Προς το περιεχόμενο

Η Apple θέλει να κατοχυρώσει ένα σύστημα συλλογής δαχτυλικών αποτυπωμάτων εκείνων που κλέβουν συσκευές iPhone


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δείχνει όμως (όπως σωστά ανέφεραν σε ένα ελληνικό φόρουμ) να έρχεται σε αντίθεση με την υπάρχουσα κατάσταση όπου το δακτυλικό αποτύπωμα φυλάγεται σε ασφαλές ανεξάρτητο μέρος...

 

Εννοείς στην παρακολούθηση....

Αυτο ισως το κανει μονο στην περιπτωση που ο χρηστης δηλωσει στο icloud πως το iphone του εχει χαθει ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Όλα γίνονται για την ασφάλεια μας. Όχι ότι χρειαζετε database με το που βρίσκετε ο καθένας ανά πάσα στιγμή ώστε η καλή cia/fbi να βρίσκουν όποτε θέλουν κάποιων. Σίγουρα είναι δικιά της ιδέα;  

 

Αυτό με το κλείδωμα είναι λίγο σπαστικό. Γνωστός μου βρίσκει ξεχασμένο iphone σε τουαλέτα αεροδρόμιου. Προφανώς ο τύπος που το ξέχασε δεν θυμόταν που το άφησε. Ο φίλος μου ήθελε να το δώσει πίσω στον ιδιοκτήτη το τηλέφωνο. Άλλα πως; Όταν είναι κλειδωμένο ούτε τα στοιχειά του μπορείς να βρεις ούτε καν μπορείς να δεις τίποτα. Το αποτέλεσμα ένα άχρηστο πετάμενο iphone 6.Ούτε πότε αυτός που το έχασε το ζήτησε πότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα γίνονται για την ασφάλεια μας. Όχι ότι χρειαζετε database με το που βρίσκετε ο καθένας ανά πάσα στιγμή ώστε η καλή cia/fbi να βρίσκουν όποτε θέλουν κάποιων. Σίγουρα είναι δικιά της ιδέα;  

 

Αυτό με το κλείδωμα είναι λίγο σπαστικό. Γνωστός μου βρίσκει ξεχασμένο iphone σε τουαλέτα αεροδρόμιου. Προφανώς ο τύπος που το ξέχασε δεν θυμόταν που το άφησε. Ο φίλος μου ήθελε να το δώσει πίσω στον ιδιοκτήτη το τηλέφωνο. Άλλα πως; Όταν είναι κλειδωμένο ούτε τα στοιχειά του μπορείς να βρεις ούτε καν μπορείς να δεις τίποτα. Το αποτέλεσμα ένα άχρηστο πετάμενο iphone 6.Ούτε πότε αυτός που το έχασε το ζήτησε πότε.

Μια χαρα γινετε. απλα αυτος που το εχασε επρεπε να το βαλει στο lost mode που γινετε μεσα σε ενα λεπτο και εμφανιζεται ενα μηνυμα στην οθονη του κινητου που λεει το "το κινητο αυτο χαθηκε...μπλα μπλα  και ενα μηνυμα που γραφεις οτι θελεις εσυ πχ επικοινωνιστε στο ταδε τηλεφωνο η μαιλ". Οποτε αυτος που το εχασε αν ενδιαφερεται να το βρει και εχει πεσει σε καλο σαμαριτη θα το βρει αμεσως. 

 

Φυσικα ενα κινητο παντα πρεπει να εχει passcode για να μην μπορουν να σου παρει τα προσωπικα δεδομενα οποιος το βρει. Επισης θα επρεπε η apple και η καθε apple να αποτρεπει στο power off του κινητου γιατι ετσι αυτος που το εχασε δεν μπορει μεσο gps να βρει το κινητο του , γιατι αυτος που το βρηκε το κλεινει αμεσως για να το ψαξει με την ησυχια του σπιτι του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω και εγώ να με παρακολουθούν. Θέλω και εγώ να με φακελώνουν. Αφού το κάνει η Apple, η πρωτοπόρος της τεχνολογίας και της προόδου, μόνο για καλό θα είναι. Θέλω να γίνω ζόμπι. Ελέγξτε με. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω βάλει στο WP μου μπροστά στην οθόνη κλειδώματος τον αριθμό του σταθερού μου σε περίπτωση που το χάσω.

 

Έτσι αν το βρει κάνας καλός σαμαρείτης δεν θα χρειαστεί καν να το ξεκλειδώσει απλά με καλεί στο σταθερό...

