Προς το περιεχόμενο

yamaha


mitsarasdiamantidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα εξηγησα αναλυτικα πιο πανω. Ολες οι HDMI συσκευες στον ενισχυτη και ο ενισχυτης στην TV. Γιατι να βαλεις RCA η οπτικη?

 

Ο ενισχυτης θα κανει το management και θα στελνει την εικονα στην TV ενω θα αναπαραγει τον ηχο. Προυποθεση να ειναι ανοιχτος και να επιλεγεις απο το source του την εκαστοτε HDMI που θελεις να δεις - ακουσεις. 

 

Το assingment ειναι εαν θελεις να δηλωσεις μια εισοδο ωε καποια πηγη. Πχ εαν η optical ειναι ονομασμενη ως CD την δηλωνεις ως DVD που μπορει να ηταν στην coaxial η στην HDMI.

 

Αν εχει γινει κατι τετοιο κανε ενα factrory reset στον ενισχυτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα εξηγησα αναλυτικα πιο πανω. Ολες οι HDMI συσκευες στον ενισχυτη και ο ενισχυτης στην TV. Γιατι να βαλεις RCA η οπτικη?

 

Ο ενισχυτης θα κανει το management και θα στελνει την εικονα στην TV ενω θα αναπαραγει τον ηχο. Προυποθεση να ειναι ανοιχτος και να επιλεγεις απο το source του την εκαστοτε HDMI που θελεις να δεις - ακουσεις.

 

Το assingment ειναι εαν θελεις να δηλωσεις μια εισοδο ωε καποια πηγη. Πχ εαν η optical ειναι ονομασμενη ως CD την δηλωνεις ως DVD που μπορει να ηταν στην coaxial η στην HDMI.

 

Αν εχει γινει κατι τετοιο κανε ενα factrory reset στον ενισχυτη.

ΔΗΛΑΔΗ, ενωνω dvd με νισχυτη με hdmi, tv με ενισχυτη με δευτερο hdmi και το dvd με την τηλεοραση πως???? σορρυ που σε πρηζω αλλα μου εχει σπασει τα νευρα!! δε μπορω να στειλω και αλλο hdmi απο το dvd γιτι εχει μια θυρα. η δεν χρειαζεται να ενωσω τηλεοραση με dvd και θα περναει μεσω του ενισχυτη?? Επίσης στην τηλεόραση δε βλέπω HDMI simplink όπως είπες παρα μόνο 1 και 2 . Αυτη τη στιγμή ο ενισχυτής ειναι στην 2 Επεξ/σία από mitsarasdiamantidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε προσοχή, ειναι πολυ απλό...

 

DVD στο HDMI ΙΝ 1 του ενισχυτή

Οποιαδήποτε αλλη συσκευή αγοράσεις με HDMI θα παει στα αντίστοιχά HDMI IN 2 , 3  και 4.

 

Απο το HDMI OUT του ενισχυτη στην TV στην εισοδο HDMI που λεει πανω Simplink ARC η κάπως ετσι. (εκει που το εβαλες και δούλευε, οχι στο αλλο)

 

Ανοιγεις την TV, Ανοιγεις τον ενισχυτή, ανοίγεις το DVD και επιλεγείς στον ενισχυτή το HDMI 1 απο το source selector του (η οπως αλλιως το ονομάζει δες απο πίσω, κατω του λεει).

 

Πας στην TV απο το source και επιλεγείς το HDMI που εχεις συνδέσει τον ενισχυτή. (επίσης λέει τον αριθμο απο πισω).

 

Πρόσεξε μην μπερδέψεις τα HDMI που ειναι IN με τα OUT. Το ακριανό μονο του είναι έξοδος. Παει στην TV.

 

Και απολαμβάνεις.

 

Οσο πιο απλα μπορούσα στα ειπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε προσοχή, ειναι πολυ απλό...

 

DVD στο HDMI ΙΝ 1 του ενισχυτή

Οποιαδήποτε αλλη συσκευή αγοράσεις με HDMI θα παει στα αντίστοιχά HDMI IN 2 , 3 και 4.

 

Απο το HDMI OUT του ενισχυτη στην TV στην εισοδο HDMI που λεει πανω Simplink ARC η κάπως ετσι. (εκει που το εβαλες και δούλευε, οχι στο αλλο)

 

Ανοιγεις την TV, Ανοιγεις τον ενισχυτή, ανοίγεις το DVD και επιλεγείς στον ενισχυτή το HDMI 1 απο το source selector του (η οπως αλλιως το ονομάζει δες απο πίσω, κατω του λεει).

 

Πας στην TV απο το source και επιλεγείς το HDMI που εχεις συνδέσει τον ενισχυτή. (επίσης λέει τον αριθμο απο πισω).

 

Πρόσεξε μην μπερδέψεις τα HDMI που ειναι IN με τα OUT. Το ακριανό μονο του είναι έξοδος. Παει στην TV.

