μήνυμα. Συμπλήρωσε τη φορμούλα.

Χωρίς λεπτομέρειες πχ προγράμματα που χρησιμοποιείς άν χρησιμοποιήσεις hardware απο παλιό σύστημα, ποια οθόνη έχεις, budget, ποια παιχνίδια παίζεις, πως να σου προτείνουμε για; :)

Και το κυριότερο είναι για επαγγελματική χρήση ή ερασιτεχνική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ό,τι καταλαβαίνω το μεγάλο πρόβλημα έγκειται στην κάρτα γραφικών. Η οθόνη που συνοδεύει τον υπολογιστή είναι Asus MX279H 68,5 cm, 27 ιντσών. Είναι εντάξει. Ψάχνω έτοιμο υπολογιστή. Δεν αναφέρω τιμές γιατί μένω στη Γερμανία, επομένως δεν μπορεί να γίνει κάποια σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ό,τι καταλαβαίνω το μεγάλο πρόβλημα έγκειται στην κάρτα γραφικών. Η οθόνη που συνοδεύει τον υπολογιστή είναι Asus MX279H 68,5 cm, 27 ιντσών. Είναι εντάξει. Ψάχνω έτοιμο υπολογιστή. Δεν αναφέρω τιμές γιατί μένω στη Γερμανία, επομένως δεν μπορεί να γίνει κάποια σύγκριση.

Προφαωνς αφου για παιχνιδια μιλαμε ειναι λογικο το μεγαλυτερο φορτο εργασιας να τον εχει η καρτα γραφικων.

 

Επισης για τα καινουργια παιχνιδια οπως λες του σημερα και του αυριο θες οπως ειπα rx 480 4gb ή gtx 1060 6gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βοηθάς αδερφέ για να σε βοηθήσουμε. Για ερασιτεχνική χρήση είναι μια χαρά ο i5 και για gaming ο καταλληλότερος. Προτίμησε με λίγα παραπάνω τον 6500. 16gb ram με δύο 8άρια στα 2133 εφόσον δεν επιλέξεις Ζ μητρική. Κάρτα γραφικών όπως σου είπε και ο Fulgore gtx1060 ή rx 480 για την ανάλυση της οθόνης σου είναι οι Τop επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βοηθάς αδερφέ για να σε βοηθήσουμε. Για ερασιτεχνική χρήση είναι μια χαρά ο i5 και για gaming ο καταλληλότερος. Προτίμησε με λίγα παραπάνω τον 6500. 16gb ram με δύο 8άρια στα 2133 εφόσον δεν επιλέξεις Ζ μητρική. Κάρτα γραφικών όπως σου είπε και ο Fulgore gtx1060 ή rx 480 για την ανάλυση της οθόνης σου είναι οι Τop επιλογές.

 

Ερασιτεχνική χρήση θέλω και για gaming και για rendering, όχι επαγγελματική. Γι' αυτό ρωτάω εάν η κάρτα γραφικών "Nvidia Geforce GTX 750" θα τα καταφέρει ή θα κλαίω τα λεφτά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...