 

Φαντάζομαι θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στα iPhone.

 

Επίσης δε χρειάζεται να μπει στα δεδομένα σου για να ψάξει ποιός είσαι και να στο επιστρέψει, μπορεί πολύ απλά να το πάει στο κοντινότερο ΑΤ και να πας να το πάρεις από εκεί. 

 

Απλά είναι τα πράγματα, δεν χρειάζεται να κράζουμε μια προσπάθεια μεγαλύτερης ασφάλειας γιατί και καλά υπονοεί ότι είμαστε όλοι κλέφτες και δεν θα επιστρέψουμε το κινητό. Γιατί στατιστικά αν το δεις οι περισσότεροι που θα βρουν ένα 6S στον δρόμο ξεκλείδωτο δεν θα το επιστρέψουν, δυστυχώς.

Ε έτσι κι αλλιώς κανείς δεν θέλει να κλέψει ή να κρατήσει αν το βρει wp. Κακιούλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε έτσι κι αλλιώς κανείς δεν θέλει να κλέψει ή να κρατήσει αν το βρει wp. Κακιούλες.

 

 

Αυτό είναι ασφάλεια :P

Μερικοί μπερδευόσαστε τόσο που το απλό δεν περνάει από το μυαλό σας (no offense)

αν η apple  και η κάθε apple νοιαζόταν απλά για εμάς και την ενδιέφερε να μην μας κλέβουν τα κινητά, υπάρχει εδώ και χρόνια λύση πολύ πιο απλή και με μικρότερο κόστος.

ΙΜΕΙ λέγεται και είναι απλό, στο έκλεψαν? δηλώνεις την κλοπή με το ΙΜΕΙ σου, περνάει σε μια data base διεθνή, μπλοκάρει το κινητό να μην δέχεται άλλη κάρτα και με ενεργοποίση gps ή/και τριγωνισμό, βρίσκουν που είναι το κινητό. απλό... αλλά.... καμιά apple  έτσι δεν θα έχει το άλλοθι το πως θα μαζεύει τα ΜΟΝΑΔΙΚΑ μας βιομετρικα στοιχεία.

 

 

Ναι φυσικά, αυτό είναι καλύτερο εφ' όσον είναι εφικτό.

 

Ερώτηση όμως, το GPS αν δεν ήταν ενεργοποιημένο όταν κλάπηκε το κινητό τι γίνεται;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα προσπαθήσω να αποφεύγω τα κινητά με δακτυλικό αποτύπωμα, αν χρειαστεί να αλλάξω συσκευή.

Μακριά κι ευτυχισμένος.

Προσωπικά περιμένω κάποια καλή open source εναλλακτική μακριά από ms, google και apple. Έχω φύγει καλπάζοντας. Αλλά, θέλει υπομονή το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μας φακελωσουν κανονικά και με δακτυλικά αποτυπώματα, δεν θα τολμάς ουτε να βηξεις.

 

Έχω τι εντύπωση ότι το θέμα με τα smart phone έχει ξεφύγει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι ειπε ο Arkos κ σε smartphone k σε pc κ στο net (email , αναζητηση κλπ) τα πραγματα εχουν σφιξει παρα πολυ κ "κεκτημενα" χανονται για πλακα κ αβαδιστα

 

εναλλακτικες υπαρχουν αλλα χρειαζεται χοντρο ξεβολεμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω βάλει στο WP μου μπροστά στην οθόνη κλειδώματος τον αριθμό του σταθερού μου σε περίπτωση που το χάσω. Έτσι αν το βρει κάνας καλός σαμαρείτης δεν θα χρειαστεί καν να το ξεκλειδώσει απλά με καλεί στο σταθερό... Φαντάζομαι θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στα iPhone. Επίσης δε χρειάζεται να μπει στα δεδομένα σου για να ψάξει ποιός είσαι και να στο επιστρέψει, μπορεί πολύ απλά να το πάει στο κοντινότερο ΑΤ και να πας να το πάρεις από εκεί.  Απλά είναι τα πράγματα, δεν χρειάζεται να κράζουμε μια προσπάθεια μεγαλύτερης ασφάλειας γιατί και καλά υπονοεί ότι είμαστε όλοι κλέφτες και δεν θα επιστρέψουμε το κινητό. Γιατί στατιστικά αν το δεις οι περισσότεροι που θα βρουν ένα 6S στον δρόμο ξεκλείδωτο δεν θα το επιστρέψουν, δυστυχώς.

