Προς το περιεχόμενο

Asus rog monitor προβλημα


cupreti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή όταν μιλάω ξέρω τι λέω ένας τύπος στο YouTube πήρε 13 κομάτια λολ. Και να.μου την χαρισεις δεν την παίρνω. Μονο lg ουτε dell

καλυτερα ασε να την παρει κανεις αλλος αν την χαρσισει.

τι αλλο θα διαβασουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τούμπανο είναι το μόνιτορ, απλά θα πρέπει να είσαι τυχερός ώστε να πέσεις σε καλό κομμάτι(Να μην έχει dead pixels κλπ). Στο δε IPS που έχουν βγάλει τώρα, είναι ακόμα πιο δύσκολο να πέσεις σε καλό κομμάτι, γιατί θα πρέπει να μην έχει πολύ IPS Glow, να μην έχει πολύ BLB και φυσικά να μην έχει το yellow tint που έχουν πολλά IPS όπως και dead pixels. Με λίγα λόγια, πρέπει να σου ανοίξει ο ποπός για να πέσεις σε άψογο κομμάτι. Όλα αυτά γιατί η Dell δεν βγάζει ένα αντίστοιχο gaming monitor, ίσως να είχε και αυτή τέτοια θέματα μιας και απ' ότι έχω καταλάβει είναι πολύπλοκα αυτά τα μόνιτορ γενικά.

 

Ειναι γεγονος οτι η PG278Q εχει βγαλει περισσοτερα προβληματα απο καθε αλλη οθονη, ειναι σιγουρα στο top 3.

 

H Dell εχει βγαλει την S2716DG, η οποια ειναι αναλογη της PG278Q, και δεν εχει προβληματα quality control πανω του "μεσου ορου". Μαζι με την εγγυηση Dell ειναι σιγουρα η καλυτερη αγορα απο τις δυο.

 

Η PG279Q εχει και αυτη τα δικα της θεματα, αλλα χειροτερη δεν ειναι. Αν μη τι αλλο εχει το ουσιαστικο πλεονεκτημα οτι οταν πετυχεις καλο κομματι εχεις μια υπεροχη οθονη, οχι μια TN με panel χειροτερο απο τις 120Hz TN της Samsung προ 5αετιας, με ενδεχομενως απαραδεκτα χαμηλο gamma και βαρυ grainy coating που θυμιζει οθονες του '09. Σταματαω να την υπερασπιζομαι ομως γιατι και αυτη ειναι απαραδεκτη.

 

Η ΧΒ270ΗU εβγαλε και αυτη προβληματα αρχικα, πλεον φαινεται να εχει κοπασει λιγο. Η ΧΒ271ΗU ειναι καλυτερη οσον αφορα αυτο το θεμα, αλλα εχει δρομο ακομη μεχρι να γινει σχετικα "ασφαλης" αγορα. Αν παντως δεν παιζει ρολο το οικονομικο ειναι η καλυτερη λυση κυριως λογο του λιγο καλυτερου qc της.

 

Γενικα αυτες οι οθονες ειναι επιφοβες και θελουν αγορα απο καταστημα με καλη πολιτικη επιστροφων. Απλως οι AHVA εχουν την προοπτικη να ειναι κορυφαιες οθονες, ενω οι TN εχουν πολυ μετρια ποιοτητα εικονας ασχετα απο τα qc προβληματα τους.

 

Για τον TS, δεν τον κρινω για την επιλογη του. Η δικια μου προταση ειναι να εκμεταλλευτει την ευκαιρια και να ζητησει αντικατασταση με καποια αλλη οθονη. Αν τον ενδιαφερει τετοια λυση και δεκτει και το e-shop βλεπουμε τις εναλλακτικες απο e-shop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...