 

Και απολαμβάνεις.

 

Οσο πιο απλα μπορούσα στα ειπα.

 

Ωραία έτσι το κατάλαβα. Μονη απορία ότι η τηλεόραση στις θύρες HDMI δε λέει τίποτα άλλο παρα μόνο 1 και 2... Οποτε άντε να βρω σε ποια θα δουλεύει. Επίσης από ότι λες δε χρειάζεται σύνδεση DVD με τηλεόραση. Να υποθέσω ότι θα στέλνει το σήμα στην tv μέσω ενισχυτή; σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα ακριβώς όπως είπες. Από το DVD παίρνω κανονικά ήχο στα ηχεία. Από την τηλεόραση τίποτα... Και έκανα και factory reset. Παρατηρώ τώρα στο μενού HDMI του ενισχυτή έχει τις επιλογές tv audio input >audio1,audio2,av1,av2,av3. Παίζει ρόλο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δούλεψε αλλιώς... Ένωσα την τηλεόραση με τον ενισχυτή με HDMI . Έβαλα ένα dvd παλιό και το ένωσα με scart me tin tv. Και ένωσα dvd με ενισχυτή με scart και RCA .. Και παίζουν όλα κομπλέ. Απλα έχω μια απορία . Αν το dvd αντικατασταθεί από ένα Blu-ray και ενώσω το Blu-ray με τον ενισχυτή με οπτική ίνα θα παίζει όπως τώρα σωστά; ευχαριστώ

Εσύ εδώ πιο πάνω δεν είπες ότι δούλεψε η tv με Hdmi???? Εκεί θα το βάλεις.

 

Εγώ ξέρω ότι αυτή η tv δεν έχει arc. Βασίστηκα στα δικά σου λεγόμενα.

 

Αν έκανες λάθος τότε ισχύει η σύνδεση με το scart που έχω περιγράψει πιο πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ εδώ πιο πάνω δεν είπες ότι δούλεψε η tv με Hdmi???? Εκεί θα το βάλεις.

 

Εγώ ξέρω ότι αυτή η tv δεν έχει arc. Βασίστηκα στα δικά σου λεγόμενα.

 

Αν έκανες λάθος τότε ισχύει η σύνδεση με το scart που έχω περιγράψει πιο πάνω

με τη συνδεση που μου προτεινες... hdmi συσλευες πανω στον ενισχυτη και hdmi απο τον ενισχυτη στην τηλεοραση βγαζει ηχο μονο απο το dvd. απο τηλεοραση οχι. δοκιμασα με το καινουργιο dvd την παραπανω συνδεσμολογια και παλι δεν παιζει. αυτο που γραφεις μελετες-εγκαταστασεις οπτικοακουστικων συστηματων ισχυει?? εχεις δηλαδη καποιο μαγαζι και πηγαινεισ σε σπιτια για μελετες;?

και για να μην σε κουραζω αλλο, με τον τροπο που ειπες πιο πανω με το scart adaptor, θα συνδεσω το scart πανω στην τηλεοραση θα το βαλω στο out και απο εκει με rca στον ενισχυτη?? και ετσι θα κουω τηλεοραση αππο τα ηχεια??

 

το dvd το αφηνω κανονικα στο hdmi σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχουμε εταιρία που κάνει ακριβώς αυτή την δουλειά. Μελεταμε, βγάζουμε προσφορές και πάμε με συνεργείο και στήνουμε. Απλά φαντάσου μιλάμε για έργα σε μεγάλη κλίμακα.

 

Ναι αν δεν παίξει με το hdmi. Η μόνη λύση είναι με το scart. Όπως περιέγραψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχουμε εταιρία που κάνει ακριβώς αυτή την δουλειά. Μελεταμε, βγάζουμε προσφορές και πάμε με συνεργείο και στήνουμε. Απλά φαντάσου μιλάμε για έργα σε μεγάλη κλίμακα.

 

Ναι αν δεν παίξει με το hdmi. Η μόνη λύση είναι με το scart. Όπως περιέγραψα

http://www.public.gr/product/perifereiaka/kalodia-adaptors/scart/antaptoras-scart-exxter-s-video-105016/prod121306/

 

αρα αυτο ειναι η λυση στο προβλημα ?? 

αν δεν ειναι το πολυ πολυ να σε φωναξω στο χωρο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό και ένα ζευγάρι rca. Θα παίξει σίγουρα έτσι. Απλά να ξέρεις θα έχεις τον ήχο των καναλιών. Όχι από το usb.

 

Ότι θες ρωτάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτος ο ηχος των καναλιων μου λειπει...usb  το βαζω στο dvd και παιζει απο εκει μεσω hdmi. σωστα? αυτη τη στιγμη παιρνω κανονικα ηχο apo dvd στα ηχεια... μακαρι να δουλεψει και η tv. σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...