 

Εγώ πάντως έχω βάλει στο WP μου μπροστά στην οθόνη κλειδώματος τον αριθμό του σταθερού μου σε περίπτωση που το χάσω. Έτσι αν το βρει κάνας καλός σαμαρείτης δεν θα χρειαστεί καν να το ξεκλειδώσει απλά με καλεί στο σταθερό... Φαντάζομαι θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στα iPhone. Επίσης δε χρειάζεται να μπει στα δεδομένα σου για να ψάξει ποιός είσαι και να στο επιστρέψει, μπορεί πολύ απλά να το πάει στο κοντινότερο ΑΤ και να πας να το πάρεις από εκεί.  Απλά είναι τα πράγματα, δεν χρειάζεται να κράζουμε μια προσπάθεια μεγαλύτερης ασφάλειας γιατί και καλά υπονοεί ότι είμαστε όλοι κλέφτες και δεν θα επιστρέψουμε το κινητό. Γιατί στατιστικά αν το δεις οι περισσότεροι που θα βρουν ένα 6S στον δρόμο ξεκλείδωτο δεν θα το επιστρέψουν, δυστυχώς.
Τα πράγματα ειναι έτσι ακριβώς όπως τα λες πιο απλά δεν γίνονται , αν θέλεις να είσαι σωστός το παραδίδεις στο κοντινότερο αστυνομικό ΤΜΗΜΑ κ ούτε καν μπαίνεις στην περιέργεια να το ανοίξεις , αλλά δυστυχώς ότι βρέθη ποτέ δεν επιστρέφεται κατά μεγάλο ποσοστό . Θα κοπεί η μαγκιά σε πολλά κλεφτρόνια έτσι απλά .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η MS τί κάνει πλέον;

Πρέπει να το αποδεχτούμε επειδή το κάνουν όλοι; Επειδή σε βίασαν μια φορά θα σκύβεις για πάντα;

ωραια τοτε μην αγοράζετε τίποτα για να μην σας παρακολουθεί κανεις ;) ειναι λογικό αυτο που λες και συμφωνώ αλλα ποιος καθετε να διαβαςει Μονο και τους όρους κάθε εταιρίας (π.χ. τα τεράστια αυτο κειμενάκια που εχει οταν περνεις μια συσκευή στην αρχή) και πατάμε όλοι μας συμφωνώ και συνέχεια...δεν φταίνε μονο οι εταιρίες, αυτές την δουλεια τους κανουν!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια τοτε μην αγοράζετε τίποτα για να μην σας παρακολουθεί κανεις ;) ειναι λογικό αυτο που λες και συμφωνώ αλλα ποιος καθετε να διαβαςει Μονο και τους όρους κάθε εταιρίας (π.χ. τα τεράστια αυτο κειμενάκια που εχει οταν περνεις μια συσκευή στην αρχή) και πατάμε όλοι μας συμφωνώ και συνέχεια...δεν φταίνε μονο οι εταιρίες, αυτές την δουλεια τους κανουν!!!

Έχεις δίκαιο. Δεν λέω καν ότι φταίνε οι εταιρίες. Φταίει το λιοντάρι που τρώει τη γαζέλα; Δεν υπάρχει θέμα ηθικής, μηχανική είναι. Ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει συμφέρον. Κατά κάποιους αυτή είναι η μόνη έγκυρη ηθική στάση. Απλά είμαστε άξιοι των συνεπειών των επιλογών μας και έτσι πρέπει. Για αυτό όταν κρίνουμε, όπως στο σκάκι, πρέπει να βλέπουμε και τις προεκτάσεις των επιλογών μας. Να μην βλέπουμε μόνο μέχρι τη μύτη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκαιο. Δεν λέω καν ότι φταίνε οι εταιρίες. Φταίει το λιοντάρι που τρώει τη γαζέλα; Δεν υπάρχει θέμα ηθικής, μηχανική είναι. Ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει συμφέρον. Κατά κάποιους αυτή είναι η μόνη έγκυρη ηθική στάση. Απλά είμαστε άξιοι των συνεπειών των επιλογών μας και έτσι πρέπει. Για αυτό όταν κρίνουμε, όπως στο σκάκι, πρέπει να βλέπουμε και τις προεκτάσεις των επιλογών μας. Να μην βλέπουμε μόνο μέχρι τη μύτη μας.
ολόσωστος !!!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...